Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Borusan Cat, ...

Borusan Cat, Kazakistan Operasyonları için EBRD ile Kredi Anlaşması Sağladı

Borusan Cat, Kazakistan Operasyonları için EBRD ile 25 Milyon Dolar Değerinde Kredi Anlaşması Sağladı

27.07.2020 – Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Borusan Cat arasında varılan anlaşma ile şirketin Kazakistan operasyonlarında işletme sermayesi olarak kullanılması için 25 milyon dolar değerinde anlaşmaya varıldı. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında sağlanan 25 milyon dolar değerindeki kredi ile birlikte şirketin Kazakistan operasyonlarına EBRD’nin verdiği destek tutarı toplam 50 milyon dolara ulaştı. 

Türkiye ile birlikte Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Uzak Doğu Rusya’da operasyonlarını sürdüren Borusan Cat, şirketin Kazakistan operasyonlarında işletme sermayesi olarak kullanılması için 25 milyon dolar değerinde kredi anlaşması gerçekleştirdi. Yapılan anlaşmayla EBRD’nin şirketin Kazakistan operasyonlarına sağladığı toplam finansman, 50 milyon dolara ulaştı.

EBRD tarafından yapılan bilgilendirmede, kısa vadeli işletme sermayesi olarak tanımlanan bu kredinin verilmesinde, şirketin COVID-19 döneminde gösterdiği başarılı yönetimin etkisinin olduğu belirtildi. Şirketin çalışanlarını, müşterilerini, işini ve toplumu korumak odağıyla bir araya getirdiği görev gücünün bu olumlu tabloda etkisinin olduğunun altı çizildi.

Borusan Cat İcra Kurulu Başkanı Özgür Günaydın, EBRD’nin pandemi döneminde ayırdığı fonla şirketleri desteklemesinin önemine değinirken; “Borusan Cat olarak bu dönemi ekibimizi, müşterimizi, işimizi ve toplumu koruma öncelikleriyle başarıyla yönettik. Dijital dönüşümünü çok erken tamamlamış bir şirket olmanın büyük avantajını gördük ve tüm operasyon coğrafyalarımızda işimizin etkilenmeden hatta belli segmentlerde hacmini artırarak ilerlediğine tanık olduk. İş sonuçlarımıza yansıyan bu yaklaşımımızın EBRD tarafından da olumlu karşılandığını görüyoruz” dedi.

Borusan Cat, 1994 yılında Türkiye’de başladığı operasyonlarını, sonraki yıllarda sistemine kattığı ülkelerle 2.500’ün üzerinde çalışanı ve 1 milyar dolara yakın cirosuyla yönetiyor.