Ana sayfa Haberler Sağlık ve Yaşam Kalp Krizi Ne...

Kalp Krizi Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Alınacak Önlemler…

Kalp Krizi Nedir?

Kalp krizi, kalbi besleyen damarlardan bir tanesinin ani olarak tıkanmasına bağlı olarak gelişen, şiddetli göğüs ağrısıyla ortaya çıkan ve ölümle sonuçlanması olası patolojik duruma denir. Kalp krizinde kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu normalde o damarın beslediği kalp kası oksijensiz kaldığı ölür ve fonksiyonunu kaybeder. Kalp kasının ölümü ise kalpte ağrı ve hatta ölümle sonuçlanaiblir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Bazen bireylerde önemli kalp-damar problemleri olmasına rağmen hiç şikayet olmayabilir, özellikle şeker hastalarında kriz yavaş ve hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissi ile başlayabilir. Bununla beraber en belirgin kalp krizi belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Göğüs ağrısı: Tam yeri olmayan bir ağrı ve sıkışma hissi
  • Yayılan ağrı: Sol kola hatta çeneye doğru yayılan ve hareket edince artabilen ağrı
  • Terleme: Ağrı ile birlikte soğuk soğuk terleme
  • Çarpıntı: Kalp çarpıntısı
  • Nefes darlığı ve/veya öksürük
  • Kolay yorulma, aşırı halsizlik ve nefesin kesilmesi
  • Baş dönmesi ve/veya mide bulantısı
  • Bayılma, göz kararması

Yukarıda sıralanan belirtiler her insanlarda görülmeyebilir. Örneğin diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri olur. Bazen ülser ağrısı kalp ağrısı ile karıştırılabilir.

Kalp Krizi Ağrısı Nasıldır?

Kalp (koroner) damarlarında tıkanıklıkta en temel yakınma, göğüs ağrısıdır. Koroner damarlarda tıkanıklık olduğunda ortaya çıkan ağrı, göğüs duvarının ardında, sıkıştıran, ağırlık ve hatta baskı yapıcı tarzda (çoğu zaman sanki göğüs duvarına biri oturmuş hissi veren) bir ağrıdır. Bu ağrı künt bir ağrıdır. Sol kola, omuzlara, boyuna, sırta, karın ve çeneye yayılabilir. (Bazen de sadece bu bölgelerden birinde hissedilir.) Genellikle 10- 15 dakikadan az süren, dinlenmekle veya koroner damarları genişleten ilaç almakla geçen bir ağrıdır.

Zaman zaman ağrıya sıkıntı hissi, terleme, baş dönmesi ve bulantı eşlik edebilir. Ancak bazen daralmış olan damar bölgesinde dinamik değişiklikler olabilir ve o zaman ağrı istirahat halindeyken gelir, daha uzun sürer ve ilaca cevap vermeyebilir. Bu tür kalp ağrıları ağrısı kolaylıkla bir kalp krizine yol açabileceğinden çok daha tehlikelidir.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı? Hayat Kurtarmak İçin Bunlara Dikkat…

Kalp krizi sırasında yapılacak bu uygulamalar hayat kurtarır. Aşağıda anlatılanları kişi yalnızsa kendi başına yapmalıdır. Eğer yanınızdaki kişi kalp krizi geçiriyorsa ona bunları yaparak ve yaptırarak hayatını kurtabilirsiniz. Burada amaç kişinin kalp krizi geçirdiği sırada tıkalı olan damarını açabilmek ve kalbin beslenmesi için daha çok kan göndermeye çalışmaktır. Böylelikle hastaneye gitmeden önce zaman kazanılır. Ağrı başladığı anda;

1- Kuvvetli öksürük geçici de olsa kan akımını artırır. Bu nedenle burun deliklerinizi kapatarak kuvvetli biçimde öksürmeye çalışın.

2- Yakanız kapalıysa açın, derin nefes almaya çalışın. Yakınınızda pencere, kapı varsa ve açabiliyorsanız açın ancak soğuğa maruz kalmayın.

3- Bir bardak su ile aspirin için. Bunun dışında kesinlikle bir şey yiyip içmeye kalkmayın.

4- Haber verin, yardım isteyin. Telefonla mutlaka yakınlarınızı arayarak durumu anlatın.

5- Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin, ayakta beklemeyin.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta soğuk suyun böyle durumlarda çok tehlikeli olduğudur. Çünkü soğuk, kalp damarlarını büzer ve mevcut durumu daha da kötüleştirebilir.

 

Kalp Krizine Acil Müdahale – İlk Yardım

Hayat kurtaran ilk yardım müdahalesi

Kalp Krizinde İlk Yardım Hataları

Bunları yapmayın. Kalp krizi geçiren bir insanla karşılaşırsanız ya da yakınınızda biri kalp krizi geçirirse ne yapmalı ne yapmamalısınız…. Kalp-Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Oto: Kalp krizi geçiren kişiyi yatırın, göğsünü açın, boynunu sıkan şey varsa gevşetin, rahatlatın, etrafını boşaltın, hasta rahat nefes alsın. Soğuk su vermeyin…