Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Çelik Halat G...

Çelik Halat Genel Müdürü Serdar Seylam Oldu

Türkiye’nin lider çelik halat üreticisi Çelik Halat Tel Sanayii A.Ş’de Genel Müdürlük görevine Serdar Seylam atandı.

12.11.2019 – Konusunda uzman lider ve köklü bir kuruluş olan, uluslararası standartlara uygun olarak üretilen ürünlerinin büyük bir bölümü ihraç edilen, dünyanın sayılı endüstrileşmiş ülkeleri tarafından tercih edilen Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş’de Genel Müdürlük görevine atanan Serdar Seylam 20 Eylül 2019 tarihi itibariyle göreve başladı.

Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Ön Asya Dilleri Bölümü’nde tamamlayan Serdar Seylam, çalışma hayatına Otokar AŞ’de Land Rover Yedek Parça bölümünde başladı. Temsa AŞ’de Yedek Parça Şefliği’ne devam etti. Ditaş AŞ.’de Satış/İhracat Müdürü, GMT Ltd’de Ortak Yönetici ve Delpar AŞ’de Genel Müdür sorumluluğunu üstlendi. 2003 yılının Ekim ayından bu yana Çelik Halat’ta görev yapan Serdar Seylam, 20 Eylül 2019 tarihinde Çelik Halat Genel Müdürü ve 16 Ekim 2019 tarihinde de Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi olarak atandı.

 

Çelik Halat 2018 Yıl Sonu Finansal Sonuçlarını Açıkladı

27.02.2019 – CELHA – Türkiye’nin lider çelik halat üreticisi Çelik Halat, 2018 yıl sonu hesap döneminde konsolide brüt 322 milyon TL hâsılata ulaşarak bir önceki yıla göre %37’lik bir artış ivmesi yakaladı. 

Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş., 2018 yılında hayata geçirdiği Ar-Ge Merkezi ile çelik tel ve halat sektöründe de bir ilki gerçekleştirdi. Ürünlerini 45’in üzerinde ülkeye ihraç eden Çelik Halat, Ar-Ge yatırımları sayesinde katma değerli üretimle ihracat payını 2019 yılında arttırmayı hedefliyor. 

Türkiye’nin lider çelik halat üreticisi Çelik Halat ve Tel Sanayi A.Ş., 2018 yıl sonu finansal sonuçlarını açıkladı. Ürünlerini 45’in üzerinde ülkeye ihraç ederek, Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunan Çelik Halat, 2018 yılında faiz, amortisman ve vergi öncesi kârını (FAVÖK) %66,5 arttırdı. Net kârı ise %70,7 artış göstererek 18,4 milyon TL’ye ulaştı. 

2018 yılında döviz kurlarında yaşanan hareketlilik ve emtia fiyatlarındaki artışla birlikte enflasyon oranında yaşanan yükselme, birim maliyetleri ve satış fiyatlarını yükseltmesinin ardından Çelik Halat, yurt dışı pazarlara özel önem verdi ve pazarlama faaliyetleri arttırıldı. Bu sayede brüt yurt dışı satışlar 2017 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %62, yurt içi satışlar ise %25 arttı.

Sektörünün en köklü şirketlerinden biri olarak 50 yılı aşkın süredir faaliyetlerini sürdüren Çelik Halat, 2018 yıl sonunda kar payı dağıtımını, bir önceki yıla göre %89 oranında arttırdı. Temettü verimliliğinde ise Borsada işlem gören şirketler arasında %10,2 ile Türkiye sıralamasında 7. şirket oldu. 

2018 yıl sonu finansal sonuçlarını değerlendiren Çelik Halat Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Murahhas Üyesi Selim BAYBAŞ, “Şirketimizin uzun yıllara dayanan tecrübesi, iç ve dış pazarlara olan yakınlığı, büyüme performansı ve verimli çalışmalarımız sonucunda kaydedilen gelişmeler, şirketimizi bugünlere getiren önemli kriterlerdir. Çelik, Türkiye’nin ihracatında çok önemli bir ürün. 2018 yılında ihracata ağırlık vererek yurt dışı satışlarımızı 2017 yılının aynı dönemine göre %62 oranında arttırdık. ABD’de bulunan “AWRF (Associated Wire Rope Fabricators) grubu üyesi tek firmayız. Türkiye’den ABD’ye çelik halat ihracatı yapan firmalar arasında büyük pay sahibiz. 2019 yılında ABD ve Avrupa’da pazar payımızı daha da genişletmeyi hedefliyoruz” dedi. 

BAYBAŞ ayrıca, “Ar-Ge merkezimiz faaliyetleri kapsamında uzun ömürlü performans ve dayanımına sahip ürünlerimizi pazara sürmek, ithal ağırlıklı halat kullanan liman vinçleri ve özel uygulama alanlarına halatlarımızı vermek suretiyle ithal ikamesini gerçekleştirmeyi hedeflediklerini” belirtti. 

Çelik ve tel ürün gruplarının satış, pazarlama ve dağıtım faaliyetlerinin yapılması için Hollanda/Amsterdam merkezli Çelik Halat Netherlands B.V şirketi, 27 Eylül 2018 itibariyle kuruldu. 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle konsolidasyon kapsamına dahil edildi.

 

Çelik Halat’tan Sektörün İlk Ar-Ge Merkezi

13.06.2018 – Türkiye’nin lider çelik halat üreticisi Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş., hayata geçirdiği Ar-Ge Merkezi ile çelik tel ve halat sektöründe bir ilki gerçekleştirdi. İthal ikamesinin sağlanması ve ihracat rakamlarının artırılması hedefi ile hayata geçirilen Çelik Halat Ar-Ge Merkezi, Tel üzerinde yaptığımız çalışmalar ile kendi “uygulama beceresi”ni oluşturacak.

Küresel düzeyde sürdürülebilir bir rekabet gücü elde etmesi hedefiyle çalışan Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş., Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca 5746 no’lu kanun ile belirtilen Ar-Ge Merkezi gerekliliklerini yerine getirerek Türkiye’nin 846., çelik tel ve halat sektörünün ilk Ar-Ge Merkezi olmaya hak kazandı.

Stratejik yol haritasında, “İnovasyon ve Yeni Ürün Geliştirme”yi itici güç olarak belirleyen Çelik Halat ve Tel San. A.Ş., hayata geçirdiği Ar-Ge Merkezi ile “uygulama becerisi”ni geliştirmenin yanı sıra ürünlerinin yapıtaşı olan telin en yüksek dinamik performansa ulaştırılması kapsamında sektörün eksiklerini tamamlamayı hedefliyor.

Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Selim Baybaş öncelikle insan kaynağını güçlendirerek altyapı oluşturduklarını belirtirken, Ar-Ge Merkezi’nin sürdürülebilir ve karlı büyüme hedeflerine ulaşmak için önemli bir araç olduğunu ifade etti. Baybaş ayrıca, “Ar-Ge merkezimizle, çalışanlarımızın tam katılımıyla tüm süreçlerimizi sürekli geliştirmeyi ve yanı sıra çevreye duyarlı, ileri süreç ve ürün teknolojilerini uygulayarak müşterilerimizin beklentilerinin ötesinde ürün ve hizmet sunmayı misyon edindik. Böylece çelik halat ve tel pazarını yönlendiren bir şirket olarak tüm paydaşlarımızın beklentilerini karşılayabileceğiz.” dedi.

Çelik Halat ve Tel sektöründe hali hazırda süren projeleri ile ana hedeflerinin ithal ikamesinin sağlanması ve ihracat rakamlarının artırılması olduğunu vurgulayan Baybaş ayrıca, çevre dostu alternatif yöntemler geliştirerek sosyal sorumluluklarını da yerine getireceklerini belirtti.

11 araştırmacı, 6 teknisyen ve 2 destek personelinin çalışmalarını yürüttüğü Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş. Ar-Ge Merkezi, üniversite iş birlikleri ile yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin proje bazlı çalışmalarını destekleyerek, üniversite-sanayi işbirliği ile araştırmacı kadrosunun devlet destekli projeler, makaleler ve yayınlar çıkarması yönünde teşvik ediyor.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri ihracat ile “Tel” kategorisinde “Çelik İhracatının Yıldızları” ödülünü kazanan Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş. ürünlerini Kuzey Amerika ve Avrupa başta olmak üzere 45′ in üzerinde ülkeye ihraç ediyor.

50. üretim yılını kutlayan Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş.’nin 3 mm’den 85 mm.’ye kadar uzanan çok geniş bir çap aralığında üretilen halatları uzun yıllardır inşaat, denizcilik, balıkçılık, petrol, madencilik gibi birçok sektörde ve asansörlerde, telesiyejlerde, vinçlerde kullanılırken, BS, DIN ve JIS gibi uluslararası standartlarda ve Federal spec ve API speclerine uygun olarak üretiliyor.

 

Çelik Halat ve Tel San. A.Ş. Hakkında

Konusunda uzman, lider ve köklü bir kuruluş olan Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş. 1962 yılında ülkemizin yüksek karbonlu çelik tel ve halat ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile kurulmuş olup 1968 yılında faaliyete geçmiştir. 3 Ocak 1986 yılında halka açılan firmamız hisselerinin büyük bir bölümünün, 1997 yılında Doğan Grubu tarafından alınmasıyla birlikte Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş., yeni bir atılım dönemine girmiştir. Bugün, uluslararası standartlara uygun olarak üretilen ve büyük bir bölümü ihraç edilen ürünlerimiz, dünyanın sayılı endüstrileşmiş ülkeleri tarafından artan bir oranda tercih edilmektedir. Başlangıçta, yılda 4.500 ton kapasite ile tek ve çok demetli halat, galvanizli tel ve yaylık tel ürünleri ile üretime başlamış, daha sonra gelişen pazar şartlarına uygun entegrasyon ile ürün yelpazesine öngerilmeli beton demetini ekleyip kapasitesini arttırmıştır. Projelendirilmiş yeni yatırımlarla büyüme trendimiz önümüzdeki yıllarda devam edecektir.

Ürün yelpazemiz içinde özel ve önemli bir yeri olan ve firmamıza da ismini veren Çelik Halatlarımız yüksek kalitesi ve performansı ile sadece yurt içinde değil yurt dışında da yıllardır aranılan ve güvenilen bir marka olma özelliğini haklı olarak kazanmış bulunmaktadır. Bu güvenin bir sonucu olarak müşterilerimiz tarafından kolayca fark edilebilmesini sağlamak için yurt içinde tüm halatlarımızda bir demet kırmızı renkte üretilmekte, halatların firmamıza ait olduğunun ek güvencesi olarak halat içine tanıtıcı renkli şerit konulmakta, ayrıca tüm halatlarımıza onaylı Kalite Sertifikası verilmektedir.

Firmamızın ürünleri bugün Kuzey Amerika ve Avrupa başta olmak üzere 45’in üzerinde ülkeye ihraç edilmekte; ürün ve hizmet kalitesiyle takdir toplamaktadır.