Ana Sayfa Haberler Örnek Geri-Dö...

Örnek Geri-Dönüşüm Projesi: Muz Kabuğundan İp

Alanya Belediyesinden Örnek Proje
Muz bitkisinin kullanılmayan atık gövdesinden elde edilen lifin işlenerek ipe dönüştürüldüğü atölye, Antalya’nın Alanya ilçesinde Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in katıldığı törenle açıldı.

Tosmur Ek Hizmet Binası’nda açılan atölyenin tanıtımına Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Proje Koordinasyon Birimi, Kültür Müdürü ve basın mensupları katıldılar. Muz gövdelerinin işlendikten sonra life daha sonra da ipe dönüştüğü atölyede ilk üretimi Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel yaptı. Üretimin oldukça hızlı ve kolay olduğuna dikkat çeken Başkan Yücel, ’’Alanyamız Türkiye’de muz üretiminin yapıldığı ender bölgelerden birisidir. Muz bitkilerinin meyveleri alındıktan sonra gövdeleri çevreye atılıyordu. Alanya Belediyesi olarak bu atılan muz gövdelerini değerlendirmek için böyle bir projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Muz lifi projesinin alt yapısını Proje Koordinasyon Birimimiz, ürünleri ise Kültür Müdürlüğümüz ortaya çıkardı. Muz lifinden daha ince iplik elde etmek için Ankara Üniversitesi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada sergilenen ürünler, bir ay gibi kısa bir sürede hazırlandı. Geri dönüşümün ardından elde edilen iplerle süs ve hediyelik eşyalar yapılacak. Projede emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim’’ dedi.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK VE EKONOMİK KATKI SAĞLANACAK

Projenin başlaması ile çevre kirliliğinin engelleneceğini belirten Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ’’Muz lifi kursu açarak dar gelirli ailelerimize ekonomik destek vermeyi planlıyoruz. Bunun yanında çevreye bırakılan muz gövdelerini geri dönüşüm kapsamında toplayarak burada değerlendireceğiz. Bu sayede çevre kirliliğinin de önüne geçmiş olacağız’’ dedi. İHA