Ana sayfa Haberler Sağlık ve Yaşam Çocuklarınızı...

Çocuklarınızı Alışkanlık Yapan O Zehirden Nasıl Korursunuz?

Şeker En Büyük Zehir!

Bugün birçok bilim insanı ve farklı branşlardaki uzman doktorlar rafine şeker’in zehir boyutundaki zararının altını çiziyorlar. Bir numaralı kilo aldırıcı olan işlenmiş şekerli gıdalar hakkında yapılan bilimsel araştırmalar kanser hücrelerinin şeker ile beslendiğini söylerken, Kaliforniya Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Profesörü Dr.Robert Lustig’e göre şeker aynı zamanda yüksek tansiyon, diyabet ve kalp rahatsızlıkları riskini de arttırmakta.

Canan Karatay kamuoyunda “şeker tatlı zehirdir” lafı ile biliniyor. Karatay birçok programda  “Kanser yapan şekerdir, kanserin nedeni yediğimiz şekerlerin ve ekmeklerin kan şekerini yükseltmesidir. Kanserin sebebi, vücuttaki insülin hormonu yüksekliğidir… şeker, en tatlı zehirdir diyorum” sözlerini tekrarlıyor ve şeker yerine alternatif gıdaların tüketilmesini savunuyor. Karatay en çok şeker çeşitlerinden meyve şekeri olan fruktoz üzerinde duruyor.

Kanser konusunda bir otorite olarak bilinen onkoloji profesörü Prof. Dr. Erkan Topuz da televizyonda yayınlanan bir programda, kansere karşı korunmak için önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Topuz, bilim adamlarının “şeker pancarını” doğrudan doğruya lapa haline getirerek, fareler üzerinde kansere karşı koruyucu etkisi olup olmadığına dair yapılan test hakkında bilgi verdi. Sözkonusu deneyde, 65 fareye radyasyon verip aynı zamanda şeker pancarı lapası vermişler, diğer 65 fareye sadece radyasyon vermişler. Şeker pancarı verilen farelerde, toksigenin yüzde95 oranında azaldığını görmüşler. Prof. Topuz, “Bu çalışma hayvanlar üzerinde yapılmış olsa da ümit verici bir çalışmadır. Doğal şeker pancarının hiçbir zararı yoktur, faydalı bir besindir, tüketilmesi çok faydalıdır” dedi.

Şeker Kokain Kadar Bağımlılık Yapıyor

Bununla birlikte çok daha önemli bir araştırma da ABD yapıldı ve başta Amerika olmak üzere tüm dünyada varolan obezite sorununun en önemli nedeni olan şekerin alışkanlık yaptığı ortaya konuldu. James J DiNicolantonio, Kardiyolog James H. O’Keefe, James Lahey tarafından fareler üzerinde yapılan araştırmada rafine şekerin kokain kadar bağımlılık yaptığı deneylerle açıklandı. Bilimsel makaleye ait özeti burada bulabilirsiniz. Bu nedenle çocukların şeker tüketimini erken yaşlarda kontrol etmek, rafine şekerleronları uzak tutmak geleceğimiz için çok önemli:

 

Çocuğa Şeker Yedirmeden Önce Bir Kez Daha Düşünün

Sağlıklı ve yeterli beslenme anne karnından yaşlılığa kadar her dönemde oldukça önemlidir. Çocukların yetişkinlik döneminde sağlıklı beslenme alışkanlıklarının oluşması ve ortaya çıkabilecek kronik hastalıkların önlenmesi için ilk temeller aile desteği ile atılır. Çocuklar bebeklik dönemlerinden sonra anneden bağımsızlaşmaya başlar. Özellikle şeker tüketimiyle ilgili bilinç yaratmak bu dönemde çok önemlidir. Liv Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Şükran Yıldız şeker tüketimini önlemenin püf noktalarını anlattı.

Günlük tüketim 5 küp şekeri geçmemeli

Çocuklar ben duygusunun geliştiği dönemde kendi besin seçimlerini yapmaya başlar, okul dönemlerinde çocukların beslenme davranışları aile kontrolünden uzaklaşır. Bu dönemde genellikle ön planda sağlıklı besinler yer almaz ve çocuklar arkadaşlarını rol model alır. Bireylerin tatlıya olan duyarlılıkları doğuştandır, bu nedenle özellikle küçük yaşlarda şekerli besinlerin tüketimi daha fazla olur. Şekerin olası zararlarından korunmak için bebeği tatlıyla geç tanıştırmakta fayda vardır. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisine göre şekerden gelen enerji günlük alınan enerjinin yüzde 10’unu ve çocuklarda şeker tüketimi günlük 5 küp şekeri geçmemelidir. Yapılan bir araştırmada çocukların 4 yaşından 10 yaşına kadar olan süreçte toplamda 5500 adet küp şeker tükettiği görülmüştür.

Şeker Tüketimini Önlemenin Püf Noktaları

  • Etiket okumayı alışkanlık haline getirin ve çocuklarınıza aşılayın. Besin etiketlerinde yer alan fruktoz şurubu, mısır şurubu, dekstroz, kahverengi şeker gibi ifadelerin aslında birer şeker olduğunu unutmayın!
  • Hazır meyve suyu, gazlı içecekler, şekerli-aromalı shakeler yerine su, ev yapımı soğuk meyve çayı, ayran tercih edin. Su tüketimini artırmak için limon, elma dilimi, nane yaprağı içeren suları tercih edebilirsiniz.
  • Günlük 1 bardağı geçmeden taze sıkılmış meyve suları veya şekersiz kompostolar tüketilebilir. Katkı maddesi olmadan hazırlanmış olan taze sıkılmış meyve suları hem çocukların vitamin-mineral tüketimini artırır hem de vücut için gerekli olan şeker meyvelerde bulunan fruktozdan (meyve şekeri) karşılanır.
  • Şeker ve şekerli besinler ödül olarak tercih edilmemelidir. Çocuklara besinler kesinlikle ödül olarak verilmemelidir. Bu durum sağlıklı beslenme davranışı kazanamamalarının en büyük nedenlerinden biridir. Çocuklara ödül mekanizması olarak sunulan şeker ve çikolata zamanla çocukların beyninde yararlı besin algısına dönüşür.
  • Çocukların rol model aldığı kişiler şeker tüketimine dikkat etmelidir. Çocuklar 1 yaşından itibaren anne ve babalarını rol model aldıklarından ebeveynlerin yemek yeme davranışları direkt çocuklara yansır. Bu nedenle anne ve babalar tüm yeme davranışlarına dikkat etmelidir. Evde şeker yerine yenebilecek kuru meyve, meyveli toplar gibi sağlıklı alternatifler bulundurulmalıdır.
  • Gün içerisinde şeker tüketimini azaltmanın bir yolu da protein içeren kahvaltılardır. İyi bir kahvaltı vücudun açlık mekanizmasını dengeler ve tatlı krizlerini önler. Bu yüzden yumurta, peynir, ceviz/zeytin, tam tahıllı ekmek, mevsim sebzelerinin bulunduğu dengeli bir kahvaltı iyi bir seçenek olacaktır.
  • Beslenme eksiklikleri şeker isteğini arttırır, bu nedenle eksiklik görüldüğünde vitamin, mineral, omega-3 yağ asidi desteği mutlaka alınmalıdır.

Çocukların şeker tüketimini azaltmak için evde kolay ve eğlenceli atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Besleyici bir değeri olmayan kek, kurabiye ve pastalar yerine kuru meyveler, fındık, ceviz, badem veya yulaf unu, tam buğday unu içeren sağlıklı tatlılar tercih edilmelidir.