Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri BDT Ülkeleri ...

BDT Ülkeleri Bankaları Türkiye’de Buluştu

Aktif Bank Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkelerinin Bankalarını İstanbul’da Ağırladı

25.11.2019 – Afrika’dan Ortadoğu’ya, Avrupa’dan Asya’ya dünyanın 128 ülkesinde dış ticaret faaliyetleri yürüten Aktif Bank, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin banka temsilcilerini İstanbul’da ağırladı. Aktif Bank Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku, “BDT ülkeleri ve Türkiye için dış ticaret anlamında faydalı olabilecek adımlar attığımıza inanıyoruz” dedi.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Türkiye’nin dış ticaret bankası Aktif Bank, BDT ülkelerinin önde gelen banka yetkilileriyle İstanbul’da buluştu. İlgili ülkeler özelinde dış ticaret alanındaki fırsatların değerlendirildiği toplantı üç gün sürdü. Organizasyonda, Türkiye ile ilgili ülkelerin dış ticaret hacimlerinin artırılması yönünde görüşmeler gerçekleştirildi.
“Güçlü ilişkiler dış ticaret hacmini büyütecek”

Aktif Bank Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku, “Tarihi bağlarımızın çok güçlü olduğu bu ülkelerle olan ilişkilerimizi banka olarak sağlamlaştırmak ve bu vesileyle ülkemiz ve bahsi geçen ülkeler arasındaki ticareti de güçlendirmek istiyoruz. Bu çerçevede BDT üye ülkelerden Azerbaycan, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan, Ukrayna, Moğolistan, Belarus gibi ülkelerin önde gelen 18 bankası ve Asya Kalkınma Bankasının da katılımı ile gerçekleştirilen seminerde dış ticarette koordineli olarak hareket etme kararı aldık. Komşularımızla gelişen ilişkilerimiz, dış ticaret hacmimizin büyümesini sağlayacak ve Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda hedeflenen ihracat kapasitesine katkıda bulunmak amacıyla benzer toplantılarımız devam edecek. Asya Katılım Bankasının da seminerimize katılımı ile kendilerinin bankamıza olan destek ve güvenini bir kez daha hissettik.” dedi.
Toplantıda dış ticaret işlemlerinin yanı sıra teknolojik altyapının geliştirilmesi, Aktif Bank’a özel bireysel bankacılık ürünlerinin katılımcı ülke piyasalarında uygulanabilmesi konularında da görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Aktif Bank: Afrika’nın Geleceği Ruanda’da Konuşuldu

25.03.2019 – 2012’den bu yana her yıl düzenlenen Africa Ceo Forum, bu yıl Aktif Bank sponsorluğunda Ruanda’da gerçekleştirildi. 70 ülke, 120 devlet başkanı ve 1500’den fazla uluslararası katılımcının yer aldığı forum, “Afrika’nın geleceğini şekillendirme” temasıyla yapıldı. Aktif Bank Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku, “Bu etkinlikte sadece Aktif Bank’ı değil Türkiye’yi de temsil ettik. Hedefimiz, Afrika ile ülkemiz arasındaki iş birliğinin gelişmesine katkı sağlamak” dedi.

Afrika kıtasında özel sektörün en önemli buluşma noktası olan Africa CEO Forum bu yıl Ruanda’da gerçekleşti. “Afrika’nın geleceğini şekillendirme” temasıyla hayata geçirilen forum, 1500’den fazla uluslararası katılımcı, 70 ülke, 700’den fazla CEO ve 120 devlet başkanı ve bakana ev sahipliği yaptı. Aktif Bank sponsorluğunda yapılan ve Aktif Bank’ın da yer aldığı oturumlar, uluslararası firma ve temsilcileri bir araya getirdi.

Aktif Bank Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku, “Afrika’da böylesine büyük bir etkinliğe sponsor olan tek Türk firması olmanın gururunu yaşıyoruz. Afrika CEO Forum’da sadece Aktif Bank’ı değil, Türkiye’yi de temsil ediyoruz. Afrika ülkelerine dış ticaret ve bankacılık alanında hizmetlerimizi anlatıp, Afrika ile ülkemiz arasındaki iş birliğinin gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi. Aktif Bank’ın Afrika’daki dış ticaret sorunlarına çözüm sunduğunu belirten Utku, “Afrika’da 36 ülkede, 125 banka lehine tahsis ettiğimiz dış ticaret limiti ve geniş muhabir ağımız ile Türkiye-Afrika dış ticaret hacminin gelişmesine katkıda bulunuyoruz” ifadesini kullandı.