Ana Sayfa Haberler Öğrencilerden...

Öğrencilerden Duygulandıran “Suriye’de Olması Gereken Bu” Çizimleri

2055614_6

28.10.2017 – Suriye’de devam eden iç savaş geriye acı, kan ve göz yaşı bıraktı. Ürdün’de Mimarlık Fakültesi öğrencileri Suriyelilerin dramlarını yansıtan fotoğrafların üzerinde yaptıkları çizimlerle olması gereken manzarayı ve mutluluğu resmetti.

Yüz binlerce kişinin yaşamını yitirdiği ve milyonlaca kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı Suriye’den her gün acı haberler gelmeye devam ediyor. Savaş uçaklarının sivillere yönelik bombardımanının sürdüğü ülkede, yerle bir olan binaların altında kalan siviller, parçalanmış çocuk cesetleri, yerle bir olan binaların olduğu onlarca görüntü ve fotoğraflar geliyor. Yüzyılın krizi olarak kabul edilen Suriye’deki dramı uluslar arası toplum izlemekle yetinirken Ürdün’de Mimarlık Fakültesi öğrencileri uluslar arası basına düşen fotoğraflar üzerinde yaptıkları çizimlerle olması gereken manzarayı resmetti.

Ürdünlü öğrenciler basit kalem çizimleri ile, evlerine bomba düşmesi sonucu çığlık atan bir babayı, elinde çiçek ve alış veriş sepeti ile eve gelirken resmediyor. Yerle bir olan mahallede büyük oğlu ile diğer aile efradını arayan anneyi, üniversiteden mezun olmuş oğlunu karşılayan bir anne olarak çiziyor. Başka bir fotoğrafta ise enkaz altında sağ kurtarılan bir bebeği, gülerek beşiğine yatırılması olarak değiştiriyor.

Ürdünlü öğrenciler yaptıkları bu çizimlerle “Suriye’de olması gereken bu” diyerek sessiz kalan uluslararası toplumu ülkedeki bu felaketin sonlandırılması için harekete geçmeye çağırıyor.