Ana Sayfa Haberler COVID-19&#821...

COVID-19’un Etkileri, Ağların Toplum Açısından Ne Derece Önemli Olduğunu Gösteriyor

Ericsson Mobilite Raporu: COVID-19’un etkileri, ağların toplum açısından ne derece önemli olduğunu gösteriyor

  • 2020 yılının sonuna kadar 190 milyon, 2025 yılının sonuna kadar ise 2,8 milyar 5G abonesi olması bekleniyor
  • Kriz zamanlarında dijital altyapılar, iletişim ihtiyaçlarının karşılanmasında kritik önem taşıyor
  • Sabit kablosuz erişim (FWA) bağlantılarının 160 milyona yaklaşması ve 2025 yılı sonuna kadar küresel mobil ağ veri trafiğinin yüzde 25’ini oluşturması bekleniyor

18.06.2020 – Ericsson (NASDAQ:ERIC), küresel 5G abone sayısının 2020 sonunda 190 milyon, 2025 sonunda ise 2,8 milyarın üzerinde olmasını bekliyor. Ericsson Mobilite Raporunun 2020 Haziran ayında yayınlanan sürümünde bu tahminlerin yanı sıra veri trafiğindeki artışlar ve bölgesel aboneliklerle ilgili diğer projeksiyonlar da yer alıyor.

Raporda ayrıca, COVID-19 salgını sırasında hayatın devam etmesi ve ailelerin birbirleriyle bağlantıda kalmasında ağların ve dijital altyapının taşıdığı önem detaylı bir şekilde inceleniyor.

Ericsson’un Şebekelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fredrik Jejdling konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “COVID-19’un hızla yayılması, dünya genelinde birçok insanın günlük yaşamında değişiklik yapmasına ve birçok durumda evden çalışmaya yönelmesine neden oldu. Bu, ağ trafiğinin hızlı bir şekilde iş bölgelerinden yerleşim alanlarına kaymasıyla sonuçlandı. En son yayınlanan Ericsson Mobilite Raporu, mobil ve sabit ağların kritik ulusal altyapılar olarak giderek çok daha önemli bir rol oynadığını gösteriyor.”

Bazı pazarlarda COVID-19 salgını nedeniyle 5G aboneliklerinde büyüme yavaşlasa da, abonelik sayısının arttığı pazarlar daha ağır basarak Ericsson’un 5G abonelikleri ile ilgili 2020 tahminlerini artırmaya teşvik ediyor.

Jejdling sözlerine şöyle devam etti: “5G’nin etkileri abonelik sayısındaki başarıdan ziyade insanlara ve işletmelere sağladığı faydalar ile değerlendirilecek.İnovasyon için tasarlanan 5G, içinde bulunduğumuz bu krizde bağlanabilirliğin gerçek değerini ortaya koyarak ekonomilerin yeniden ivme kazanmasındaki önemini gösterdi.”

Dijital altyapıların değeri

Sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle meydana gelen davranış değişiklikleri hem sabit hem de mobil ağların kullanımında ölçülebilir değişikliklere neden oldu.

Trafik artışının en büyük payı, yüzde 20-100 oranında büyüme gösteren yerleşim alanlarındaki sabit ağlar tarafından karşılandı. Ayrıca birçok servis sağlayıcı, mobil ağlarında büyük bir talep artışı olduğunu kaydetti.

Ericsson Consumer Lab tarafından 11 ülkede gerçekleştirilen bir çalışmada, katılımcıların yüzde 83’ü tecrit önlemleriyle başa çıkmada en büyük yardımcılarının bilişim teknolojileri olduğunu ifade etti. Çalışmanın sonuçları, tüketicilerin yeni gerçeklere uyum sağlamasına yardımcı olan e-öğrenim ve sağlık uygulamaları gibi BT hizmetlerinin daha çok benimsendiğini ve kullanıldığını gösteriyor.

İleriye dönük bakıldığında, katılımcıların yüzde 57’si finansal güvenlik için tasarruf yoluna gideceğini, üçte biri ise potansiyel bir ikinci COVID-19 dalgasına daha iyi hazırlanmak için 5G’ye ve evde daha iyi bir bant genişliğine yatırım yapmayı planladığını belirtti.

Sabit kablosuz erişim büyük bir rol üstleniyor

Sabit kablosuz erişim bağlantılarının 2025 sonunda yaklaşık 160 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu sayı, toplam küresel mobil ağ veri trafiğinin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyor. 2019 yılının sonunda, küresel sabit kablosuz erişim veri trafiğinin, küresel veri trafiğinin yüzde 15’ini oluşturduğu tahmin ediliyor. 2025 yılında yaklaşık 8 kat büyüyerek 53 exabayta ulaşması ve küresel toplam mobil ağ veri trafiğinin yüzde 25’ini temsil etmesi bekleniyor.

4G veya 5G üzerinden sunulan sabit kablosuz erişim, genişbant hizmetleri sunmada giderek daha düşük maliyetli bir alternatif haline geliyor. Ayrıca devlet destekli programlar ve sübvansiyonlarla birlikte dijital servisler için tüketiciler ve işletmelerden gelen talepler gibi çeşitli unsurlar da sabit kablosuz erişime olan talebi artırıyor.

Ericsson Mobilite Raporunun Haziran 2020 sürümünü indirin.

Rapor, aynı zamanda veri trafiği büyümesi, bölgesel abonelikler ve bulut tabanlı oyunlara ilişkin öngörülerin yanı sıra özel ağlar ve Verizon’un hedefli büyükşehir bölgeleri için geliştirdiği milimetre dalga stratejisi ile ilgili tahminleri de içeriyor.

Ericsson’ın iletişim servis sağlayıcıları ile şu anda yaklaşık 40’ı halihazırda kullanımda olan 93 5G anlaşması veya sözleşmesi bulunuyor.

 

Ericsson Mobilite Raporu: “Nesnelerin İnterneti, 2018 yılına kadar cep telefonlarını sollayacak”

  • 16 milyar bağlantılı cihazın, 2021 yılı sonuna kadar ‘Nesnelerin İnterneti’ne katılacağı tahmin ediliyor
  • Akıllı telefon abonelikleri, bu yıl üçüncü çeyrekte standart telefonları geride bırakacak
  • Gençlerin akıllı telefon üzerinden video izlemek için harcadığı hücresel veri son 15 ayda yüzde 127 arttı.

19.09.2017 – Ericsson (NASDAQ: ERIC) bugün yayınlanan Mobilite Raporu‘nun son versiyonunda, 2018 yılına kadar Nesnelerin İnterneti’nin (IoT), bağlantılı cihazların en büyük kategorisi olan cep telefonlarını sollayacağını ortaya koyuyor.

2015 ve 2021 yılları arasında, Nesnelerin İnterneti bağlantılı cihazların sayısının yıl bazında yüzde 23 büyümesi beklenirken, hücresel Nesnelerin İnterneti’nin en yüksek büyüme hızına sahip olacağı tahmin ediliyor. Raporda toplam 28 milyar cihazın, 2021 yılına kadar bağlantılı hale geleceği ve bu cihazların 16 milyona yakının da Nesnelerin İnterneti cihazı olacağı öngörülüyor.

Rapora göre Batı Avrupa, Nesnelerin İnterneti bağlantıları ekleyerek bu pazara liderlik ederken, Nesnelerin İnterneti cihaz sayısı 2021 yılına kadar yüzde 400 büyüme gösterecek. Bu trendi, 2018 yılında devreye alınacak Avrupa Birliği e-arama talimatını da içeren bağlantılı arabalara olan artan talep gibi düzenleyici gereksinimlerin yönlendireceği öngörülüyor.

1464779091_748371

Ericsson Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Strateji Direktörü Rima Qureshi konuya dair yaptığı açıklamada: “Cihaz maliyetlerinin düşmesi ve yenilikçi uygulamaların ortaya çıkması sayesinde Nesnelerin İnterneti her geçen gün daha da gelişiyor. 2020 yılından itibaren, 5G ağların ticari dağılımı Nesnelerin İnterneti için ağ dilimi ve daha da fazla cihaza bağlanma gibi kritik ek yetenekleri sağlayacak.” dedi.

Rapora göre bu yıl üçüncü çeyrekte, akıllı telefon abonelikleri artarak standart telefonları aşacak. 2021 yılında, akıllı telefon abonelikleri neredeyse ikiye katlanarak 3.4 milyardan 6.3 milyara çıkacak. Bunun yanı sıra raporda günümüzde 5 milyar tekil kullanıcı olduğu ve bunun, mobil teknolojinin kısa süreler içerisinde nasıl hızlı büyüdüğünün bir göstergesi olduğu belirtiliyor.

Ericsson raporuna göre gençlerin video izlemek için kullandıkları hücresel veride 15 ayda (2014-2015) yüzde 127 artış söz konusu. 2011 ve 2015 arasındaki 4 yıllık süreçte, gençlerin TV ekranı başında geçirdikleri süre yarı yarıya azalırken, akıllı telefon başında TV ya da video izlemek için geçirdikleri süre yüzde 85 arttı. Bu ve gençlerin, gelecekte de akıllı telefon üzerinden video akışının bir numaralı kullanıcıları olacağı gerçeği, telefon operatörleri için onları en önemli izleme grubu yapıyor.

2016 yılında, uzun bir zamandır beklenen 1 Gbps‘lik veri hızını destekleyen ticari LTE ağlara geçildi. 2016 yılının ikinci yarısında ise 1 Gbps’yi destekleyen cihazların başlangıçta Japonya, ABD, Güney Kore ve Çin gibi pazarlarda ve hızla diğer bölgelerde de yayılması bekleniyor. Mobil kullanıcılar gelişmiş teknoloji ve içerik sayesinde bugün ile karşılaştırıldığında mevcut hızlarından üçte iki daha hızlı veri indirebilecek ve bu hızlı teknolojinin keyfine varabilecekler.

Ericsson Mobilite Raporu’nda öne çıkan diğer başlıklar…

Küresel bir büyüme hikâyesi: Mobil geniş bant abonelikleri 2015 ve 2021 arasında, Orta Doğu ve Afrika’da dört kat artacak; Hindistan’da mobil veri trafiği, 2021’e kadar on beş kat daha büyüyecek; en olgun pazar olmasının yanı sıra 2016 yılında ABD mobil trafikte tek başına yüzde 50 büyüyecek.

Veri trafiği hız kesmeden büyümeye devam ediyor: Küresel mobil veri trafiği, akıllı telefon aboneliği sayılarının ve abone başına veri tüketiminin artması nedeniyle, 2015 ilk çeyrek ve 2016 ilk çeyrek arasında yüzde 60 büyüdü. 2021 yılı sonu itibariyle, mobil veri trafiğinin yaklaşık yüzde 90’ı akıllı telefonlar tarafından gerçekleşecek.

LTE abonelikleri, 2016 ilk çeyreğinde yüksek bir oranda büyüdü: Çeyrek boyunca 150 milyon yeni abonelik gerçekleşti. Gelişmiş kullanıcı deneyimi ve daha hızlı ağ ile dünya çapında 1.2 milyar kişiye ulaşıldı. 2016 yılında LTE‘nin 1 Gbps’lik veri hızı ile piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Ek spektrum uyumu, erken 5G dağıtımı planlanan ülkeler arasında gerekli: 5G’nin beklenenden daha hızlı kullanıma geçmesi öngörülüyor ve spektrum uyumunun olması 5G’yi erken kullanmayı planlayan ülkeler arasında gerekli kılıyor. 2020 yılının ötesinde WRC-19 için geçerli işleme ek olarak, ticari 5G dağıtımı için spektrum konusuna odaklanılıyor.

Ericsson Mobilite Raporu, dünya çapında canlı ağlardan derinlemesine ölçüm sağlayan, mobil veri trafiğinin önde gelen analizlerinden biridir. Rapor, Ağ Toplumuna mevcut trafik ve piyasa eğilimleri konusunda öngörü sağlamak için, ölçüler ve analizlerle birlikte dâhili tahminleri ve diğer ilgili çalışmaları kullanır.

Rapora eşlik eden Trafik Keşif Aracı, özelleştirilmiş grafik ve tablolar oluşturmak için kullanılabilir. Bilgi; bölgesel, abonelik, teknoloji, trafik ve cihaz tipine göre filtrelenebilir.

Raporda bağlantılı cihaz, ağ arayüzü üzerinde çift taraflı iletişim sağlayan IP yığını olan fiziksel bir cisim olarak tanımlanmıştır.