Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Albaraka Türk...

Albaraka Türk World Islamic Finance Awards Tarafından Üç Ödüle Layık Görüldü

ALBARAKA TÜRK WORLD ISLAMIC FİNANCE AWARDS TARAFINDAN ÜÇ ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka Türk, Dünya İslami Finans Ödülleri’nde ‘Albaraka Garaj’ ve ‘insha’ ile üç ayrı kategoride ödüle layık görüldü.

15.11.2018 – Faaliyetlerine dünyanın en iyi katılım bankası olma vizyonu doğrultusunda devam eden Albaraka Türk, “Dünya İslami Finans Ödülleri” (World İslamic Finance Awards-WIFA 2018)’nde üç ayrı kategoride ödüle layık görüldü. Albaraka Türk’ün hayata geçirdiği ‘Albaraka Garaj’ ile ‘En İyi Fintek Hızlandırma Merkezi’ seçilirken, kısa bir süre önce Almanya’da uygulamaya geçen Avrupa’nın ilk dijital katılım bankacılığı uygulaması ‘insha’ ile, ‘En İyi Dijital Banka’ ve ‘Yılın Fintek Girişimi’ olmak üzere iki kategoride ödülün sahibi oldu.

Dünya İslami Finans Ödülleri’nde 16 kategoride 135 başvuru arasından, biri Albaraka Garaj diğer ikisi insha olmak üzere üç ödül kazanan Albaraka Türk, ödüllerini 26 Kasım 2018 tarihinde Bahreyn’de gerçekleşecek olan törende teslim alacak.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “Albaraka Garaj ve kısa bir süre önce Almanya’da lansmanını gerçekleştirdiğimiz ‘insha’ ile dünyanın saygın ödüllerinden biri olan ‘World Islamic Finance Awards’ta üç ödüle layık görülmekten dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Aldığımız bu ödüller bizi çok daha iyi olmaya ve çok daha iyisini yapmaya cesaretlendiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

ALBARAKA TÜRK YURTİÇİNDE 250 MİLYON TL KİRA SERTİFİKASI İHRAÇ ETTİ

11.10.2018 – Albaraka Türk, 250 Milyon TL tutarlı kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. 98 gün vadeli ve 200 milyon TL olarak planlanan ihraca 1.7 kat fazla talep gelerek, ihraç 250 milyon TL olarak gerçekleşti.

Türkiye’de 30 yıllı aşan tecrübesiyle katılım bankacılığı sektöründe faaliyet gösteren Albaraka Türk, 98 gün vadeli 250 milyon TL tutarında kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. Bereket Varlık Kiralama aracılığıyla 4 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşen ve 200 milyon TL olarak planlanan ihraca, 1.7 kat fazla talep gelmesi sonucu ihraç 250 milyon TL olarak gerçekleşti.

Kira Sertifikası ihracına katılan müşterilerin yüzde 75’ini nitelikli yatırımcılar, yüzde 25’ini ise Portföy Yönetim Şirketleri, Emeklilik Fonları ve Sigorta Şirketleri’nin arasında yer aldığı kurumsal yatırımcılar oluşturdu. Bu ihraç ile birlikte Albaraka Türk tarafından ihraç edilmiş olan dolaşımdaki Kira Sertifikası tutarı 1.2 Milyar TL’ye, 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilmiş olan ihraç toplamı ise 2.1 Milyar TL’ye ulaştı.

“Bu başarılı ihraç, 34 yıllık güvenin göstergesidir”

İhraç sürecini değerlendiren Albaraka Türk Hazine, Yatırım Bankacılığı, Finansal Kurumlar ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Malek K. Temsah, “Son dönemde başarıyla gerçekleştirmiş olduğumuz kira sertifikası ihraçları, yurtiçi yatırımcı ile Bankamız arasında 34 yıllık süre zarfında tesis edilmiş olan güvenin bir göstergesi. Sektörümüz için fonları hareketlendirmede önemli rol oynayan bu rekabetçi fiyatlı ve likit enstrümanlarla, yatırımcılarımıza ihtiyaçlarına cevap veren farklı yatırım ürünleri sunmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

ALBARAKA TÜRK, AVRUPA’NIN İLK FAİZSİZ VE TAMAMEN DİJİTAL BANKACILIK HİZMETİ ‘INSHA’YI ALMANYA’DA SUNDU

Albaraka Türk, Avrupa’da dijital bankacılık hizmeti vermek üzere hayata geçirdiği ‘Insha” projesini Almanya’da çok sayıda katılımcının yer aldığı özel bir toplantıyla tanıttı.

04.10.2018 – İnsha’nın tanıtım toplantısına katılan Albaraka Türk Yönetim Kurulu Başkanı ve Bahreyn Al Baraka Bankacılık İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Adnan Ahmed Yousif, “Bugünkü heyecanımız, Albaraka Türk Katılım Bankası’nın yolculuğunda ve Al Baraka Bankacılık Grubu’nun tarihinde önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor. Bu adım, global finans sektöründe 40 yıla yayılan başarılarımızın bir özeti niteliğinde” dedi.

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “Almanya’ya ilk kez insha hizmetini sunuyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu hizmetle, Almanya’daki Türk vatandaşlarına ve diğer Müslümanlara şubesiz ve dijital bankacılık hizmetleri konusunda eksiksiz bir deneyim sunarak kolaylık sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

En iyi katılım bankası olma vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Albaraka Türk, Almanya’da düzenlenen bir etkinlikte faizsiz dijital bankacılık hizmeti ‘insha’nın yeni yüzünü tanıttı. Şubesiz ve tamamen dijital bankacılık hizmeti olan ‘insha’ ilk olarak Almanya’da, daha sonra Avrupa çapında dijital katılım bankacılığı hizmetleri sunacak.

“insha”, Berlin’deki solarisBank AG’nin temel bankacılık altyapısı üzerinde geliştirildi. Almanya Bankacılık Düzenleme ve Denetim Kurumu BaFin ve Almanya Merkez Bankası ECB tarafından tamamen lisanslanmış olan bu banka, kurumsal işletmelere bankacılık platformu sağlıyor. İlk aşamada “insha”, hesap açma, hesap yönetimi, banka kartı işlemleri, ödeme ve banka havaleleri gibi temel bankacılık hizmetleri sunacak. İkinci aşamada ise tüm katılım bankacılığı hizmetlerini dahil etmeyi planlayan Albaraka Türk, katılım bankacılığını, hem Avrupa’da hem de dijital ve geleneksel kanallarda yaymayı amaçlıyor.

Yaşamı kolaylaştıran şubesiz bankacılık

Yalnızca dijital işlemleri ve ürünleri içeren “insha”, fiziksel belgeler sunmak veya banka şubesine gitmek gibi gereksinleri ortadan kaldırıyor ve kullanıcılarına birkaç dakika içinde bir hesap açma imkanı sunuyor. Sadece finansal hizmetler sunan bir uygulamadan ibaret olmayan “insha”, kullanıcıların günlük yaşamlarına da odaklanarak zekat asistanı gibi günlük yaşamı kolaylaştıracak uygulamalar da içeriyor. “insha” ilk aşamada Almanca, Türkçe ve İngilizce olarak hizmet verecek ve önümüzdeki dönemlerde, desteklenen dillere Arapçanın da eklenmesi planlanıyor. Kullanıcılar Appstore ve Google Play’ üzerinden insha uygulamasını doğrudan indirebiliyor. Ayrıca, http://www.getinsha.com web sitesinde, ürün ve hizmetlerle ilgili ayrıntılı bilgiler sunuluyor.

“insha, Al Baraka Bankacılık Grubu’nun tarihinde önemli bir dönüm noktası”

Albaraka Türk Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünyadaki en büyük İslami Bankacılık Grubu olan Al Baraka Bankacılık Grubu Genel Müdürü ve İcra Kurulu Başkanı Adnan Ahmed Yousif, Türkiye’nin başarılarını büyük bir memnuniyetle takip ettiklerini belirterek Albaraka Türk’ün Avrupa’da ilk kez şubesiz dijital bankacılık hizmeti sunmasının çok önemli olduğunun altını çizdi. Yousif şu değerlendirmede bulundu; “Şüphesiz, ortaklık temelli felsefemiz ile müşterilerimizi her zaman odak noktamızda ve ön planda tutuyoruz. Bugün ise, dönüşen teknoloji ve inovasyonlarla beraber, küresel olarak daha fazla müşteriye hizmet sunma ve daha iyi bankacılık hizmetleri ve ürünleri sağlama konusundaki büyük potansiyeli görebiliyoruz. Bugünkü heyecanımız, Albaraka Türk Katılım Bankası’nın yolculuğunda ve Al Baraka Bankacılık Grubu’nun tarihinde önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor. Bu adım, global finans sektöründe 40 yıla yayılan başarılarımızın bir özeti niteliğinde.”

“İlk durağımız Almanya, hedefimiz tüm Avrupa”

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ise, Almanya’ya ilk kez insha hizmetini sunuyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu hizmetle, Almanya’daki Türk vatandaşlarına ve diğer Müslümanlara şubesiz ve dijital bankacılık hizmetleri konusunda eksiksiz bir deneyim sunarak kolaylık sağlamayı amaçlıyoruz” dedi. “insha” projesinin Avrupa pazarına girme konusunda öncü bir strateji olduğunu belirten Utku, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tamamen dijital ve şubesiz bankacılık hizmetleriyle Almanya’daki Türk vatandaşlarına ve diğer Müslümanlara kolaylıklar sağlamayı amaçlıyoruz. Dörtte biri Almanya’da olmak üzere, Avrupa’da 20 milyon Müslüman yaşıyor. Yerel dile hakim olmayan ve faiz konusuyla ilgili çekinceleri olan Müslümanlar, bu ülkelerdeki finansal hizmetleri kullanmakta zorluk çekiyor. Hatta bazı zorunlu bankacılık işlemlerinde ve ülkelerine para göndermekte bile zorlanabiliyorlar. Biz de, dünyanın en iyi katılım bankası olma vizyonumuzla, Türk vatandaşlarının ve diğer Müslümanların yaşadığı sorunlara çözüm getirmek ve katılım bankacılığını dünya çapında güçlendirmek için ‘inşa’ projesini geliştirdik. İlk durağımız Almanya oldu; amacımız bu hizmetleri tüm Avrupa’daki Müslümanlara sunmak”.

Albaraka Türk 218. Şubesini Erzincan’da Açtı

16.08.2018 – Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka Türk, Erzincan’daki ilk şubesinin açılışını, Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirdi. Erzincan şubesinde; tüm bankacılık hizmetlerinin yanı sıra, bireysel ve kurumsal müşterilere özel ürün ve hizmetler sunulacak.

Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka Türk, 218. Şubesini Erzincan’da açtı. Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ ve çok sayıda davetlinin katılımıyla açılışı gerçekleşen Erzincan Şubesi, Atatürk Mahallesi, Fevzi Paşa Caddesi, Numara:31/Z1’de faaliyete geçti. Şubenin açılışında bir konuşma yapan Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ, Erzincan’a hiç de uzak olmadıklarını, bu tarihi şehirde uzun yıllardır gerek kurumsal, gerek bireysel müşterilerinin bulunduğunu, bu nedenle şube açılışından büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Altundağ konuşmasına şöyle devam etti: “Albaraka Türk olarak cari ve katılım hesaplarımızda biriken fonu ticaret ve sanayi finansmanlarında işletiyor, elde ettiğimiz faizsiz kârı müşterilerimizle paylaşıyoruz. Müşterilerimize bireysel finansman, işletme finansmanı, finansal kiralama gibi hizmetler sunuyoruz. Erzincan’da da aynı anlayışla müşterilerimize bankacılık hizmetleri sunacağız. Bireysel Müşterilerimize Kârlı hesap, Hac/Umre Birikim Hesabı, Çeyiz Hesabı, Konut Hesabı gibi katılma hesapları ile müşterilerimizin birikimlerini değerlendiriyoruz. Ayrıca müşterilerimize EFT, Havale, Ödemeler, Kiralık Kasa, Western Union vb. gibi alışılagelmiş tüm bankacılık işlemlerini de sunmaktayız.”

Şimdiye kadar Erzincan’da Albaraka Türk şubesi bulunmamasına rağmen, gerek bireysel, gerek kurumsal müşterilerinin bulunduğunu, artık bir şube ile müşterilerine hizmet edecek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Altundağ şu görüşlere yer verdi: “Geçmişten günümüze çeşitli medeniyetler tarafından yönetilmiş Erzincan ilimize şube açma isteğimiz uzun zamandır bulunmaktaydı. Nitekim bu isteğimizi bugün gerçekleştiriyoruz. Şehrimizde her ne kadar uzun yıllar fiziken var olamadıysak da, Erzincan ilimizde yerleşik bireysel ve firma müşterilerimizin olduğunu belirtmek isteriz. Hem bu müşterilerimize yerinde hizmet vermek, hem de Erzincanlı vatandaşlarımız için sunabileceğimiz alternatif çözüm önerileri şube açma isteğimizi oluşturmuştur. Ayrıca yaptığımız araştırmalarda hane halkının katılım bankacılığına büyük ilgi duyduğunu görmüş olmamız da, şubemizi açmakta en önemli nedenlerimizin arasındadır. Bizler müşterilerimizin ihtiyaçlarını, içinde bulunduğu sektörün dinamiklerini, müşterilerimize ilişkin spesifik özellikleri, müşterimizin faaliyet, yatırım ve stratejilerini iyi anlamak ve bunlara uygun ürünler tavsiye ederek iş ortağı olmak için buradayız.”

 

Albaraka Türk, 2022’de Net Kârını 1,2 Milyar TL’ye Çıkarmayı Hedefliyor

ALBARAKA TÜRK’TE HEDEF SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku: “Önümüzdeki 5 yılda, toplam aktiflerimizi her yıl ortalama yüzde 15 arttırarak iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. 2018 – 2022 yılları arasında her yıl ortalama yüzde 16 kredi büyümesi ve yüzde 18 fon büyümesi hedefiyle ilerliyoruz. 2022’de bugün 237 milyon TL olan net karımızı 1 milyar 174 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Böylece uzun dönemde sürdürülebilir büyüme ve karlılık hedefimize ulaşarak şirket değerimizi daha da güçlendireceğimize inanıyoruz.”

28.03.2018 – Türkiye’de 30 yılı aşan tecrübesi ile faaliyet gösteren katılım bankacılığı sektör lideri Albaraka Türk, sürdürülebilir büyüme stratejisiyle geleceğe emin adımlarla ilerliyor.

Albaraka Türk’ün önümüzdeki 5 yıllık yol haritasının paylaşıldığı basın toplantısında görüşlerini dile getiren Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “2017 yılında aktiflerimizi ve öz sermayemizi yüzde 10 arttırdık. Böylece son 4 yılda iki kattan fazla büyüyerek, toplam aktiflerimizi 36,2 milyar TL’ye yükselttik. Toplam öz kaynaklarımızı da 4 yılda yüzde 65 artırarak 2.5 milyar TL’ye çıkardık. Topladığımız ve kullandırdığımız fonlarda sağlıklı bir ivme yakaladık. Toplanan fonlarımız 25,3 milyar TL’ye ulaşırken, 25,2 milyar TL’lik fon kullandırdık. Personel ve şube azaltma politikasının hâkim olduğu bankacılık sektöründe her iki alanda büyümeye devam ettik. Planlı bir şekilde arttırdığımız karşılık giderlerimize rağmen, verimlilik artışıyla birlikte 2017 genelinde net kârımızı yüzde 9 artırarak, 237 milyon TL’ye çıkardık” dedi.

Sürdürülebilir büyüme için öncelik dijital bankacılıkta

Sürdürülebilir karlılığı ve büyümeyi sağlamak için önceliği dijital bankacılığa veren Albaraka Türk, dijital müşteri beklentilerini uçtan uca müşteri deneyimi ile şekillendiriyor. Bankanın dijitalleşme vizyonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Melikşah Utku, “Dijitalleşme bizim için konfor değil, gelecekte var olma mücadelesi anlamına geliyor. Bu doğrultuda dijital bankacılık vizyonumuzu 3 faz halinde geliştirmeye devam ediyoruz. Bunun ilk fazı Alt Yapı Geliştirme ve Ürün Zenginleştirme, ikinci fazı Dijital Ekosistemle Entegrasyon ve üçünü fazı ise Tam Dijital Açılım’dan oluşuyor. Şu anda zaman planımız doğrultusunda ilerliyoruz hatta önünde olduğumuzu bile söyleyebilirim” açıklamasında bulundu.

Dünyada Start- Up hızlandırma merkezi kuran ilk katılım bankası

Dünyada start-up hızlandırma merkezi kuran ilk katılım bankası olduklarını ifade eden Melikşah Utku, “Start Up’ların gücüne ve dinamizmine inanıyoruz. Bunun için hem içeride çalışanlarımızı hem de dışarda fintechlerimizi bir ekosistem içerisinde değerlendiriyoruz. Müşterilerimizin ve çalışanlarımızın fikirlerini dinliyoruz. Beğendiğimiz fintech girişimlerini bünyemize katıyoruz. Start Up Hızlandırma ve Kuluçka Merkezimiz Albaraka Garaj ile start up girişimlerini desteklemeye devam ediyoruz. Kurum içi girişimcilik programımız Albaraka Keşfet ile kurumumuz içerisindeki girişimciliği teşvik ediyoruz” dedi.

Albaraka’nın sürdürülebilir büyüme formülü

Albaraka’nın sürdürülebilir büyüme stratejisinin 5 yapı taşı üzerine bina edildiğini söyleyen Melikşah Utku, “Bize uzun dönemde en yüksek katma değer sağlayacak olan beş yapı taşını; “Seçkin Çalışan”, “Müşteri Hizmeti”, “Marka Bilinirliliği”, “Ürünler” ve “Şirket Değeri” olarak belirledik. İnsanı ‘Kıymet’ olarak görüyor, görüş ve taleplerine büyük ‘Değer’ atfediyor, insan kaynağına yatırım yapıyoruz. En iyi müşteri hizmeti için en iyi dağıtım kanalları ve altyapıyı oluşturuyoruz. Yeni katılım bankalarının ses getiren girişlerine rağmen marka bilinirliği ve medya alanındaki liderliğimizi devam ettiriyoruz. Salt ürün geliştirmekten öte geniş kapsamlı yeniliklere imza atıyoruz. Albaraka Portföy ile gayrimenkul yatırım fonu yönetimine ek olarak, yatırım danışmanlığı ve portföy yönetimi hizmetleri vermeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde Portföy yönetimi ve yatırım danışmanlığı hizmetleri vereceğiz. Girişim sermayesi yatırım fonu ve yeni gayrimenkul yatırım fonları kuracağız. Kira Sertifikası Yatırım Fonu ve Hisse Senedi Yatırım Fonu başta olmak üzere birçok yatırım fonu kuracağız. Ayrıca; yeni emeklilik fonlarını bünyemize katarak emeklilik fonlarında doğal büyüme sağlayacağız” dedi.

2022’de net kârını 1.2 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyor

Son dört yılda toplam aktiflerini iki kattan fazla büyüten Albaraka Türk’ün Genel Müdürü Melikşah Utku; “Önümüzdeki 5 yılda, aktiflerimizi her yıl ortalama yüzde 15 artırarak toplam aktiflerimizi iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. 2018 – 2022 yılları arasında her yıl ortalama yüzde 16 kredi büyümesi ve yüzde 18 fon büyümesi hedefiyle ilerliyoruz. 2022’de bugün 237 milyon TL olan net karımızı 1 milyar 174 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Böylece uzun dönemde sürdürülebilir büyüme ve karlılık hedefimize ulaşarak şirket değerimizi daha da güçlendireceğimize inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Albaraka Türk ALBRK Hisse Analiz ve Yorumları