Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Anadolu Isuzu...

Anadolu Isuzu, İhracatta Rekora Koşuyor

20.07.2018 – İhracat pazarlarında 2020 yılına kadar agresif büyüme hedefi olan Anadolu Isuzu, 2018 yılının ilk 6 ayında yurt dışına 376 araç satışı gerçekleştirerek Türkiye’nin en fazla otobüs ve midibüs ihraç eden ticari araç markası oldu.

İhracat pazarlarında her geçen gün büyümesini devam ettiren Anadolu Isuzu, 2018 yılının ilk 6 ayında Türkiye’nin en fazla otobüs ve midibüs ihraç eden ticari araç markası oldu.

Geçtiğimiz yıl 23 yıllık ihracat tarihinin en yüksek ihracat cirosuna ulaşan Anadolu Isuzu, aynı zamanda 14. midibüs şampiyonluğunu elde etmişti. Bu başarısını devam ettiren Anadolu Isuzu, ilk 6 ayda yurt dışına 174 otobüs ve 202 midibüs ihraç ederek yerli üreticiler içinde en yüksek ihracat yapan marka oldu. En yakın rakibinden 167 adet daha fazla araç satma başarısı gösteren Anadolu Isuzu’nun 2018 yılı ilk 6 aylık satış oranları, 2017 yılına göre otobüs segmentinde %112 büyürken, midibüs segmentinde ise %28’lik bir büyüme grafiği sergiledi.

Otobüs ve midibüs segmentlerinde toplam yurt dışı satışlarında geçen seneye göre %57 büyüme başarısı gösteren Anadolu Isuzu, en son Temmuz ayında 104 araçlık Romanya Köstence Belediye ihalesini kazanarak ihracat pazarlarında tarihinin en yüksek adetli araç ihale sözleşmesini imzaladı.

Anadolu Isuzu Tarihinin Tek Seferde En Büyük İhracat Sözleşmesine İmza Attı

13.07.2018 – Anadolu Isuzu tarihinin tek seferde en büyük ihracat sözleşmesine imza attı
Anadolu Isuzu, “Avrupa’nın En Konforlu ve Ergonomik Otobüsü” seçilen Citiport’u Romanya’nın IASI kentinin ardından şimdi de Köstence Belediyesi’ne gönderiyor. 104 adet Citiport’un Köstence (Constanta) Belediyesi’ne teslimatını içeren EBRD İhalesi’ni kazanan Anadolu Isuzu, bu anlaşmayla hem kendi tarihinin hem de Romanya ile bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük otobüs ihracat sözleşmesine imzasını atmış oluyor.

Anadolu Isuzu, 104 adet Isuzu Citiport aracının Köstence (Constanta) Belediyesi’ne teslimatını içeren EBRD İhalesi’ni kazandı. Anadolu Isuzu’nun Türkiye’deki fabrikasında ürettiği ve Busworld 2015’te, “Avrupa’nın En Konforlu ve Ergonomik Otobüsü” ödülüne layık bulunan Isuzu Citiport’un Köstence Belediyesi’ne teslimatı 2019 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacak. İhaleye ilişkin imza töreni 13 Temmuz 2018 tarihinde Köstence’de gerçekleşti. Törene, Anadolu Isuzu İhracat Direktörü Hakan Kefoğlu ile Köstence Belediye Başkanı Decebal Fagadau, belediye yöneticileri ve çalışanları katıldı.

104 araç teslim edecek

Törende konuşma yapan Anadolu Isuzu İhracat Direktörü Hakan Kefoğlu, Isuzu araçlarının Romanya’daki belediyelerde büyük ilgi gördüğünü, bu ilginin kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirdi. 2017 yılında 15 milyon euro’luk IASI Belediye ihalesini kazanarak 88 adet Citiport’u 2017 yılının Ekim ayında teslim ettiklerini hatırlatan Kefoğlu, “Şimdi de Köstence Belediyesi’ne sunacağımız 12 metre uzunluğundaki 104 Citiport aracımızla Romanya toplu taşıma sistemine hizmet vermeye devam edeceğiz. Bu bize büyük bir gurur veriyor çünkü Türkiye – Romanya arasında imzalanan en büyük otobüs satış sözleşmesini gerçekleştirmiş olduk. Romanya distribütörümüz Anadolu Automobil Romania yetkililerine, Anadolu Isuzu markasını Romanya pazarında bilinir kılmak adına yaptıkları çalışmalar için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

Anadolu Isuzu tarihinin rekor ihracat düzeyine ulaştı

05.03.2018 – Anadolu Isuzu, 2017 yılında 23 yıllık ihracat tarihinin en yüksek ihracat cirosuna ulaştı ve 14. Midibüs şampiyonluğunu ilan etti.

Midibüs ve otobüs üretimleriyle Türkiye’nin ihracat yıldızlarından biri olan Anadolu Isuzu, hem kendi ihracat tarihinin rekor ciro düzeyine ulaştı, hem de 14. kez midibüs şampiyonluğunu ilan etti.

2017 yılında 700 adet ticari araç ihracatı gerçekleştiren Anadolu Isuzu, toplamda 64.378.719 Euro’luk ihracat gelirine sahip olarak tüm zamanların en yüksek ihracat cirosuna ulaştı. Faaliyette bulunduğu yurtdışı pazar sayısı bugün 30’un üzerinde olan Anadolu Isuzu’yu global anlamda başarıya taşıyan segment ise midibüs sınıfı. Hem turizm, hem halk ulaşımı, hem de servis taşımacılığı konusunda Türkiye’de olduğu kadar yurt dışı pazarlarında da çok tercih edilen Isuzu Turkuaz, 14. şampiyonluğun alınmasını sağlayan araçların başında geliyor.

Toplam ihracatının yüzde 80’ini Litvanya ve Romanya başta olmak üzere Fransa, Bulgaristan, Tacikistan, Polonya, İtalya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti ve İsrail gibi ülkelere yapan Anadolu Isuzu, distribütör değişiklikleri, servis yapılanması ve satış sonrasındaki başarılarıyla ihracat pazarlarında daha fazla tercih edilir bir konuma ulaştı.

Anadolu Isuzu’nun 23 yıllık ihracat tarihinde rekor düzeye ulaşmasını sağlayan araçlardan Turkuaz 181 adet, Citibus 173 adet, Citiport 127 adet, Novociti 123 adet, Visigo 38 adet ihraç edildi. Kamyon grubunda ise 12 adet ihracat satışı gerçekleştirildi.

Gelecek yıllarda ihracatta agresif büyüme hedefi olan Anadolu Isuzu, 2020 yılında 60’a yakın ülkede güçlü yapılanmasını devam ettirecek.

 

ULUSLARARASI KARAYOLU YOLCU TAŞIMACILIĞI BİRLİĞİ (IPRU) İCRA KURULU TOPLANTISI

03.04.2017 – Kısa adı IPRU olan Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği İcra Kurulu Toplantısı IPRU Genel başkanı Sayın A.Fatih TAMAY başkanlığında 03.Nisan.2017 tarihinde toplandı. Toplantıya IPRU İcra Kurulu Üyelerinden Birol ÖZCAN, Mustafa YILDIRIM, Sümer YIĞCI, Mevlüt İLİGİN, Basri AKGÜL, Mehmet ÖKSÜZ, Mustafa ÖZCAN, Hasan Yüksel KURNAZ, Bülent YILDIZ, Yard. Doç. Dr. Kemal KARAYORMUK, Ekrem ÖZCAN, Adnan DEĞİRMENCİ, Gökhan Çerioğlu katıldı.

IPRU Genel Başkanı Sayın A.Fatih TAMAY 2016 Ocak -2017 Mart ayına kadar olan süreçte yapılan çalışmaları ayrıntılı bir şekilde anlattı. Toplantının en önemli gündem maddelerinden biri olan IPRU 2. Olağan Genel Kurulu’nun Mayıs ayı içerisinde İstanbul’da yapılması kararlaştırıldı.

IPRU’nun 2017 yılı içerisinde yapacağı çalışmalar hakkında İcra Kurulu üyeleriyle görüş alış verişinde bulunuldu. Şubat ayında yapılan T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Sayın Ahmet Arslan ziyareti hakkında İcra Kurulu üyeleri bilgilendirildi ve Sayın Bakanın IPRU hakkındaki düşünceleri paylaşıldı.

Genel Kurul’da yapılması gereken çalışmalardan bahsedildi.

IPRU Tüzüğü’nde yapılacak değişiklikler görüşüldü.

IPRU’nun 2017 yılında da örgütlenme çalışmalarının devam etmesi ve üye sayısının arttırılması kararlaştırıldı. Buna göre daha önceden iletişim halinde olunan Kenya, Hindistan, Litvanya, Macaristan, Cibuti, Pakistan gibi ülkelerde çalışmaların devam etmesi, yönünde karar alındı. IPRU üyesi olan ülkelere ziyaretler yapılarak var olan iyi ilişkilerin daha da iyileştirilmesi kararlaştırıldı.

IPRU Genel Başkanı Sayın Fatih TAMAY Turizm Taşımacılar Derneği (TTDER) Başkanı Sayın Sümer YIĞCI’ya IPRU Üyelik Formu verdi.

IPRU International Passenger Road Transport Union / Uluslarası Karayolu Yolcu Taşımacıları Birliği ,

Karayolu Yolcu Taşımacılığı’nın tüm ihtiyaçlarını karşılayarak, ulusal ve uluslararası sektörel sorunlarına eğilerek ekonomik ve teknik işbirliğinin oluşmasına imkan tanıyacak genel temsil niteliğine sahip bir çatı örgütü olarak, 12 ülkeden Karayolu Yolcu Taşımacılığı alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin katılımıyla 09.12.2014 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur.

IPRU bugün itibariyle 19 ülkede 22 sektörel sivil toplum kuruluşu ile örgütlenmiş durumdadır.

20.Ağustos.2015 tarihinde yapılan IPRU 1. Olağan Genel Kurulu’nda IPRU Genel Başkanı olarak Sayın A. Fatih TAMAY seçilmiştir.

IPRU Yönetim Kurulu’nda farklı ülke ve kuruluştan 21 üye bulunmaktadır.

IPRU’ya katılan ülkeler ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektörü’nde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının listesi aşağıdadır:

 1. Türkiye Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED).
 2. Ukrayna Ukrayna Karayolu Yolcu Taşımacıları Derneği (AACC).
 3. Gürcistan Gürcistan Karayolu Yolcu Taşımacılar Derneği.
 4. Romanya Romanya Mal ve Yolcu Taşımacıları Federasyonu (FORT)
 5. İran İran Otobüsçüler Birliği (EOİ).
 6. Azerbaycan Azerbaycan Yolcu Taşıyanlar Birliği
 7. Makedonya 1-Uluslararası Otobüs İşletmecileri Derneği (Euro Turing)

2-Karayolu Taşımacıları Derneği (ISTOK)

 1. Bulgaristan Ulusal Otobüs Taşımacıları Birliği.
 2. Ürdün 1-Turist Taşımacılar Derneği (Tourist Transport Association).

2-Ürdün Otobüs Sahipleri Derneği (General Syndicate of Jordanian Public Buses).

 1. Rusya Fed. 1-Bölgesel Yolcu Kara Ulaştırması Derneği (Mejregionavtotrans).

2-Rusya Karayolu Taşımacılığı Birliği (RAS-RRTU).

 1. Sudan Sudan Ulusal Otobüsçüler Odası.
 2. Sırbistan Sırbistan Karayolu Yolcu Taşımacılığı Derneği (Panontransport).
 3. Hırvatistan Hırvatistan İşverenler Birliği üyesi Hırvatistan Ulaştırma Derneği (HUP-CEA) .
 4. Bosna Hersek Bosna Hersek Ticaret Odaları Birliği Taşımacılık Derneği (KOMORABIH).
 5. Karadağ Karadağ Taşımacılar Derneği .
 6. 16. Arnavutluk Arnavut Taşımacılar Federasyonu (ATF) .
 7. Slovenya Slovenya Endüstri ve Ticaret Odası ,Ulaştırma Derneği.
 8. Somali Somali Ekspress Otobüs Taşımacılığı Derneği (SEBTA)

19.Irak Cumhuriyeti Erbil Uluslararası Genel Terminal İşletmesi Derneği (EIGT)

 

İHRACAT ŞAMPİYONU ANADOLU ISUZU DÜNYA YOLLARINDA

25.01.2017 – 2004-2014 yılları arasında üst üste on bir yıl midibüs ihracat liderliği ünvanını elde eden Anadolu Isuzu, bir yıllık aradan sonra 2016 yılında tekrar midibüs ihracat şampiyonu oldu. Anadolu Isuzu, midibüs ihracat pazarında yüzde 53 pazar payı ile liderlik ünvanına sahip olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Citiport, Visigo, Citibus, Turquoise ve Novo modellerini 30’dan fazla ülkeye ihraç eden Anadolu Isuzu toplamda 55 milyon euronun üzerinde ihracata imza attı. 16 distribütörü ile 30’un üzerinde ülkede faaliyette bulunan Anadolu Isuzu; 2020 yılında 60’a yakın ülkeye ulaşmayı, ihracatın toplam satışlardan aldığı payını yüzde 30’ların üzerine çıkarmayı ve yıllık ihracat cirosunu 100 milyon euronun üzerine taşımayı hedeflemektedir.

Konu hakkında açıklama yapan Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan ‘’Anadolu Isuzu olarak büyüme potansiyeline sahip olduğuna inandığımız yurtdışı pazarlar için global bir vizyon belirledik. Önceleri limitli ürün ve bölgelerle yürüttüğümüz yurtdışı pazar faaliyetlerimizi, geniş bir perspektife kavuşturacak daha global bir strateji ile yeniledik. Batı Avrupa pazarlarındaki etkinliğimizi, 2015 yılında Belçika Busworld fuarı kapsamında, ECW Uluslararası jürisi tarafından Citiport’un Avrupa’nın en ergonomik ve konforlu otobüsü ödülünü almasıyla daha da arttırdık. Afrika ile Ortadoğu’da yepyeni pazarlara yöneldik. Faaliyette bulunduğumuz yurtdışı pazar sayısı bugün itibariyle 30’un üzerinde, 2020 yılı hedefimiz ise 60’a yakın ülkeye ulaşmak’’ dedi.

 

İNOVALİG İNOVASYON STRATEJİSİ ALTINCILIK ÖDÜLÜ ANADOLU ISUZU’NUN OLDU

18.01.2017- Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin A.T Kearney’in desteği ile düzenlediği Türkiye’nin ilk inovasyon yarışması olan İnovaLİG sonuçları açıklandı. Toplam 761 şirketin katıldığı yarışmaya TİM ve A.T Kearney tarafından yapılan analiz ve jüri üyelerinin incelenmesi sonucu değerlendirmeler yapıldı.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda İnovaLİG Ödülleri’nde Anadolu Isuzu, “İnovasyon Stratejisi” kategorisinde altıncı oldu.

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan yaptığı açıklamada: “Anadolu Isuzu olarak varlık nedenimiz, insanları ihtiyaçları ile buluşturan güvenilir araç ve hizmetleri hızlı ve sürdürebilir şekilde sunmak. Bu ödülün varlık nedenimize yönelik stratejilerimizde şirketimize ışık tutacağına inanıyorum” dedi.

 

IAA HANNOVER FUARINDA ANADOLU ISUZU SHOWU

22-29 Eylül 2016 tarihleri arasında Almanya’nın en önemli ihtisas fuarlarından biri olan IAA Ticari Araçlar Fuarına katılan Anadolu Isuzu, sergilediği altı otobüs modeli ile tam bir show yaptı.

Yabancı basının yüksek katılımı ile gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama direktörü Fatih Tamay, Anadolu Isuzu’nun istikrarlı ve sürdürülebilir büyümesi için gerekli yeni “Global Vizyon” hakkında açıklamalarda bulundu. Global vizyon ile ihracattaki ülke sayısının artacağını sözlerine ekleyen Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama Direktörü Fatih Tamay konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu global vizyon elbetteki şirketin önceki ihracat başarıları ve tecrübesi üzerine inşa edilecek. Ancak yeni vizyonumuz ile geçmişe kıyasla biraz daha farklı bir yaklaşım içerisinde olacağız. Daha global bir vizyon olarak tanımladığımız yaklaşım aslında markayı ve şirketi sınırlarının ötesine taşıyacak azim ve kararlılığı ifade ediyor. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için birbirini tamamlayan iki kavram etkili olacak: “Global genişleme” ve “Adaptasyon”. Yani, bir yandan yeni global pazarlara açılırken, diğer yandan bu yeni pazarlara en uygun çözümleri üretmeyi hedefleyeceğiz. Bu çözümler yerel ortaklıklar ve işbirliklerini de içerecek. Sonuç olarak, Anadolu Isuzu ortaya koyacağı yeni iş modelleri ile ticari araçlar sektöründe gerçek anlamda global bir oyuncu olacak”.

Ticari araçlar sektöründe bir dünya markası olan Japon Isuzu ortaklığı ile Avrupa ülkelerine yönelik araçları Türkiye’de üreten Anadolu Isuzu, Japon kalite yönetim sistemleri, Avrupa kalite standartları ve Türk iş gücü yetkinliğini aynı çatı altında birleştirmeyi başarmıştır. Bunun kaçınılmaz sonucu ise global kalite standartlarda üretilen, özgün tasarımlı Isuzu otobüsleridir. Hatırlanacağı gibi, bu otobüslerden biri olan Isuzu Citiport, 2015 yılında European Coach Week uluslararası büyük jürisi tarafından Avrupa’nın “En Konforlu ve Ergonomik Otobüsü” ödülüne layık görülmüştü.

Anadolu Isuzu, fuar kapsamında servis ve turizm taşımacılığına yönelik üç Isuzu modelini sergilendi. Isuzu’nun amiral gemisi ve kendi yarattığı küçük lüks otobüs segmentinin vaz geçilmez ismi Turquoise, servis sektörünü konfor ile tanıştıran Novo ve lüks turizm yolcu taşımacılığını 12 metrelik otobüslerin tekelinden kurtaran 9,5 metrelik Visigo fuar boyunca ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Anadolu Isuzu, kentiçi toplu ulaşım segmentinde ise üç modeline yer verdi. 7.5 metrelik Novociti, 9.5 metrelik Citibus ve 12 metrelik “ödüllü” Citiport da IAA Ticari Araçlar Fuarında sergilendi.

 

Anadolu Isuzu hakkında

Türkiye’de ticari araç üretimine 1984’te başlayan Anadolu Isuzu o tarihten beri Anadolu Grubu, Isuzu Motors Limited, ve Itochu’nun kamuya açık bir ortaklığı olarak faaliyetlerini ve üretim portföyünü genişletmektedir. Otomotiv sektörünün ticari araç segmentine odaklanan Anadolu Isuzu güçlü bir ürün gamı, etkin satış sonrası hizmetleri, ve yaygın bir bayi ve servis ağına sahiptir. Kamyon, hafif kamyon, midibüs, otobüs ve pikap üreten

Anadolu Isuzu ihracat pazarlarında iddialı bir konumdadır.
Ticari araçların imalatının yanı sıra pazarlamasıyla da uğraşan şirket Kocaeli’ndeki 300 bin m2’lik fabrikasında tek vardiyada yıllık 19 bin adetlik üretim kapasitesine sahiptir. Anadolu Isuzu’nun Türkiye’deki fabrikası Isuzu’nun tüm dünyayı kapsayan faaliyet ağında kamyon, pikap ve otobüs üretiminde en yüksek kalite ve üretim standartlarını garantileyen Isuzu Manufacturing Management(IMM: Isuzu Üretim Yönetimi) sertifikasına sahip olan, Asya dışındaki tek tesistir. Türkiye’de 29 satış ve 103 servis noktası ile müşterilerine hizmet veren Anadolu Isuzu’nun ayrıca 30 ülkede distribütörlükleri mevcuttur. 2017 sonunda 23 yıllık geçmişinin en büyük ihracat cirosuna ulaşan Anadolu Isuzu aynı yıl 14. defa midibüs ihracat şampiyonu olmuştur.