Ana sayfa Haberler Adana Şehir H...

Adana Şehir Hastanesi, Japonya’nın En Büyük Yatırım Şirketine Örnek Olacak

26.11.2018 – Japonya’nın en büyük yatırım ve ticaret şirketlerinden Sojitz, Tayland’da Kamu Özel İş Birliği modeli (PPP) kapsamında hayata geçecek yeni proje için Adana Şehir Hastanesi’ni örnek almaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin sağlıkta dönüşümünün en büyük aktörlerinden Rönesans Sağlık Yatırım tarafından Kamu Özel İş Birliği (PPP) modeliyle tamamlanan şehir hastaneleri dünyaya örnek oluyor. İlgilenen bölgelerin başında Uzak Doğu geliyor. Japonya’nın en büyük yatırım ve ticaret şirketlerinden Sojitz, Tayland’da PPP modeliyle hayata geçirilecek yatırım için örnek model olarak Adana Şehir Hastanesi’ni seçti.

Bu kapsamda Adana Şehir Hastanesi’ni ziyaret eden Sojitz yetkilileri, şehir hastanesinde incelemelerde bulundu. Rönesans Sağlık Yatırım tarafından projesi sürdürülen İkitelli Şehir Hastanesi’nde de ortak olan Sojitz yöneticilerine, Rönesans Sağlık Yatırım tarafından inşa edilerek hizmete açılan ve halen inşaatı devam eden PPP projeleri kapsamında detaylı bilgiler verildi. Heyet; Rönesans İşletme Hizmetleri tarafından; “Tıbbi Destek Hizmetler”, “Bilgi Teknolojileri”, “Teknik Hizmetler” ve “Destek Hizmetler” olmak üzere 4 ana başlık altında sunulan ve yönetilen 19 farklı hizmeti saha gezisiyle yerinde incelendi. Saha gezisinde ayrıca Laboratuvar, Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Yardım Masası Hizmetleri, Teknik Hizmetler ile Hasta Yönlendirme, Refakat, Resepsiyon ve Taşıma gibi 7/24 kesintisiz verilen tüm destek hizmetler de Taylandlı heyete tanıtıldı.

Sağlıkta Türk teknolojisi dönemi

Adana Şehir Hastanesi bünyesinde, sağlık hizmetlerinin kalitesini ve verimliliğini artırmak amacıyla Rönesans İşletme Hizmetleri’nin uzman kadroları tarafından yönetilen yüksek standart ve kalitedeki destek hizmetler tanıtıldı. Heyete ayrıca canlıları ve nesneleri radyo dalgalarıyla tanımlamak için kullanılan RFID teknolojileri hakkında da bilgiler verildi. Heyetin ilgisini en çok, RFID sistemiyle belli süreçlerin ölçülmesi, yönetilebilmesi, otomatize edilmesi ve hata yapma riskinin ortadan kaldırılması çekti.

Adana Şehir Hastanesi’nde yeni doğan bebeklerin kaçırılmasına veya karışmasına karşı kullanılan çipli “Pembe Takip Kod Sistemi” uygulamasını da inceleyen heyet, “Sağlıkta En İyi RFID Çözümü Ödülü”nün de sahibi olan bu sisteme hayranlıklarını dile getirdi. Donanım ve yazılım olarak tamamı Türkiye’de üretilen sistem ile bebeklerin korunması, diğer hastanelere de ilham oluyor. Adana’da uygulanmaya başlayan bu sistemde yeni doğan bebeklere ve annelerine çipli bileklikler takılıyor. Bilekliğin takılmasıyla annenin bulunduğu odadan bebek çıkarıldığı an, hareket sensörlerinin devreye girmesiyle alarm çalıyor, servis kapıları otomatik kilitleniyor, güvenlik güçlerine giden acil kodlu mesaj ile güvenlikler alarm çalan servise yönlendiriliyor.

Tayland’a da model olmaya hazırlanan Adana Şehir Hastanesi, 2017 yılından bu yana Adana ve çevre illere hizmet vermeye devam ediyor. 318 bin 500 metrekare alan üzerine kurulu bu dev proje, 1.550 yatak kapasitesi ve yüksek teknolojisiyle, Türkiye’nin sağlıkta ulaştığı noktanın da en somut kanıtlarından biri. “Dünyanın En Büyük Sismik İzolatörlü Hastanesi” unvanına da sahip olan şehir hastanesi, yaşanması olası en şiddetli deprem sırasında ve sonrasında bile tüm operasyonel faaliyetlerini, hiç bir aksama olmadan, yerine getirmeye devam edecek.

Adana Şehir Hastanesi Bilgileri


Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün kamu-özel işbirliğiyle Türkiye’ye kazandırdığı Adana Şehir Hastanesi geçtiğimiz yıl Eylül ayında hizmet vermeye başladı.

  • Yatak Kapasitesi: 1.550
  • Poliklinik Sayısı: 324
  • Ameliyathane Sayısı: 57
  • Yoğun Bakım Yatak Sayısı: 215
  • Yenidoğan Bakım Yatak Sayısı: 35

 

 

Yozgat Şehir Hastanesi’nde “Dijital Hastene” Projesi Başlıyor

Teknolojinin kalbi sağlık için atıyor, hastaların bekleme çilesi sona eriyor

Rönesans Sağlık Yatırım tarafından hayata geçirilen Yozgat Şehir Hastanesi’nin teknolojik altyapısı Turkcell’e emanet. Turkcell tarafından en son teknolojiyle donatılan Bilgi Yönetimi Sistemi sayesinde, hastaların tüm sağlık verilerinin artık mobil bilgisayar ve tabletler üzerinden takip edilmesine imkan sağlanıyor. Hastane polikliniklerine yerleştirilen cihazlar ile sıra ve sonuç almak kolaylaşırken, böylece hastaların bekleme süresi kısalıyor.

Turkcell ‘Dijital Hastane’ dönemini Yozgat projesiyle başlatıyor

Turkcell, Rönesans Sağlık Yatırım tarafından hayata geçirilen Yozgat Şehir Hastanesi ile sağlıkta çığır açacak dijital hastane dönemini başlatıyor. Kamu-özel sektör işbirliği sonucu hayat bulan Şehir Hastaneleri Projesi’nin ilki olan Yozgat Şehir Hastanesi’nin Bilgi Yönetim Sistemi Turkcell tarafından hazırlandı. Altyapının oluşumundan operasyon sürecine kadar Turkcell tarafından yürütülen Hastane Bilgi Sistemi kapsamında hastane içine kiosk cihazları yerleştirildi. Bu kiosk cihazlar hastanın kendisi için poliklinikten sıra ve sonuç almasını sağlıyor. Bu sayede hastaların bekleme süresi kısalıyor.

Hastaya ‘dijital’ müdahale Özel hastane konforunda

Bir devlet hastanesine göre çok daha donanımlı ve lüks sunan Yozgat Şehir Hastanesi’nde 103 doktor, 78 poliklinik ve 37 servis bulunuyor. Hastalar, bekleme salonlarında muayene olacakları doktorların sıra takibini LCD ekranlarda oturdukları yerden takip edebiliyor. Turkcell’in kurduğu altyapı sayesinde bir yandan bilgi sistemleri birbiriyle bütünleşik olarak çalışırken bir yandan da her türlü tıbbi cihaz kurulan sistem sayesinde ağlar ve sensörler aracılığıyla bilgi gönderebiliyor. Akıllı bina teknolojisiyle de birleşen sistemle hastane yönetimi eksiksiz işlerken aynı zamanda da röntgenler, raporlar, kan testleri elden ele dolaşmıyor, doğrudan doktorun önüne geliyor.

 

 

Kayseri Şehir Hastanesi