Ana sayfa Haberler Sağlık ve Yaşam Güneş Koruyuc...

Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir? Doğrusu Nedir?

Güneş Koruyucu Krem Etiketi Nasıl Okunur?

Özellikle tatile giderken yanımıza aldığımız güneş kremlerinin daha etkili olması için hangi koruyucu kremi, nasıl seçmemiz gerekiyor?

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Hangi güneş koruyucu kremi seçmeliyim? Kimyasal mı, mineral mi tavsiye ediliyor ? Bunların farkı nedir? İhtiyacıma uygun SPF’yi nasıl belirleyebilirim? Koruyucu kremin kalitesi fiyatı mı?

Benzer birçok sorunun cevabı için kolay bir yol var: “etikete” hakim olmak! Peki, güneş koruyucu kremin içerik etiketi nasıl okunur?

ÇevreHastanesi doktorlarından Dermatolog Dr. Arpi Tırpancı, markalar arasında daha az zaman geçirmek vegüneşin tadını çıkarmak amacıylagüneşkoruyucu kremlerinin, içerik etiketinin nasıl okunması gerektiği hakkında bilgiverdi.

SPF’yi kontrol edin!

SPF güneşten korunma faktörü anlamına gelir. Formülün SPF’si, güneş koruyucunun, UVB ışınından yanmanızı önleyeceğizaman aralığını verir. Genel olarak, SPF ne kadar yüksek olursa, yeniden uygulamadan önce o kadar uzun süre bekleyebilirsiniz anlamındadır. SPF değeriürüne göre yaklaşık, 15 ile 100 arasında değişmektedir – ancak daha yüksek birsayı her zaman daha iyi koruma anlamına gelmez. Biz, SPF 50 veya civarında birSPF seviyesini öneriyoruz. Daha yüksek bir SPF varsayımsal olarak daha iyi çalışsa bile, bu sayının kendi dezavantajı olduğunu söylüyor: SPF seviyeleri50’nin üzerinde arttıkça, formülasyonlar daha kalın olma ve daha zorlu birgörünüm bırakma eğilimindedir.

Geniş Spektrum Seçin!

Cildinizi en iyi şekildekorumak için iki ışın türüne karşı korunmanız gerekir. UVB ışınları cildin üstyüzeyine zarar veriyor ve güneş yanığının ana nedenidir. UVA ışınları ise cildedaha derin nüfuz ediyor ve ciltte yaşlanma, kırışıklık, pigmentasyon ve sarkma belirtilerine neden oluyor. Hem UVA hem de UVB ışınları cilt kanserine neden olabiliyor. Cildinizi korumak için, hem UVA hem de UVB ışığıyla savaşan geniş spektrum korumalı etiketleri tercih edin. UVB ışığı cildi yakmaktan sorumludur. Geniş spektrum, hem UVA hem de UVB ışığını bloke eden bir güneş koruyucu anlamına gelir. Ayrıca, bir ürünün UVA koruma faktörünü belirtmek için Asya ülkelerinde kullanılan bir PA + derecesi olan SPF derecenizin yanında bir veya daha fazla + işareti görebilirsiniz. Artı işaretler ne kadar fazlaysa, UVA’ya karşı koruma o kadar iyidir.

Gerçekleri Tanıyın: Kimyasal Maddeye Karşı

Kimyasal ve mineral güneşkremleri, farklı şekillerde de olsa çalışır. Basitçe söylemek gerekirse, kimyasal güneş koruyucuları, kimyasal reaksiyonların UV ışınlarını emmesine ve ciltten salınmasına neden olan bileşenlere dayanır. Öte yandan, mineral güneş kremleri, ışınları saptırmak ve saçmak için cildin üstüne oturan inorganik bileşikler kullanır. “Mineral” terimi, genellikle formülasyonda güneş koruyucu filtreler olarak; titanyum dioksit, çinko oksit veya her ikisinin de kullanımına atıfta bulunur. Çoğu eczane veya büyük marka güneş kremi, kimyasal bazlıdır. Mineral güneş kremleri veya doğal güneş kremleri kimyasallardan dahaaz tahriş edicidir. Hassas cildiniz varsa, fiziksel engelleyici içeren formülasyonları arayın. Mineral ve kimyasal, her ikisi de yararlı terimler olsada, güneşten koruyucuyu “doğal” olarak ilan eden güvenilir etiketlere karşıuyarır. “Doğal” terimi, içerik maddelerinin nereden geldiğini, bir bitki çiçeğini, yağı veya kökü ifade eder, ancak hakkında hiçbir şey söylemez.

Suya Dayanıklı (veya ter geçirmez) Etki Gösterir

Suya dayanıklı (veya ter geçirmez), bir kişinin yüzerken veya terlerken bir güneş korumasının 40 dakikaveya 80 dakika boyunca yeterli koruma sağlayıp sağlamadığını gösterir. Ancak, dirençlinin tam koruma anlamına gelmez. Hiçbir güneş kremi tamamen su geçirmez veya ter geçirmez olmadığından, FDA bu terimlerin güneş kremi etiketlerinde kullanılmasına izin vermez. Bu nedenle, suya dayanıklı olarak ilan edilen birgüneş kremi yüzmek için daha iyi bir seçim olabilir, ancak yine de düzenliolarak yeniden uygulayın.

“Yüz”Karşısında “Vücut” Güneş Kremi

Yüziçin seçilen güneş koruyucular gözeneklerin tıkanması ve sivilceninalevlenmesine neden olmayacak şekilde geliştirilir. Diğer bölgeler için uygunolanlara kıyasla daha az çinko oksit içerir çünkü çinko oksit beyaz kalın bir tabakaoluşturup insanların hoşlanmadığı, badana görüntüsünü verebilir. Ancak sonyıllarda gelişen teknoloji ile mineral içerik, eskiden olduğu gibi bu kalıntabakayı oluşturmadan geliştirilmiş ve kimyasal bir bloklayıcı ile kombineedilmektedirler. Ayrıca yüz için hazırlanan güneş koruyucular makyaj ürünlerive diğer kozmetiklerle birlikte kullanıma uygun olarak hazırlanmaktadır. Gövdeiçin olanlar ise daha yoğun ve terlemenin daha belirgin olduğu göz önünealınarak formüle edilir.

Ürün içeriğini okumak ( Ürün içerikleri bütünüyle önemli mi? )

Ürünkutularında birçok madde yazar. Bir kısmı aktif madde diğerleri taşıyıcımaddelerdir. Aktif olmayan veya taşıyıcı madde önemsiz demek değildir.  Bir güneş koruyucu ararken, paraben içermeyen, yağsız ve kokusuz ürünler seçmeye dikkat etmek  gerekir.Böcek ısırıklarını uzaklaştıran maddeler içeren koruyuculardan kaçınmakgerekir. Güneş koruyucu sık sık, birkaç saatte bir uygulanmalıdır, oysa böcekkovucu bundan daha az kullanılır. Bütün cilt bakım ürünlerinde olduğu gibitüketiciler; alerjisi olan maddeleri, akne eğilimi varsa, egzama şiddetineneden olabilecek bileşenleri, alerjiye neden olabilecek maddeleri aramalı vecilt alerjik reaksiyonlarının en yaygın sebebi olan kokuya dikkat etmelerigerekir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here