Ana sayfa Haberler Sağlık ve Yaşam Bambu Havlu Ö...

Bambu Havlu Özellikleri Nedir?

Bambu Havlu Nedir?

Bambu, günümüzde pek çok alanda kullanılan bir bitkidir. Aslına bakılırsa tek başına bir bitki değildir. Bambu denildiğinde çok sayıda bitki türü kastedilmektedir. Bu bitkiler en çok mobilya üretiminde kullanılırlar. Özellikle suya dayanıklı olmaları sebebiyle bahçe mobilyalarında kullanımları her geçen gün daha da artmaktadır. Bunun yanında bambu havlu gibi ev tekstil ürünleri de bulunmaktadır. Bambu ipliği, genel olarak pamuk ipliği ile karıştırılarak kullanılmaktadır.

Neden Bambu Havlu Tercih Edilmeli?

Bambu, Uzakdoğu’da yetişen antibakteriyal özelliklere sahip bir bitki türüdür. Bu yüzden özellikle bambu liflerinden üretilmiş olan bambu havlular, yumuşak bir dokuya sahip oldukları gibi alkali, mantar ve asitlere karşı yüksek bir dayanıklılığa sahiptirler. Yani insan sağlığı açısından oldukça uygun tekstil ürünleri arasında yer alırlar.

Bambu havlular, organik oldukları için bebekler ve çocuklar için de gönül rahatlığı ile kullanılabilirler. Organik ve doğal olmaları sebebiyle evlerde kullanılmaya uygundurlar. Bunun yanında bambu lifleri, bakterilerin üremesine engel oldukları için havlu üretiminde tercih edilmektedir. Bu bambu havlular, bakteri oluşumunu engelledikleri için diğer havlulara göre insan sağlığı açısından çok daha uygundurlar.

Bambu liflerinden üretilen tekstil ürünleri, geri dönüşüme uygundur. Bunun yanında yüksek nem emişi sağlarlar. Havlularda aranan en önemli özellik de, nemi içerisine kolayca ve hızlı bir şekilde çekebilmesidir. Bambu havlu bu anlamda tüm beklentileri karşılamaktadır.

Evlerde en çok kullanılan tekstil ürünleri arasında yer alan havlu, bornoz gibi tekstil ürünlerinde en çok aranan özellik nemi çok iyi emmeleridir. Pamuk dokuma havlulara göre bambu havlular, çok daha kullanışlıdır. Bu havlular, kullanıldıkça daha da yumuşama özelliğine sahiptirler. Verdikleri doğallık hissi bu ürünleri çok daha değerli kılmaktadır.

Bambu bitkisi içerisinde “bambu kun” maddesi barındırmaktadır. Bu madde antibakteriyal bir özelliğe sahiptir. Bu da havlu üretiminde ekstra avantaj sağlamaktadır. Havlu üretiminde bambu kullanımı henüz çok yeni bir durumdur ve yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak bambu havlu, en çok aranan ve tercih edilen ürünler arasına girmeyi başarmıştır. Siz de kullandığınız ev tekstil ürünlerinde doğallığa önem veriyorsanız, bambu havlu modellerini tercih edebilirsiniz.