Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Çimento Sektö...

Çimento Sektörünün 2019 İhracat Hedefi 800 Milyon Dolar

Dünya çimento sektörü 100. INTERCEM Konferansı için İstanbul’da buluşuyor

25.06.2019 – İstanbul bu yıl, dünya çimento endüstrisinin önde gelen aktörlerini bir araya getiren INTERCEM Konferansı’nın 100’üncüsüne ev sahipliği yapıyor. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği, Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) işbirliğiyle düzenlenen INTERCEM Konferansı 34 ülkeden 400 sektör temsilcisini bir araya getiriyor.

İki gün sürecek konferansın ilk gün açılış konuşmalarını Ticaret Bakanı Yardımcısı Tuna Turagay, TİM Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Suat Çalbıyık ile yaptı. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyyaz Ünal da konferansta yaptığı sunumla sektörün gelecek vizyonunu katılımcılarla paylaştı.

“Çimento ihracatında yüksek potansiyelimiz var ”

TİM Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, dünya genelinde 115 ülkeye ihracat gerçekleştiren Türk çimento sektörünün yılsonu hedefinin yüzde 30 ihracat artışı gerçekleştirmek olduğunu belirterek, “Portland çimentoda, ABD gibi ülkelere ihracatımızda ciddi bir potansiyel olduğunu görüyoruz. İhracatçılarımızın bu pazarlarda daha aktif olmasının, ihracat performansını daha da yukarı taşıyacağına inanıyoruz” dedi.

“Beton yollar çevreye ve ekonomiye katkı sağlıyor”

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise dördüncü büyük üreticisi olan Türk çimento sektörünün 19 bin kişiye istihdam sağladığını, geçtiğimiz yıl 2,3 milyar dolar ciro ve 614 milyon dolarlık ihracat hacmiyle ekonomide önemli bir paya sahip olduğunu belirten TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir şunları söyledi:

Yılın ilk 5 ayında çimento ihracatımız yüzde 60’lık artış ile 383 milyon Dolara ulaştı. Bu artışın yüzde 48’i çimento, yüzde 142’si ise klinker ihracatından kaynaklandı.

Sektörün yurtiçinde büyümesi için konut ve altyapı projelerine ek olarak, beton yol ve beton bariyerler, atıkların alternatif yakıt olarak kullanımı ve atık ısı geri kazanımı konularına büyük önem verdiklerini belirten Özdemir şunları söyledi:

“Beton yollar, düşük maliyet avantajıyla yüksek sürüş konforu sağlıyor. Özellikle tünel içinde beton yolların kullanılması tünel güvenliğine de maksimum katkı veriyor. Olası tünel yangınları sırasında zehirli gaz çıkarmaması, inorganik bir malzeme olan betonu çok cazip kılıyor.Pek çok ülkede 1 kilometreden uzun tünellerde beton yol kullanılması yasal olarak zorunlu. Daha sürdürülebilir bir çevre ve ekonomi için, beton yolların ülkemizde de yaygınlaşması gerekiyor.”

“Sektörde çalışan sayısı yüzde 20 arttı”

Türk çimento sektörünün, yurtiçinde artan üretim kapasitesiyle istihdama verdiği katkıyı daha da ileriye taşıdığını belirten ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Suat Çalbıyık şunları söyledi:

“Ülke içindeki vizyonu, Türkiye’yi hak ettiği kaliteli altyapı ve yaşam koşullarına kavuşturmak olan çimento sektörü yurt genelinde sağlıklı yapı stoğunun oluşturulması ve güvenli yolların inşası için çalışmalarını sürdürürken, güvenli ve büyük bir istihdam kapısı olmaya devam etmektedir. Sektörümüz son 10 yılda çalışan sayısında yaklaşık yüzde 20, klinker üretim kapasitesinde ise yaklaşık yüzde 30 oranında artış sağlamıştır. Toplam çalışan sayısı 19 bine ulaşan sektörde yönetici ve yönetici adaylarına verdiğimiz eğitimlerin yanı sıra, iş sağlığı ve güvenliği alanında sürdürdüğümüz yatırımlar da sektörümüze ve insan kaynağımıza güç katmaya devam edecektir.”

“2019 yılı ihracat hedefimiz 800 milyon dolar”

Türk çimento endüstrisinin dış pazar erişimini sürekli artırarak geçtiğimiz yıl 13,7 milyon ton ihracat gerçekleştirdiğini ve bu yıl 800 milyon dolar ihracat hedefi belirlediklerini ifade eden Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyyaz Ünal şunları söyledi:

“Yüksek ürün kalitemiz ve mükemmelleştirmeye çalıştığımız satış sonra destek hizmetlerimizle artan dış talebi karşılayabilecek üretim kapasitesine fazlasıyla sahibiz. Bu yıl ihracat hedefimizi 14,5 milyon ton ve 800 milyon dolar olarak belirledik. Gelecek yıl ise performansımızı daha da artırmak ve 16 milyon ton seviyesine taşımak istiyoruz. Verimlilik odaklı olarak yeni iş bağlantıları yapacak ve bu hedefleri tutturacağız.”

 

 

Feyyaz Ünal: “Çimento İhracatında Dünya Birinciliğine Oynuyoruz”

25.09.2018 – Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal: “Çimento ihracatında dünya birinciliğine oynuyoruz üretim ve fiyat politikalarımızı akıllı yönetmemiz şart”

Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, Türk çimento sektörünün ihracat miktarının önümüzdeki yıl önemli ölçüde artacağını belirterek “Bu fırsatı doğru kullanmamız gerekiyor. Günü kurtarmaya değil, geleceği şekillendirmeye yönelik planlamalar yapmamız şart” dedi.

1966 yılında Batıçim ile temelleri atılan ve bugün sadece Ege Bölgesi’nin değil, Türkiye’nin en önemli sanayi gruplarından biri konumunda bulunan Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Feyyaz Ünal çimento sektörünün ihracat verileri ile ilgili bilgiler verdi.

2019’un Sektör Açısından Çok Karlı Olmasını Bekliyoruz

Türkiye’nin çimento üretiminde halen Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sırada yer aldığını hatırlatan Ünal, ihracat alanında da Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü konumda olduğunu vurguladı ve “2019 yılında dünya çimento ihracatında birinci sıraya yükselmemizin önünde hiçbir engel yok, bunu bekliyoruz” dedi. Bir yandan satış miktarlarının sürekli yukarı doğru ivme kazandığına, diğer yandan da Türkiye’nin rakibi olan ülkelerde önümüzdeki yıl değişik nedenlerle önemli duraklamalar yaşanacağına değinen Feyyaz Ünal 2019’un sektör açısından çok kârlı bir yıl olmasının beklendiğini ifade etti.

Türkiye’nin 2018 yılı Ağustos ayına kadar 274 milyon $’lık satış gerçekleştirerek 5,2 milyon ton çimento ihraç ettiğine dikkat çeken Feyyaz Ünal, sırasıyla ABD, İsrail, Suriye, Haiti ve Bulgaristan’ın en çok ihracat yapılan ülkeler arasında yer aldığını belirtti. Ünal, “Çimento satışı gerçekleştirdiğimiz ülkeler arasında en üst sırada yer alan ABD ile ihracatımız 2018’de yüzde 50 oranında artış gösterdi. Suriye’ye gerçekleşen çimento ihracatımız da önceki yıllara göre büyük bir artış kaydetti ancak İsrail ile olan ticaretimiz Suriye’nin de önüne geçerek 2. sıraya yükseldi” dedi. Bu yükseliş trendlerinin 2019’da da devam edeceğini söyleyen Ünal Türkiye’nin klinker ihracatına da değindi:

“Klinker ihracatının büyük bölümünün yapıldığı Batı Afrika ülkelerindeki büyüme rakamları Türkiye’nin klinker ihracatı açısından olumlu bir gösterge. Bölgeye ihracat yapan pek çok rakibimiz var, ancak yüksek üretim kapasitesi nedeniyle talebin büyük bölümü yine Türkiye tarafından karşılanmaya devam edecek. Klinker maliyetlerinin büyük bölümünün dövize endeksli olarak artış gösterecek olmasının yanında artan petrol ve navlun fiyatları, önümüzdeki sene klinker ihracat fiyatlarının da artış göstereceği izlenimi vermekte.”

Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal sektördeki rakip ülkelerin durumunu ise şöyle özetledi:

Çin Çimento İthal Edecek

“Çin’de gerçekleşen konsolidasyon, ihracatçı olan Çin’i bugün ithalatçı konuma getirdi. Çin’in 2019 yılında 12 milyon ton çimento ve klinker ithal etmesi bekleniyor. İran uygulanan ambargo sebebi ile dünya çimento ticaretinde önemli ölçüde geriledi. Avrupa’da ise karbon fiyatlarında beklenen yüzde 70’lik artış, ticaretin odağının karbona yönelmesine neden olacak. Dolayısıyla Türkiye, dünya çimento ve klinker ihtiyacı söz konusu olduğunda bugün neredeyse rakipsiz durumda.”

Ünal, sektörün 2019 yılı hedeflerini belirlerken ülkemizin pazardaki konumunun ve potansiyelinin iyi tahlil edilmesi gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı:
“Çimento sektörü döviz artışına bağlı kömür ve elektrik maliyetlerinin yükselmesinden oldukça etkilenmekte… Ancak dünya çimento sektöründe ülkemiz açısından umut vadeden bu tablo ile yükselen ihracat oranlarının sektörün maliyet endişesini gidereceğini düşünüyoruz. Yeter ki günü kurtarmaya değil, geleceği şekillendirmeye yönelik planlamalar yapalım. İhracata yönelik doğru fiyatlandırma ve üretim planlaması ile 2019 yılının sektör açısından çok kârlı bir yıl olacağını ümit etmekteyiz.“