Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Akbank Sendik...

Akbank Sendikasyon Kredisine 1 Milyar Dolar’ın Üstünde Talep

Akbank Sendikasyon Kredisine 1 Milyar Dolar’ın Üstünde Talep

Akbank, Türkiye ekonomisine 810 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladı.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

 Akbank’ın 700 milyon dolar hedefiyle çıktığı sendikasyon kredisine yabancı bankalardan hedefin yaklaşık yüzde 143’üne karşılık gelen 1 milyar Dolar’ın üstünde talep geldi. Akbank, sendikasyon tutarını artırarak Türkiye piyasalarına 810 milyon Dolar kaynak sağlamış oldu.

“Sendikasyon kredisi fiyatlamalarını belirleyerek bir kez daha piyasaya öncülük ettik.”

Genel Müdür Hakan Binbaşgil, Akbank’ın başarıyla tamamladığı sendikasyon işlemiyle ilgili olarak, “Geçtiğimiz Eylül 2018’deki sendikasyon kredimize kıyasla, ödediğimiz faizi ABD Doları kısmında 50 bps, Avro kısmında 55 bps azalttık. Böylece sendikasyonumuzun maliyetini Libor+%2,25, Euribor+%2,10’a düşürdük. Faiz oranını düşürmemize rağmen sendikasyon kredimiz yabancı bankalardan bir kez daha yoğun ilgi gördü. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında aldığımız 1 yıl vadeli sendikasyon kredimizi yaklaşık 700 milyon Dolar olarak yenilemeyi hedefliyorduk. Buna karşın yabancı bankalardan 1 milyar Dolar’ı aşan bir talep toplamamız sonucunda, bu yüksek talebi karşılayabilmek için tutarı 810 milyon Dolar’a yükselttik. Geçtiğimiz yılki krediye göre katılımcı ülke sayısını 11’den 19’a, banka sayısını ise 23’ten 31’e çıkartarak yatırımcı bazımızı genişlettik. Özellikle uzun süredir ilk defa Katar, Kuveyt ve Rusya’dan güçlü talep topladık” dedi.

“Talep, fiyatlama ve katılımcı sayısındaki bu olumlu gelişmeler, uluslararası piyasaların Akbank’a ve Türkiye bankacılık sektörüne olan inancının bir göstergesi.”

Binbaşgil, açıklamasına şöyle devam etti: “Talep, fiyatlama ve katılımcı sayısındaki bu olumlu gelişmeler, uluslararası piyasaların Akbank’a ve Türkiye bankacılık sektörünün istikrarına olan inancının bir göstergesi. Güçlü mali yapımız, teknoloji ve insanımıza yatırımlarımız ve sağladığımız uluslararası kaynaklarla Türkiye’nin geleceğine destek vermeyi istikrarlı bir şekilde sürdürüyoruz.”

 

2019 yılı ilk altı ayında Akbank’tan ekonomiye toplam 270 milyar TL kredi desteği

25.07.2019 – Genel Müdür Hakan Binbaşgil, Akbank’ın 2019 ikinci çeyrek finansal sonuçları üzerine yaptığı açıklamada, “Küresel düzeyde jeopolitik ve ekonomik gelişmelerin önem kazandığı bir dönemden geçiyoruz. Bankacılık sektörümüz ekonomiye desteğini bu dönemde de sürdürdü. Akbank da güven odaklı bankacılık anlayışı, güçlü sermayesi ile aktif kalitesini de gözeterek ekonomimizin gelişimine destek sağlamaya devam etti. Türkiye’de enflasyondaki düşme trendi ve iyileşen faiz ortamının ekonomiye olumlu yansımasını ve önümüzdeki dönemde kredi talebinin artmasını bekliyoruz. Bankacılık sektörümüz ülkemizin büyüme gereksinimine güçlü bir şekilde katkıda bulunmayı sürdürecektir” dedi.

“Bu yıl ekonomimize 270 milyar TL kredi desteği sağladık”

Binbaşgil, sözlerine şöyle devam etti: “Bu dönemde ekonomimize sağladığımız kredi desteğini 222 milyarı nakdi olmak üzere toplam 270 milyar TL seviyesine çıkardık. Yılın ilk 6 ayında yüzde 10 oranında artan toplam mevduatımız 230 milyar TL düzeyine ulaştı; aktiflerimizi ise 376 milyar TL seviyesine çıkardık. Yüzde 17,7 düzeyine ulaşan güçlü sermaye yeterlilik oranımızla reel sektörün büyümesi ve gelişmesine destek olmayı istikrarlı bir şekilde sürdürdük. KOBİ kredileri ile ticari ve kurumsal kredilerimiz, yılın ilk altı ayında 228 milyar seviyesinde gerçekleşti. Bankamız 789 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 2 milyar 667 milyon TL konsolide net kar elde etti. Akbank, toplamda takipteki kredilerinin yaklaşık yüzde 101’i oranında kredi karşılığı ayırdı. Aktif kalitemizi bu dönemde de koruduk; takipteki krediler oranımız yüzde 4,5 olarak gerçekleşti.”

“İhracatta yakaladığımız ivmeyi artırarak sürdürmek için Akbank üzerine düşeni yapıyor”

Türkiye ekonomisini desteklemek amacıyla yürütülen çalışmalar içinde ihracat desteklerinin özel bir yeri bulunduğunu belirten Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine verdiğimiz destek kapsamında, ekonominin lokomotifi olan ihracatçılar için bu yıl “İhracatçının Gücü Paketi” adında yeni bir destek paketi sunduk.  Dış ticaretin finansmanı alanındaki bilgi ve tecrübemiz, sürekli geliştirdiğimiz teknolojik altyapımızın verdiği olanaklar ve kaliteli hizmet anlayışımızla, Türkiye’nin ihracatçı firmalarını uluslararası rekabette desteklemeye devam ettik. Mevcut ve yeni çalışmaya başladığımız 2000’i aşkın dış ticaret müşterimiz bu paketten yararlandı. Bu yıl ihracatçılarımıza 2,3 milyar USD seviyesinde bankamız kaynaklı ihracat taahhütlü kredi kullandırdık, onları Eximbank’a hitaben verdiğimiz mektuplarla da desteklemeye devam ettik. Ayrıca yüzlerce ihracatçı müşterimize bu yıl içinde 400 milyon TL’ye yakın KGF destekli Kobi Değer Kredisi sağladık. Mevcut ihracatçı müşterilerimize sağladığımız imkanların yanı sıra yılın ilk 6 ayında ilave 1500’ü aşkın ihracatçımıza da destek olduk. Ekonomimizin bu alanda yakaladığı ivmeyi artırarak sürdürmek için Akbank üzerine düşeni yapıyor” dedi.

“Akbank artık sınırlarını aşan global bir marka, bu başarıda Akbanklılar’ın katkısı çok büyük”

Akbank’ın Euromoney dergisi tarafından “Dünyanın En İyi Dijital Bankası” ödülünü almasından büyük mutluluk duyduklarını belirten Binbaşgil, sözlerine şöyle devam etti: “Akbank’ın kazandığı bu önemli ödülde güçlü finansallarının yanı sıra, teknoloji yatırımları, yeni nesil bankacılık vizyonu ve geleceğin bankacılığı konusunda yaptığı çalışmalar etkili oldu. Euromoney’nin “Dünyanın En İyi Dijital Bankası” ödülünün ilk defa bir gelişmekte olan ülke (emerging market) bankasına verilmesi önemli ve gurur verici. Türkiye bankacılık sektörü, dijitalleşme ve teknoloji kullanımı açısından birçok gelişmiş ülkeye kıyasla çok daha iyi bir yerde.  Biz de Akbank olarak uzun vadeli, vizyoner bakış açımızdan hiçbir zaman ödün vermedik. Sektörümüze yeni yaklaşımlar getirmek, yeni teknolojilerle hizmet kalitemizi geliştirmek için çalışmaya ve bu alanlara yatırım yapmaya aralıksız devam ediyoruz. Tüm bu çalışma ve yatırımlarımızın hem müşteri memnuniyetine hem de finansal sonuçlarımıza olumlu katkıda bulunduğunu görüyoruz. Akbank artık sınırlarını aşan global bir marka, bu başarıda Akbanklılar’ın katkısı çok büyük. Bu başarımızda ve yılın ilk yarısındaki yüksek performansımızda payı olan Akbanklılar başta olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim.”

 

Akbank’tan 2019’un İlk Çeyreğinde Ekonomiye 270 Milyar TL’lik Destek

26.04.2019 – Akbank’ın 2019 birinci çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Genel Müdür Hakan Binbaşgil, “Hem küresel düzeyde hem de ülkemizde dalgalanmaların gerçekleştiği bir yılın ardından, ekonomimiz başarılı bir dengelenme sürecine girdi.  Bankacılık sektörü, ekonomimize desteğini istikrarlı bir şekilde sürdürdü.  Akbank da bu dönemde güçlü öz sermayesi, etkin risk yönetimi, güveni en önde tutan bankacılık anlayışıyla sektördeki etkinliğini artırarak devam ettirdi” dedi.

“2019’un ilk çeyreğinde ekonomimize 270 milyar TL kredi desteği sağladık”

Binbaşgil, “Bu dönemde ekonomimize sağladığımız kredi desteğini 220 milyarı nakdi olmak üzere toplam 270 milyar TL seviyesine çıkardık. Özellikle reel sektör için itici güç niteliğindeki TL ticari kredilerde yılın ilk çeyreğinde %9 seviyelerinde yüksek bir büyüme sergiledik.   Toplam mevduatımız 228 milyar TL’ye, aktiflerimiz ise 386 milyar TL’ye ulaştı. Reel sektörün büyümesi ve gelişmesine imkan sağlamayı istikrarlı bir şekilde sürdürdük, KOBİ kredileri ve kurumsal kredilerimiz, yılın ilk üç ayında 230 milyar seviyesinde gerçekleşti. Akbank, 442 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 1 milyar 408 milyon TL konsolide net kar elde etti” dedi.

“Akbank başarılı uluslararası finansman işlemleriyle Türkiye ekonomisine kaynak sağlamayı sürdürüyor”

Akbank’ın sendikasyon kredilerinin strateji ve fiyatlamalarının belirlenmesine öncülük etmeyi sürdürdüğünü belirten Binbaşgil, “Mart ayında ekonomimize kaynak sağlamak için çıktığımız uluslararası piyasalarda büyük ilgi gördük.  Bir kez daha sendikasyon piyasasının açılışını yaptık. 600 milyon dolar hedefiyle çıktığımız sendikasyon kredisine maliyeti 25 bps düşürmemize rağmen hedefin yüzde 160’ına karşılık gelen 950 milyon talep geldi.  Bankalardan gelen bu güçlü talep sonrası sendikasyon tutarımızı hedeflediğimizin üzerinde, 700 milyon dolar olarak yeniledik.  Uluslararası borçlanma piyasalarında ilgiyle karşılanan işlemimize katılan banka sayısı, Eylül sendikasyonumuza kıyasla 23 bankadan 34 bankaya yükseldi. Başarıyla sonuçlandırdığımız bu son işlem yurtdışındaki yatırımcıların ülkemize devam eden ilgisinin ve bankamıza duyulan güvenin önemli bir göstergesi’’ dedi.

“Bankamız ve ülkemiz için insan kaynakları ve teknoloji yatırımlarımız devam ediyor”

Akbank’ın ve Türkiye’nin geleceği için yatırımlarına hız kesmeden devam ettiğini kaydeden Binbaşgil, şöyle devam etti: “Sağlam finansal yapımıza ek olarak, nitelikli insan kaynağımız ve teknolojik altyapımız bankamızın en güçlü özellikleri arasında. Bu iki alanın gelişimine son derece önem veriyor ve kapsamlı yatırımlarımıza devam ediyoruz. Temelini 2017 yılında attığımız ve yatırımını 2018 yılı boyunca sürdürdüğümüz Akbank Veri ve Yaşam Merkezi projemizi çok yakında tamamlayacağız. Bu önemli girişimimiz inovasyon kültürünün bünyemizde daha da güçlü yeşermesini ve yakaladığımız rekabet avantajının artarak sürmesini sağlayacak. Geleceğin bankacılığını şekillendirirken, Türkiye’nin en yetenekli kadrolarını bu merkeze çekmeye devam edeceğiz. Böylesine nitelikli ve başarılı bir ekiple çalışmaktan mutluluk duyuyorum. Bu istikrarlı ve güçlü performans için müşterilerimize, hissedarlarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ederim.”

 

Akbank Sendikasyon Kredisine %160’lık Rekor Talep

Akbank son altı ayda yurtdışından 1,7 milyar dolar sendikasyon kredisi sağladı 

27.03.2019 – Akbank, Türkiye’ye yabancı kaynak sağlamak için çıktığı uluslararası piyasalarda büyük ilgi gördü.  Akbank’ın 600 milyon dolar hedefiyle çıktığı sendikasyon kredisine yabancı bankalardan hedefin yaklaşık yüzde 160’ına karşılık gelen 950 milyon dolar talep geldi.

Akbank sağladığı finansmanla Türkiye’ye desteğini kesintisiz sürdürüyor

Uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisinin devam ettiğine dikkat çeken Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil “Akbank, güçlü finansalları ve uluslararası piyasalardaki yüksek itibarıyla ülkemize finansman sağlamaya devam ediyor. Başarıyla sonuçlandırdığımız bu son işlem yurtdışındaki yatırımcıların ülkemize ilgisinin devam ettiğinin önemli bir göstergesi’’ dedi.

Akbank’ın işlemlerinin Türkiye’deki sendikasyon piyasasına öncülük ettiğini belirten Binbaşgil açıklamasına şöyle devam etti: “Piyasalarda Ağustos ayında başlayan dalgalanmaların ardından likiditeye erişimin azaldığı bir dönemde de ilk sendikasyon kredisini Akbank gerçekleştirmişti. Bugün görüyoruz ki Türk bankalarının yurtdışından borçlanmalarının önü açık. Bu da Türk bankalarının sağlam finansallarıyla piyasadaki dalgalanmalara karşı ne kadar dirençli olduğunu ve ne kadar iyi yönetildiğini gösteriyor. Ülkemizdeki güçlü düzenleme ve denetim altyapısının da bu başarıdaki rolü son derece önemli”.

 “Maliyetlerde 25 bps iyileşme sağladık”

Akbank’ın bir kez daha sendikasyon piyasasının açılışını yaptığının altını çizen Binbaşgil, “Kararlılıkla uygulanan Yeni Ekonomik Program, sıkı para politikası ve Türk bankacılık sektörünün güçlü duruşu sonucunda yatırımcıların Türk ekonomisine bakışında geçtiğimiz yılın ikinci yarısına kıyasla önemli bir iyileşme olduğunu görüyoruz. Maliyetler de bu pozitif gelişmelerden olumlu etkilendi. Geçtiğimiz Eylül ayındaki sendikasyon kredimize kıyasla maliyeti 25 bps düşürdük” dedi.

“Akbank, sendikasyon kredilerinin strateji ve fiyatlamalarının belirlenmesine öncülük etmeyi sürdürdü”

Binbaşgil, “Faiz oranını düşürmemize rağmen sendikasyonumuz yabancılardan bir kez daha yoğun ilgi gördü. Geçtiğimiz yıl Mart ayında aldığımız kredinin vadesi gelen 900 milyon dolarını, güçlü likiditemiz nedeniyle 600 milyon dolar olarak yenileyeceğimizi Ocak’ta duyurmuştuk. Ancak yabancı bankalardan hedefimizin yaklaşık yüzde 160’ına karşılık gelen 950 milyon dolar tutarında bir talep geldi. Gelen bu güçlü talep sonrası sendikasyon tutarımızı hedeflediğimizin üzerinde, 700 milyon dolar olarak yeniledik. Kredimizin tutarını azaltmayıp aynen çevirmeyi hedeflemiş olsaydık dahi bu yüksek talep ile sendikasyonumuzu yüzde 105 oranında yenileyebilecektik. Akbank, sendikasyon kredilerinin strateji ve fiyatlamalarının belirlenmesine öncülük etmeyi sürdürdü” dedi.

“Yabancı bankaların Türkiye’ye ilgisi Ağustos 2018 öncesi seviyelerine döndü”

Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu, bankanın Mart 2019 sendikasyonuna gösterilen büyük ilginin katılımcı banka sayısına da yansıdığını paylaştı ve şunları ekledi:

“Uluslararası borçlanma piyasalarında ilgiyle karşılanan sendikasyonumuza katılan banka sayısı, Eylül sendikasyonumuza kıyasla 23 bankadan 34 bankaya yükseldi. Mart sendikasyonumuza geçtiğimiz yılki kredimize katılmayan 8 yeni banka katıldı. Katılımcı bankaların ülke sayısının Eylül sendikasyonundaki 11’den 15’e çıktığını görüyoruz. Yabancı bankaların Türkiye ilgisi Ağustos 2018 öncesi seviyelerine döndü. Yatırımcı tabanımızı genişletmekten mutluluk duyuyoruz.”

Akbank’ın son 6 ay içinde iki ayrı işlemle yurtdışından 1,7 milyar dolar sendikasyon kredisi sağladığını hatırlatan Çelebioğlu, “Güçlü mali yapımız ve kaynaklarımızla uygun koşullarda yurtdışı finansman temin ederek ekonomimizi ve reel sektörü desteklemeyi sürdürüyoruz” dedi.

 

2018 yılında Akbank’tan ülke ekonomisine 267 milyar TL kredi desteği 

01.02.2019 – Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: “Türkiye’nin geleceğine olan inancımızla; güçlü sermayemiz, sağlam finansallarımız, uzmanlığımız ve deneyimimizle ekonomimize destek olmayı sürdürdük”

Akbank’ın 2018 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Genel Müdür Hakan Binbaşgil, “Hem ülkemizde, hem de küresel düzeyde piyasalarda dalgalanmaların gözlemlendiği bir yılı geride bıraktık.  Bu gelişmelere rağmen Akbank başarılı bir yıl geçirdi. Türkiye’nin geleceğine olan inancımızla, güçlü sermayemiz, sağlam finansallarımız, uzmanlığımız ve deneyimimizle ekonomimize destek olmayı sürdürdük” dedi.

“Ekonomimize sağladığımız destek 267 milyar TL’ye ulaştı”

Hakan Binbaşgil, “2018 yılında ekonomimize sunduğumuz destek 214 milyarı nakdi olmak üzere toplam 267 milyar TL seviyesine ulaştı. Toplam mevduatımızı 209 milyar TL’ye, aktiflerimizi ise 355 milyar TL’ye çıkardık. Bu yıl reel sektöre KOBİ kredileri ve kurumsal kredilerle sağladığımız destek, 226 milyar seviyesinde gerçekleşti. Akbank, 1 milyar 427 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 5 milyar 709 milyon TL konsolide net kar elde etti.”

“İhracatçıların her türlü finansman ihtiyacını karşılayacak destek ve avantajlar sunuyoruz”

Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine verdiği destek kapsamında ekonominin lokomotifi niteliğindeki ihracatçılara destek sağladıklarını vurgulayan Binbaşgil, “Akbank, geçtiğimiz hafta hizmete sunduğumuz ‘İhracatçının Gücü Paketi’ ile ihracatçıların her türlü finansman ihtiyacını karşılayacak destek ve avantajlar sunuyor. Bu uygulamamızla bir yandan mevcut ihracatçılarımızı desteklerken, diğer yandan da yarının potansiyel ihracatçılarına ulaşıp onları cesaretlendiriyoruz. Ülkemizin hak ettiği ihracat atılımını hep birlikte başaracağız” dedi.

“Başarılı sermaye artışı işlemimizle büyüme potansiyelimize ilave kapasite yarattık”

Akbank’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği başarılı sermaye artışı işlemine de değinen Binbaşgil, “Hâlihazırda son derece kuvvetli olan finansal yapımızı daha da güçlendirdik ve önümüzdeki dönemde büyüme için ilave kapasite yaratmış olduk. Geçtiğimiz hafta içinde tamamlanan bu işlemimiz, yurtdışındaki yatırımcılarımızdan da büyük ilgi gördü. Bu işlem sonucu Türkiye’ye yaklaşık 210 milyon dolarlık bir doğrudan yabancı yatırım girişi sağlandığını görmek bizi mutlu etti. Sermaye artışı işlemimizi Akbank’ın ve piyasaların ülkemizin geleceğine inancını yansıtan önemli bir gelişme olarak görüyoruz” dedi.

“2018 gibi bir yılda ekonomimize toplam 4,8 milyar USD tutarında dış kaynak sağladık”

Akbank’ın Eylül ayında imzaladığı sendikasyon kredisinin piyasalar açısından önemli dönüm noktalarından bir tanesi olduğunu kaydeden Hakan Binbaşgil, “Bu işlemle sendikasyon piyasalarına erişim tekrar sağlandı, yurtdışı borçlanmanın önü açıldı. Sağlam finansallarımız ve yurtdışındaki yüksek itibarımız sayesinde 2018 gibi bir yılda ekonomimize toplam 4,8 milyar USD tutarında dış kaynak sağladık” dedi.

“Bankamız ve ülkemiz için insan kaynakları ve teknoloji yatırımlarımız devam ediyor”

Akbank’ın müşterilerine en iyi hizmeti sunmak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Binbaşgil, şöyle devam etti: “Güçlü marka ve finansallarımızın yanı sıra, kuvvetli bir insan kaynakları ve de teknolojik altyapımız ile bankacılıkta çıtayı yükseltiyoruz. Bu alanlara çok önem veriyor, ciddi yatırımlar yapıyoruz. 2018’de yaygınlaştırmaya başladığımız Yeni Nesil Akbank Şubelerimiz; bu yıl içinde faaliyete geçecek Veri ve Yaşam Merkezimiz; genç, dinamik ve Türkiye’nin en iyi bankacıları olduğuna inandığım ekibimizle sektörde etkinliğimiz giderek artacak ve tüm paydaşlarımıza değer yaratmayı sürdüreceğiz. Müşterilerimiz ve hissedarlarımıza bizlere duydukları güven; çalışanlarımıza özverili performansları için teşekkür ediyorum.”

 

 

Akbank İhracatçılar İçin Destek Paketi Açıkladı

23.01.2019 –  “İhracatçının Gücü Paketi”ni oluşturan Akbank; uzman kadrosu, güçlü finansal yapısı, yenilikçi ürün ve hizmetleriyle Türkiye’nin 2019 ihracat hamlesinde yerini aldı.

Akbank, Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine verdiği destek kapsamında, ekonominin lokomotifi olan ihracatçılar için yeni bir destek paketi sunuyor.  Dış ticaretin finansmanı alanındaki bilgi ve tecrübesi, teknolojik altyapısının verdiği olanaklar ve kaliteli hizmet anlayışıyla Akbank, “İhracatçının Gücü Paketi” ile de Türkiye’nin ihracatçı firmalarını uluslararası rekabette desteklemeye devam ediyor. Akbank, 24 Ocak 2019 tarihinde başlayacak bu yeni projesiyle ihracata destek için 1 yıla kadar ihracat taahhütlü TL/Döviz kredilerinde özel faiz avantajından, Eximbank’a hitaben verilecek teminat mektuplarında avantajlı komisyon oranlarına ve 1000 ihracatçıya Mil Puan hediyesine kadar pek çok avantaj sağlayacak.

“İhracatta yakaladığımız ivmeyi artırarak sürdürmek için Akbank üzerine düşeni yapıyor” 

Türkiye ekonomisini desteklemek amacıyla yürütülen çalışmalar içinde ihracat desteklerinin özel bir yeri bulunduğunu belirten Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Ülkemizin uzun dönemli kalkınma hedeflerine ulaşabilmesi, kişi başı milli gelirimizin arzu edilen seviyelere gelebilmesi için ihracat odaklı büyüme modelimizi güçlendirerek devam ettirmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz aylarda açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda da ihracatın artırılması, şirketlerimizin rekabet gücünün geliştirilmesi için önemli adımlar var. 2010-2018 yılları arasında Türkiye’deki toplam ihracat yüzde 47 artarak 168 milyar doların üzerine çıktı. Kazandığımız bu ivmeyi 2019’da artırarak sürdürmek amacıyla, Akbank da üzerine düşeni yapıyor” dedi.

“Mevcut ihracatçıları desteklemeye ve potansiyel tüm ihracatçılarımızı cesaretlendirmeye odaklandık”

Akbank’ın yeni ihracat hamlesiyle ihracatçıların her türlü finansman ihtiyacını karşılayacak destek ve avantajlar sunduğunu belirten Binbaşgil, “Bu uygulamamızla bir yandan mevcut ihracatçılarımızı desteklerken, diğer yandan da yarının potansiyel ihracatçılarına ulaşıp onları cesaretlendirmeye odaklanıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanındaki Global Ticaret Merkezlerimizdeki Dış Ticaret Yöneticilerimizle, müşterilerimize ihtiyaç duydukları her an destek veriyoruz. Bu yeni atılımımızla ihracatçılarımıza özel finansman olanaklarından, yenilikçi, teknoloji odaklı yeni ürün ve hizmetlere kadar çok geniş bir çerçevede avantajlar sunuyoruz” dedi.

“Ülkemizin hak ettiği ihracat atılımını hep birlikte başaracağız”

İhracatta arzulanan atılımın el birliğiyle gerçekleşeceğinin altını çizen Binbaşgil “İhracatta lider bankalardan biriyiz. 70 yıldır ihracatçı firmalarımızın iş ortağı ve finansal danışmanları olarak uluslararası pazarlarda rekabet güçlerini artırmak için aralıksız çalışıyoruz. İhracatçılarımızla, uzun yıllara ve güvene dayalı çok güçlü bir ilişkimiz var. 2019 yılında binlerce yeni ihracatçıya ulaşarak Akbank’ın dış ticaret ve dış ticaretin finansmanı alanındaki ürün, bilgi ve tecrübelerini, kaliteli ve sürekli hizmet anlayışı ile birlikte ihracatçılarımıza sunmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin geleceğine inanıyoruz. Ülkemizin hak ettiği ihracat atılımını hep birlikte başaracağız.” diye sözlerine devam etti.

İhracatçının Gücü Paketi” ile Akbank, ihracatçılara avantajlı faiz/komisyon oranları ile nakdi ve gayri nakdi kredileri içeren geniş bir kredi çeşitliliği sunacak. Dış ticaret müşterilerine; özel paket tarifeleri, döviz alım ve satım işlemlerinde rekabetçi kur fiyatlaması, ihracatçılara nakliyat sigortalarında ve çek tahsilatlarında özel fiyatlama, 444 23 23 dış ticaret destek hattından danışmanlık hizmeti gibi birçok avantaj sağlanacak. Dış ticaret müşterilerine özel tarife paketlerinden alan ve dış ticaret işlemlerini Akbank üzerinden gerçekleştirmeye başlayan ihracatçılara, yeni pazar araştırmalarına destek olmak üzere yurt dışı seyahatlerinde kullanmaları için 1.000 müşteriye Mil Puan da hediye edilecek. Tüm bu avantaj ve kolaylıklara ek olarak, Türkiye genelinde düzenlenecek “Akbank İhracatçı Buluşmaları” ile ihracatçılar alternatif finansman teknikleri, dış ticaret mevzuatına ilişkin güncel değişiklikler ve güncel piyasa bilgisi hakkında pratik bilgilere erişebilecekler.

Akbank ‘İhracatçının Gücü Paketi’

 • 1 yıla kadar ihracat taahhütlü TL/Döviz kredilerinde özel faiz avantajı
 • Eximbank’a hitaben verilecek teminat mektuplarında özel komisyon avantajı
 • Hazine teminatlı KOBİ Değer Kredisi kapsamında %80 Kredi Garanti Fonu kefaletiyle, 1 milyon TL’ye kadar ve toplam 36 ay vadelerle kredi imkânı
 • Alacak sigortası ve ihracat faktoring imkânları
 • Dış Ticaret işlemlerine özel tarife paketleri
 • Mil Puan hediyesi (Dış ticaret 40 ve 100 tarife paketlerinden satın alan ilk 1.000 ihracatçı müşteriye 100.000 mil puan)
 • Döviz alım ve satım işlemlerinde rekabetçi kur fiyatlaması
 • Kur riskinden korunmaya yönelik uygun özel ürün önerileri
 • Nakliyat sigortalarında flotan ve kati poliçelerde özel fiyat avantajı
 • Çek tahsilatlarında özel fiyat avantajı
 • “Akbank İhracatçı Buluşmaları” ile bilgi paylaşımı
 • Bankamız tüzel müşterilerine 444 23 23 Dış Ticaret Destek Hattı’ndan danışmanlık hizmeti
 • Ücretsiz Sağlanacak Diğer Hizmetler:
 • SMS gümrük hizmeti, gümrük vergisi sorgulama ve ödeme imkanı
 • Gelen/Giden swift mesajlarının e-mail İle bildirimi
 • İhracat dosya gözlem hizmeti
 • İhracat akreditiflerinin yaklaşan vade tarihlerinin e-mail ile bildirimi
 • Yurt dışına gönderilen ihracat vesaik gönderi bilgilerinin e-mail ile bildirimi

 

 

Akbank’ın 3 Milyar TL Bedelli Sermaye Artışına Katılım Yüzde 99,9 Oldu!

18.01.2019 – Akbank, 5 Aralık 2018 tarihinde 4 milyar liralık çıkarılmış sermayesini 5,2 milyar liraya artıracağını ve her 1 TL nominal değerli pay için pay alım hakkının 2,5 TL üzerinden kullandırılması sonucunda, toplam 3 milyar TL öz kaynak artışı hedeflediğini kamuoyuyla paylaşmıştı. Bu süreç içerisinde 3-17 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen yeni pay alma hakkı kullandırımına katılım, 17 Ocak akşamı itibarıyla %99,9 oldu. Geri kalan çok az sayıdaki hisse de 22-23 Ocak 2019 tarihleri arasında Borsa İstanbul’da halka arz edilecek ve süreç bu şekilde %100 olarak tamamlanacaktır.

 

2018 Yılı İlk Dokuz Ayında Akbank’tan Ekonomiye Toplam 306 Milyar TL Kredi Desteği

24.10.2018 – Akbank kuvvetli bilançosu ve yurt dışından sağladığı kaynaklarla ekonomiye desteğini sürdürüyor

2018 yılı ilk dokuz ayında Akbank’tan ekonomiye toplam 306 milyar TL kredi desteği

Akbank’ın 2018 yılı ilk dokuz ayındaki finansal sonuçları üzerinde değerlendirme yapan Genel Müdür Hakan Binbaşgil, “Gelişmekte olan ülkelerde dalgalanmaların gözlemlendiği bir dönemden geçiyoruz. Bu gelişmelere rağmen, yılın üçüncü çeyreğinde de güçlü performansımızı sürdürdük. Sağlam bilançomuz ve aktif kalitemiz, yetmiş yıldır süre gelen disiplinli ve şeffaf yönetimimizle uluslararası standartlardaki bankacılık anlayışımızdan kaynaklanıyor” dedi.

“Ekonomimize sağladığımız destek 306 milyar TL’ye ulaştı”

Binbaşgil, “Bu dönemde ekonomimize sağladığımız kredi desteğini 241 milyarı nakdi olmak üzere toplam 306 milyar TL seviyesine çıkardık. Yılın ilk 9 ayında yüzde 22 oranında artan toplam mevduatımız 245 milyar TL düzeyine ulaştı; aktiflerimizi ise yüzde 25 büyümeyle 426 milyar TL seviyesine çıkardık. Bankamız 1 milyar 290 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 4 milyar 688 milyon TL konsolide net kar elde etti. Akbank, genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yaklaşık yüzde 135 oranında karşılık ayırdı” dedi.

“Uluslararası bankalardan Akbank’a ve sektörümüze tam güven”

Akbank’ın Eylül ayında vadesi dolan sendikasyon kredisini hedeflenen tutarı aşarak %104 oranında yenilemeyi başardığını belirten Binbaşgil, sözlerine şöyle devam etti:  “Böylece Türkiye ekonomisine 980 milyon Amerikan Doları taze kaynak sağlamış olduk. Bu işlem, geçtiğimiz aylarda piyasalarda yaşanan hareketliliğin ardından yurtdışı bankaların Türk bankalarına kredi verme iştahını göstermesi açısından kritik bir test olarak görülüyordu. Bankamız, yetmiş yıllık başarılı yönetimi ve hikâyesiyle bu dönemde de üzerine düşeni yaptı. Sağlam bilançomuz, şeffaflığımız ve ihtiyatlı bankacılık yaklaşımımız sayesinde sendikasyonumuzu başarı ile gerçekleştirdik. İmza attığımız bu son sendikasyon işlemiyle, bu yıl toplamda yaklaşık 4,6 milyar dolar tutarında yurtdışı kaynak sağladık ve 2018 yılında bugüne kadar sendikasyon kredisi yoluyla ülkemize en yüksek katkıyı sağlayan banka olduk.”

‘’’Yeni Ekonomi Programı’ ve alınan birçok aksiyon piyasalara güven verdi’’

“Ekonomi Yönetimimizce açıklanan ‘Yeni Ekonomi Programı’ ve alınan birçok aksiyon piyasalara güven verdi. Hazinemiz 2 milyar USD gibi azımsanamayacak tutardaki beş yıl vadeli bir Eurobond ihracını tek seferde başarı ile tamamladı ve bu işleme önemli finans merkezlerinden yaklaşık üç misli talep geldi. Tüm bunlar ülkemize olan güvenin ve de Ekonomi Yönetimi tarafından arka arkaya atılan son derece başarılı adımların yansımaları olarak görülmeli.”

“Ülkemiz için yatırımlarımızı sürdürüyoruz”

Akbank’ın bankacılığın her alanında, nitelikli kadrosu ve sektöre sunduğu yeniliklerle Türk ekonomisine önemli katkı sağlamayı sürdüreceğini vurgulayan Hakan Binbaşgil, “Geleceğin bankacılığını bugünden müşterilerimize sunmak, ülkemize daha fazla değer yaratmak için yüksek bir motivasyonla çalışıyoruz. Daha güçlü bir Türkiye için yatırımlarımıza en ufak bir ara vermeden devam ediyoruz. Teknolojimiz ve yüksek nitelikli insan kaynağımız yatırımlarımızdaki odak noktalarımız. Böylesine nitelikli ve başarılı bir ekiple çalışmaktan mutluluk duyuyorum. Müşterilerimiz ve hissedarlarımıza bizlere duydukları güven; çalışanlarımıza yüksek performansları için teşekkür ediyorum” dedi.

Akbank’ın Seçilmiş Finansal Göstergeleri (30 Eylül 2018)

Milyar TL30.09.201831.12.2017
Toplam Aktifler426,1341,6
Toplam Krediler (*)305,7267,0
Mevduat245,0201,5
Takipteki Krediler Rasyosu3,1%2,1%

(*) Gayrinakdi krediler ve finansal kiralama alacakları dâhildir.

Milyar TL30.09.201830.09.2017
Net Kar 4,74,5

 

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in Basın Açıklaması

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer’in Basın Açıklaması

27.09.2018 – Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer’in, Akbank’ın bugün gerçekleştirdiği sendikasyon kredisiyle ilgili açıklaması kamuoyunun bilgisine sunulur:

“Türkiye ekonomisine destek olmak için var gücüyle çalışmaya devam eden bankamız, bugün uluslararası piyasalardan 980 milyon ABD Doları karşılığı 285 milyon ABD Doları ve 591 milyon Avro olmak üzere sendikasyon kredisi sağlayarak büyük bir başarıya imza attı. 11 ülkeden 23 bankanın katıldığı sendikasyonumuza topladığımız talep, hedeflediğimiz tutarı geçti. Yabancı bankalarca Akbank sendikasyonuna gösterilen bu büyük ilgi ve yüksek katılım Türkiye’ye ve mali sistemimize olan güvenin bir göstergesidir.

Geçtiğimiz günlerde açıklanmış olan Yeni Ekonomi Paketi, uluslararası finans merkezlerinin Türkiye’ye duydukları güvenin tazelenmesi ve güçlenmesini sağlamıştır. YEP’in açıklanmasının hemen ardından gelen sendikasyonumuza yabancı bankaların göstermiş olduğu ilgi; ülkemizle birlikte bankamızın ciddi yönetimi ve mali yapısına duyulan güveni göstermektedir.

Bugün gerçekleştirilen sendikasyonumuz için bankamızın üst yönetimi büyük gayret gösterdi. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma, bazılarıyla 40 yılı aşkın geçmişimiz olan geniş ve güçlü muhabir banka ağımıza teşekkür ederim.

Ülkemizin bankacılık sektörü kuvvetli ve dirençlidir. Ülke olarak önümüze çıkacak her türlü zorluğu aşabilecek güçteyiz. Dünya finans sektörünün yakından takip ettiği sendikasyonumuzun bankacılık sektörümüz için de öncü bir rol oynayacağına ve diğer bankalarımızın da önünü açacağına inanarak  memleketimize ve sektörümüze hayırlı olmasını dilerim.”

Akbank’tan Türkiye Ekonomisine 2018’in İlk Yarısında 285 Milyar TL Kredi Desteği

Akbank’tan Türkiye Ekonomisine 2018’in İlk Yarısında 285 Milyar TL Kredi Desteği

Akbank yılın ilk yarısında toplam 3,6 milyar dolar tutarında yabancı para finansman sağladı

25.05.2018 – Akbank’ın 2018 yılının ilk yarısındaki finansal sonuçlarını değerlendiren Genel Müdür Hakan Binbaşgil, “Yetmiş yıldır tüm paydaşlarımızın güven ve memnuniyeti birinci önceliğimiz oldu. Sürdürülebilir değer yaratma arzusuyla, ekonomimizin tüm paydaşlarına destek oluyoruz. 2018’in ilk altı ayında, etkin risk yönetimimiz ve aktif kalitemizle istikrarlı bankacılık anlayışımızı devam ettirdik.” dedi.

“Reel sektöre desteğimiz 241 milyar TL seviyesine ulaştı”

Binbaşgil, “2018’in ilk altı ayında aktiflerimiz 368 milyar TL’nin üzerine çıktı. 227 milyar TL’sı nakdi kredi olmak üzere ekonomimize toplam 285 milyar TL kredi desteği sağladık. Bu yıl reel sektöre kullandırdığımız kredilerle sağladığımız destek, geçen yılın sonundan itibaren yüzde 7,7 artarak 241 milyar seviyesine ulaştı. Mevduatımız geçen yılın sonuna kıyasla yüzde 8,2 artarak 218 milyar TL seviyesine geldi. Bu dönemde bankamız, 4 milyar 162 milyon TL brüt karından 882 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 3 milyar 280 milyon TL net konsolide kar elde etti” dedi.

“Aktif kalitesini iyi yönetmeye devam ettik”

Aktif kalitesini iyi yönetmeye 2018’in ilk yarısında da devam ettiklerini kaydeden Binbaşgil, “Takipteki kredi oranımız bu dönemde yüzde 2,6 düzeyinde gerçekleşti. Sektör ortalamasının altında olan bu oran, sağlıklı, nitelikli ve disiplinli büyüme yaklaşımımızın bir göstergesi. 2018’in ilk altı ayında krediler için ayırdığımız karşılıklar ise, donuk alacaklarımızın yüzde 142’si seviyesinde gerçekleşti” dedi.

“Ülkemizin ve sektörümüzün geleceği için yatırımlarımızı sürdürüyoruz”

Akbank’ın ekonomiye ve reel sektöre kaynak sağlamaya devam ederken, bankacılığın geleceği için yatırımlarını sürdürdüğünü belirten Binbaşgil, “Türkiye’nin uluslararası platformlarda en iyi şekilde tanıtılması, ülkemizin ekonomik potansiyelinin yatırımcılara ve tüm uluslararası paydaşlarımıza doğru şekilde anlatılması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Güçlü bilançomuz sayesinde 2018’in ilk yarısında toplamda 3,6 milyar dolar tutarında uygun koşullarda finansman sağladık. Ülkemize ve ekonomimize güveniyor, hem Akbank’ı hem de sektörümüzü daha da ileriye taşıyacak yatırımlarımızı artan bir şekilde sürdürüyoruz. 2018 yılında geleceğimize yaptığımız yatırım 300 milyon dolar seviyesine ulaşacak” dedi.

“İstikrarlı ve sürdürülebilir performansımız takdir ediliyor”

Binbaşgil, Akbank’ın istikrarlı ve sürdürülebilir performansının uluslararası platformlarca da takdir edildiğini belirterek, “Bankamızın kuruluşunun 70. yıldönümünü kutladığımız bu önemli yılda, Euromoney dergisi tarafından altıncı kez üst üste, toplamda on ikinci kez ‘Türkiye’nin En İyi Bankası’ seçilerek kırılması güç bir rekora imza attık. Bu önemli başarıda en büyük pay sahibi, Türkiye’nin en nitelikli bankacıları olan, geleceğe umutla bakmamızı sağlayan Akbanklılar. Böylesine başarılı ve motivasyonu yüksek bir ekiple çalışmaktan mutluluk duyuyorum. Müşterilerimiz ve hissedarlarımıza bizlere duydukları güven; çalışanlarımıza yüksek performansları için teşekkür ediyorum” dedi.

Akbank’ın Seçilmiş Finansal Göstergeleri (25 Temmuz 2018)

Milyar TL30.06.201831.12.2017
Toplam Aktifler368,2341,6
Toplam Krediler (*)284,9267,0
Mevduat217,9201,5
Takipteki Krediler Rasyosu2,6%2,1%

(*) Gayrinakdi krediler ve finansal kiralama alacakları dahildir.

Milyar TL30.06.201830.06.2017
Net Kar 3,33,0

Akbank AKBNK Hisse Analiz ve Yorumları