Ana sayfa Haberler Sağlık ve Yaşam Yumurtanın Fa...

Yumurtanın Faydaları ve Besin Değeri

Her Gün Bir Yumurta Çocuk Gelişimine Katkı Sağlıyor

Bilim insanları yaptıkları araştırmada her gün bir yumurtanın bebeklerin gelişimine katkı sağladığını ortaya çıkardı.

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi protein zengini yumurtanın yeni bir yararı daha ortaya çıktı. Washington Üniversitesinden bir grup araştırmacı, bebek gelişimi üzerinde yaptığı çalışmada her gün bebeklere verilen bir yumurtanın bebek gelişimine yardımcı olduğunu tespit etti. Öte yandan araştırmada yumurtanın dünyada 160 milyondan fazla çocuğun yaşadığı gelişim problemini de engellediği ifade edildi.

Çalışmada 6 ve 9 aylık yaş aralığındaki 80 bebeğe bir sene boyunca her gün bir yumurta yedirilirken diğer 84 kişilik aynı yaş aralığındaki gruba yumurta verilmedi. Bir sene sonunda iki grup arasındaki gelişim farklılıklarını inceleyen araştırmacılar, yumurta verilen grubun daha iyi geliştiğini ve gelişim geriliği yaşamadığını gözlemledi.

Araştırmacılar ailelerin alerji yapar korkusuyla çoğu zaman çocuklara yumurta yedirmekten kaçındığını ifade ederken, yapılan deneyde her iki grupta da alerjik tepkime gözlemlemediklerini ifade etti. İHA

 

 

Yumurta’nın Faydaları Nelerdir?

Yumurta genellikle sabah kahvaltılarında tüketilmekle birlikte girdiği yemeklere lezzet, böreklere renk, çorbaları kıvam katan yumurta baştan ayağa faydalıdır. İşte yukarıdan aşağıya yumurtanın yararları:

1- Saçlar: Yumurta, kretin ihtiva eden saç ve tırnak sağlığını korumada önemli rol üstlenen amino asitler içerir. Yumurta yememek saçların cansızlaşmasına neden olur.

2- Beyin: Yumurta kaliteli bir protein kaynağıdır çünkü tüm aminoasit çeşitlerini içerir. Yukarıdaki haberimizde de göreceğiniz üzere yumurta bebeklikten itibaren beyin gelişimine katkı sağlamaktadır.

3- Gözler: Bol A vitamini içerdiği için yumurta tüketimi, gözleri zararlı UV ışınlarına karşı korumada yardımcı olur. Ayrıca yine yaşlılık sebebi ile retina ve lens dejenerasyonuna karşı olumlu etkisi vardır.

4-Kemikler: Bol miktarda kalsiyum içeren besinlerden biri de yumurtadır. Dolayısı ile kemik sağlığı bakımından oldukça yarar sağlamaktadır.D vitamini bakımından da oldukça zengin olan yumurta kalsiyumun daha iyi emilimini de sağlamaktadır.

5- Bağışıklık Sistemi: Yumurta vücudun dirençli bir hal alması için gerekli olan tüm amino asitleri içermektedir. Çoğu vitamin, mineral ve antioksidanlar yumurtanın sarısında bulunur.

Protein Kaynağı Yumurta Kilo Kontrolüne de Yardımcı

Protein oldukça fazla duyduğumuz besin kaynaklarından biridir. Çoğunlukla da diyet yapılan dönemlerde proteinin önemi yadsınamaz. Vücutta birçok fonksiyona yardımcı olan makrobir besin olan proteinin kilogram başına alınması gereken günlük 0,8 gramdır. Fakat bu oran, kişinin fiziksel aktivitelerine göre değişim gösterir. Birçok diyetisyen araştırmalarda yüksek proteinli diyetlerin kilo vermeye yardımcı olduğunun ortaya konulduğu ve protein alımı için en basit yolun, yüksek proteinli gıdalar tüketmekten geçtiğini söylemektedir. (Örneğin Dukan)

Yumurta Akı: Yumurta kaliteli bir protein kaynağıdır çünkü tüm aminoasit çeşitlerini içerir.Çoğu vitamin, mineral ve antioksidanlar yumurtanın sarısında bulunur. Ama yumurtanın akı da %60 oranında protein içeirir.

  • 243 gram yumurta akında 26 gram protein sağlar ve sadece 115 kaloridir.
  • 100 gramındaki protein miktarı: 11 gram (kalorisinin %91’i)
  • Yumurta akının çoğunluğu su ve proteindir. Yumurta akının kalorisinin %91’i proteindendir.