Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Anadolu Efes&...

Anadolu Efes’den Salgından Etkilenen Yeme-İçme Sektörüne 1 Milyon Liralık Destek

Anadolu Efes'den Salgından Etkilenen Yeme-İçme Sektörüne 1 Milyon Liralık Destek

25.03.2020 – Anadolu Efes 1 milyon TL’lik kaynak ile COVID-19 ‘dan etkilenen yeme içme ve eğlence sektörü çalışanlarının yanında olmak için Ahbap Derneği ile iş birliği yaptı ve “Dayanışma Birlikte Güzel” i başlattı.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

COVID-19 ile mücadele kapsamında yeme içme ve eğlence sektöründe binlerce işletme belirsiz bir süre için kepenk kapatmak zorunda kaldı. Yıllardır bu sektöre emek veren binlerce çalışanın bu durumdan olumsuz olarak etkileneceği ve önümüzdeki süreçte geçim sıkıntısı yaşayabileceği tahmin ediliyor. Anadolu Efes, bu zorlu ve belirsiz dönemde içinde faaliyet gösterdiği ekosisteminin yanında olmak için harekete geçti ve Ahbap Derneği ile “Dayanışma Birlikte Güzel”i başlattı. Bu sektördeki çalışanlara destek için 1 milyon TL kaynak sağlayan şirket, Türkiye’nin yardımsever ve iyiliksever derneklerinden Ahbap iş birliğiyle bu kaynağı ihtiyacı olan sektör emekçilerine, temel ihtiyaç malzemesi temini için ulaştıracak. 

Anadolu Efes, Türkiye’deki COVID-19 salgını nedeniyle hizmet veremeyen eğlence ve yeme içme sektöründeki iş ortaklarının çalışanlarının yanında olmak için 1 milyon TL’lik kaynak ayırdığını duyurdu. Şirket, ihtiyaç sahibi sektör emekçilerinin belirlenmesi ve desteklerin en doğru kişilere ulaştırılması için sanatçı Haluk Levent’in kurucusu olduğu Ahbap Derneği ile iş birliği yapıyor. 

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Ağırbaş: “Zor günleri birbirimize kenetlenerek aşacağız”

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, “Tüm dünya sıra dışı bir dönemden geçiyor ve hepimiz ailemiz, sevdiklerimiz, çevremiz, ülkemiz ve dünyamız için endişe duyuyoruz. Bu zor günlerde dayanışmanın önemli olduğunu biliyor ve içinde bulunduğumuz dönemi birbirimizden güç alarak atlatabileceğimize inanıyoruz. COVID–19 sebebiyle yeme içme ve eğlence sektöründe yaklaşık 20 bin işletme faaliyetlerini durdurmak durumunda kaldı. Garson, aşçı, barmen, komi gibi bu sektöre emek vermiş binlerce kişinin bu durumdan olumsuz olarak etkileneceğini, bir kısmının işini kaybettiğini, bir kısmının maaşlarını almakta zorlandığını ve bir kısmının ücretsiz izne çıkarıldığını gözlemliyoruz. Bu zor günlerde sektör emekçilerinin yanında olmak istiyoruz. Desteğimizin hızlı ve etkin olabilmesi için Ahbap Derneği ile iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Tuğrul Ağırbaş, bu günlerde sektörlerinin daha büyük zorluklar yaşadığına da dikkat çekerek, “Sektörümüzdeki tüm firmaları kendi imkanları dahilinde ekosistemimize katkı sağlamaya davet ediyoruz” dedi. 

Başvurular Ahbap’a yapılacak

Son gelişmelerden olumsuz etkilenen yeme içme ve eğlence sektörü çalışanları, başvurularını Ahbap‘ın web sitesinde açılan Anadolu Efes iş birliği ile “Dayanışma Birlikte Güzel” alanından (ahbap.org) yapabilecekler. Ahbap yetkilileri, Anadolu Efes tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda başvuruları değerlendirecek ve ihtiyaçlara göre mevcut kaynağın doğru kişilere ulaştırılması için gerekli çalışmayı yapacak. Fondan faydalanacak kişilere, temel ihtiyaç malzemelerini karşılayabilmeleri için alışveriş kartları sağlanacak. Bu kartlarla evden çıkmadan online üzerinden alışveriş yapmak mümkün olacak.  

Ahbap’ın kurucusu Haluk Levent: “Bu cömert destek mağdur çalışanlara nefes aldıracak”

Anadolu Efes ile iş birlikleri hakkında Dernek Başkanı Haluk Levent şunları söyledi: “Anadolu Efes’in bu cömert desteği yeme-içme ve eğlence sektörünün mağdur çalışanlarına nefes aldıracak. Derneğimiz Ahbap’ın varlığı zor günlerden geçtiğimiz böylesi zamanlarda daha da anlam kazanıyor. Derneğimize başvuran tüm destek taleplerini titizlikle değerlendirip 1 milyon TL’lik kaynağın gerçekten ihtiyaç duyan çalışanlar ve ailelerine gitmesi için çalışacağız.”

 

Anadolu Efes Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş 2. 50 Yıla Girerken Şirketin Hedeflerini Anlattı

04.03.2020 – Kurulduğu günden bu yana kültür-sanat, spor, tarım, girişimcilik ve turizme destek olan Anadolu Efes, 50 yılını Türkiye dahil altı ülkede pazar lideri olarak tamamladı. Dünyanın ilk 10 bira şirketinden biri olarak ikinci 50 yılına giren Anadolu Efes’in Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, hedeflerinin Anadolu Efes’i büyütmeye devam ederken dünyada trend olacak ürünler geliştirmek olduğunu belirtti. Şirket, odağındaki alanları ‘sürdürülebilirlik’, ‘girişimcilik’ ve ‘kalite’ olarak açıkladı.

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, şirketin 50 yaşını doldurması sebebiyle düzenlediği basın toplantısında 50 yılda gerçekleştirilen sosyo-ekonomik yatırımlar ve projeler ile 2020’de odaklandıkları alanlar hakkında bilgi verdi. Şirketin Türkiye ile birlikte altı ülkede operasyonları bulunduğunu ve bu ülke pazarlarında da lider olduklarını belirten Ağırbaş, ürünlerinin 70’ten fazla ülkede tüketiciyle buluştuğunu söyledi.

Ağırbaş şöyle devam etti:

“Operasyonlarımızın olduğu altı ülkede 400 milyonun üzerinde tüketiciyle doğrudan buluşuyoruz. Türkiye’nin yıllık 69 milyon litre bira ihracatının yarısından fazlasını Anadolu Efes olarak biz gerçekleştiriyoruz. Ülke sınırlarımızı aşan bu başarımızın sırrı, bira konusundaki uzmanlığımız, işimizi tutkuyla yapmamız ve kaliteye verdiğimiz değer. Bu sayede, Barth Report’a göre sektörümüzde üretim hacmi bakımından dünyanın ilk 10 bira şirketinden biri olduk.

2020 bizim için özel bir yıl. Önceki 50 yılda biriktirdiğimiz zengin deneyimlerimizi önümüze koyup, dünya trendlerini dikkate alarak geleceğimizi öngörmeye çalıştık ve 2020’de odaklanacağımız alanları belirledik. Hedefimiz, Anadolu Efes’i büyütmeye devam ederken İzmir fabrikamızdaki Ar-Ge çalışmaları sonucunda çıkacak bir ürünün de dünyada trend olmasını sağlamak.”

Tarıma, turizme, kültür-sanata ve spora sürdürülebilir destek

Anadolu Efes’in yaklaşık 40 yıldır tarım sektörüne verdiği destekle bir tarım şirketi gibi de çalıştığının altını çizen Ağırbaş, bu süre zarfında doğrudan ya da dolaylı olarak 8 bin çiftçi ailesinin hayatına dokunduklarını vurguladı.

Tuğrul Ağırbaş, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNDP’nin ortaklığıyla 13 yıldır yürüttükleri Gelecek Turizmde ile Türkiye’nin yerel değerlerini turizme kazandırdıklarını, şu ana kadar kurumsal olarak destekledikleri 19 proje ile 300 kadına istihdam sağlandığını belirtti. Ağırbaş, kültür sanat alanında 33 yıldır İKSV’nin bütün festivallerine, aralarında DasDas’ın da bulunduğu tiyatrolara kurumsal olarak destek olduklarını söyledi. Genel Müdür, kurdukları Mavi Sahne Platformu ile sahne bulamayan tiyatrolara fırsat, üniversite öğrencilerine de uygun fiyatlı biletle tiyatro izleme imkânı sunduklarını belirtti. Ağırbaş, şirketin basketbol sporuna katkısının da 44 yıldır devam ettiğini ekleyerek, altyapı takımları ile genç oyuncuları basketbola kazandırdıklarını vurguladı.

“İlham veren girişimcilik hikayelerini çoğaltmak istiyoruz”

Genç girişimcilerin Anadolu Efes’in hayatında önemli bir yeri olduğunu ve girişimcilik konusunda ilham veren hikayeleri çoğaltmak istediğini belirten Ağırbaş, şunları söyledi:

“Dünyanın 5 en büyük kuluçka merkezi arasında olan İTÜ Çekirdek’in 3 yıldır ana paydaşlarından biriyiz. İTÜ Çekirdek Big Bang Start Up Challenge’da, Anadolu Efes Özel Ödülü ile 6 girişime fon desteği sağladık. 2019’da sosyal girişimlerin büyümelerini sağlayan global Accelerate2030 Programı’nın Türkiye’de kurumsal olarak ana destekçisi olduk. Şirketimizde düzenlediğimiz “Girişim İş Birliği Günleri” dahil olmak üzere her yıl 100’den fazla girişim ile tanışıyoruz. Bunlardan en az 20 tanesine bire bir dokunup, iş birliği olanaklarını konuşuyor ve iş modellerinin gelişmesine katkı sağlıyoruz.”

Ağırbaş, basın toplantısı sırasında sosyal fayda girişimcilerinden Blind Look kurucusu Cihat Ersin ve Sadriye Görece ile Biolive’in kurucu ortağı Duygu Yılmaz’ı tanıtarak, yaptıkları işleri hayranlıkla izlediğini belirtti. Genel Müdür Ağırbaş, destek oldukları tüm girişimleri birer ekosistem ortağı olarak gördüklerini ve ikinci 50 yıllarında da birlikte güzel işler ortaya çıkarmayı planladıklarını dile getirdi.

“Sürdürülebilirlik çalışmalarımız her yerde kendini gösterecek”

Şirketin ilk 50 yılında yaptıklarını böyle anlatan Tuğrul Ağırbaş 2020 için belirledikleri odak alanlarının en önemlisinin yine sürdürülebilirlik olduğunu ve bunun, Anadolu Efes’in kuruluşundan bu yana içselleştirdiği bir kavram olduğunun altını çizdi. Çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarının ürünlerin ambalaj malzemelerinden taşımada kullanılan kasalara, satış noktalarından restoranlardaki servis sunum malzemelerine kadar her yerde kendini göstereceğini dile getiren Ağırbaş, tüketicilerini de onlarla birlikte sorumluluk almaya davet edeceklerini belirterek dünyanın geleceği için tüm sektör oyuncularına konuya yatırım yapma ve iş süreçlerine sürdürülebilirliği ekleme çağrısında bulundu.

Kalite konusunda dünyanın en seçkin kurumlarından alınan 100’ün üzerinde ödüllerinin bulunduğunu belirten Ağırbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Kalitedeki uzmanlığımız sayesinde dünyaca ünlü markalar reçete ve üretimlerini Anadolu Efes’e emanet ettiler. Uzmanlığımızı her geçen gün bir adım daha öteye taşıyoruz. İkinci 50 yılımıza zamanın ruhunu yakalayan, esnek, hızlı, cesur ve tazelenmiş bir Anadolu Efes olarak giriyoruz.”