Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Biotrend Ener...

Biotrend Enerji, İlk Çeyrek Finansallarını Açıkladı

Biotrend Enerji’nin İlk Çeyrek Konsolide Karında %408 Artış

02.06.2021 – Yenilenebilir enerji sektörünün önemli oyuncusu Biotrend Enerji, başarıyla gerçekleştirdiği halka arzın ardından 2021 ilk çeyrek rakamlarını açıkladı.

Doğanlar Holding A.Ş.’nin enerji iştiraki Biotrend Enerji, başarıyla tamamladığı halka arz sonrası 2021 yılının ilk çeyreğine ait rakamları açıkladı. Biotrend Enerji’nin 2021 yılı 3 aylık konsolide net satış cirosu 66 Milyon TL’nin üzerinde gerçekleşerek, bir yıl öncenin aynı dönemine göre toplam konsolide net satışlarda %39 oranında artış sağlandı.

Biotrend Enerji’nin 2021 yılı ilk çeyrek konsolide faaliyet karı 16 Milyon TL’nin üzerinde gerçekleşerek, 2020 yılının aynı dönemine göre %408 oranında artmış oldu. 2021 yılının üç aylık konsolide net karı 7 Milyon TL’nin üzerinde gerçekleşirken, Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan konuyla ilgili açıklamasında “Biotrend Enerji ile ilgili 2021 yılının bize getirdiği ilk rakamlar başarılı halka arz rakamlarıydı. Şimdi de, Biotrend Enerji’nin ilk çeyreğinin iyi rakamlarla tamamlanmış olduğunu görüyoruz.” şeklinde konuştu. Zor geçen 2020 yılının ardından, bu yılın daha çok çalışma ve daha çok üretme yılı olduğunu belirten Doğan, Biotrend Enerji’nin yeni tesislerinin açılışlarıyla ilgili geri sayımda olduklarını, bu tesislerle, ülke ekonomisine, çevreye ve istihdama katkı sağlamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

Biotrend Enerji Halka Arz İçin SPK Başvursunu Yaptı

04.03.2021 – Doğanlar Yatırım Holding A.Ş’nin enerji iştiraki Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş.’nin halka arz başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu’na yapıldı.

Doğanlar Yatırım Holding A.Ş.’nin enerji iştiraki Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş. (“Biotrend Enerji”), halka arz sürecini başlattı. Halka arz süreci ile ilgili aracılık hizmeti için konsorsiyum eş liderleri Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. ile el sıkışan Biotrend Enerji, Sermaye Piyasası Kurulu’na halka arz başvurusunu gerçekleştirdi.  

Atık yönetimine yeni bir perspektif; Biotrend Enerji

Türkiye’de yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi yapan Biotrend Enerji, halka arz için geri sayıma başladı. Başvurunun Sermaye Piyasası Kurulu’na yapıldığını duyuran Doğanlar Yatırım Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, yaptığı açıklamada, yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırımların sürdürülebilir bir dünya için önemine dikkat çekerek, her adımın sonraki nesillere daha yaşanılabilir ve temiz bir gelecek bırakabilmek için atıldığına işaret etti. Yenilenebilir kaynakların verimli kullanımının öneminin dünyada her geçen gün yükseldiğini belirten Doğan, Biotrend Enerji’nin kurulduğu günden itibaren yenilikçi teknolojiler ve atık yönetimine yeni bir perspektiften bakmayı ilke edinen bir şirket olduğunun altını çizdi.

Halka arz; kurumsallaşma yönünde stratejik bir adım

Halka açılmayı; büyüme hedeflerini sürdürmek, kurumsal yapıyı güçlendirmek, şeffaflık ve hesap verebilirlik düzeyini yükseltmek yönünde stratejik bir adım olarak değerlendirdiklerini ifade eden Doğan, “Halka açılmamız, kurumsal yönetim anlayışının şirket faaliyetlerine yön vermesine imkan sağlayacak, potansiyel müşteriler ve iş ortaklarımız nezdinde mevcut güvenirliliğimizi ve saygınlığımızı artıracaktır” şeklinde konuştu.

Deniz Yatırım ve TSKB eş liderliğinde 2021 yılı ilk yarısında halka arz planlanıyor

%60 sermaye artırımı %40 ortak satışı olarak planlanan halka arzda Şirket’in mevcut 128.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesi, 22.000.000 TL artırımla 150.000.000 TL’ye yükselecek, 14.666.666 TL tutarında ise ortak satışı gerçekleştirilecektir. Ayrıca 5.000.000 TL nominal değerli pay, ek satışa konu edilebilecektir. Halka açıklık oranı ek satış hariç %24,4 olacaktır. Halka arzın 2021 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.

6 Bölgede, 11 İlde, 17 Tesisle Ülke Ekonomisi İçin Yaratılacak Katma Değer; Biotrend Enerji

Davut Doğan: “Biotrend Enerji bünyesinde, 2020 yıl sonu itibariyle, 10 biyogaz, 1 biyokütle ve 1 atık yakıt hazırlama ve tedarik tesisi olmak üzere toplam 12 adet faal tesis bulunmaktadır. Ülkemiz genelinde düzenli depolama sahalarına ulaşan evsel atığın yaklaşık %20’sini, 2021 yılında devreye girecek olan 1 biyokütle ve 4 biyogaz tesisiyle birlikte toplam 6 bölgede, 11 ilde, 17 tesiste işleyerek enerji ve ısıya dönüştürerek ekonomiye geri kazandıracağız. Bu işlemler sırasında, küresel ısınmayla birlikte azalan yer üstü ve yeraltı su kaynaklarının, çöpten kaynaklanan sızıntı suları ile kontaminasyonunu engelliyor, modern arıtma tesislerimizde doğaya güvenli geri dönüşümünü sağlıyoruz. Orman atıkları ve tarımsal atıkları bertaraf ederek elektrik enerjisi ve ısıya dönüştürecek yatırımlarımız devam ediyor ve çok yakında aktif hale gelecek tesislerimizle toplam tesis sayımız 11 ilde 17‘ye ulaşacak. Biotrend Enerji, halka arz gelirinin büyük kısmını devam eden enerji yatırımlarında ve büyüme fırsatlarında kullanmayı hedeflemektedir.” dedi. 

Yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi; Biotrend Enerji

Türkiye’de yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi yapan Biotrend Enerji’nin 2020 senesi içerisinde ürettiği yıllık elektrik miktarı 300 Milyon kWh olup, bu kapsamda yüzbinlerce hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Biotrend Enerji, kullandığı yenilikçi teknoloji ve atık yönetimi için geliştirdiği yepyeni perspektifle, ülkemizin ihtiyaç duyduğu çevreci enerji üretimine yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Biotrend Enerji Halka Arza Hazırlanıyor; Deniz Yatırım ve TSKB İle Yetkilendirme Sözleşmesi İmzalandı

09.02.2021 – Doğanlar Holding enerji alanında faaliyet gösteren iştiraki Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş’nin halka arzı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Biotrend Enerji, halka arzda konsorsiyum eş liderlerinin; Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. olduğunu açıkladı.   

Biotrend Enerji’nin Halka Arz Sürecinde İlk Adım Atıldı

Bünyesindeki şirketlerle; enerji, mobilya, inşaat ve perakende sektörlerinde hizmet veren Doğanlar Holding, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren ve Türkiye’nin alanında önde gelen şirketleri arasında sayılan Biotrend Enerji’yi halka arz etmek için çalışmalarını hızlandırıyor. Sürecin ilk adımı olarak konsorsiyum eş liderleri Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. ile halka arza ilişkin yetkilendirme sözleşmesi imzalandı.

Davut Doğan: “Biotrend Enerji ile yenilenebilir enerji alanında yarattığımız farkı, daha fazla kişiye duyurma şansı yakalayacak olmanın heyecanı içerisindeyiz.”

Biotrend Enerji’nin halka arz sürecini değerlendiren Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan; çevreye, doğaya, ekonomiye ve dünyaya katma değeri yüksek projeler hayata geçirmek amacıyla kurulan Biotrend Enerji firmasının bu yeni atılımından duyduğu heyecanı dile getirdi. “Sürdürülebilir bir dünya için en önemli adımlardan biri; yenilenebilir enerji kaynakları. Bu alanda yaptığımız yeni yatırımlarla toplumun geleceğine ve sağlığına da yatırım yapıyoruz. Kurulduğumuz ilk günden itibaren yenilikçi teknolojiler ve atık yönetimine yeni bir perspektiften bakmayı ilke edindik.  Bu şekilde, yenilenebilir enerji üretim alanında portföyümüzü her yeni dönemde biraz daha genişletiyoruz” dedi.

Biotrend Enerji ile Türkiye genelinde 15 farklı tesiste çöpler enerjiye ve domatese dönüşüyor.

Biotrend Enerji, ülke genelindeki 15 farklı tesiste, evsel atıkların ayrıştırılmasıyla elde edilen gaz sayesinde, evsel atıkların yaklaşık %25’ini işlemektedir. Bu işlemler sırasında, küresel ısınma ile birlikte azalan yer üstü ve yeraltı su kaynaklarının, çöpten kaynaklanan sızıntı suları ile kontaminasyonu engelleniyor ve modern arıtma tesislerinde doğaya güvenli dönüşümü sağlanıyor. Modern tesislerde, hammaddesi yurtdışından ithal edilen geri dönüşümlü malzemelerin ayrıştırılmasıyla ülke ekonomisine katma değer yaratılıyor. Organik atıklardan üretilen kompost malzemeye dönüştürülürken motorların atık ısısı ile ısıtılan seralarda domates yetiştiriliyor.

Biotrend Enerji tarafından 2020 senesi içerisinde üretilen yıllık elektrik miktarı: 300 milyon kWh

Biotrend Enerji, biyokütle, evsel ve endüstriyel atıkların yönetimi alanında, Türkiye’nin geneline yayılmış tesislerinde, aşağıda belirtilen teknolojilerini kullanarak, atıkların geri kazanımını sağlarken, Türkiye’nin enerji ihtiyacını da yenilenebilir enerjiyle karşılamaktadır.

  • Katı atık ayrıştırma ve geri kazanım
  • Atıktan türetilmiş yakıt üretimi
  • Biomethanizasyon
  • Kompost
  • Düzenli depolama alanları
  • Çöp gaz ve biyogazdan enerji üretimi
  • Biyokütle yakma