Ana sayfa Haberler Moody’s: Nega...

Moody’s: Negatif Reel Faiz Yatırımcı Güvenini Zayıflatıyor…

Moody’s: Negatif Reel Faiz Yatırımcı Güvenini Zayıflatıyor...

27.02.2020 – Moody’s: Negatif reel faiz yatırımcı güvenini zayıflatıyor…

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Moody’s yayımladığı raporda Türkiye’deki (cari enflasyona göre) negatif reel faizin yatırımcı güvenini zayıflatacağını ve bankaların kredi notu için negatif olduğunu açıkladı. Raporda negatif reel faizin Merkez Bankası kredibilitesini olumsuz etkileyebileceği ve lira mevduatlarına daha az faiz ödenmesinin ekonomide daha yüksek dolarizasyona yol açabileceğine değiniliyor. Moody’s Türkiye’nin kredi notunu 5 Haziran tarihinde gözden geçirecek.

 

Moodys’e 16 Milyon Dolarlık Ceza

29.08.2018 – ABD SPK’sı SEC, kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s’in iç raporlamalar ve değerlendirmelerdeki aksamalar ve kredi derecelendirme notlardırmalarında tutarsız uygulama ve tanımlama eksikliği suçlamalarıyla 16.25 milyon dolar ceza kesti. Bu durumun SEC’in kestiği ilk derecelendirme eksikliklerine dayanan ceza olduğu belirtildi. Moody’s suçlamalar ve eksikliklerle ilgili bir açıklama yapmadı.

Moody’s ‘in en son icraatı 17 Ağustos’ta Türkiye’nin ülke notu indirimine takriben bir dizi şirketlerin ve finans kurumlarının kredi notunda indirime gittiği açıklamak olmuştu:

Anadolu Efes: Notu Ba2’ye indirildi, görünüm negatif
Coca Cola İçecek: Notu Ba2’ye indirildi, görünüm negatif
Doğus Holding: Notu B1’e indirildi
Erdemir: Notu Ba3 ‘e indirildi görünüm negatif
Koç Holding: Notu Ba2’ye indirildi
Türk Hava Yolları: Notu Ba3 olarak teyit edildi, görünüm negatif
Tüpraş: Notu Ba2’ye indirildi, görünüm negatif
Turkcell: Notu Ba2’ye indirildi, görünüm negatif
T.Şişe Cam: Notu Ba2’ye indirildi, görünüm negatif
Petkim : Notu B1 olarak teyit edildi görünüm negatif

Moody’s, Türkiye’de faaliyet gösteren 20 finans kuruluşunun notunu da indirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu 14 bankanın temel kredi notlarını bir basamak ve dört bankanın (Denizbank, Odea Bank, Türkiye İş Bankası ve TSKB) temel kredi notlarını iki basamak ve iki finans kurumunun notunun da birer basamak düşürdüğünü açıkladı.

Türkiye’yi Destekleyenlere Fazladan İndirim!

Türk Lirası’nın yoğun saldırıya maruz kaldığı günlerde genel müdürlerinin piyasayı destekleyici açıklamalar yaptığı Türkiye İş Bankası ve Denizbank’ın notlarının 2 basamak birden indirilmesi ise ayrıca dikkat çekti.

Aslında Bu İlk Değil

Moody’s’e kesilen ceza uluslararası piyasalarda da yer buldu ve kredi derecelendirme kuruluşlarının daha önceki icraatlarını akla getirdi. Aşağıdaki yazımızda bu kuruluşların nasıl ortaya çıktığı, metadolojileri ve ekonomik krizlerdeki rollerinin ele alındığı ayrınıtılı bir makale bulacaksınız:

S&P’nin 2 Trilyon Dolarlık Hesap Hatası

Kredi derecelendirme kuruluşları ve finansal sihirbazlık

S&P’ye 5 Milyar Dolarlık Dava

Metodoloji ve Tarafsızlık Hikayesi

Kapitalizmin Açmazı: Kredi Derecelendirme Kuruluşları, Tunç Şatıroğlu

Moody’s: Negatif Reel Faiz Yatırımcı Güvenini Zayıflatıyor...