Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri İki Halka Arz...

İki Halka Arz İleri Bir Tarihte Yapılmak Üzere Ertelendi

Yeterli talep oluşmaması üzerine Beymen ve DeFacto halka arzlarını ileri bir tarihte yapılmak üzere ertelendikleri dün akşam kamuoyunu aydınlatma platformuna açıklandı. İlgili halka arzlarda 3-4 Mayıs tarihlerinde talep toplanacaktı. Beymen’in hissedarı Boyner ve halka arz lideri kurum olan İş Yatırım ilgili açıklamalarında iptaller hakkında bilgi verdi.

Boyner tarafından KAP’a yapılan açıklama şu açıklama yapıldı:

“Yönetim Kurulumuz, gelişen ülkeler finansal piyasalarında son dönemde yaşanan  dalgalanmaların etkisiyle yeterli talebin oluşmaması nedeniyle, Beymen Mağazacılık A.Ş. hisselerinin halka arzını daha ileri bir tarihte değerlendirmek üzere iptal etmiştir.”

İş Yatırım Menkul Değerler tarafından KAP’a yapılan açıklama şu şekilde gerçekleşti:

“DeFacto’nun 3-4 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen halka arzı, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların piyasalar üzerindeki etkisi nedeniyle yeterli talebin oluşmaması dikkate alınarak Şirket yönetimi ve ortaklarınca daha ileri bir tarihte değerlendirilmek üzere iptal edilmiştir.”

İş Yatırım’ın liderliğinde Beymen halka arz oluyor

03.05.2018

Sermaye Piyasalarının öncü ve lider kurumu İş Yatırım’ın konsorsiyum liderliğinde BEYMEN’in halka arzında 3-4 Mayıs tarihlerinde talep toplanacak. Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımları, BEYMEN’in %43’ünü ortak satışı yöntemiyle halka açıyor. Ek satış olması durumunda bu oran %49’a kadar çıkacak. Hisse başına 12.80-15.36TL fiyat aralığında gerçekleşecek halka arzın büyüklüğü yaklaşık 1 Milyar ile 1,2 Milyar TL arasında olacak.

Halka arz edilecek payların %74’ü yurtdışı kurumsal yatırımcılara, %26’sı ise yurtiçi bireysel ve kurumsal yatırımcılara ayrıldı. Hisselerin tamamı ortak satışı yöntemiyle halka arz edilecek. Halka arz oranı %43 olarak planlanırken, ek satış hakkı kullanılarak bu oran %49’a çıkarılabilecek.

Yurtiçi talep toplama işlemleri İş Yatırım liderliğindeki toplam 25 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek.

Yatırımcılar İş Yatırım ve İş Bankası şubeleri ile İş Bankası İnternet Şubesinden halka arza başvurabilirler.

 

Bir Halka Arz Furyası Daha Geliyor…

10.04.2018

2018’in halka arzlar yılı olacağını 2017 sonunda sizlerle paylaşmıştık. Şubat ve Mart aylarında arka arkaya yapılan halka arzların ardından bir furya da mayıs ayında bizleri bekliyor. Türkiye’nin en büyük lojistik şirketlerinden biri olan UN Ro-Ro’nun bu yıl halka arz planladığı biliniyordu. Şubat ayında medyaya konuşan kaynakların verdiği bilgiye göre şirketin sahipleri Actera ve Esas Holding, halka arz ile ilgili olarak Citigroup ve Morgan Stanley’nin yanısıra İş Yatırım ve Garanti Yatırım ile de görüşmeler yapıldığı belirtilmişti. Şimdi ise Un Ro-Ro halka arzının mayıs ayı içinde olacağı kesinleşmiş durumda.

Mayıs ayında yapılması planlanan diğer halka arzlar Beymen, Defacto ve Gözde Girişim’in iştiraki Şok Marketler. Şok Marketler halka arzda en az 2.6 milyar lira, yani 650 milyon dolar, gelir beklediğini açıklamıştır, gelirin ağırlıklı bölümü borçluluğun azaltılmasında kullanılacaktır.

Defacto, %29.8’lük halka arz planlamaktadır ve %80’i yabancı yatırımcıya ayrılacaktır.

Beymen ise %100 oranında paylarına sahip olduğu bağlı ortaklığı Beymen Mağazacılık için ek satış hariç %40’lık bir halka arza hazırlanmakta. Halka arz gelirleri borçların ödenmesinde değerlendirileceğı belirtilirken halka arza muhalefet şerhi koyanlar için ayrılma hakkı 09.04.2018 itibari ile kamuoyuna açıklandı.

Beymen Türkiye’de 80 mağaza ile, yaklaşık 600 uluslararası moda markasının satışını gerçekleştiriyor. 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle bayileri dahil toplam 85 mağazasının net satış alan büyüklüğü 50.809 metrekaredir (Wepublic mağazası hariç) .

Aksa Doğalgaz da Halka Açılacak

Enerji sektöründeki diğer haber ise Kazancı Holding’den. Türkiye’nin 72 gaz dağıtım bölgesinin 21’inin dağıtımını gerçekleştiren Aksa Doğalgaz halka açılıyor. Halka açılma çalışmalarına 2018 yılı içinde ağırlık verilmesi ve şirketin %30’unun halka arz edilmesi planlanmakta.

Garanti Yatırım’ın konu hakkındaki yorumu şöyle:

“Kazancı Holding bünyesindeki Türkiye’de 72 gaz dağıtım bölgesinden 21’inin şebeke sahibi ve operatörü konumundaki Aksa Doğalgaz’ın %30 hisselerinin halka arzı için çalışmalar 2018 yılında yoğunlaşacak. Şirket, Aksa Doğalgaz’ın 2018-2021 döneminde, toplam 2.6 milyar liralık yatırımla 42 bin kilometrelik şebeke uzunluğuna ulaşmasını hedefliyor. Aksa Doğalgaz ve Aksa Enerji Kazancı Holding şirketleri olup Aksa Doğalgaz’ın Aksa Enerji ile doğrudan bir pay sahipliği ilişkisi bulunmamaktadır. AKSEN için Nötr.”