Ana Sayfa Haberler Neden Marka Z...

Neden Marka Zengini Patent Fakiriyiz, Patentin Önemi

Neden Marka Zengini Patent Fakiriyiz, Patentin Önemi

Markalaşma ya da yeni markaların ortaya çıkmasındaki artış ülkemizi marka zengini tanımına uygun hale getirdi. Bu durumun yanında patent yönünden oldukça düşük seviyede kalınması ise değer katma ve markaların kalıcılaşması süreçlerini olumsuz yönde etkiliyor. Ülkedeki üretim aşamalarını ve buluşların yaygınlaşma süreçlerini etkilediğinden patentin önemi oldukça fazladır. Yüksek sayıda marka olmasına rağmen patent sayısının düşük olmasının nedenleri de farklı sektörde çalışanlar ve istihdam yaratanlar tarafından merak edilen konular arasındadır.


Patent Nedir?

Patent kelime anlamı olarak bilimsel ya da teknik alanda bir buluşun uygulama süreçlerinde haklarının kime ya da kimlere ait olduğunun belirtildiği resmi belgedir. Söz konusu olan buluşa sahip olan kişilerin; patent süresi boyunca buluşu üretme, satma, kullanma, ithal etme haklarına sahip olması için yapılan düzenlemelerdir.

Bu düzenlemelerin sonucunda somut bir gösterge olarak buluş sahibine verilen belge, patent ismini taşır. Patentin önemi oldukça fazladır çünkü alınmasının ardından patente konu olan buluş; belge sahibinin izni dışında kullanılamaz ve üretilemez. Dolayısıyla belgenin alınması, patent süresi boyunca buluş sahibinin maddi ve manevi çıkarlarının korunmasını sağlar. Destek Patent uzmanlığında tüm bu süreçleri yönetmek ve fikirlerinizi yasal boyutlarda güvende tutmak artık çok kolay.


Patentin Önemi

Patentin önemi nedir?” sorusu hem buluş sahipleri hem de kullanıcılar tarafından en sık merak edilen sorular arasında yer alır. Toplumların yeni buluş ve üretimlere açık olduklarının bir göstergesi olan patentin önemi oldukça fazladır. Ülkenin genel durumuna ışık tutmasının yanı sıra patentin önemi açısından bilinen bir diğer durum da kullanıcılarının haklarının korunmasını sağlamasıdır. Gerçekleştirilen bir buluş üzerinde başkalarının hak iddia etmesi bu şekilde engellenir. Belge sahibi açısından patentin önemi ise aşağıdaki hakları sahibine sunar:

  • Üretilmesi
  • Satılması,
  • İthal edilmesi,
  • Çoğaltılması.

 

Patent Nasıl Alınır?

Patent nedir?” sorusuna yanıt bulunduktan sonra ilk akla gelen ise “Patent nasıl alınır?” sorusudur. Patent alma aşamalarında uzmanlardan destek almak ve gerekli işlemleri belirtilen sürelerde tamamlamak önemlidir. Destek Patent bu noktada 38 yıllık deneyimi ile hizmet vermektedir. Araştırmaların tüm aşamalarında şeffaf olunması, kurum ve bireylerin doğru bilgilendirilmesi önceden yapılan patent sorgulama aşamalarının titizlikle yürütülmesi gerekir. Bu işlemler dikkate alınırken yapılması gereken aşamalar ise şunlardır:

  • Başvuru işlemi Marka Kurumu’na yapılır.
  • Kurum tarafından araştırma raporu verilir.
  • Verilen çıktılar yayınlanır.
  • Kurum tarafından özgünlük inceleme çıktıları hazırlanır.
  • Uygun bulunması halinde patent çıktısı

Patent alma aşamalarında hem Türk patent ve Marka Kurumu hem de diğer kurum ve kuruluşlar ile iletişim kurma, belge toplama, raporlama ve tüm süreçleri takip etme işlemleri için uzman desteği alınması tavsiye edilir. Bu şekilde patent alım sürecinde kişi ya da kuruluşların hatasız bir şekilde patent sahibi olması sağlanır.


Neden Marka Zengini ama Patent Fakiri Bir Ülkeyiz?

Marka yönünden bu denli çok sayıda başvuru ve sonucun olmasında rağmen patent yönünden oldukça düşük sayıda gelişme sağlanmasının nedenlerinden biri patente gereken önemin verilmemesidir. Diğer bir neden ise patent başvuru ve alma süreçlerinin doğru yönetilememesi ve bunun sonucunda belgenin alınmamasıdır.

Buluş ya da gelişmelere yönelik patent işlemlerinin tamamında ihtiyaç duyulan destek, patent uzmanları tarafından sağlanır. Siz de patente konu olan buluşlarınızın korunması ve patentinin alınması için Destek Patent uzmanlığına güvenebilirsiniz. Destek Patent buluşunuza dair yapacağınız işlemlerde başvuru, yayın, raporlama ve takip işlemlerini profesyonel bir biçimde yürütür. Destek patent ekibinde yer alan her biri alanında uzmanlaşmış profesyonellerden yardım alarak destek patent avantajlarından faydalanabilirsiniz.