Ana sayfa Haberler Online Satış ...

Online Satış Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Online Satış Yapmak

Günümüzde online alışveriş yapmak, doğal alışkanlıklarımızdan birine dönüşmüş durumda. Kıyafetten elektroniğe, hediyelik eşyadan kitaba, gıdadan kozmetiğe hemen hemen her alandan ihtiyacımızı internet üzerinden alışveriş yaparak karşılayabiliyoruz.

Bizler farkında olmasak bile, tüketicinin doğru ürüne ulaşması için arka planda iyi yapılmış analizler ve doğru satış stratejileri yatar. Online satış yaparken de bazı temel noktaları mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir.

Online satış yapmak için bilinmesi gerekenler nelerdir?

Ürün seçimi

* Online satışın başlıca kriteri, satış ürününün belirlenmesidir. Satış planınızın temelini oluşturan adım, elinizdeki imkânlar ve belli bir oranda alınabilecek riske dayalı doğru ürünün bulunmasıdır.

* İnternet satışı için ürüne karar vermeden önce -mutlaka- pazar araştırması yapılmalıdır. Eğer aklınızda belli bir ürün grubu varsa, bunların piyasadaki verimlilikleri ve kârlılıkları, zamana bağlı fiyat grafikleri, internet aramalarındaki popülaritesi, zamansal satış farklılıkları takip edilmelidir. Elde edilen verilere göre yeni stratejiler belirlenebilir.

Tedarik çeşidi

* Online satışı yapılacak ürünün tedarik çeşidi (eğer siz üretmiyorsanız), üreticinin kendisinden veya bir aracıdan sağlanabilir. Ürünün sağlıklı bir şekilde son tüketiciye ulaşacağından emin olacak şekilde alışveriş adımlarını planlamalı ve kontrol etmelisiniz.

Getirilerine göre ürünler

* Ülkemizdeki üretim potansiyelini de düşünerek maliyeti kısmen düşük ürünlere yönelebilirsiniz. Örneğin giyim ürünleri bunlardan biridir. Günlük kıyafetler; kot, t-shirt, gömlek, çorap vb. onlarca çeşit ürün internetten ne satabilirim denildiğinde seçilebilecek iyi ürün gruplarından biridir.

* Veya birim maliyeti düşük, satışı yüksek ürünleri toptan şekilde ithal edip satışa sunabilirsiniz.

Satış sonrası

* Kâr marjı yüksek ürünlerin online satışını yapmak isterseniz, sürümün daha düşük olacağını bilmelisiniz.

* Doğru ürünü ve planlamayı belirledikten sonra bile hızlı bir şekilde para kazanmaya başlamayabilirsiniz. Yapılan yatırımın zamanla karşılanacağını ve kâr marjının küçük küçük başlayıp artacağını bilmelisiniz. Ayrıca tüm bu süreç boyunca dijital pazarlama yatırımına da, ihtiyaçları karşılayacak oranlarda devam etmelisiniz.

Satış kanalı

* Pazaryeri entegrasyonu ile siz de ürünlerinizi büyük satış platformlarında satışa sunabilirsiniz. Günümüzde tüketicilerin sürekli olarak tercih ettikleri pek çok büyük satış sitesi bulunur. Reklam, geniş ürün skalası ve tüketici yorumları sayesinde bu sitelerin birçoğu alıcının güvenini kazanmıştır. Bu siteler üzerinden e-ticaret mağazaları açarak ürünlerinizi geniş bir kitleye ulaştırabilirsiniz.

Sadece bu saydığımız kriterlere bakarak bile online satış yaparak para kazanmak için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta olduğunu görebilirsiniz. https://nesatilir.com/, internetten satış yaparken izlenmesi gereken birçok adımı profesyonel olarak takip etmenizi sağlar.