Ana Sayfa Haberler Sağlık Ürünle...

Sağlık Ürünlerinde 4 Milyon Dolarlık Ticaret!

Türkiye’de Sağlık Endüstrileri ve Tıbbi Cihaz Üretimi 

10.11.2020 – Pandemi nedeniyle önemi ve sorumluluğu daha da artan sağlık ve tıbbi cihaz sektörünün buluştuğu 27’nci Expomed Eurasia Fuarı, yabancı alıcı akınına uğradı. Tüyap’ın grup şirket  lerinden Reed Tüyap Fuarcılık’ın İstanbul’da düzenlediği fuara, 73 ülkeden 2 bine yakın uluslararası ziyaretçi gelirken, dijital iş ağı platformu Business Connect Programı üzerinden ise 1500’e yakın uluslararası online ziyaretçi katıldı. Fuarda 4 milyon dolara yakın ticaret gerçekleşti.

Pandemiyle mücadelede gittikçe önem kazanan sağlık ve tıbbi cihaz sektörünün en etkin buluşma platformu olan 27. Expomed Eurasia Fuarı’nı Türkiye dahil 74 ülkeden 9 bine yakın iş insanı ziyaret etti. Tüyap’ın grup şirketlerinden Reed Tüyap Fuarcılık’ın düzenlediği 27. Expomed Eurasia Uluslararası İstanbul Tıbbi Analiz, Teşhis, Tedavi, Koruma, Rehabilitasyon, Laboratuvar Ürün, Cihaz, Sistem, Teknoloji, Donanım ve Hastaneler Fuarı, İstanbul’da 5-7 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Pandemi malzemeleri ilgi çekti

Sağlık ve tıbbi cihaz alanlarında son teknolojiyle üretilen inovatif ürünlerin ziyaretçilerle buluştuğu Expomed Eurasia’ya 200’ye yakın firma katıldı. Fuarda pandemiyle mücadelede daha fazla ihtiyaç duyulan; eldiven, maske gibi sarf malzemelerine, yaşam destek sistemlerine, hastane ve yoğun bakım yatakları dahil paslanmaz hastane ekipmanlarına, laboratuvar ve biyoteknoloji ürünleri ile bağışıklık sistemini güçlendirici, OTC ürünleri ve gıda takviyelerine yüksek talep olduğu da gözlemlendi. Tüyap Fuarcılık Grubu’nun katılımcılarına bu yıl tüm özelliklerini ücretsiz sunduğu MyTüyap dijital platformu sayesinde, Expomed Eurasia fuarında yer alan tüm ürünler yıl boyunca online olarak da sergilendi. Ağırlığını pandemiye yönelik bu ürünlerin oluşturduğu web sitesindeki ürünler bu yıl yerli ve yabancı alıcılar tarafından 1 milyon 374 bin kere incelendi.

Platform üzerinde en büyük ziyaretçi kitlesini ise Avrupalı ve Amerikalı alıcılar oluşturdu. En çok incelenen ürünler ise şöyle;

1)Sarf Malzemeleri (Eldiven ve maske)

2)Yaşam destek sistemi

3)Yoğun bakım yatağı

4)Laboratuvar ve Biyoteknoloji Ürünleri

73 ülkeden ziyaretçiyle 4 milyon dolarlık ticaret

Türkiye ve yakın coğrafyada 27 yıldır ilgiyle takip edilen Expomed Eurasia’ya dünyadaki olağanüstü pandemi koşullarına ve seyahat kısıtlamalarına rağmen yabancı ziyaretçilerin ilgisi memnuniyet yarattı. Fuarı ziyaret eden 8 bin 58 ziyaretçinin 1941’i yabancı ziyaretçilerden oluştu. 

250 uluslararası VIP alım heyeti üyesi fuarda davetli olarak yer aldı. Bu VIP ziyaretçiler; Rusya, Ukrayna, Özbekistan, Kazakistan, Mısır, Libya, Fas, Kosova, Makedonya, Azerbaycan, Sırbistan, İran ve Irak’tan geldiler. Fuara katılan firmalar, özellikle Özbekistan, Libya, Irak ve Fas’a yönelik ciddi satışlar yaptıklarını belirttiler. Medikal sektörde önemli bir pazar niteliği taşıyan Özbekistan’dan gelen ziyaretçiler, fuar katılımcılarına ihracat kapılarını araladı. Fuarda 4 milyon dolara yakın ticaret gerçekleşti.

Ayrıca Almanya, Avusturya, Finlandiya, Norveç, Ukrayna ve Rusya’nın da aralarında bulunduğu Avrupa ülkelerinin de çoğunluğu oluşturduğu 73 ülkeden uluslararası ziyaretçinin gezdiği Expomed Eurasia’ya Tüyap’ın hayata geçirdiği dijital iş ağı platformu olan Business Connect Programı üzerinden 1500’e yakın uluslararası online ziyaretçi katıldı. Seyahat kısıtlarından dolayı fuara gelemeyen onlarca ziyaretçinin katılımcılarla online olarak toplantı yapabilmesine olanak sağlandı.

“Fiziki olarak gelemeyen online platformda buluştu”

Expomed Eurasia’da hibrit fuarcılıkta çıtayı biraz daha yükselttiklerini söyleyen TÜYAP Yönetim Kurulu Üyesi ve Stratejik Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Ünal Öztop, ilk kez gerçekleştirdikleri uygulamayı şöyle anlattı: “Bu sene pandemiye bağlı nedenlerden dolayı fuara gelemeyen katılımcı ve ziyaretçilerimiz için uzaktan fuar deneyimi yaşamalarını sağladık. Fuar öncesi toplantıların ayarlandığı online platformda da katılımcılarımızın profilleri yer aldı ve online olarak ürün ve hizmetleri ile ilgilenen alıcılarla online toplantı yapma şansı buldular. 1500’e yakın yabancı alıcının giriş yaptığı platformda, katılımcılarımız ile 50’nin üzerinde takip edilebilir toplantı gerçekleştirildi.”

Yerli ve milli ürünler görücüye çıktı: Aselsan’ın Geliştirdiği Yerli Elektroşok Cihazı İlgi Çekti

Pandemi sürecinde çok kullanılan maske, dezenfaktan gibi ürünlerdeki en son yenilik ve gelişmelerin de sergilendiği Expomed Eurasia’da yerli ve milli tıbbi cihazlar da görücüye çıktı. Bunlardan en ilgi çekeni ise; ASELSAN’ın geliştirdiği yerli elektroşok cihazıydı. Türkiye’nin sanayide yerli ve milli hedefleri doğrultusunda sağlık sektörüne kazandırılan ASELSAN Heartline Otomatik Eksternal Defibrilator’ü (OED) yatırımcılar ve sağlık profesyonelleri ilk kez Expomed’de inceleme şansını buldular. Ani kalp durmalarında kritik müdahaleyi gerçekleştiren ASELSAN Heartline Otomatik Eksternal Defibrilator (OED), fuar ziyaretçilerinden tam not aldı.

Aselsan Defibrilator

Türkiye’nin tek yerli elektroşok cihazını, son yıllarda savunma sanayinin yanında ileri teknoloji sağlık ürünleri ile başarısını medikal sektörde de gösteren ASELSAN, Ritim firması iş birliğiyle geliştirdi. Kalbi duranlara kritik müdahale… Ani kalp durmalarında kritik müdahaleyi gerçekleştiren ASELSAN Heartline Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED), Türkiye’nin tek yerli üretim elektroşok cihazı…

 • Şoklanması gereken kalp ritimlerini yüksek doğrulukla belirleyen EKG analiz algoritması
 • Tam otomatik/yarı otomatik çalısma modları ile şok uygulayabilme (defibrilasyon)
 • Hareket algılama özelliğiyle güvenilir EKG ritim analizi
 • Hızlı şarj özelliğiyle fark yaratan performans
 • Görsel ve sesli yönlendirmeler ile kalp masajı ve suni solunum desteği
 • Kalp pili algılama özelliği

İlgili Haberler:

Solunum Cihazında İhracat Yasağı Kaldırıldı

 

Tıbbi Cihaz Sektörü Can Kurtarıyor, Fakat Kendisi Can Çekişiyor!

29.08.2019 – Sağlık Endüstrileri Platformu, Türkiye’de hastaların uzun ve sağlıklı bir hayat sürmelerini sağlamak için hastalıkların tanısı, tedavisi, izlenmesi, yönetimi ve iyileştirilmesi amacıyla kullanılan medikal ürünleri, teknolojileri, ilgili hizmetleri geliştiren, üreten ve kullanıma sunan tıbbi cihaz üretici, ithalatçı ve tedarikçi dernekleri temsil etmektedir.

Sağlık Endüstrileri Platformu olarak, halk sağlığı için hizmete devam edebilmemizin önündeki engelleri bilginize sunmak arzusundayız.

Ödemesini 2 yılda alamayan başka bir sektör var mı?

Kamu ve üniversite hastanelerinde satın alınan tıbbi cihazların ödeme vadeleri makul süreleri aşmıştır; Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde 9 ayı, üniversite hastanelerinde ise 24 ayı bulmaktadır.

Bu hastanelerde tıbbi cihaz ödemeleri diğer tüm alacaklılara ödemeler yapıldıktan sonra gerçekleştirilmektedir. Hastaneler, sağlık hizmeti sunmak için kullandıkları tıbbi cihazların ödemelerini yapmak yerine, aldıkları yan hizmetlerin (bakım-onarım, temizlik, yemek vb.) ödemelerini daha önce yapmaktadır. Hem ödemedeki gecikmeler hem de finansal araçlara ulaşma imkanımızın kalmaması sektörümüzü çıkılmaz bir darboğaza sokmaktadır.

SUT Fiyatları Düzenli Güncellenmeli

Geçen 12 yıl içinde hastanelerin diğer masraf kalemlerine (elektrik, su, doğalgaz ödemeleri; personel ücretleri ve SGK primleri; temizlik, ulaşım, yemek giderleri, mefruşat ve bakım-onarım vb.) bakıldığında kur, enflasyon, asgari ücret artışları oranında fiyat düzenlemesine gidilmeyen tek satın alma kalemini tıbbi cihazlar oluşturmaktadır.

Satın alınan tıbbi cihaz fiyatları Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile belirlenmektedir. SUT’un ilk kez yayınlandığı 2007 yılında tıbbi cihaz fiyatları belirlenirken dolar kuru 1,32 TL idi. O günden bugüne dolar kuru 4.5 kat artarken, kümülatif enflasyon %196 olarak gerçekleşmiştir. Ve o günden bugüne tıbbi cihaz ve hizmet ödemelerinde sistematik bir düzenleme, güncelleme yapılmamıştır.

Halk Sağlığı Ciddi Tehdit Altında

Sonuç olarak güncellenmeyen SUT fiyatları ve hastanelerin ödeme vadelerinde yaşanan gecikmeler sebebiyle;

 • Düşük fiyatlar ve geç ödeme politikası dolayısıyla küçülen ya da faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan firma sayısı her geçen gün artmakta ve uzun eğitimlerden geçerek yetişen, konusunda deneyimli ve yetkin sektör çalışanları işsiz kalmakta,
 • Bayilik sisteminin sürdürülmesi mümkün olmadığından bazı ürün gruplarında büyük şehirler dışında hizmet götürülememekte,
 • Satılan ürünler ya yerine konulamamakta ya da üretilememekte,
 • Oluşan tıbbi cihaz açığını kapatmak için hastaneler ve sağlık çalışanları, kalitesinden emin olunmayan veya klinik açıdan yeterince deneyimlenmemiş tıbbi cihazları kullanma yoluna gitmeye mecbur kalmakta,
 • Yaşanan tedarik sıkıntıları nedeniyle hastalara tanı konulamamakta, tedavileri tam ve zamanında yapılamamakta,
 • Bulunabilen ürünlerde bedellerinin tamamı Kurum tarafından karşılanması gerekirken, hastalar ancak cepten ödeme yaparak ürün temin etmek zorunda kalmaktadır.

Bu durum sağlık çalışanı-hasta, hastane-hasta iletişimine de zarar vererek hastaların tanı ve tedavilere mümkün olan en kısa sürede erişimine engel olmakta ve giderek daha büyük bir halk sağlığı sorunu haline gelmektedir.

Tıbbi Cihaz Hayat Kurtarır!

Tıbbi Cihaz Sektörü halk sağlığı için, tanı konulması ve tedavi sunulmasını sağlayan öncelikli ürünler sunmaktadır.

Tıbbi Cihazlar Nelerdir? Sağlık Endüstrilerinin Kapsamı Nedir?

 • Yaraları saran sargı bezi tıbbi cihazdır.
 • Kalbi attıran kalp pili, yetmezliği çözen kalp kapakları, tıkalı damarları açan kateter, balon, stent, kalp nakli için zaman kazandıran yapay kalp destek cihazları tıbbi cihazdır.
 • Bebek, çocuk ve erişkin sonda ve idrar torbaları tıbbi cihazdır.
 • Hastalıklara tanı koyduran laboratuvar testleri, numune alınan enjektör ve tüpler tıbbi cihazdır.
 • Yara bakım ürünleri tıbbi cihazdır.
 • MR, Tomografi, ultrason gibi görüntüleme cihazları tıbbi cihazdır.
 • Aktif hayata döndüren diz ve kalça protezleri tıbbi cihazdır.
 • Diyaliz makineleri tıbbi cihazdır.
 • Beyin ve ağrı pilleri tıbbi cihazdır.
 • Şeker hastalarının takibini yapan şeker ölçüm cihazları ve çubukları, insülin enjeksiyonu yapılmasını mümkün kılan kalem ve iğne uçları tıbbi cihazdır.
 • Kapalı ve laparoskopik tüm cerrahilerde kullanılan el aletleri, kesikleri kapatan sütürler, hasta başı monitörler, ameliyat sonrası yoğun bakımda bağlanılan cihazlar tıbbi cihazdır.

Yukarıda saydıklarımız varolanların küçük bir kısmıdır.

Tıbbi Cihaz sektörü, hayatta kalma mücadelesi veriyor!

Tıbbi Cihaz Sektörü, 11. Kalkınma Planı’nda imalat sanayii sektörlerinin ticaret, üretim, katma değer, istihdam ve teknoloji düzeylerinin karşılaştırılması ve sektörler arası ileri ve geri bağlantılarının analizi sonucunda belirlenen öncelikli sektörler arasındadır. Tıbbi Cihaz Sektörü, sorunlarının kalıcı çözümünde, bu önceliklendirmeye dair somut adımları görmeyi beklemektedir.

Bugüne kadar halk sağlığının etkilenmemesi adına azami dikkat ve özeni göstermiş olan Tıbbi Cihaz Sektörü hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Son yıllarda ülkemizin sağlık alanında yaptığı atılımlarla elde etmiş olduğu kazanımların sürdürülebilir olması, sektördeki tüm paydaşların ayakta kalabilmelerine bağlıdır.