Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri A101 Türkiye’...

A101 Türkiye’de On Bin Birinci Markete Ulaştı

30.10.2020 – A101, 2020 yılını 10 binden fazla marketi ve 60 bin çalışanı ile kapatarak rekorunu güncelledi. Yeni rekoru ile A101, Türkiye’deki rakiplerinin açık ara önüne geçerek yarış kulvarını dünya ligine taşıyor. 

Türkiye’nin her noktasında, kaliteli ve ucuz alışveriş deneyimi sunan A101, 2020 yılında hızlı bir büyüme kaydederek erişimini daha da artırdı. 9 binden fazla market ile başlayan 2020 yılını 10 binden fazla market ile kapatan A101, Türkiye’nin en yaygın perakende zinciri olma ayrıcalığını elinden bırakmadı. A101, pek çok dünya devini de geride bırakan bu yeni rekor ile “Türkiye’nin en yaygın perakende zinciri” unvanını daha da yukarı taşıdı. CEO Erhan Bostan; “10 yıldır hizmet verdiğim A101’in istikrarlı bir şekilde büyüyerek 10 bin marketi aştığını gördüğüm için çok mutluyum. Yeni yatırımlarla müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeyi ilke edinerek çalıştık ve bugün 10 binden fazla mağaza ve 60 bin çalışan ile Türkiye’nin en büyük 15 şirketi arasına yerleştik, dünya şampiyonlar liginde devlerle yarışıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm ilçelerinde faaliyet göstererek en yaygın perakende zinciri unvanını elinde tutan A101, Erhan Bostan liderliğinde yıllar boyunca büyük atılımlar gerçekleştirdi. Mağaza sayısını Türkiye’deki herkesin erişebileceği şekilde artırarak markayı büyüten A101, Türkiye’nin dört bir yanındaki marketleri aracılığıyla sunduğu bol çeşitli ve yenilikçi ürünlerle müşterilerinin hayatlarını zenginleştirirken aynı zamanda da kolaylaştırdı. Ucuz ve kaliteli alışverişin herkes için mümkün olduğunu ispatlayan A101 marketleri, faaliyet gösterdiği iş modelini geçtiğimiz on yıl boyunca tüm Türkiye’de yaygınlaştırdı.

Türkiye’de kaliteli ürünlere, en ucuz bedelleri ödeyerek ulaşmanın herkes için önemli olduğunun altını çizen Erhan Bostan; Müşterilerimizin kaliteyi en ucuza alma taleplerine cevap vererek inşa ettiğimiz bu istikrarlı büyüme bizleri her zaman motive etti ve bugünlere kadar geldik. Misyonumu tamamladığımı düşündüğüm için bayrağı yılsonunda devrediyorum ve A101’in büyümesini yönetim kurulu üyesi olarak keyifle izlemeye devam edeceğim. Bayrağı devredeceğim değerli iş arkadaşım Cem Maltaş’ın bu başarıları daha da ileri götüreceği konusunda güvenim tam.” dedi.

 

A101’de Bayrak Değişimi

24.09.2020 – Türkiye’nin en yaygın perakende zinciri A101’de görev değişimi yaşanıyor. 2010 yılından beri CEO görevinde bulunan Erhan Bostan, Aralık ayı sonunda 10.000’inci A101 şubesini açarak, bayrağı Cem Maltaş’a devrediyor.  

10 yıldır A101 CEO’su olarak görev yapan Erhan Bostan, Turgut Aydın Holding’de yeni iş dalları için çalışmaya devam edecek. A101’in başına geçecek isim olarak ise 2011’den beri şirketin yönetiminde görev alan Cem Maltaş seçildi.

Erhan Bostan, konuya ilişkin açıklamasında A101’i emin ellere emanet etmekten duyduğu memnuniyetin altını çizdi. Erhan Bostan açıklamasında “10 yıl boyunca gururla yöneticiliğini yürüttüğüm A101’de bayrağı aramızdan bir çalışma arkadaşıma devrettiğim için ayrıca mutluyum. Sayın Cem Maltaş burada kurduğumuz sistemin yaratılmasında önemli katkıları bulunan bir isim. A101’i bugünkü konumundan daha ileri taşıyacağı konusunda Sayın Maltaş’a güvenim tam. Ayrıca A101 CEO’su olarak çalıştığım dönemde sundukları destek ve itimattan dolayı Aydın Ailesi’ne teşekkürlerimi sunarım.” dedi.

2011 de A101’e katılan ve 2014 yılından beri Satın Alma ve Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi olan Cem Maltaş, yeni görevine ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Öncelikle, A101 gibi yenilikçi ve lider bir kurumun yönetimini devralmaktan onur duyuyorum. Sayın Erhan Bostan ile çalışırken edindiğim birikim ve deneyimlerle şirketimizi daha ileriye taşıma görevi heyecan verici. Bugüne dek olduğu gibi, bundan sonra da yapacağımız her işin merkezinde müşterilerimiz ve müşterilerimize sunduğumuz değeri artırmak olacak. Kaliteli ürünleri en ucuz fiyatlarla müşterilerimize ulaştırma misyonumuzu geliştirerek sürdüreceğiz. ” dedi.

Cem Maltaş 1 Ocak 2021 itibariyle yeni görevine başlayacak.

 

A101, SAP ile Bulutta Büyüyecek

22.04.2019 – Müşterilerine 81 ilde 8 binden fazla mağazasıyla hizmet veren A101 marketler zinciri, SAP çözümleri ile verimliliğe ve büyümeye odaklanıyor. SAP altyapısını ve çözümlerini buluta taşımaya hazırlanan A101, bu dönüşüm ile hem verimliliğini artırarak büyümeye devam edecek, hem de müşterilerine daha özel bir alışveriş deneyimi sunacak. Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, bu iş birliği kapsamında A101’in tüm verilerini Türkiye’den yönetecek.

Hızla dijitalleşen dünyada hizmet odaklı perakende sektörü en hızlı değişen sektörlerin de başında geliyor. E-ticaretin hızla gelişmesi, çoklu kanal (omnichannel), artan rekabet, yeni müşteri ihtiyaçları ve beklentileri sektörü yeniden şekillendirirken, şirketler de bu dönüşüme paralel olarak birer “Akıllı İşletme”ye dönüşüyor. Deloitte Perakende’nin Küresel Güçleri 2019 Raporu’nda, dünyanın en hızlı büyüyen ilk 50 perakende şirketinin arasında 5. sırada yer alan ve 8 binden fazla mağazası ile en uygun fiyata kaliteli ürünleri müşterilerine ulaştırmayı hedefleyen A101 marketler zinciri, verimliliğini artırmak ve iş süreçlerini optimize ederek müşterilerine en iyi alışveriş deneyimini yaşatmak için başlattığı dijital dönüşüm yolculuğunda SAP’yi tercih etti.

A101, hali hazırda kullandığı SAP sistemlerini ve çözümlerini, SAP’nin yeni nesil ERP çözümü olan S/4HANA Retail’e taşımaya hazırlanıyor. SAP’nin altyapı, yönetim ve uygulama hizmetlerini beraber sunduğu SAP HANA Enterprise Cloud (HEC) çözümü ile buluta geçişini gerçekleştirecek olan A101, tüm verilerini de Türkiye’de tutacak. Bu proje ile A101; temel perakende, teknik satın alma, mağaza operasyonları, tedarik zinciri, finans, online/offline satış kanalları, büyük veri ve müşteri deneyimi süreçlerini uçtan uca tek merkezden ve gerçek zamanlı olarak SAP HEC üzerinden yöneten Türkiye’deki ilk S/4HANA Retail müşterisi olacak.

Büyümek isteyen kurumlar için bulutun alternatifi yok

A101’in buluttaki hızı ve fırsatları SAP ile keşfedecek olmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyleyen SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, A101’in bulut teknolojileri ile perakende sektöründe daha rekabetçi bir yapıya ulaşacağını belirterek, “SAP’nin 100’den fazla bulut çözümü ve dünya genelinde 186 milyondan fazla bulut kullanıcısı var. Günümüzde işletmelerin %90’ından fazlası bulut teknolojisinden yararlanıyor. En yenilikçi teknolojileri uygulama konusunda öncü olan perakende sektörü buluta geçişte de bu konumunu koruyor. Günümüz koşullarında büyümek, hız kazanmak, verimliliği artırmak, daha esnek bir yapıya kavuşmak ve rekabette öne geçmek için bulutun bir alternatifi yok. SAP Türkiye olarak amacımız müşterilerimizin bu dönüşüm yolculuklarına destek olmak, karmaşık iş süreçlerini sadeleştirerek hızlı aksiyon alma yeteneklerini artırmak.” diye konuştu.

A101 CTO’su (Chief Technology Officer) Orhan Dağlıoğlugil ise “Büyük veriyi hızla işleyerek doğru ve öngörülebilir tahminlerle sunarak iş süreçlerini basit ve sade bir hale getiren SAP S/4HANA Retail ve ilgili uygulamaları için yönetilen, özel bir bulut hizmeti olan SAP HANA Enterprise Cloud ile A101, özellikle mağazalarda daha sistematik ve verimli büyüyecek. Bulut bilişimin avantajları arasında; düşük donanım maliyeti, bağlan-kullan metodunun sağladığı hız ve esneklik, gelişmiş performans, anında güncellenebilme, sınırsız depolama kapasitesi ve tüm işletim sistemlerine kolayca uyum sağlaması gibi özellikler ön plana çıkıyor” dedi.

SAP perakende çözümlerinin işletmelere sağladığı kazanımlar

  • İç ve dış paydaşların entegre çalıştığı, uçtan uca otomatize operasyonlar sayesinde; çalışan verimliliği, iş kalitesi ve müşteri memnuniyetinde artış.
  • Operasyon-planlama ve raporlama işlevlerinin entegre ve gerçek zamanlı koştuğu mimari sayesinde işletim ve karar alma süreçlerinde çeviklik, satış geliri ve karlılıkta büyüme.
  • Basitleştirilmiş yeni nesil teknoloji altyapısı sayesinde teknik işletim-bakım ve destek maliyetlerinde azalma.
  • Stok tutarlılığında yaklaşık yüzde 30-40 iyileşme.
  • Depo ve sevkiyat giderlerinde yüzde 10 azalma.
  • Toplam ciroda en az yüzde 2 artış.

 

A101, Türkiye İstihdam Şampiyonu….

09.04.2019 – Türkiye’nin en yaygın yüksek indirim marketi A101, 47.000 çalışanı ile Türkiye istihdam şampiyonu oldu. Capital ve Ekonomist Dergileri tarafından 5 Nisan 2019 tarihinde Levent Wydham Otel’de düzenlenen “İstihdam ve Büyüme Zirvesi” kapsamında Türkiye’nin en fazla istihdam yaratan 10 şirketi seçildi. Törende, A101, 47.000 çalışanı ile Türkiye’nin en fazla istihdam yaratan şirketi seçildi. Ödülü, A101 adına A101 CEO’su Erhan Bostan aldı.

Ödül değerlendiren Erhan Bostan, “Tamamı yerli sermayeli bir şirket olarak ülke ekonomisine istihdamla da katkıda bulunmak bizim için büyük gurur. A101, aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından da üç yıldır en fazla istihdam yaratan şirketi olarak da ödüllendiriliyor. Sadece istihdam değil kadın ve engelli istihdamı da Türkiye birincisiyiz. Önümüzdeki yıllarda da daha fazla istihdam yaratarak bu ödülü taşımaya devam etmek istiyoruz” dedi.

A101 YENİ MAĞAZACILIK Hakkında:

A101, Türkiye’nin 81 ilinde, 926 ilçesinde ve 8 binden fazla mağazası faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin en yaygın zinciri olmanın yanı sıra 47.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, perakende sektörünün öncüsü olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemektedir. “Yüksek indirim” konseptinde işletilen zincir marketlerinde; müşterilerine düşük fiyatlarla kaliteli gıda ve tüketim malzemeleri ile ‘’Akıllı Alışveriş’’ olanağı sunmaktadır. Aynı zamanda son üç yıldır Türkiye’nin En fazla Engelli İstihdamı Yaratan, En Fazla Kadın Çalışan Bulunduran ve En Fazla İstihdam Sağlayan Şirketi ödülünü alan A101, son dönemde Kontenjan Fazlası Engelli İstihdamı Ödülüne de layık görülmüştür. A101 hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.a101.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

A101 En Hızlı Büyüyenlerde Dünya Beşincisi!

24.01.2019 – Türkiye’nin en yaygın perakende A101 marketleri, Deloitte Perakendenin Küresel Güçleri 2019 Raporunda, Dünya’da en hızlı büyüyen ilk 50 perakende şirketinin arasında beşinci oldu.

Listede, Albertsons Companies, Vipshop Holdings, JD.com ve Wayfair’den sonra A101 dünyanın en hızlı büyüyen beşinci perakende şirketi oldu. Raporda, şirketler 2012 ile 2017 yılları arasındaki performanslarına göre değerlendirildi.

DELOITTE KÜRESEL PERAKENDE 2019 RAPORU GENEL BİLGİ:

Türkiye’den çok az sayıda firmanın girebildiği, uluslararası saygın danışmanlık şirketi Deloitte’in raporu, kamuya açık verileri temel alarak, dünyadaki en büyük 250 perakendecinin mali performanslarına göre, coğrafyalar ve ürün sektörleri kapsamında analiz ediliyor. Bu yıl 22.si hazırlanan rapor, küresel ekonominin genel görünümünü ortaya koyarken, en hızlı büyüyen 50 perakendeciyi ve ilk 250’ye giren yeni katılımcıları da okuyuculara sunuyor.

A101 YENİ MAĞAZACILIK GENEL BİLGİ:

A101, Türkiye’nin 81 ilinde, 914 ilçesinde ve 8000 mağazada faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin en yaygın zinciri olmanın yanı sıra 46.000 çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, perakende sektörünün öncüsü olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemektedir. “Yüksek indirim” konseptinde işletilen zincir marketlerinde; müşterilerine düşük fiyatlarla kaliteli gıda ve tüketim malzemeleri ile ‘’Akıllı Alışveriş’’ olanağı sunmaktadır. Aynı zamanda son üç yıldır Türkiye’nin En fazla Engelli İstihdamı Yaratan, En Fazla Kadın Çalışan Bulunduran ve En Fazla İstihdam Sağlayan Şirketi ödülünü alan A101, son dönemde Kontenjan Fazlası Engelli İstihdamı Ödülüne de layık görülmüştür.

Dünya Perakende Devleri Listesinde Türkiye’den 3 Şirket

 

A101 19-25 Ocak Haftası İçin Aktül İndirim Kataloğu

https://www.a101.com.tr/brosurler/19-25-ocak/aldin-aldin/