Ana sayfa Haberler Portekiz Gold...

Portekiz Golden Visa – Türkler Neden Tercih Ediyor?

Portekiz Golden Visa – Türkler Neden Tercih Ediyor?

Türk yatırımcılar son yıllarda birikimlerini, tüm aile için bir B planı olacak şekilde değerlendirme yoluna giderek Avrupa vatandaşlığı alma yolunda kullanmayı seçiyorlar. Birikimi olan yatırımcılar için bunun en kolay yolu Altın Vize programıdır. Bazı Avrupa Birliği ülkeleri, özellikle dış sermaye ihtiyacı olan ülkeler Golden Visa programı uygulamaktadır. Bu program her ülkede farklı koşullar içerir. Bu koşullar minimum yatırım miktarından, yıllık ikamet süresine, dil sınavından toplam yıl miktarına kadar ülkeden ülkeye farklılık gösterir.

Ülkemizde yatırımcılar tarafından en çok rağbet gören ülkeler arasında Yunanistan, İspanya ve Portekiz vardır. Farklı hedeflere sahip yatırımcılar farklı ülkelerin Golden Vize programlarını tercih edebilmektedir. Fakat genel olarak değerlendirdiğimizde bunların içinden Portekiz Golden Visa yatırımcılarına koşullar bakımından kolaylıklar sağlamaktadır.

Portekiz Golden Visa Avantajları:

Golden Visa yatırımcısı için beş yıl boyunca Portekiz’de bulunma şartı yılda sadece 7 gündür. Bu süre kısa bir yaz tatili ile eş değerdir. Dolayısıyla, Türkiye’de yerleşik düzeni olan yatırımcılar için bu koşulun hayati bir önemi vardır. Tüm aile fertleriyle Portekiz’de 7 günlük bir tatil ile önemli bir Golden Visa koşulu yerine gelmiş olur. İspanya’da bu koşul on yıl boyunca her yıl 180 gündür. Bu şekilde İspanya Golden Visa programı, yatırımcıların on yıl süreyle zamanlarının en az yarısını İspanya’da geçirme şartını koşar. Bu koşul tüm aile düzenini değiştirme gerekliliğini getirir. Avrupa vatandaşlığını B planı olarak değerlendiren yatırımcılar için İspanya’nın bu şartı zorlayıcıdır.

Portekiz Altın Vize programının tercih edilme sebeplerinden bir diğeri de 5 yıl sonunda Portekiz vatandaşlığı hakkına erişmektir. İspanya ‘da bu süre on yıl, Yunanistan’da ise 7 yıldır. En kısa sürede ve en hafif koşulda vatandaşlık hakkını veren ülke Portekiz’dir.

Yunanistan vatandaşlığı alan ailelerin erkek fertlerini askerlik görevi beklemektedir. Bir T.C. vatandaşın Yunan askerlik görevinden sorumlu olması pek tercih edilen bir durum değildir. Oysa, Portekiz’de vatandaşların askerlik görevi yükümlülükleri yoktur. Portekiz vatandaşlığı birlikte askerlik zorunluluğunu da getirmez.

Portekiz vatandaşlığı aldıktan sonra yatırımı satsanız da haklarınız bâki kalır. Oysa, Yunanistan’da yatırımınızı sattığınız anda haklarınız da gider.

Golden Visa programına başvurup ilk oturum kartına sahip olur olmaz Portekiz’de çalışma, oturma, okuma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkında sahip olursunuz. Oysa, Yunanistan Altın Vize programı çalışma hakkı vermez.

Portekiz Golden Visa yatırımcılarına dört farklı kategoride gayrimenkul yatırım ve net tutarda yatırım fonu seçeneği sunar. Bu çeşitlilik diğer ülkelerde yoktur.

Tüm bu avantajların yanında Portekiz dünyanın 3. güvenli ülkesidir, gayrimenkul piyasası çıkış trendindedir ve Portekiz pasaportu dünyanın 6. güçlü pasaportudur. Bu yüzden 2017’den itibaren T.C vatandaşları Portekiz Altın Vize programını tercih etmektedirler. Şimdiye kadar 467 aile başvurmuştur. Çin ve Brezilya gibi nüfusu yüksek ülkelerden sonra Portekiz Golden Vize programına en çok başvuru sunan 3. ülke Türkiye’dir. Bu oran şaşırtıcı biçimde yüksektir.

Portekiz’de yatırım yapmanın tüm püf noktaları, 2021-2022 yasa değişikliği geçişinde nelere dikkat edilmesi gerektiği ve yatırımcının hedefine yönelik en verimli seçenekleri bire bir görüşmek için Euporto danışmanlarına başvurabilirsiniz. Ekibinde doğuştan Portekizli Türk bulunması ve Avrupa’da finans/gayrimenkul alanında 20 yılı aşkın tecrübenin bulunması sizi ayrıcalıklı butik bir hizmetle ve güvenle Portekiz Golden Visa programına taşıyacaktır.