Ana Sayfa Haberler Moody’s, Türk...

Moody’s, Türkiye İçin Değerlendirme Yayımlamadı

30.05.2022 – Moody’s, Türkiye için değerlendirme yayımlamadı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye için 2022 yılı takviminde yer alan değerlendirme tarihi olan 27 Mayıs Cuma günü kredi notuyla ilgili bir rapor yayımlamadı. Kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirme takvimleri referans niteliğinde olup, o tarihlerde gözden geçirme yapılmadığı zamanlar oluyor. Moody’s’in takviminde bir sonraki Türkiye değerlendirme tarihi 26 Kasım 2022 olarak görülüyor.

Moody’s Türkiye’yi yatırım yapılabilir sınırının 5 kademe, S&P ise 4 kademe altında değerlendiriyor. Fitch ise en son Şubat ayı değerlendirmesinde Türkiye’nin kredi notunu BB-“den “B+”ya indirdiğini ve “negatif” olan görünümün devam ettiğini açıklamıştı.

Moodys: Merkez Bankası başkanı Değişikliği Banka Notları İçin Negatif

25.03.2021 – Moody’s’in 25 Mart tarihli haftalık kredi görünümü raporunda, Naci Ağbal’ın atandıktan sadece dört ay sonra, faiz artırımının ardından TCMB başkanlığı görevinden alınmasının Türk bankalarının kredi notları açısından negatif olduğu belirtildi.

Raporda; merkez bankasının kredibilitesinin azalması halinde bankaların piyasalara erişiminin daha maliyetli, sendikasyonların ise kısa vade ile sınırlı olacağı ifade edildi. Ancak Türk bankalarının yeterli yabancı para likiditesine sahip olmasının ve 2018 kur krizinden bu yana dış finansman gereksinimlerini azaltmış olmalarının riskleri kısmen sınırladığı da vurgulandı.

 

Moody’s Türkiye’nin Notunu Düşürdü

13.09.2020 – Moody’s Türkiye’nin notunu düşürdü ve negatif görünümü sürdürdü… Enver Erkan

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Türkiye’nin kredi notunu, finansal tampondaki erozyonun yanı sıra ülkenin dış kırılganlıklarını ve kurumsal zorluklarını işaret ederek indirdi. Kuruluş, Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye indirdi ve derecelendirme görünümünü beklenenden daha hızlı bozulabilir mali tasarruf tedbirlerini kaydederek “negatif”te bıraktı.

Moody’s Türkiye kredi notu tarihsel gelişimi… (Kaynak: Moody’s Investors Service, Bloomberg)

Moody’s’in not indirmesine dayanak oluşturan faktörlerin ödemeler dengesi, mali denge ve jeopolitik risklerin üzerine yoğunlaştığı görülüyor. Dolarizasyon halen yüksek seviyelerde ve cari dengenin kötüleşmesinde etken olabilecek bir unsur. Bankacılık sisteminde de toplam mevduatın da %50’sinden fazlası döviz cinsinden olmayı sürdürüyor. İthalat sıkışması ve zayıf TRY’nin ihracat rekabeti üzerindeki etkisi olumlu etkenler olabilir gibi görünüyor, ama bazı ihracatçı sektörlerdeki yoğun ithalat girdi kullanımı itibariyle ihracattaki iyileşmenin sınırlı kalma ihtimali vardır. Turizm gelirleri ise pandemi etkisiyle beraber azaldı ve 2021’de düzelme pandemi koşullarının düzelmesine bağlıdır. Bütçe açığı, pandemi nedeniyle sağlanan ekonomik desteklerden dolayı arttı. Kamu mali dengesi ve yükümlülükleri de döviz kurlarından etkilenebilir. TRY’nin değer kaybının yüksek enflasyon etkisi de para politikalarının yeterli sıkılığa getirilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor.

Moody’s takvim haricinde bir değerleme yaptı ve hem notu indirirken hem de görünümü de negatifte tuttu. 4 Aralık’ta ise planlı değerlendirmesi olacak. Kısa vadede ihtiyacımız olan etkin politika mekanizması ve azaltılan jeopolitik gerilimler ile güvenin artırılması, uzun vadede ekonomik reformlara yoğunlaşmaktır.

 

 

08.06.2020 – Cuma açıklama yapması beklenen Moody’s Türkiye değerlendirmesini dün gece geç saatte yaptı. Kredi notu ve görünümde herhangi bir değişikliğe gitmeyen Moody’s Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para cinsi kredi notunu B1’de görünümü de negatifte tuttu. Kuruluş kredi notu ve görünümünün büyük ve yayılmış bir ekonomi ve ılımlı kamu borcu seviyesine karşılık yüksek dış kırılganlık, kurumsal güçte ve politika etkinliğinde devam eden aşınmayı yansıttığını belirtti. Açıklamasında Türkiye’nin dış borcunun büyük bir bölümünün özel sektöre ait olması dolayısıyla kamunun finansman risklerinin sınırlı olduğunu belirten Moody’s bununla birlikte özel sektörün krize güçlü bir ekonomik durumda girmediğinin altını çizdi.

 

Moody’s, Türkiye Ekonomisini Değerlendirdi

13.04.2020 – Moody’s, Türkiye ekonomisini değerlendirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Cuma akşamı Türkiye ekonomisini kapsamlı bir şekilde değerlendirdiği bir rapor yayınladı. Moody’s kredi değerlendirmesinde büyük ve çeşitlendirilmiş bir ekonomi ile ılımlı kamu borcu karşısında, yüksek dış kırılganlık ve kurumsal güç ile politika etkinliğindeki yıpranmanın dengelendiğini belirtiyor.

Koronavirüs salgını karşısında mali ve parasal politika duruşunun daha fazla gevşetildiğini, ancak tedbirlerin görece küçük olduğu ve ekonomi politikasındaki belirsizliğin sürdüğü ifade edildi. Merkez bankasının Döviz rezerv pozisyonunun önemli ölçüde küçüldüğü ifade edilen raporda, dış finansman ihtiyacının yüksek ve maliyetli olduğuna dikkat çekildi.

Moody’s ayrıca petrol fiyatındaki dış finansman ihtiyacının yüksek ve maliyetli olmasına ve rezervlerdeki düşüşe işaret ederek, Covid-19 salgını sonrası ödemeler dengesi ile ilgili risklerin arttığını da söylüyor. Petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen ödemeler dengesi krizi riskinin hala somut olduğu ve sermaye çıkışlarından dolayı arttığı belirtildi. Moody’s GSYH’nin 2020 yılında %1,4 daralmasının ardından 2021’de %0,8 büyümesini bekliyor.

Türkiye’nin kredi görünümünü dört unsurun belirlediğini belirtti. Bunlar, ekonomik güç, kurumsal ve yönetimsel güç, mali güç ve olay riskine duyarlılığı.

 

 

Moody’s: Negatif Reel Faiz Yatırımcı Güvenini Zayıflatıyor…

27.02.2020 – Moody’s: Negatif reel faiz yatırımcı güvenini zayıflatıyor…

Moody’s yayımladığı raporda Türkiye’deki (cari enflasyona göre) negatif reel faizin yatırımcı güvenini zayıflatacağını ve bankaların kredi notu için negatif olduğunu açıkladı. Raporda negatif reel faizin Merkez Bankası kredibilitesini olumsuz etkileyebileceği ve lira mevduatlarına daha az faiz ödenmesinin ekonomide daha yüksek dolarizasyona yol açabileceğine değiniliyor. Moody’s Türkiye’nin kredi notunu 5 Haziran tarihinde gözden geçirecek.

 

Moodys’e 16 Milyon Dolarlık Ceza

29.08.2018 – ABD SPK’sı SEC, kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s’in iç raporlamalar ve değerlendirmelerdeki aksamalar ve kredi derecelendirme notlardırmalarında tutarsız uygulama ve tanımlama eksikliği suçlamalarıyla 16.25 milyon dolar ceza kesti. Bu durumun SEC’in kestiği ilk derecelendirme eksikliklerine dayanan ceza olduğu belirtildi. Moody’s suçlamalar ve eksikliklerle ilgili bir açıklama yapmadı.

Moody’s ‘in en son icraatı 17 Ağustos’ta Türkiye’nin ülke notu indirimine takriben bir dizi şirketlerin ve finans kurumlarının kredi notunda indirime gittiği açıklamak olmuştu:

Anadolu Efes: Notu Ba2’ye indirildi, görünüm negatif
Coca Cola İçecek: Notu Ba2’ye indirildi, görünüm negatif
Doğus Holding: Notu B1’e indirildi
Erdemir: Notu Ba3 ‘e indirildi görünüm negatif
Koç Holding: Notu Ba2’ye indirildi
Türk Hava Yolları: Notu Ba3 olarak teyit edildi, görünüm negatif
Tüpraş: Notu Ba2’ye indirildi, görünüm negatif
Turkcell: Notu Ba2’ye indirildi, görünüm negatif
T.Şişe Cam: Notu Ba2’ye indirildi, görünüm negatif
Petkim : Notu B1 olarak teyit edildi görünüm negatif

Moody’s, Türkiye’de faaliyet gösteren 20 finans kuruluşunun notunu da indirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu 14 bankanın temel kredi notlarını bir basamak ve dört bankanın (Denizbank, Odea Bank, Türkiye İş Bankası ve TSKB) temel kredi notlarını iki basamak ve iki finans kurumunun notunun da birer basamak düşürdüğünü açıkladı.

Türkiye’yi Destekleyenlere Fazladan İndirim!

Türk Lirası’nın yoğun saldırıya maruz kaldığı günlerde genel müdürlerinin piyasayı destekleyici açıklamalar yaptığı Türkiye İş Bankası ve Denizbank’ın notlarının 2 basamak birden indirilmesi ise ayrıca dikkat çekti.

Aslında Bu İlk Değil

Moody’s’e kesilen ceza uluslararası piyasalarda da yer buldu ve kredi derecelendirme kuruluşlarının daha önceki icraatlarını akla getirdi. Aşağıdaki yazımızda bu kuruluşların nasıl ortaya çıktığı, metadolojileri ve ekonomik krizlerdeki rollerinin ele alındığı ayrınıtılı bir makale bulacaksınız:

S&P’nin 2 Trilyon Dolarlık Hesap Hatası

Kredi derecelendirme kuruluşları ve finansal sihirbazlık

S&P’ye 5 Milyar Dolarlık Dava

Metodoloji ve Tarafsızlık Hikayesi

Kapitalizmin Açmazı: Kredi Derecelendirme Kuruluşları, Tunç Şatıroğlu