Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Çalık Enerji,...

Çalık Enerji, Kazakistan’da Güneş Enerjisi Tarlası Kuracak

16.05.2018

Çalık Enerji’nin, Kazakistan’da 50 MW’lik güneş enerjisi tarlası kurmayı planladığı bildirildi. Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Argstan Kabykenov, Kazak heyetinin Çalık Holding ile bir toplantı yaptığını söyledi.

Kabykenov “Holding, ulusal madencilik şirketi Tau-Ken Samruk ile Karaganda bölgesinde proje geliştirme ile ilgilendiklerini belirtti. Aynı zamanda alt kuruluşu Çalık Enerji, 50 MW’lik bir tarla inşa etmek için bir proje yürütme niyetinde olduğunu söyledi” dedi.

Çalık Denim ‘İhracat Liderleri Platin Ödülü’nü üçüncü kez aldı

26.03.2018

Dünya denim sektöründe yenilikçi teknolojilerle geliştirdiği ürünleriyle öne çıkan Çalık Denim, İTHİB tarafından düzenlenen ‘İhracatın Liderleri Ödülleri’nde üçüncü kez Platin Ödül ile onurlandırıldı.

Premium denim üretiminde dünyanın en büyük 10 firması arasında yer alan ve 40’tan fazla ülkeye ihracat yapan Çalık Denim, ülke ekonomisine sağladığı katkılardan dolayı İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından ödüllendirildi. Şirket, ‘İhracatın Liderleri Ödülleri’nde üçüncü kez Platin Ödülü almaya hak kazandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de katılımıyla Raffles Hotel’de gerçekleştirilen törende ödülü, Çalık Denim Genel Müdürü Hamit Yenici aldı. Çalık Denim, sektördeki 30 yıllık tecrübe ve ticaret bilgisiyle başta öncelikli pazarları Avrupa ve Amerika olmak üzere 4 kıtada 40’ın üzerinde ülkeye direkt kumaş ihracatı gerçekleştiriyor.

Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 200 şirketi arasında yer alan Çalık Denim hem dünyada modayı belirleyen hem de denim pazarı için büyük önem taşıyan ülkelerin tamamında güçlü bir konuma sahip bulunuyor. Çalık Denim, önümüzdeki dönemde yapacağı çalışmalarla global alandaki varlığını güçlendirmeyi ve Türk Malı’nın kalitesini daha geniş kitlelere duyurmayı hedefliyor.

Çalık Denim Hakkında

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık tarafından Malatya’da 1987 yılında 111 milyon dolarlık yatırımla kurulan Çalık Denim, dünyada premium denim üretiminde ilk 10 arasında yer almaktadır. Özellikle denim kumaş, gabardin ve iplik üreten Çalık Denim’in yıllık kumaş üretim kapasitesi 44 milyon metreye ulaşmıştır. Çalık Denim, üretiminin yüzde 50’den fazlasını ihraç etmektedir. Ayrıca Diesel, Replay, G-Star, Tommy Hilfiger, Pepe Jeans, Topshop, River Island, M&S, Citizen of Humanity, Guess, Joe’s Jeans, Banana Republic, H&M, GAP, Zara, Mavi, Colin’s gibi dünya markaları için üretim gerçekleştirmektedir.

 

Çalık Enerji’den Basında Çıkan Haberlere İlişkin Açıklama

Çalık Enerji’den basında çıkan haberlere ilişkin Kamuoyunu Aydınlatma Platformuna açıklama yaptı. Açıklamda Çalık Enerji’nin Halk Enerji hisselerini satın aldığına ilişkin haberler yalanlandı. Halka açık olan şirketin ne bu konuda Halk Enerji ile görüştüğü ne de alım yaptığı açıklandı. Yapılan bilgilendirme şu şekilde yer aldı:

“Yakın zamanda basın ve yayın organlarında çıkan ve Çalık Enerji’nin Halk Enerji’nin hisselerini aldığına ilişkin haberler gerçeği yansıtmamakta olup;  Şirketimizce, söz konusu işlemin gerçekleşmediğine ve bu yönde bir görüşme olmadığına ilişkin açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Kamuoyuna duyurulur,
Saygılarımızla”

Mitsubishi Corporation ile Çalık Enerji arasındaki 20 yıllık işbirliği ortaklığa dönüştü

04.06.2015

Dünyanın en önemli şirketlerinden Mitsubishi Corporation ülkemizin önde gelen enerji ve altyapı müteahhitlik firmalarından Çalık Enerji’den hisse alarak Çalık Enerji’ye ortak oldu.

Enerji Sektöründe Dev Ortaklık

1990’lı yıllardan bu yana endüstriyel tesis projelerinin yapımında işbirliği içinde olan Mitsubishi Corporation ve Çalık Holding, 20 yılı aşan işbirliklerini bir ortaklık anlaşmasıyla taçlandırıyor. Mitsubishi’nin Çalık Enerji’den hisse alımı ile gerçekleşen ortaklıkla, Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika gibi hızlı büyüyen pazarlarda altyapı ve enerji projelerinin daha da geliştirilmesi hedefleniyor. Bu ortaklık hem MENA bölgesinde hem de global pazarda her iki şirkete de rekabet üstünlüğü getirecek.

Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika gibi hızlı büyüyen pazarlarda enerji ve enerjiyle ilgili altyapı sektörlerinde ticari faaliyetlerini artırmayı hedefleyen Çalık Enerji 1998’de kuruldu. Çalık Enerji, enerji santrallerinin anahtar teslim mühendislik, tedarik ve inşaat hizmetleri (EPC), elektrik,  gaz dağıtımı ve elektrik enerji üretimi alanlarında faaliyet gösteriyor. Çalık Enerji bu ortaklık sonrasında  önümüzdeki dönemde oluşacak iş modelleri ile insanların elektriğe ulaşımında santral, iletim hattı, dağıtımı ve ilgili müteahhitlik konularında, gaz ve su dağıtımında, yenilenebilir enerji alanlarında büyümeyi hedefliyor.

3 Haziran tarihinde Tokyo’da gerçekleşen bir organizasyon ile açıklanan ortaklığın kutlama törenine Mitsubishi Corporation Başkanı ve CEO’su Ken Kobayashi, JBIG Kıdemli Genel Müdürü Tadashi Maeda, Türkiye Cumhuriyeti Tokyo Büyükelçiliği Müsteşarı Alp Atakcan ve her iki şirketin üst düzey yöneticileri katıldı.