Ana sayfa Haberler Sağlık ve Yaşam Kalp Krizi Ne...

Kalp Krizi Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Alınacak Önlemler…

Kalp Krizi Nedir?

Kalp krizi, kalbi besleyen damarlardan bir tanesinin ani olarak tıkanmasına bağlı olarak gelişen, şiddetli göğüs ağrısıyla ortaya çıkan ve ölümle sonuçlanması olası patolojik duruma denir. Kalp krizinde kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu normalde o damarın beslediği kalp kası oksijensiz kaldığı ölür ve fonksiyonunu kaybeder. Kalp kasının ölümü ise kalpte ağrı ve hatta ölümle sonuçlanaiblir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Bazen bireylerde önemli kalp-damar problemleri olmasına rağmen hiç şikayet olmayabilir, özellikle şeker hastalarında kriz yavaş ve hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissi ile başlayabilir. Bununla beraber en belirgin kalp krizi belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Göğüs ağrısı: Tam yeri olmayan bir ağrı ve sıkışma hissi
  • Yayılan ağrı: Sol kola hatta çeneye doğru yayılan ve hareket edince artabilen ağrı
  • Terleme: Ağrı ile birlikte soğuk soğuk terleme
  • Çarpıntı: Kalp çarpıntısı
  • Nefes darlığı ve/veya öksürük
  • Kolay yorulma, aşırı halsizlik ve nefesin kesilmesi
  • Baş dönmesi ve/veya mide bulantısı
  • Bayılma, göz kararması

Yukarıda sıralanan belirtiler her insanlarda görülmeyebilir. Örneğin diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri olur. Bazen ülser ağrısı kalp ağrısı ile karıştırılabilir.

Kalp Krizi Ağrısı Nasıldır?

Kalp (koroner) damarlarında tıkanıklıkta en temel yakınma, göğüs ağrısıdır. Koroner damarlarda tıkanıklık olduğunda ortaya çıkan ağrı, göğüs duvarının ardında, sıkıştıran, ağırlık ve hatta baskı yapıcı tarzda (çoğu zaman sanki göğüs duvarına biri oturmuş hissi veren) bir ağrıdır. Bu ağrı künt bir ağrıdır. Sol kola, omuzlara, boyuna, sırta, karın ve çeneye yayılabilir. (Bazen de sadece bu bölgelerden birinde hissedilir.) Genellikle 10- 15 dakikadan az süren, dinlenmekle veya koroner damarları genişleten ilaç almakla geçen bir ağrıdır.

Zaman zaman ağrıya sıkıntı hissi, terleme, baş dönmesi ve bulantı eşlik edebilir. Ancak bazen daralmış olan damar bölgesinde dinamik değişiklikler olabilir ve o zaman ağrı istirahat halindeyken gelir, daha uzun sürer ve ilaca cevap vermeyebilir. Bu tür kalp ağrıları ağrısı kolaylıkla bir kalp krizine yol açabileceğinden çok daha tehlikelidir.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı? Hayat Kurtarmak İçin Bunlara Dikkat…

Kalp krizi sırasında yapılacak bu uygulamalar hayat kurtarır. Aşağıda anlatılanları kişi yalnızsa kendi başına yapmalıdır. Eğer yanınızdaki kişi kalp krizi geçiriyorsa ona bunları yaparak ve yaptırarak hayatını kurtabilirsiniz. Burada amaç kişinin kalp krizi geçirdiği sırada tıkalı olan damarını açabilmek ve kalbin beslenmesi için daha çok kan göndermeye çalışmaktır. Böylelikle hastaneye gitmeden önce zaman kazanılır. Ağrı başladığı anda;

1- Kuvvetli öksürük geçici de olsa kan akımını artırır. Bu nedenle burun deliklerinizi kapatarak kuvvetli biçimde öksürmeye çalışın.

2- Yakanız kapalıysa açın, derin nefes almaya çalışın. Yakınınızda pencere, kapı varsa ve açabiliyorsanız açın ancak soğuğa maruz kalmayın.

3- Bir bardak su ile aspirin için. Bunun dışında kesinlikle bir şey yiyip içmeye kalkmayın.

4- Haber verin, yardım isteyin. Telefonla mutlaka yakınlarınızı arayarak durumu anlatın.

5- Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin, ayakta beklemeyin.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta soğuk suyun böyle durumlarda çok tehlikeli olduğudur. Çünkü soğuk, kalp damarlarını büzer ve mevcut durumu daha da kötüleştirebilir.

 

Kalp Krizine Acil Müdahale – İlk Yardım

Hayat kurtaran ilk yardım müdahalesi

Kalp Krizinde İlk Yardım Hataları

Bunları yapmayın. Kalp krizi geçiren bir insanla karşılaşırsanız ya da yakınınızda biri kalp krizi geçirirse ne yapmalı ne yapmamalısınız…. Kalp-Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Oto: Kalp krizi geçiren kişiyi yatırın, göğsünü açın, boynunu sıkan şey varsa gevşetin, rahatlatın, etrafını boşaltın, hasta rahat nefes alsın. Soğuk su vermeyin…

 

 

Kalp Ameliyatı Sonrası Yaşam Nasıl Olmalı, Neler Dikkat Edilmeli?

Kalp ameliyatlarından sonra iyi hissetmemiz tamamen iyileştiğimiz anlamına gelmiyor. Bu süreçte özellikle dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Kalp cerrahisinde gelişen yeni teknikler ve deneyim birleştiği zaman, ameliyat öncesi yaşamımıza dönmemiz daha kolay ve erken olabiliyor. Liv Hospital Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özkara kalp ameliyatı sonrası hastaların dikkat etmesi gerekenleri anlattı.

Sık sık ve az yemek yenmeli

Sık sık, az az yemek ve yemeklerden sonra düzenli ev içi yürüyüşler hazımsızlık sorununu gideriyor. Diyabet, böbrek, yüksek tansiyon gibi kronik hastalığınız yoksa istediğiniz her gıdayı abartıya kaçmadan yiyebilirsiniz. Özellikle protein ve posalı yiyecekler kabızlığın önlenmesini sağlıyor. Kırmızı et haftada iki kez yenebilir. Mümkünse balığın sıklıkla tüketilmesi öneriliyor. Sebze ağırlıklı beslenmeli ve katı yağdan uzak durmalısınız. Bu tip beslenme alışkanlığının ömür boyu devam ettirilmesi kalp sağlığı açısından oldukça önemli. Ameliyattan bir ay sonra da, diyetisyen kontrolünde “kardiyak diyet” uygulamalısınız.

İlaçlar doğru zamanda ve dozlarda kullanılmalı

İlaçların, doğru zamanda ve dozlarda alınması gerekiyor. Aç karnına ya da tok karnına alınacak ilaçlar konusunda hassas davranın. Hasta eğer koroner bypass ameliyatı geçirmişse kan sulandırıcı, kolesterol, ritim ve tansiyon düzenleyici tedavisi, aksi bir durum olmadıkça ömür boyu devam etmeli. Kapak ameliyatı geçirmiş hastalardaysa, gereken kan sulandırıcı tedaviler ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından detaylı bir şekilde anlatılmalı ve kontroller ihmal edilmemeli.

Banyodan sonra kurulurken hijyene dikkat!

Cinsel yaşama iki-üç haftadan sonra başlayabilirsiniz. Bu konuda taburcu olmadan önce doktorunuzdan bilgi almalısınız. Her gün banyo yapabilirsiniz. Fakat oturarak ve ılık su ile yapılan banyo sonrası kurulanırken yara yerlerine temiz ve vücudun başka bir yerine değmemiş havlular kullanmaya özen göstermelisiniz.

Yürüyüş mesafesi yavaşça artırılmalı

Kemik yaklaşık iki ayda iyileşiyor. Efor sırasında eğer verilmiş ise göğüs korsenizi takmalı ve varis çoraplarınızı mutlaka giymelisiniz. Yürüyüş mesafenizi yavaşça artırmalı ve havaların iyi olduğu günlerde mutlaka dışarıda yürüyüşler yapmalısınız. Başlangıçta günde yaklaşık 10 dakika yürüyüş yeterli olur. Hasta kendi performansına göre birkaç gün aralarla yürüyüş mesafesini artırabilir ve bir ayın sonunda bir saat yürüyüş yapabilecek duruma gelebilir.