Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Bir Halka Arz...

Bir Halka Arz Furyası Daha Geliyor…

PAYLAŞ

2018’in halka arzlar yılı olacağını 2017 sonunda sizlerle paylaşmıştık. Şubat ve Mart aylarında arka arkaya yapılan halka arzların ardından bir furya da mayıs ayında bizleri bekliyor. Türkiye’nin en büyük lojistik şirketlerinden biri olan UN Ro-Ro’nun bu yıl halka arz planladığı biliniyordu. Şubat ayında medyaya konuşan kaynakların verdiği bilgiye göre şirketin sahipleri Actera ve Esas Holding, halka arz ile ilgili olarak Citigroup ve Morgan Stanley’nin yanısıra İş Yatırım ve Garanti Yatırım ile de görüşmeler yapıldığı belirtilmişti. Şimdi ise Un Ro-Ro halka arzının mayıs ayı içinde olacağı kesinleşmiş durumda.

Mayıs ayında yapılması planlanan diğer halka arzlar Beymen, Defacto ve Gözde Girişim’in iştiraki Şok Marketler. Şok Marketler halka arzda en az 2.6 milyar lira, yani 650 milyon dolar, gelir beklediğini açıklamıştır, gelirin ağırlıklı bölümü borçluluğun azaltılmasında kullanılacaktır.

Defacto, %29.8’lük halka arz planlamaktadır ve %80’i yabancı yatırımcıya ayrılacaktır.

Beymen ise %100 oranında paylarına sahip olduğu bağlı ortaklığı Beymen Mağazacılık için ek satış hariç %40’lık bir halka arza hazırlanmakta. Halka arz gelirleri borçların ödenmesinde değerlendirileceğı belirtilirken halka arza muhalefet şerhi koyanlar için ayrılma hakkı 09.04.2018 itibari ile kamuoyuna açıklandı.

Beymen Türkiye’de 80 mağaza ile, yaklaşık 600 uluslararası moda markasının satışını gerçekleştiriyor. 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle bayileri dahil toplam 85 mağazasının net satış alan büyüklüğü 50.809 metrekaredir (Wepublic mağazası hariç) .

 

 

Aksa Doğalgaz da Halka Açılacak

Enerji sektöründeki diğer haber ise Kazancı Holding’den. Türkiye’nin 72 gaz dağıtım bölgesinin 21’inin dağıtımını gerçekleştiren Aksa Doğalgaz halka açılıyor. Halka açılma çalışmalarına 2018 yılı içinde ağırlık verilmesi ve şirketin %30’unun halka arz edilmesi planlanmakta.

Garanti Yatırım’ın konu hakkındaki yorumu şöyle:

“Kazancı Holding bünyesindeki Türkiye’de 72 gaz dağıtım bölgesinden 21’inin şebeke sahibi ve operatörü konumundaki Aksa Doğalgaz’ın %30 hisselerinin halka arzı için çalışmalar 2018 yılında yoğunlaşacak. Şirket, Aksa Doğalgaz’ın 2018-2021 döneminde, toplam 2.6 milyar liralık yatırımla 42 bin kilometrelik şebeke uzunluğuna ulaşmasını hedefliyor. Aksa Doğalgaz ve Aksa Enerji Kazancı Holding şirketleri olup Aksa Doğalgaz’ın Aksa Enerji ile doğrudan bir pay sahipliği ilişkisi bulunmamaktadır. AKSEN için Nötr.”