Ana sayfa Haberler Cari Açığa 50...

Cari Açığa 500 Milyon Dolarlık Katkı Sağlayacak, Tüm Bölgenin Yeni İstihdam Kapısı Olacak

Rönesans Holding 1,2 milyar dolarlık yatırımla
Ceyhan’da petrokimya tesisi kuracak

Rönesans Holding, Cezayir’in milli enerji şirketi Sonatrach ortaklığıyla
Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde,
1,2 milyar dolar yatırımla polipropilen üretim tesisi kuruyor.

Bölgenin ilk yatırımı olmaya hazırlanan 450 bin ton kapasiteli tesis,
2023 yılında üretime başlayacak ve cari açığın azalmasına
yıllık 450-500 milyon dolar tutarında katkıda bulunacak.

28.11.2018 – Rönesans Holding ile Cezayir’in milli enerji şirketi Sonatrach ortaklığıyla hayata geçirilecek ‘Polipropilen Üretim Tesisi’nin imza töreni 28 Kasım’da düzenlendi.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı törende ortaklık anlaşmasını, Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak ve Sonatrach CEO’su Abdelmoumen Ould Kaddour imzaladı. Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde kurulacak yıllık 450 bin ton üretim kapasiteli tesisin 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Cari açığa 450-500 milyon dolarlık katkı

Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak imza töreninde yaptığı konuşmada, “Plastik hammaddesi olarak kullanılan polipropilen, ülkemizde hala ithal edilen kalemler arasında bulunuyor. Her yıl 2,2 milyon ton polipropilen, 2,6 milyon ton polietilen ve yine 1,5 milyon ton PVC ithalatı yapıyoruz. Dünya tüketiminin yüzde 3-4’ünü Türkiye ithal ediyor ve ihtiyacının yüzde 90’ını ithalatla karşılıyor. Türkiye şimdi çok hızlı adımlarla bu açığı kapatmak için yola çıktı. Büyük adımlarla ilerliyoruz. Bu yatırımla Türkiye’nin cari açığının azaltılmasına her yıl 450-500 milyon dolar arasında katkı yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Tüm bölgenin yeni istihdam kapısı

Gaziantep’in dünyada en fazla polipropilen kullanılan şehirlerden biri olduğunu, bu yatırım için Gaziantep’e yakınlığı nedeniyle Adana Ceyhan’ın seçildiğini vurgulayan Dr. Ilıcak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın, Şubat ayında Cezayir’e yaptığı resmi gezide duyurduğu petrokimya yatırımında yanımızda, dost ve kardeş ülke Cezayir’in milli enerji şirketi Sonatrach da var. Bölgede inşa edeceğimiz tesiste yılda yaklaşık 450 bin ton üretim yapmayı hedefliyoruz. Üretim tesisi inşaat aşamasında 2.000-2500 kişiye istihdam sağlayacak. 2019 yılında inşaatına başlayacağımız üretim tesisini, 36 ay gibi bir süre içinde tamamlamayı hedefliyoruz. Yatırım tutarının ise 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Ülkemiz için de önemli bir tarih olan 2023’te resmi olarak faaliyete başlayacağız. Polipropilen Üretim Tesisi o tarihten itibaren, başta Adana Bölgesi olmak üzere 500-600 kişiye istihdam sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Toplantıya katılan Sonatrach CEO’su A. Ould Kaddour da bu yatırımın iki ülke arasında sinerji yaratacağını belirterek, “Türkiye ile Cezayir arasında çok derin ve tarihi bağlar var. Bunun yanı sıra güçlü ekonomik bağlarımız da bulunuyor. Bugüne kadar birçok yatırımı birlikte hayata geçirdik. Rönesans Holding ortaklığıyla kuracağımız polipropilen üretim tesisinin de bu güçlü bağlara katkıda bulunacağı ve sinerji yaratacağına inanıyorum” diye konuştu.

Dış ticaret açığının yüzde 30’u petrokimya ithalatından geliyor

Rönesans Holding tarafından yatırımına başlanacak tesiste üretilecek ‘polipropilen’, Türkiye’nin ithal ettiği hammadde kalemleri arasında yer alıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank’ın açıkladığı verilere göre Türkiye, 2017 yılında kimya sektöründe 38 milyar dolarlık ithalat yaptı. Tek başına petrokimya sektöründe ise geçtiğimiz yıl 13 milyar dolar dış ticaret açığı verildi. Bu tutar, imalat sanayinde verilen dış ticaret açığının yüzde 30’una karşılık geliyor.

Türkiye 2017’de 2 milyon tonu aşkın polipropilen ithal etti. Rönesans Holding’in gerçekleştireceği bu yatırımla birlikte Türkiye’nin polietilen ithalatının yüzde 25’inin ikame edilmesi planlanıyor. Bununla birlikte bu yatırımın cari açığın düşmesinde de yıllık 450-500 milyon dolar düzeyinde olacağı öngörülüyor. Plastik sanayide kritik bir madde olan polipropilen, tarımdan savunma sanayine, otomotivden inşaata, tüketici ürünlerinden ilaç ve sağlık sektörüne dek hemen her alanda kullanıyor.

Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi: Dünyaya açılan kapı

‘Polipropilen Üretim Tesisi’nin yer alacağı Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’nin geliştirilmesinde de Rönesans Holding imzası olacak. İmza töreninde bu konuyla ilgili de açıklama yapan Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, “Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’nin geliştirilmesi ve buraya uluslararası yatırım çekilmesi için de sorumluluk üstleniyoruz. Hollanda’nın devlet şirketi Port of Rotterdam ile çerçeve iş birliği anlaşması imzaladığımızı daha önce açıklamıştık. Ekonomiye ve istihdama katkı sağlayacak bu yatırımın bir parçası olmaktan son derece mutluyuz. Bu yatırımla bölge ekonomisinin de önemli bir sıçrama yapacağına inanıyoruz” dedi.

1.341 hektar alan üzerinde kurulması planlanan Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde gerçekleştirilecek projeler, öncelikle petrokimya tesislerine odaklanacak. Bölgede inşa edilecek endüstriyel tesisler, petrokimya ürünlerini Türkiye’de üreterek bu ürünlerin ithalatını sonlandıracak, bu sayede Türkiye’nin döviz cari açığını azaltacak, ülke ekonomisine ve istihdamın artmasına büyük katkı sağlayacak. Tesiste gerçekleştirilecek üretimin yıllık 4,3 milyar dolar değerinde olması bekleniyor.

Polietilen Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Polietilen (PE) dünyada en çok kullanılan plastik hammadde olup, hemen herkesin günlük hayatında yer almaktadır. Ana kullanım alanı ambalaj sektörüdür (plastik poşet, film). Tercih edilme sebepleri; düşük maliyet, -40C den +130C ye kadar dayanabilirlilik , neme ve kimyasallara dayanıklılık, gıdayla temasa uygun tiplerinin olması, geri dönüşebilir olması, tüm termoplastik metotlarla işlenebilirliktir.

Dış etkenler ve özellikle neme karşı direnci, esneklik ve üstün kimyasal mukavemeti genel özellikleri olarak sayılabilir. Kaplar, kutular, mutfak eşyaları, boru ve tüpler, oyuncaklar, kablo yalıtımı, paketleme ve ambalaj filmleri PE`nin yaygın kullanım alanlarıdır.

Polipropilen Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Polipropilen dünyadaki en yaygın ikinci plastik hammaddedir. Maliyet avantajı, sağlamlığı, kolay kalıba girmesi nedeniyle tercih edilir. Malzeme kimyasal yağ ve çözücülere karşı dayanıklıdır. Yüksek mukavemet, düşük sürtünme katsayısı, neme ve ısıya karşı dayanıklılığı diğer avantajlarıdır.

Polipropilen (PP) yaygın kullanım alanı olan plastiklerdendir. Otomotiv sanayinde kullanılan parçalardan tekstil ve yiyecek paketlemesine, alt yapı ve inşaat sektöründe kullanılan boru ve ek parçalarına kadar birçok alanda kullanımı olan termoplastik bir polimerdir. Monomer propilenin polimer hale getirilmesi ile elde edilen Polipropilen (PP) kimyasal solventlere (asit ve bazlar) karşı aşırı derecede dirençlidir.

 

CFS Petrokimya Tesisi İçin İmzalar Yarın Atılacak

Rönesans Holding, Sonatrach ve Bayegan ortaklığında, Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde gerçekleştirilecek yıllık 450.000 ton kapasiteli Polipropilen Üretim Tesisi projesi yarın (28 Kasım) Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak katılımıyla açıklanacaktır.

Projede öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 5,3 Milyar TL olan polipropilen tesisi için yatırım süreci, 28 Kasım’da imzalanacak ortaklık anlaşmaları ile resmi olarak başlayacaktır. Mersin, Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde gerçekleştirilecek proje için daha önce proje bazlı yatırım teşvik paketi kapsamında devlet desteği alınmıştı. Bugünkü Resmi Gazete’de ise teşvik kapsamındaki destek kalemleri de sıralandı. Bu kapsamda yatırım için KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, kurumlar vergisi indirimi, KDV iadesi, gelir vergisi stopaj desteği ,sigorta primi işveren desteği (10 yıl boyunca), nitelikli personel desteği, 350 milyonTL’yi aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren zamai 10 yıl boyunca faiz ve/veya kar payı desteği ve işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 40 milyon TL’yi aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarımalarının %50si kadar enerji desteği sağlandı.

Yeni yapılacak tesisin 1000 kişilik isihdam yaratması bekleniyor.

Rönesans Holding petrokimya tesislerinde tecrübeli bir isim. Holding’in Rusya’nın Tobolsk Bölgesi’nde Etilen&Kraker hidrojen üretim tesisi, Togliattı Bölgesi’nde amonyak ve hidrojen üretim tesisi, yine Rusya’da birer adet doğal gaz işleme tesisi ve LNG üretim tesisi, Türkmenistan’da doğalgazdan benzin üretim tesisi projeleri bulunuyor.

İş Yatırım yeni tesisi Petkim PETKM açısından değerlendirdi:

CFS Petrokimya Sanayi polipropilen tesisi kuracak. Haberin Petkim üzerinde herhangi bir etkisi olacağını düşünmüyoruz çünkü Petkim Türkiye’nin toplam talebinin yaklaşık %20’sini karşılıyor.

 

Rönesans Holding’ten Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’ne Özel Anlaşma

Rönesans Holding, Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi için Hollandalı Port of Rotterdam şirketiyle çerçeve iş birliği anlaşması imzaladı.

19.09.2018 – Rönesans Holding, Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde gerçekleştirmeyi planladığı petrokimya yatırımı ile bölgenin kalkınmasına öncülük ediyor. Port of Rotterdam ile imzaladığı çerçeve anlaşmayla bölgeye yabancı yatırım çekmek için de çalışma başlatacak. Tüm bölgenin gelişmesine ve kalkınmasına katkı sağlayacak olan iş birliği kapsamında, Rönesans Holding, Avrupa’nın en büyük limanının yönetim, işletme ve operasyonundan sorumlu, Hollanda hükümeti ve Rotterdam Belediyesi’nin sahibi olduğu Port of Rotterdam’ın tecrübesini Türkiye’ye taşıyacak.

Bu kapsamda Rönesans Holding ile Avrupa’nın en büyük liman işletmecisi Port of Rotterdam arasında 17 Eylül 2018 tarihinde Hollanda’da çerçeve iş birliği anlaşması imzalandı. İmza töreni Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak ve Port of Rotterdam CEO’su Allard Castelein’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde gerçekleştirilecek projeler öncelikle petrokimya tesislerine odaklanacak. Bölgede inşa edilecek endüstriyel tesisler petrokimya ürünlerini Türkiye’de üreterek bu ürünlerin ithalatını sonlandırarak, bu sayede Türkiye’nin döviz cari açığını azaltacak, ülke ekonomisine ve istihdamın artmasına büyük katkı sağlayacak.