Ana Sayfa Haberler Özel Okul Söz...

Özel Okul Sözleşmeleri Veliyi Korumuyor!

20.12.2019 – Özel okulların yaşadığı ekonomik problemler, birçok veli, öğrenci ve öğretmene mağduriyet yaşatıyor. Son olarak Doğa Koleji ile gündeme gelen mağduriyet, özel okulların kayıt sözleşmelerini de tartışmaya açtı. Avukat Cevat Kazma, bu sözleşmelerin neredeyse yalnızca okul sahiplerini korur nitelikte olduğunu, velilerin ve öğretmenlerin de haklarının koruma altına alınması gerektiğine dikkat çekti.

Avukat Cevat Kazma, bankacılıkta olduğu gibi özel eğitim kurumlarının mali açıdan düzenli denetlenmesi için de bir kurul oluşturulması gerektiğine değindi.

Sayıları son yıllarda artan özel eğitim kurumları, daha iyi eğitim verildiği düşüncesiyle aileler tarafından sıkça tercih ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetimine tabi olarak faaliyet gösteren özel okullar, son iki yıldır ise ekonomik sorunlarla gündeme geliyor.

Son olarak Doğa Koleji’nde yaşanan problemler nedeniyle birçok aile ve öğretmen mağdur olurken, aynı zamanda öğrencilerin eğitimi de aksama noktasına geldi. Hukukçular, bu tür sorunlar karşısında yüklü miktarlarda ödeme yapan aileleri koruyacak hukuki düzenlemeler yapılması gerektiğini savunuyor.

Sözleşmelerde Velilerin Hakları da Korunmalı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avukat Cevat Kazma, Özel Eğitim Kurumları Kayıt Sözleşmesi’nin yalnızca okulu yani işletmeyi korumaya yönelik maddeler içerdiğine dikkat çekti.

Özel okulların ailelerden kayıt aşamasında ödeme aldığını hatırlatan Cevat Kazma, “Eğitim-öğretim döneminin ücreti ailelerden hemen tahsil ediliyor. Ancak yıl içinde yaşanabilecek öngörülemeyen problemler, birçok aileyi, öğrencileri ve öğretmenleri mağdur edebiliyor.” diye konuştu. Bu tür sorunlar karşısında velilerin haklarının da koruma altına alınması gerektiğine vurgu yapan Cevat Kazma, Özel Eğitim Kurumları Kayıt Sözleşmesi’nde bu konuya dair özel maddelere yer verilmesi gerektiğini belirtti.

Cevat Kazma: “BDDK Gibi Bir Denetleme Kurulu Gerekiyor”

Velilerin büyük beklentilerle çocuklarını bu kurumlara kaydettirdiğini söyleyen Cevat Kazma, “Veliler, öğrenciler ve öğretmenler kuruma karşı tüm sorumluluklarını yerine getiriyor. Ancak yaşanan problem karşısında velilerin ödedikleri ücretler, öğretmenlerin maaşları koruma altında değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Özel eğitim kurumlarının büyük paraların döndüğü ticarethaneler haline geldiğini söyleyen Cevat Kazma, “Bankacılıkta yaşanan aksaklıkları ve olası mağduriyetleri giderebilmek amacıyla BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) kurulmuştu. Benzer bir kurul özel eğitim kurulları için de kurulmalı”dedi.