Ana sayfa Haberler Koronavirüs P...

Koronavirüs Patent Başvurularında Başı 3 Ülke Çekiyor

27.03.2020 – Çin’de başlayarak tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs salgını tüm insanlığın hayatını olumsuz etkilemeye devam ederken, geçmişten bugüne kadar meydana gelen koronavirüs salgınları hakkında çeşitli araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Özellikle 2002 yılında meydana SARS salgını ile patent başvurularının ani bir yükseliş gösterdiğini belirten Destek Patent, koronavirüsle ilgili en çok patent başvurusunun Amerika, Çin ve Güney Kore tarafından yapıldığını bildirdi.

İnsanları enfekte edebilecek 7 türünün bulunduğu bilinen koronavirüs salgınları özellikle 2002 yılında SARS-COV virüsünün yayılması ile dünyada büyük yankı uyandırdı.

SARS-COV virüsü patent başvurularını ciddi oranda etkiledi

Destek Patent tarafından hazırlanan, tarihteki koronavirüs salgınlarına bağlı olarak yapılan patent başvuru haritası ile ilgili Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, şu açıklamalarda bulundu:

“Korona virüs ile ilgili ilk patent başvurusu 30 Ekim 1972 yılında yapılmıştır. 2002 yılına kadar neredeyse stabil olan artışlar, 2002 yılında SARS-COV virüsü sonrası 462 adede çıkmıştır. 2002 yılı sonrası MERS-COV virüsüne kadar ciddi artış gözlenmemiştir.

MERS-COV patent başvuruları, SARS-COV’u geçemedi

MERS-COV için yapılan patentler SARS-COV virüsü için yapılandan daha az olmuştur. 2020 ve sonrasında patent sayılarının katlanarak artacağı tahmin edilmektedir.

En çok başvuru yapan ülke: Amerika 

Korona virüs ile ilgili patent başvurularının %66’sının üç ülke tarafından yapıldığını ifade eden Kemal Yamankaradeniz, “Patent başvurusu yapan ülkelerde 581 başvuru ile Amerika ilk sırada yer alıyor. Çin yüzde 303 başvuru ile ikinci, Güney Kore ise 127 patent başvurusu ile en çok patent başvurusu yapan üçüncü ülke olmuştur” dedi.

Güney Kore’den sonra çok başvuru yapan ülke: Hollanda

Dünyada en çok koronavirüs patent başvurusu olan dördüncü ülkenin Hollanda olduğunu kaydeden Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı, konu özelinde en çok çalışma yapan diğer ülkelerin patent başvurularını şöyle özetledi:

“Hollanda’dan sonra 73 patent başvurusu ile Japonya geliyor. Takiben; İngiltere 60, Fransa 56, Rusya 52, Tayvan 41, Almanya 38, Kanada 36, Belçika 31, İspanya 27, İtalya 26, Singapur 24, Avusturya 19, İsviçre 18 patent başvurusu ile koronavirüsle ilgili en çok çalışma yapan ülkeler arasında öncelikli olmuştur.

Ülkemizde de aşı ve tedavi ile ilgili ilaç çalışmalarında bu patentlerin incelenmesi ve yapılacak buluşların patentlenebilmesi doğru bir yöntem olacaktır.”

 

Türkiye’nin Patent Sayısı ve Patent Başvuruları

17.12.2019 – Veriler, Türkiye’de Ar-Ge harcamalarının 10 yılda yaklaşık 5 kat arttığını gösteriyor. Beş yıl içerisinde 186,6 milyar liraya ulaşan Ar-Ge harcamaları, patent sayılarında da artış yaşanmasını sağlıyor. Verileri değerlendiren Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Verilen teşvik ve destekler yerini buluyor. Türkiye’de 5 yıl içinde patent başvuru sayısı %50 oranda artış gösterdi. Bu da ekonomiye %4,5’lik katkı anlamına geliyor” dedi.

Türkiye'de Yıllara Göre Patent Başvuruları
Türkiye’de Yıllara Göre Patent Başvuruları

Ar-Ge’ye verilen devlet destekleri ile birlikte yatırım harcamalarındaki artış patent başvuru sayısında da artış elde edilmesini sağlıyor. Beş yılda gerçekleştirilen 186,6 milyar liralık Ar-Ge yatırımı ve toplamda 289 bin 791’e yükselen Ar-Ge personeli sayısı patent başvurularını %50 oranında artırdı. Patent başvurularındaki artış ise doğrudan ekonomik büyümeye katkı sağlıyor.

Başvuru sayılarındaki %11’lik artış, ülke ekonomisinde %1’lik büyüme anlamına geliyor. 2016 yılı son çeyreğinden başlayarak 2017 yılı son çeyreğine kadar verilen destekle birlikte patent sayılarında ciddi bir artış oldu. Benzer şekilde 2016 ile 2017 yılları arasında ekonomide büyük bir canlılık ve büyüme gerçekleşti. 2018 yılında patent sayıları bir önceki yıla göre azalmaya başladı ve ekonomide de küçülme yaşandı.

https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/statistics/

http://www.sbb.gov.tr/buyume/

Özetle, Ar-Ge merkezlerine son 5 yılda yapılan yatırım karşılığını buldu ve patent sayılarındaki artış ülke ekonomisine yüzde 4,5’lik pozitif katkı sağladı” diyen Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, son verileri değerlendirdi.

Patentle ekonomide domino etkisi 

Sınai Haklar alanında hizmet veren Türkiye’nin en köklü ve lider kuruluşu Destek Patent’in TURKPATENT’ten aldığı verilerle elde ettiği analizi yorumlayan Yamankaradeniz, “2016, 2017 ve 2018 yıllarında 861 adet Ar-Ge merkezi faaliyete geçti. Bu 3 yıl içinde, önceki 8 yılda kurulan Ar-Ge merkezi sayısının neredeyse 4 katı kadar Ar-Ge merkezi kuruldu. Artan Ar-Ge merkezleri, başarılı çalışmalar sonucu alınan patentler, yapılan buluşlar ve faydalı modeller ile ülkemiz, Global İnovasyon Endeksi’nde 2013 yılında 68. sırada iken bu yıl 49. sıraya yükseldi. Tüm bu gelişmeler neticesinde 2013 yılından bu yana dış ticaret açığımızda da ciddi bir azalma meydana geldi. İşte tüm bu veriler göstermektedir ki, patent sayısındaki artış ülke ekonomisine doğrudan etki etmekte, ekonominin ithalat, ihracat dahil tüm bileşenlerinde adeta bir domino etkisi yaratmaktadır” dedi.

Ar-Ge yatırımı kadar patentlerimizin ticarileşmesi de önemli 

Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında atılan adımlarla Türkiye’deki Ar-Ge ekosisteminin her geçen gün daha da güçlendiğini dile getiren Kemal Yamankaradeniz, “Son 5 yıldaki başarılı performansımızı ve mevcut potansiyelimizi göz önünde bulundurursak, Dünya çapında yaşanan yükseliş eğilimini yakalamamamız için hiçbir engel yok. Ancak dünyadaki gelişim hızına ve gelişim alanlarına bakıldığı zaman ülke olarak hala gidecek uzun bir yolumuz olduğu da kesin. Dünya verilerine bakıldığında özellikle son 3 yılda dijital alanda, yapay zeka, yazılım alanları, sürdürülebilirlik gibi konularda büyük bir atak söz konusu. Gelişmiş ülkeler arasında bu alanlarda süren patent savaşını açıklanan uluslararası raporlardan da çok net okuyabiliyoruz. Biz maalesef ülke olarak bu sıralamada yokuz. Burada da Ar-Ge merkezilerine, teknoparklara, kuluçka merkezlerine, üniversitelere, akademisyenlere büyük görevler düşüyor. Önemli olan patent başvuru sayısındaki artış kadar mevcut patentlerin ticarileşmiş olması. Bir patent ya da faydalı modelin ticarileşme sürecinin yaklaşık 10 yılda tamamlandığı düşünüldüğünde; ticarileşen tescillerin artmasının da yine patent sayılarını arttırmamızdan geçtiğini unutmamak gerekir” dedi.

Patentli Kendi İcadıyla Üreten Girişimci Türkiye’yi Süpürmek İstiyor

Patent Konusunda Altın Öğütler

18.09.2017 – Avrupa Patent Vekili Erdem Kaya, Türkiye’de alınan patentlerin yarıdan fazlasının yabancılara ait olduğunu ifade ederek,”Buluşunuzu patent vekilinizin haricinde kimseyle paylaşmayın” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bursa İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleştirilen patent bilinçlendirme projesi toplantılarının dördüncüsü Kestel ve Barakfakıh organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren firma sahipleri ile AR-GE birim yöneticileri yönelik olarak gerçekleştirildi.

Avrupa Patent Vekili Erdem Kaya, toplantıya katılan firmaların AR-GE temsilcilerine patentin püf noktalarını anlattı. Kaya, “Her buluş mutlaka patent alma değeri taşır, patent almanın kişiye ve firmaya 20 yıl süre ile tekel getirisi kazanma imkanı doğuruyor. Herhangi bir teknik meseleye çözüm sağlayan her şey bir buluştur” dedi.

Sayılan bu getirilerin sağlanmasının ön koşulunun, konusunda uzman bir patent vekili ile çalışmak olduğunu vurgulayan Kaya, “Daha da önemlisi buluşunuzu patent vekilinizin haricinde kimseyle paylaşmayın” diye konuştu.

Türkiye’de halen 4 bin civarında olan patent başvuru sayısının önümüzdeki 10 yıl içinde 10 kat artması gerektiğini, aksi halde gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmanın mümkün olmadığını ifade eden Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“Günümüzde katma değerli ülke olmanın yolu, patentte ve ekonomik sıralamada aynı konumda olmaktır. Türkiye ekonomik olarak yüksek sıralarda yer almasına rağmen patent konusunda çok gerilerde yer alıyor. Türkiye’de alınan patentlerin yarısından fazlası yabancılara ait. İşletmecilerimiz kazançlarını arttırmak için ve firmalarını, kazançlarını hukuki yolla koruyabilmek için bu konuda çok hassas olmalılar”.

Toplantıda ayrıca, fikri haklar hukukundaki güncel gelişmeler konusunda Avuvat Sertel Şıracı, hibe desteklerden faydalanma yolları konusunda ise Mete Mercan, Patentin sivil toplumun boyutu konularında ise Canan Sönmez birer sunum yaptı.