Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Alarko Carrie...

Alarko Carrier 2021 Yılında Cirosunu Yüzde 60 Artırdı

07.03.2022 – İklimlendirme sektörünün öncüsü Alarko Carrier, 2021 yılı sonuçlarına göre cirosunu yüzde 60 artırdı. Pandeminin etkisinin devam ettiği 2021’i enerji verimliliği yüksek, insana ve çevreye duyarlı, kaynak kullanımını azaltan yenilikçi ürünler sayesinde net karını ise 72 milyon liraya taşıdı. 

68 yıldır iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Alarko Carrier, 2021 yılı sonuçlarını açıkladı. Şirketin 2021 yılı cirosu geçen yılın cirosuna göre yüzde 60 artışla 1 milyar 264 milyon liraya çıktı. Net karını ise 72 millyon olarak açıklayan Alarko Carrier’ın toplam özkaynakları ise 498 milyon lira oldu.

Alarko Carrier Genel Müdürü Cem Akan, pandemi etkisinin devam ettiği 2021 yılında satış adetlerini artırdıklarını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu: “Sağlam mali yapımız ve doğru aldığımız finansal aksiyonlar sonucunda 2021 yılını yüzde 60 ciro artışı ile tamamladık. Bu dönemi fırsata çevirebilmek için araştırma ve geliştirme faaliyetlerimize hız verdik. Ürün gamımızı tamamlayacak projeler geliştirdik. İklimlendirme sektörünün öncü şirketi olarak 2021 yılında verimli bir çalışma planı ve fabrikamızdaki ürün bazlı yatırımlarımız sayesinde hem üretim hem de satış rakamlarımızı önemli ölçüde arttırdık. Diğer yandan dünyadaki üretim sürecindeki trendleri de yakından takip ediyoruz. Tasarımdan üretime ve satış sonrasına kadar tüm süreçleri bir bütün olarak görüyor, iş süreçlerindeki ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmiş MRP, ERP ve CRM yazılımlarının son halkası olan PLM (Product Lifecycle Management) yazılımıyla, tasarım aşamasından başlayarak yaşam döngüsü boyunca ürünün takip edildiği bir sistem kullanıyoruz. Bu sayede tasarımını gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizin tüm yaşamı boyunca izlenebilirliğini sağlayabiliyoruz.”

Alarko Carrier Ar-Ge yatırımlarına devam edecek

Yıl içinde yapacakları Ar-Ge yatırımlarına dikkat çeken Cem Akan; şirketin Türkiye ve dünya pazarının gereksinimlerine uygun, katma değeri yüksek, ileri teknoloji ürünleri ile sektöre yön vereceğini söyledi. Cem Akan, bu sene yapılacak Ar-Ge yatırımları ile ilgili ise şu bilgiyi verdi: “Kurulduğumuz günden bu yana iklimlendirme sektörünün öncü markası olarak, Türkiye ve dünya pazarının ihtiyaçlarına uygun, yüksek teknoloji ürünler geliştiriyoruz. 55 kişilik Ar-Ge ekibimiz tarafından geliştirilen yenilikçi Ürünlerimizi 65 ülkeye ihraç ediyoruz. Bu sene ciromuzun yaklaşık yüzde 2’sini Ar-Ge yatırımlarına ayırdık. Ürünlerimizi sürekli geliştirmek amacıyla Ar-Ge tesislerimizde TÜBİTAK ve üniversiteler ile ortak çalışmalar, testler yapıyoruz. Ayrıca Carrier’dan yapılan teknoloji transferleri ile ürünlerimizde önemli geliştirmeler sağlıyoruz. 2022 yılındaki yatırımlarımızı Ar-Ge ve inovasyon odaklı yapmayı hedefliyoruz. Carrier’ın bağlı bulunduğu tüm bölgelerinde uygulanan Carrier Excellence işletim sistemi bizim üretim tesisimizde de uygulanıyor. Fancoil üretimine başladık. Bataryasını da kendi bünyemizde üretmek için planladığımız yatırım yılın ilk çeyreğinde tamamlanacak. Rooftop ve klima santrali laboratuvarımıza ek olarak geçen yılın sonunda fancoil laboratuvarımızı da açtık. Özellikle sirkülasyon pompası ve ısıtma ürünleri için Ar-Ge yatırımlarımız olacak. Yerden ısıtma ürünlerinde iki yıldır bir atılım içindeyiz. Sirkülasyon pompasında yeni kapasiteler ve bina otomasyon uyumlu modelleri piyasaya sunacağız. Güneş enerjili dalgıç pompa ürünümüzü piyasaya sunduk. Isı pompası ve hidrojenli kombi ürünleri üzerinde Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca 2022 Eylül ayında yeni kombimizi piyasaya sunacağız.”

 

Alarko Carrier Yılın İlk Yarısında Büyümesini Sürdürdü

23.08.2021 – İklimlendirme sektörünün öncü şirketi Alarko Carrier, yılın ilk yarısında büyümesini sürdürdü. Bir önceki yıla kıyasla cirosunu yüzde 70 artırarak 500 milyon liraya ulaşan şirketin net karı ise 27 milyon liranın üstüne çıktı. Pandeminin etkisini devam ettirdiği 2021 yılının ilk yarısını %69 büyüme ile kapatan Alarko Carrier; enerji verimliliği yüksek, insana ve çevreye duyarlı, kaynak kullanımını azaltan yenilikçi ürünleri ile performansını devam ettirdi.

67 yıldır iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Alarko Carrier, 2021 yılı ilk yarı sonuçlarını açıkladı. Şirketin ilk yarı cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artışla 500 milyon liraya çıktı. Net karını ise 27 milyon liranın üzerine taşıyan Alarko Carrier’ın toplam özkaynakları ise 455 milyon lira oldu.

Pandeminin tüm dünyada etkisini devam ettirdiği 2021 yılının ilk yarısında, esas faaliyetlerden elde edilen karın 41 milyon liranın üzerine çıktığını vurgulayan Alarko Carrier Genel Müdürü Cem Akan, pandeminin sektöre olan etkilerini, üretim süreçlerini ve yurt dışındaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

“Pandemi sektöre yeni öncelikler kazandırdı.”

Pandemi sonrası, iç hava kalitesinin sektörde her zaman ön planda tutulan enerji verimliliği kadar önem kazandığını belirten Akan; “Pandeminin hayatımıza girmesiyle iç hava kalitesinin önemi de daha da fark edildi. Geçtiğimiz yıllarda enerji tüketimlerini azaltma yönünde birçok Ar-Ge çalışması yapılmış, regülasyonlar çıkarılmıştı. Şimdi ve önümüzdeki 5 sene boyunca iç hava kalitesi daha da önemli olacak. Hijyenik, iç hava kalitesi sağlayan ürünlerde gelişim yaşanacak ama enerji verimliliği de önemini koruyacak. Günümüzde iç hava kalitesi ve enerji tüketimi birbiri ile bağlantılı kavramlar. İç hava kalitesini artırmak için daha fazla taze hava kullanımı gerekiyor bu da binalardaki enerji tüketimini artırıcı bir etken. Ama iç hava kalitesi bir lüks değil en temel ihtiyaç. Dolayısıyla sektörün bu konulara yoğunlaşacağını ve çözümler üretmek için çalışacağını düşünüyorum. Diğer taraftan hem dünyada hem Avrupa özelinde fosil yakıtların tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmalar var. Isı pompaları özellikle yurt dışında ciddi teşviklerle destekleniyor. Ülkemizde de buna benzer çalışmaları görebiliriz.”

“Üretim süreçlerimizde son teknoloji yazılımlardan yararlanıyoruz”

Tasarım aşamasından üretime tüm süreçlerde üst düzey yazılım sistemlerini kullandıklarını belirten Cem Akan; şöyle devam etti. “Alarko Carrier olarak dünyadaki üretim sürecindeki trendleri de yakından takip ediyoruz. Tasarımdan üretime ve satış sonrasına kadar tüm süreçleri bir bütün olarak görüyor, iş süreçlerindeki ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmiş MRP, ERP ve CRM yazılımlarının son halkası olan PLM (Product Lifecycle Management) yazılımıyla, tasarım aşamasından başlayarak yaşam döngüsü boyunca ürünün takip edildiği bir sistem kullanıyoruz. Bu sayede tasarımını gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizin tüm yaşamı boyunca izlenebilirliğini sağlayabiliyoruz. Üretim teknolojileri açısından kıyasladığımızda Türkiye’nin Avrupa ile aynı seviyelerde olduğunu belirtmek isteriz. Bir klimanın üzerindeki barkoddan bu ürünle ilgili tüm aşamaların okunabilmesinden, şirket içindeki tüm departmanlarda kullanılan yazılımların birbiri ile entegre olmasına kadar dijitalleşmenin tüm aşamalarını tamamlamak istiyoruz.

“Yurt içindeki başarı yurt dışında da devam ediyor.”

Yurt içindeki başarısını yurt dışında da devam ettirdiğini vurgulayan Cem Akan şunları söyledi: “Alarko Carrier olarak tecrübemizi Carrier’ın yüksek teknolojili üretim kalitesiyle birlikte yurt içinde gösterdiğimiz başarıyı, yurtdışında da sürdürüyoruz. Alarko Carrier Ar-Ge departmanı tarafından dizayn edilen veya Carrier ile ortak platformda geliştirdiğimiz ürünlerin tamamını belli oranlarda yurt dışına ihraç ediyoruz. Klima santralleri, radyatörler ve rooftop cihazları ihraç ürünlerimizin büyük kısmını oluştururken ihracat yaptığımız ülke sayısını 65’e yükselttik. Klima santrallerinde İSİB verilerine göre üst üste 8. kez en çok ihracat yapan firma ödülünü aldık. Avustralya’dan Almanya’ya, Ortadoğu’dan Afrika ülkelerine kadar geniş bir yelpazede ihracat gerçekleştiriyoruz. Fildişi Sahili, Cibuti, Macaristan, Malta, Makedonya, Mauritius, Şili, Umman, Papua Yeni Gine, Filipinler, Uganda ve Yemen gibi çok farklı coğrafyalara ürünlerimizi ulaştırarak ülkeye ve sektöre katma değer yaratmaya devam ediyoruz. % 20’ler düzeyinde olan ihracat oranımızı birkaç yıl içinde % 30’lar düzeyine çıkarmayı hedefliyoruz.”

Alarko Carrier Hakkında

Gebze ve Dudullu’da toplam 96.000 m2 alan üzerine kurulu üretim tesislerinde ısıtma, soğutma ve su basınçlandırma sistemlerinin üretimini sağlayan Alarko Carrier iklimlendirme sektörünün önemli üreticiler arasında yer alıyor. Ayrıca Alarko Carrier, dünyanın önde gelen üreticilerinin distribütörlüğünü yaparak bu ürünleri tüketicilerine sunuyor. Üretici kimliğinin yanı sıra Toshiba markasıyla bireysel klimaların, ısı pompalarının ve aynı zamanda Carrier ve Wolf marka ürünlerinin ithalatını ve satışını gerçekleştiriyor. Değişen tüketici ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda üstün teknolojili ürünler geliştiren Alarko Carrier, 5 kıtada 65 ülkeye ihracat yaparak global ölçekli projeleri ile Türkiye’ye değer katmaya devam ediyor. Müşteri odaklı hizmetini yurt içinde de sürdürerek ülke genelinde 262 bayi, 290 servis ve satış sonrası servis ağıyla tüketicisine ulaşıyor.  

Alarko Holding çatısı altında bulunan Alarko Carrier, lider ve bağımsız uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in yayımladığı “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası” listesinde Isıtma-Soğutma-Havalandırma kategorisinde 4 yıl üst üste yer alan tek markadır.

İlk yerli kombi üreticilerinden olan Alarko Carrier, sektöründe SA 8000 ve Enerji Yönetim Standardı Belgesi (ISO 50001) alan İlk Türk Şirketidir.

Alarko Carrier ALCAR Hisse Analiz ve Yorumları

Alarko Carrier, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Yatırımı Yapan Şirketleri Arasında Yer Aldı

25.06.2021 – İklimlendirme sektörünün yenilikçi markası Alarko Carrier, Türkiye’nin Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan firmalarının belirlendiği listede 131. sırada yer aldı. 67 yıldır iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Alarko Carrier, Turkishtime tarafından bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri” araştırma sonuçlarına göre, 2020 yılında Ar-Ge’ye ayırdığı 13 milyon TL’nin üstünde kaynakla 131. Sırada yer aldı.

Ar-Ge yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirten Alarko Carrier Ar-Ge direktörü Begüm Öğüt ; “Pandemi yaşam tarzımızla birlikte alışkanlıklarımızı da değiştirdi. İklimlendirme sektöründeki ihtiyaçlar da bu değişime göre şekillenmeye başladı. Kurulduğumuz günden bu yana iklimlendirme sektörünün öncü markası olarak, Türkiye ve dünya pazarının ihtiyaçlarına uygun, yüksek teknoloji ürünler geliştiriyoruz. 55 kişilik Ar-Ge ekibimiz tarafından geliştirilen yenilikçi ürünlerimizi 65 ülkeye ihraç ediyoruz. Bu sene ciromuzun yaklaşık yüzde 2’sini Ar-Ge yatırımlarına ayırdık. Ürünlerimizi sürekli geliştirmek amacıyla Ar-Ge tesislerimizde TÜBİTAK ve üniversiteler ile ortak çalışmalar, testler yapıyoruz. Ayrıca Carrier’dan yapılan teknoloji transferleri ile ürünlerimizde önemli geliştirmeler sağlıyoruz. Bu yıl da gelişim ve inovasyon odaklı çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Yeni Laboratuvarımızı Açıyoruz 

Rooftop ve klima santrali laboratuvarına ek olarak bu yıl fancoil laboratuvarını da açacaklarını belirten Begüm Öğüt; “Temmuz ayında Carrier markası ile hem iç hem dış pazarda piyasaya süreceğimiz fancoil projesinin lansmanını gerçekleştireceğiz. Sirkülasyon pompası ve ısıtma ürünleri için Ar-Ge yatırımlarımız olacak. Sirkülasyon pompasında yeni kapasiteler ve bina otomasyon uyumlu modelleri piyasaya sunacağız. Hem yer tipi kazanlarımız hem de Amerika pazarı için geliştirdiğimiz özel kazan projesini de bu yıl içinde tamamlayacağız. Ayrıca yılın üçüncü çeyreğinde yeni kombimizi piyasaya sunacağız. Tüm bu ürünler haricinde Ar-Ge çalışmaları devam eden 28-35-50 kW kapasiteli boylerli ve boylersiz villa tipi kat kaloriferlerini bu yıl piyasaya sunacağız. Böylece villa pazarına yönelik ürün gamımız da tamamlanacak” dedi.

Alarko Carrier Hakkında

Gebze ve Dudullu’da toplam 96.000 m2 alan üzerine kurulu üretim tesislerinde ısıtma, soğutma ve su basınçlandırma sistemlerinin üretimini sağlayan Alarko Carrier iklimlendirme sektörünün önemli üreticiler arasında yer alıyor. Ayrıca Alarko Carrier, dünyanın önde gelen üreticilerinin distribütörlüğünü yaparak bu ürünleri tüketicilerine sunuyor. Üretici kimliğinin yanı sıra Toshiba markasıyla bireysel klimaların, ısı pompalarının ve aynı zamanda Carrier ve Wolf marka ürünlerinin ithalatını ve satışını gerçekleştiriyor. Değişen tüketici ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda üstün teknolojili ürünler geliştiren Alarko Carrier, 5 kıtada 65 ülkeye ihracat yaparak global ölçekli projeleri ile Türkiye’ye değer katmaya devam ediyor. Müşteri odaklı hizmetini yurt içinde de sürdürerek ülke genelinde 262 bayi, 290 servis ve satış sonrası servis ağıyla tüketicisine ulaşıyor.

Alarko Holding çatısı altında bulunan Alarko Carrier, lider ve bağımsız uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in yayımladığı “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası” listesinde Isıtma-Soğutma-Havalandırma kategorisinde 4 yıl üst üste yer alan tek markadır.

İlk yerli kombi üreticilerinden olan Alarko Carrier, sektöründe SA 8000 ve Enerji Yönetim Standardı Belgesi (ISO 50001) alan İlk Türk Şirketidir.