Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Aktif Bank, 2...

Aktif Bank, 2019 Finansallarını Açıkladı

Aktif Bank, 2019 Finansallarını Açıkladı

24.02.2020 – Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank, aktif büyüklüğünü yüzde 29 oranında artırdı. Banka Genel Müdürü Serdar Sümer, “2019’da Türkiye’nin en yüksek büyüme oranlarına sahip bankalarından biri olduk, ancak bu büyümede bizi en çok gururlandıran ülkemizin ekonomisine katma değer sağlayarak, istihdama destek olarak büyümeyi başarmış olmamızdır” dedi.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Sektörü bugüne kadar farklı iş modelleriyle tanıştıran Aktif Bank, 2019 yılında başarıyla yürüttüğü başta Sahra Altı Afrikası, Ortadoğu ve CIS Ülkeleri olmak üzere zor coğrafyalar odaklı 70 farklı ülkedeki faaliyetleri ile bu ülkelerde iş yapan ihracatçılarımızın en büyük destekçileri arasında yer aldı. Özellikle Türkiye ve Afrika arasındaki ticareti geliştirmek için çalışmalar gerçekleştiren banka, bu doğrultuda ihracatçı firmalara yönelik hizmetlerini 128 ülkedeki bin farklı banka üzerinden sunuyor.

Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer, 2020 yılı sonunda sadece Afrika kıtasına yönelik ihracat işlem hacmini bir milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Sümer, “Aktif Bank olarak iddialı olmadığımız işe girmiyoruz, ama bir alana odaklanmayı seçiyorsak da her şeyden önce ülkemizin ekonomisine nasıl bir katma değer sağlayacağımızı masaya yatırıyoruz. Bu anlamda zor coğrafyalarda ihracatçılarımızın yanında olmanın ülkemiz için değerini çok iyi anlıyor ve bu alandaki çalışmalarımızı çeşitlendirmeyi önemsiyoruz” dedi.

Aktif Bank, yenilenebilir enerji sektörünün Türkiye’nin geleceği için öneminin farkında olan yatırım bankaları arasında yer alıyor. Bankanın çoğunluğu güneş olmak üzere güneş, hidroelektrik ve rüzgâr enerjisinde 240 Mw büyüklüğünde 38 projeye toplam 200 milyon dolar nakdi ve gayrinakdi kredisi bulunuyor. Banka 2020’de, bu alanda yeni yatırımlara hazırlanıyor.

Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer sözlerine “Sektörde örneği olmayan bir iş modelimiz var. Dünyada genel olarak bankalar yatırımlarının yaklaşık yüzde 15’ini teknolojiye ayırırken, bizim yaklaşık yüzde 20-25 bandında bir yatırım payımız var. İştiraklerimiz ve iş ortaklarımızla yeniden yorumladığımız yatırım bankacılığı modeli ile kaynaklarımızı en ideal şekilde kullanıyor, verimliliğimizi artırıyoruz. Türkiye’nin en büyük finansal teknolojiler ekosistemi olarak hizmet verdiğimiz 10’un üzerinde iş kolunda istihdam yaratmaktan gurur duyuyoruz.” şeklinde devam etti.

Sümer ayrıca, “Dijital ve fiziki kanallarımız, çeşitlendirilmiş dağıtım ağlarımız ve iştiraklerimiz aracılığıyla sunduğumuz kesintisiz hizmet sayesinde 2018 yılında 8 milyon olan müşteri sayımızı 2019’da 10 milyona yükseltmeyi başardık. Müşterilerimize günün her anında dokunmayı başarıyor ve tüm finansal ihtiyaçlarını karşılayan bir deneyim sunabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Tüm bu faaliyetlerin sonucunda Aktif Bank’ın tarihinin en başarılı yılını geçirdiğini gönül rahatlığıyla ifade edebileceğini belirten Sümer, “Finansal başarılarımız, sektördeki doğru konumlandırmamızın ve ülkemiz için var gücümüzle çalışmamızın doğal sonucu” dedi.

Aktif Bank’ın açıkladığı finansal sonuçlara göre; bankanın aktif büyüklüğü yüzde 29 oranında artarak 18 milyar TL tutarına ulaştı, özkaynak kârlılığı ise yüzde 20 oranında gerçekleşti. 2019 yılı net dönem kârı yüzde 30 oranında artışla, 342 milyon TL’ye yükseldi. Aktif Bank’ın toplam kredi tutarı ise 8 milyar TL’nin üzerine çıktı.

 

Aktif Bank Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkelerinin Bankalarını İstanbul’da Ağırladı

Aktif Bank, 2019 Finansallarını Açıkladı

25.11.2019 – Afrika’dan Ortadoğu’ya, Avrupa’dan Asya’ya dünyanın 128 ülkesinde dış ticaret faaliyetleri yürüten Aktif Bank, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin banka temsilcilerini İstanbul’da ağırladı. Aktif Bank Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku, “BDT ülkeleri ve Türkiye için dış ticaret anlamında faydalı olabilecek adımlar attığımıza inanıyoruz” dedi.

Türkiye’nin dış ticaret bankası Aktif Bank, BDT ülkelerinin önde gelen banka yetkilileriyle İstanbul’da buluştu. İlgili ülkeler özelinde dış ticaret alanındaki fırsatların değerlendirildiği toplantı üç gün sürdü. Organizasyonda, Türkiye ile ilgili ülkelerin dış ticaret hacimlerinin artırılması yönünde görüşmeler gerçekleştirildi.
“Güçlü ilişkiler dış ticaret hacmini büyütecek”

Aktif Bank Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku, “Tarihi bağlarımızın çok güçlü olduğu bu ülkelerle olan ilişkilerimizi banka olarak sağlamlaştırmak ve bu vesileyle ülkemiz ve bahsi geçen ülkeler arasındaki ticareti de güçlendirmek istiyoruz. Bu çerçevede BDT üye ülkelerden Azerbaycan, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan, Ukrayna, Moğolistan, Belarus gibi ülkelerin önde gelen 18 bankası ve Asya Kalkınma Bankasının da katılımı ile gerçekleştirilen seminerde dış ticarette koordineli olarak hareket etme kararı aldık. Komşularımızla gelişen ilişkilerimiz, dış ticaret hacmimizin büyümesini sağlayacak ve Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda hedeflenen ihracat kapasitesine katkıda bulunmak amacıyla benzer toplantılarımız devam edecek. Asya Katılım Bankasının da seminerimize katılımı ile kendilerinin bankamıza olan destek ve güvenini bir kez daha hissettik.” dedi.
Toplantıda dış ticaret işlemlerinin yanı sıra teknolojik altyapının geliştirilmesi, Aktif Bank’a özel bireysel bankacılık ürünlerinin katılımcı ülke piyasalarında uygulanabilmesi konularında da görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Aktif Bank: Afrika’nın Geleceği Ruanda’da Konuşuldu

Aktif Bank, 2019 Finansallarını Açıkladı

25.03.2019 – 2012’den bu yana her yıl düzenlenen Africa Ceo Forum, bu yıl Aktif Bank sponsorluğunda Ruanda’da gerçekleştirildi. 70 ülke, 120 devlet başkanı ve 1500’den fazla uluslararası katılımcının yer aldığı forum, “Afrika’nın geleceğini şekillendirme” temasıyla yapıldı. Aktif Bank Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku, “Bu etkinlikte sadece Aktif Bank’ı değil Türkiye’yi de temsil ettik. Hedefimiz, Afrika ile ülkemiz arasındaki iş birliğinin gelişmesine katkı sağlamak” dedi.

Afrika kıtasında özel sektörün en önemli buluşma noktası olan Africa CEO Forum bu yıl Ruanda’da gerçekleşti. “Afrika’nın geleceğini şekillendirme” temasıyla hayata geçirilen forum, 1500’den fazla uluslararası katılımcı, 70 ülke, 700’den fazla CEO ve 120 devlet başkanı ve bakana ev sahipliği yaptı. Aktif Bank sponsorluğunda yapılan ve Aktif Bank’ın da yer aldığı oturumlar, uluslararası firma ve temsilcileri bir araya getirdi.

Aktif Bank Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku, “Afrika’da böylesine büyük bir etkinliğe sponsor olan tek Türk firması olmanın gururunu yaşıyoruz. Afrika CEO Forum’da sadece Aktif Bank’ı değil, Türkiye’yi de temsil ediyoruz. Afrika ülkelerine dış ticaret ve bankacılık alanında hizmetlerimizi anlatıp, Afrika ile ülkemiz arasındaki iş birliğinin gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi. Aktif Bank’ın Afrika’daki dış ticaret sorunlarına çözüm sunduğunu belirten Utku, “Afrika’da 36 ülkede, 125 banka lehine tahsis ettiğimiz dış ticaret limiti ve geniş muhabir ağımız ile Türkiye-Afrika dış ticaret hacminin gelişmesine katkıda bulunuyoruz” ifadesini kullandı.