Ana sayfa Haberler 3 Boyutlu Yaz...

3 Boyutlu Yazıcı ve Özel Yazılımla Yeni “Rembrandt” Tablosu Yarattılar

1470121147_nextrembrandt3Rembrandt, ölümünden 348 yıl sonra yeni tablosuyla sanatseverlerin karşısında

ING Bank Hollanda, sanatı teknoloji ile buluşturan “The Next Rembrandt” projesinin sponsorluğunu üstlenerek, ölümünden 348 yıl sonra “yeni” bir Rembrandt tablosunun hayata geçirilmesini sağladı. Yeni tablo, ressamın 346 resminin detaylı incelenmesiyle elde edilen veri tabanı, yüz tanıma teknikleri, algoritmalar ve üç boyutlu yazıcılar yardımıyla oluşturuldu. Proje, Cannes Lions’dan Creative Data ve Cyber kategorilerinde Grand Prix ile döndü.

Dünyanın en yenilikçi bankalarından biri olan ING Bank, sanatın teknoloji ve büyük veri analizleriyle ilişkisini sorgulamanın yolunu açacak bir projeye sponsor oldu. Rijksmuseum tarafından gerçekleştirilen ve Hollandalı sanatçının ölümünden 348 yıl sonra yeni bir Rembrandt tablosu yapmanın imkânlarını araştıran “The Next Rembrandt” projesi için veri analistleri, sanat tarihçileri ve yazılımcılardan oluşan uzmanlar grubu görev yaptı. ING Bank’ın sponsorluğunda 18 ay süren çalışmalar sonunda 148 milyon pikselden oluşan ve Hollandalı ressamın tarzını birebir yansıtan yeni bir tablo oluşturuldu.

Projenin ilk adımında “ışığın ve gölgelerin ressamı” olarak tanınan Rembrandt’ın 346 tablosunun piksel piksel incelenmesiyle oluşturulan veri tabanı sayesinde ressamın çalışmalarının DNA’sına ulaşıldı. Ressamın ele aldığı konular analiz edilerek, yeni Rembrandt tablosunun 30’lu yaşlarda, koyu renk bir kıyafet giyen Kafkasya kökenli bir erkek portresi olmasına karar verildi.

Hollandalı ressamın tarzını tam olarak yansıtabilmek amacıyla yüz tanıma algoritmaları tanımlandı ve insan figürlerinde kullandığı geometrik modeller belirlendi. Bu ilkeler üzerinden yeni tablodaki modelin yüz özellikleri oluşturuldu.

Fırça darbeleri birebir taklit edildi

Rembrandt’ın içerik, şekiller ve gölgelendirme tarzını tam olarak karşılayan dijital dosya oluşturulduktan sonra fırça darbeleri ve boya katmanlarını da birebir yansıtmak üzere ressamın eserlerinin üç boyutlu taramaları yapıldı. Yükseklik verileri ile piksel verilerinin bir araya getirilmesiyle bilgisayar Rembrandt’ın fırça darbelerini taklit edecek donanıma ulaştı. Son halini alan veri, gelişmiş bir üç boyutlu yazıcıya yüklenerek her anlamda Rembrandt’ın tarzını yansıtan yeni tablo hayata geçirildi.

Cannes Lions’da iki ödül

ING Bank Hollanda’nın veri analizi ve teknolojinin en yaratıcı kullanımlarından birine imza attığı The Next Rembrandt projesi, Cannes Lions’da Creative Data (Yaratıcı Veri) ve Cyber (Siber) kategorilerinde Grand Prix ödülüne layık görüldü.

Rembrandt kimdir?

Tam adı Rembradt Harmensoon van Rjin olan Hollandalı ressam, 1606-1669 yılları arasında yaşadı. Özellikle ışık ve gölgelendirmelerin virtüözü olarak 17. yüzyıl Avrupası’nın en önemli isimleri arasında yer alan Rembrandt, kendisinden sonra gelen ressamlar üzerinde büyük etki yarattı. Portrecilikte yaptığı devrim ile ruh hallerinin insan çehresi yoluyla anlatımında o zamana kadar ulaşılmamış bir başarıya imza attı. En ünlü eserleri arasında “Profesör Tulp’un Anatomi Dersi”, “Gece Devriyesi”, “Çiçek Tanrıçası Flora” yer almaktadır.

Video linki: