Ana Sayfa Haberler Omurga Sağlığ...

Omurga Sağlığı için Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

Omurga Sağlığı için Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

Günün tüm yorgunluğu ve stresini sağlıklı ve konforlu bir uyku ile atarız. Kalitesiz bir uyku uyuduğumuzda, yaşam kalitemiz de düşer. Güne yorgun ve halsiz başlar; sırt, bel ve eklem ağrıları çekeriz. Bağışıklık sistemimiz zayıflar ve hatta psikolojik sorunlar yaşayabiliriz. Dinç ve enerjik olmamızı sağlayan kaliteli bir uyku için; omurga sağlığımızı koruyan, vücut tipimize uygun olan doğru yatağı seçmemiz çok önemli!

Omurgamızın gündüz ki duruş pozisyonunu uyurken de sağlaması gerekiyor. Uzmanlara göre, omurganın düz bir hat üzerinde hizalandığı ve desteklendiği yatak tipi, omurga sağlığı açısından en uygun olandır. Uyurken omurga ve diskler üzerine mümkün olduğunca az yük binmesi amaçlanır, bu omurgayı en az zorlayacak pozisyondur.

Omurga Sağlığı İçin “Doğru Yatak”  

Omurga sağlığı için doğru yatak uykudaki kişinin omurgasını düz bir hat üzerinde hizalayan ve destekleyen yataktır. Doğru yatak seçiminde, yatağın kişinin uyku pozisyonundan bağımsız olarak, yatış şekline uyum sağlaması gerekiyor. Yani, kişi hangi pozisyonda olursa olsun, omurgasının düzgün postürde olması gerekiyor. Düzgün postür, uyurken de gün içerisindeki kadar önemli! Doğru yatak seçildiğinde, omurga ve diskler üzerine aşırı yükler binmeyeceği için, ağrı da oluşmayacaktır.

Omurga sağlığı için çok yumuşak ya da çok sert yataklar uygun değildir. Çünkü bu yataklar bir süre sonra normal duruş pozisyonunu koruyamaz; omurga ve diskleri zorlamaya başlar. Orta sertlikteki, uzun süreli kullanıma dayanıklı ortopedik visko yatak, omurga sağlığı için en doğru seçim olacaktır. 

Vücut Tipine Uygun Doğru Yatak Seçimi

Omurga sağlığı için seçilen orta sertlikteki ortopedik visco yatağın, uyuyan kişiden en az 20 cm uzun olması, yatak genişliğinin de uyuyan kişi için en az 95 cm genişlikte olması gerekiyor.   

Buna ek olarak, kalçanızın geniş ya da dar olmasına göre biraz daha yumuşak ya da sert bir yatak tercihi yapabilirsiniz. Eğer kalça yapınız geniş ise, biraz daha yumuşak bir yatak seçerek omurganızı aynı hizada tutabilirsiniz. Eğer kalça yapınız dar ise, biraz daha sert bir yatak seçerek bel ve sırt ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Omurga Sağlığı İçin Yanlış Yatak Seçimi

Omurga sağlığı için yanlış yatak seçimi, uyuyan kişinin güne bel ve sırt ağrılarıyla uyanmasına sebep olacaktır. Bunun daha da kötü yanı, zaman içerisinde omurga ve diskler üzerindeki aşırı yüklenmeler geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olabilir. Ve hatta ciddi cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Çok sert ya da yumuşak yataklar, bir süre sonra gerekli duruşu sağlayamadığı ve normal eğrilikleri koruyamadığı için, omurga eğriliklerinde artmaya sebep olabilir. Disklere de daha fazla yük bineceği için, sinir kökü irritasyonları ve disk hastalıkları görülebilir.

Bunun için, çok yumuşak ya da çok sert yataklar yerine, orta sertlikteki ortopedik visco yatakları tercih ederek omurga sağlığınız için en doğru yatak seçimini yapabilirsiniz.

Yatak seçimi konusunda uzman görüşüne ihtiyaç duyduğunuzda https://www.morphosleep.com websitesini ziyaret ederek iletişim bölümünden destek alabilirsiniz.