Ana Sayfa Haberler Sahte Rakı ve...

Sahte Rakı ve Metil Alkol Zehirlenmesi Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir?

Ülkemizde son yıllarda alkollü içkilerde vergi oranlarının yükselmesi ile birlikte yasadışı ve merdivenaltı üretim olarak tabir edilen hijyenik olmayan koşullarda yapılan sahte, kaçak, tahşiş ve taklit uygulanmış alkollü içki üretimi artmıştır. Yüksek fiyatlar insan sağlığını tehdit eden ve haksız rakabet yaratan bu üretimlerin adeta bahanesi olmakla birlikte tek başına nedeni de değildir. Yüksek kar getirisi amacıyla kaçakçılık ve sahte üretim yapanlar bunu yalnızca bir vergi suçu olarak görmekte ve insan sağlığına riskleri göz ardı etmektedirler.

Sahte Rakı Nedir? 

Bulgar rakısı adıyla da satılan ve çeşitli imalathanelerde kontrole tabi olmadan üretilen rakıları bilerek de bilmeden de tüketenler olmakta. Gerek yerel gerek ulusal medya da sahte rakı ve metil alkol sehirlenmelerine dair haberler artarken, tüm tüketicileri sahte ve açık olarak satılan içkiler konusunda uyarmak ve bilgi vermek istiyoruz. Bu kapsamda doktor ve üreticilerin uyarılarını bir araya topladık:

Sahte rakı gibi tüm metil alkol zehirlenmelerinde birçok istenmeyen durum ortaya çıkabilir. Sanayi ve endüstride tiner (boya inceltici) antifriz, teksir makine sıvısı, cam temizleyici gibi maddelerin yapımında kullanılan metil alkol, aynı zamanda yasa dışı olarak sahte içki ve kolonya yapımında da kullanılabiliyor.

Sakın Zaman Kaybetmeyin!

Doktorlar, zehirlenme belirtilerinin metil alkol alımından 10-24 saat sonra görülmeye başladığını vurguluyorlar. Normalde rakı içtikten 12 saat sonra vücutta alkolden kaynaklanan etkiler gerilerken, sahte rakı sonrası sıkıntılar artmaya başlıyor. İşte uyarıcı olan ve mutlaka doktora başvurulması gereken zaman bu!

Rakı içtikten 12 saat sonra denge ve hareket bozukluğu, bilinç bulanıklığı, baş ağrısı, bulantı ve kusma, şiddetli karın ağrısı, sırt, kol ve bacaklarda ağrı, görme bozukluğu belirtilerden en az ikisi varsa mutlaka acil servise başvurun.

Metil Alkol Nasıl Zehirliyor, Belirtileri Neler, Ölüme Nasıl Yol Açıyor?

Vücuda kalıcı zarar veriyor mu? Neler yapılmalı? Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Cem Gün, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Sahte alkol üretiminde kullanılan metil alkol çok ucuz olduğu için merdiven altı üretim yapılan yerlerin sıklıkla tercih ettiği bir bileşen. Bu maddeyi elde ettikten sonra normal alkollerin içine katıyorlar ve maalesef tüketiciler normal, gerçek alkolle sahte alkolün tadını ayırt edemediğinden zehirleniyor.

Şiddetli karın ağrısı, kas krampları, çift görme…

Metil alkol zehirlenmesinde ilk başlarda normal alkolle aynı belirtileri veriyor. Bunlar bulantı, kusma, hafif baş dönmesi, mide ekşimesi oluyor. Sahte alkolün tüketim derecesi ne kadar fazla olursa belirtiler daha fazla artmaya başlıyor. Bunlar da şiddetli karın ağrısı, vücutta istemsiz kas krampları, görmede bozulma, çift görme olabiliyor. Kişiler sanki tipide yürüyormuş gibi kar manzarası gibi görüyor etrafı. Daha da ilerleyen tablolarda nöbet, koma ve ölümle sonuçlanabiliyor.

Geç kalmadan acile başvurmalı

Kişinin bu semptomların farkına vardığında “Alkoldendir, çok fazla içmişim” deyip geçiştirmemesi çok önemli. Alkolü içtikten sonra her zamanki şikayetler yerine farklı şikayetler hissediyorsa en kısa zamanda sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor.

Kişiler, sağlık kuruluşuna başvurduğunda hekimlere ne zaman, ne kadar miktarda alkol tükettiğini mutlaka söylemeli ki hekimler de ona göre önlemlerini alsınlar, ona göre tetkiklerini yapsınlar. Çünkü zaman çok önemli. Erken müdahale ile hastalar kurtarılabiliyor. Maalesef hayat kaybı genellikle geç müdahale veya hastaneye başvurmamış hastaların başına geliyor.

Metil alkol; normal alkol gibi önce karaciğere gidiyor, karaciğerde metabolize olduktan sonra böbreklere, göz ve santral sinir sistemine harabiyet veriyor, vücudun tüm organlarını tahrip ettiğini söylüyor.

Metil alkol parfüme, temizlik maddelerine katılıyor!

Metil alkol normalde cilalamada, boya maddelerinde, parfümlerde, yağ sökücü gibi kimyasal temizlik ürünlerinin içinde bulunan bir madde. Vücudumuzun bütün sistemlerine zarar veriyor ve kaçınılmaz son meydana gelebiliyor.

Alkol zehirlenmesi kişilerde kalıcı hastalıklara yol açabiliyor. Örneğin; kalıcı körlük, böbrek yetmezliği, uzun dönemde karaciğer yetmezliğini bu hastalıklar arasında sayılabiliriz.

 

Sahte Rakıdan Nasıl Korunulur? Sahte Rakı İçmeyin, Keyfinizi Acıya Dönüştürmeyin

Ekrem_Demirtas_Gorsel2

Efe Rakı Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, tüm tüketicileri sahte ve açık olarak satılan rakıları içmemeleri konusunda uyararak, lütfen bu konuya dikkat edin, keyfinizi acıya dönüştürmeyin” dedi.

Efe Rakı Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, rakının sohbeti güzelleştiren, hüzünleri paylaştırıp azaltan bir içecek olduğunu belirterek, “Bu keyfi sürekli kılabilmek için bazı konulara büyük dikkat gösterilmesi gerekiyor” dedi. Tüm tüketicileri sahte, açık ve ev yapımı rakı içmemeleri konusunda uyaran Demirtaş;

  • “Öncelikle evinizde değil de dışarıda içiyorsanız mutlaka rakının önünüzde, masada açılmasını isteyin.
  • Şişenin bilyeli kapak olmasına dikkat edin.
  • Kapağı önünüzde açılmayın, karafta veya dökme biçimde sunulan rakıyı içmeyin, geri gönderin.
  • Aldığınız veya dışarıda tercih ettiğiniz markaların da yasal olarak üretim yapan, bildiğiniz ve tanıdığınız firmaların ürünü olmasına dikkat edin” dedi.

Rakı üretiminin hassas ve özenli bir süreç olduğunu, özellikle distilasyon kısmının çok önemli olduğunu belirten Demirtaş, distilasyonu iyi yapılmayan rakıların metil alkol zehirlenmesine yol açabileceğini söyledi.

Rakıdan Zehirlenmenin Belirtileri Nelerdir? Neden Tehlikelidir?

Metil alkol zehirlenmesinin de kalp hastalığı, görme bozuklukları hatta ölümlere gidebilecek kadar tehlikeli bir konu olduğunu vurgulayan Demirtaş; “Sahte ve dökme rakılardan da uzak durmak gerekiyor çünkü onlar da gerekli distilasyonun yapılmadığı son derece tehlikeli ürünler. Artık pazarlarda bile sahte, dökme rakı satılıyor, bunlardan almayın. Bizim kültürümüzde rakı, keyif veren, hüzün varsa da bunu paylaştırıp azaltan bir içecek olarak kabul edilir. Sahte rakı içerek keyfinizi acıya, neşenizi ölüme dönüştürmeyin. Yetkililerin de sahte, dökme rakı konusundaki denetimleri sıkılaştırması, bunların satılmasının önüne geçmesi gerekiyor” diye konuştu.