Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Avrupalı Yatı...

Avrupalı Yatırım Fonundan Türkiye Sağlık Pazarına Büyük Yatırım

17.06.2021 – Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya ülkelerinde faaliyet gösteren özel sermaye fonu CEECAT Capital, Türkiye’de sağlık alanında önemli bir yatırıma imza attı. Sterilazyon konteyneri alanında dünyanın en büyük ikinci üreticisi Aygün Cerrahi Aletler A.Ş.’nin çoğunluk hissesini satın alan CEECAT, Türkiye’den dünyaya yapılan sağlık ihracatını artırmayı hedefliyor.

2005 yılından bu yana faaliyette olduğu bölgelere yaklaşık 700 milyon euroluk yatırım yapan Lüksemburg merkezli CEECAT Capital, küçük ve orta ölçekli segmentte hızla gelişen öz sermaye yatırımlarında büyüme hedefini sürdürüyor.

Teknolojik üretim yetkinliği ve rekabetçi konumu ile, Batı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere beş kıtada 100’e yakın ülkeye ihracat yapan Aygün Cerrahi Aletler A.Ş.’nin çoğunluk hisseleri, CEECAT Capital tarafından satın alındı. Böylece Avrupalı yatırım fonu Türkiye tıbbı cihaz sektöründe çok önemli bir yatırıma imza atmış oldu.

Bölgesel fonun ilk yatırımı dünya devlerinin tedarikçisi Aygün’e 

CEECAT Capital’in yaptığı açıklamaya göre; dünya devlerinin güvenilir tedarikçisi Aygün, Mart 2021’de ilk kapanışını 120 milyon euro taahhütle gerçekleştiren “CEECAT Fund II” isimli fonun ilk yatırımı oldu. CEECAT Fund II’nin yatırımcıları arasında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa Yatırım Fonu (EIF) ve bölgesel emeklilik fonları gibi finansal kuruluşlar yer alıyor.

CEECAT Capital Grubu’ndan Didem Anıl:  

Bu yatırımla Aygün, dünyanın lider oyuncuları arasına girecek

Aygün Cerrahi Aletler AŞ’nin tıbbi cihazlar ve medikal gereçler alanındaki inovatif yaklaşımından ve mükemmeliyetçi üretim anlayışından çok etkilendiklerini belirten Didem Anıl “Bu satın alma ile şirketi kısa zamanda dünyanın lider oyuncuları arasında hak ettiği konuma getirmeyi amaçlıyoruz. 1988’de kurulan küçük bir atölyenin, bugün ürün kalitesiyle küresel liderlere rakip bir firma haline gelmesine öncülük eden Mehmet Aygün’le beraber büyük başarılara imza atacağımıza olan inancımız tam. Ayrıca bu yolculuğa güçlü ve uluslararası sektörel deneyimiyle yeni CEO’muz Mehmet Tanyolaç’ın önderliğinde çıkmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Aygün, dünyadaki ikinci büyük üretici

Sterilizasyon konteynerleri ile küresel pazarda ikinci büyük, cerrahi motor sistemleri ile de yerel pazarda lider üretici olan Aygün Cerrahi Aletler A.Ş., Batı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere beş kıtada 100’e yakın ülkeye ihracat yapıyor.  Ar-Ge ve ticarileşme süreçleri tamamlanan “Tek Kullanımlık Steril Ürünler” ve “Cerrahi Aydınlatma Sistemleri”, CEECAT Capital ile ortaklık sonrası dönemde Aygün’ün odaklanacağı yeni alanlar olacak.

Aygün Kurucu Ortağı, Mehmet Aygün: Ülke ekonomisine katkımızı artıracağız

34 yıl önce kurulan Aygün Cerrahi Aletler A.Ş.’nin Türkiye’nin ilk ve lider cerrahi motor üreticisi olduğunu belirten Mehmet Aygün, “Küçük adımlar ama büyük bir aşkla başladığımız üretim faaliyetlerimizi, yüksek teknoloji sınıfındaki tıbbi cihazların tasarımı, üretimi ve tüm dünyaya ihracatı ile sürdürüyoruz. Ayrıca ülkemiz ekonomisine, rekortmenlik seviyesinde ödediğimiz vergi ile de katkı sağlamanın onurunu yaşıyoruz. Daha hızlı büyüme arzumuz ve kurumsallaşma hedefimiz için CEECAT Capital’in gücü ve imkanları ile heyecan verici bir yola çıkıyoruz. Duygu ve mühendisliği, meslek aşkı ile bir araya getiren kıymetli ekibimize ve tüm süreçlerde emeği geçenlere teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Aygün CEO’su Mehmet Tanyolaç: Sektörlerinin iki güçlü oyuncusu bir araya geldi

Dünyanın önde gelen medikal ve tıbbi cihazlar şirketlerinde yurt dışında ve Türkiye’de özgün deneyimleri olan Aygün Cerrahi Aletler A.Ş. CEO’su Mehmet Tanyolaç ise “Bu yatırım, iki başarı odaklı kültürü ve yetkinliği bir araya getirerek, güçlü bir iş birliği ve buna bağlı olarak da ciddi bir küresel büyüme iradesini ortaya çıkarttı. Her anlamda mükemmele odaklı Aygün ekibi ile elimizdeki bu cevheri hep birlikte işleyeceğiz; bu yolculuğun ve enerji dolu ekibin bir parçası olmaktan heyecan ve onur duyuyorum.” dedi.

CEECAT Capital Hakkında

Orta ve Dogu Avrupa, Türkiye ve Orta Asya ülkelerinde faaliyet gösteren, 2005 yılından bu yana bölgeye yaklaşık 700 milyon Euro’luk yatırım yapan Lüksemburg merkezli CEECAT Capital’in Lüksemburg, Londra, Bükreş, İstanbul ve Almaata’da ofisleri bulunmaktadır. CEECAT Capital, küçük ve orta ölçekli segmentte hızla gelişen öz sermaye yatırımlarında büyüme hedefini sürdürüyor.