Ana sayfa Güncel Piyasa Yorumları Akaryakıtta %...

Akaryakıtta %9’luk Artış ve Etkileri

Akaryakıt fiyatlarına bugünden itibaren ÖTV zammı geldi. Benzin ve motorinde pompa fiyatı yüzde 9 artacak.

Akaryakıt fiyatlarına Özel Tüketim Vergisi düzenlemesi geldi. Düzenleme sonucu, akaryakıt pompa fiyatları ne fazla yüzde 9 zamlanacak. Belirlenen yeni ÖTV oranları Resmi Gazete’de yayımlandı ve akaryakıt pompa fiyatları yeniden belirlendi. Buna göre; motorinin litre fiyatı 45, benzinin 50, LPG’nin de 30 kuruş arttı.

Geçtiğimiz mayıs ayından itibaren akaryakıt fiyatlarında eşel mobil sistemine geçilmişti. Hem döviz hem de petrol fiyatlarındaki ilave artışlar tüketiciye yansıtılmamıştı. Bu sistem devam ediyor ancak 21 Mayıs’ta uygulanmaya başlanan bu sistemde, o tarihten bu yana ÖTV’de meydana gelen erime nedeniyle bugünkü düzenlemeye gidildi ve ÖTV tutarları yukarı çekildi. Güncellenen oranlarla eşel mobil sistemi devam edecek. Yeni bir karar alınıncaya kadar döviz ve petrol fiyatlarındaki artış pompa fiyatlarına yansımayacak.

Akaryakıt Fiyatlarında Artışın Etkileri, İş Yatırım

Akaryakıt fiyatları ÖTV artışı nedeniyle %9 arttı. Akaryakıt fiyatları ÖTV artışı nedeniyle %9 arttı. Devletin 21 Mayıs’tan bu yana TL’deki değer kaybını fiyatlara yansıtmadığı bu nedenle de ÖTV gelirlerinde erozyona neden olduğun hatırlatmak isteriz. ÖTV artışı vergi gelirlerindekierozyonu düzeltmeye yönelik. Bütçe için olumlu, enflasyon için olumsuz. Enflasyona etkisinin %0.5 olarak hesaplıyoruz.

Akaryakıt Fiyatlarında Artışın Etkileri, Şeker Yatırım

Hükümet akaryakıtta ÖTV indirimini geri çekti: Buna göre, benzin, motorin ve LPG’nin pompa fiyatları yaklaşık %9 artış gösterecek. Bunun da TÜFE enflasyonuna %0,5 civarında bir etkisi olacak.

Bu artışa karşın, pompa fiyatlarının ÖTV indirimleri ile sabit tutulması uygulamasına bundan sonra da devam edilecek. Benzinde şimdiye kadar 90 kuruşa yakın bir indirim yapılmıştı, böylelikle de %15’e yakın bir fiyat artışı önlenmişti. Dolayısıyla hükümet şimdiye kadar yapılan ÖTV indiriminin bir kısmını geri almış görünüyor.

Yapılan tüm ÖTV indirimleri aynı zamanda, hükümetin akaryakıttan alınan ÖTV gelirlerinin (2018 hedefi 67 milyar TL) yaklaşık %35’inden vazgeçmesi anlamına geliyordu. Feragat edilecek miktar çok yüksek seviyelere ulaştığı için, akaryakıt ürünlerine zam kararı kaçınılmaz olarak alınmış bir karar olarak görünüyor.

 

Motorine neden zam geliyor?