Ana sayfa Haberler Fitch, 4 Bank...

Fitch, 4 Bankanın Notlarını Düşürdü

Fitch dün yaptığı açıklamada, Anadolubank ve Fibabanka’nın uzun vadeli kredi notlarını BB- ‘dan B+&la, Şekerbank (SKBNK)’ın kredi notunu B+’dan B’ye ve Odeabank’ın notunu BB-‘den B’ye indirdiğini duyurdu. Fitch bu bankaların Yaşabilirlik Notlarını da düşürürken, notları olası bir indirim için izlemeden çıkardı ve görünümlerini ‘negatif’ olarak belirledi.

Fitch, not indiriminin son dönemde piyasa oynaklığı döneminde bankaların performanslarına, varlık kalitelerine, likidite ve fonlama profillerine yönelik artan riski yansıttığını, ekonomide sert bir iniş yaşanması ve yatırımcı güveninde kötüleşme riskini de hesaba kattıklarını ifade etti.

Moody’s, “Not Verdiğimiz Türk Şirketlerinin Çoğu Refinansman Risklerini Yönetebilirler”

11.09.2018

Moody’s Investors Service, bugün yayınlanan bir raporda sağlıklı likidite profillerinin ve iyi dengelenen borç vadelerinin finansal olmayan Türk firmalarının kredi kalitesini önümüzdeki 12-18 ay boyunca potansiyel refinansman risklerinden koruyabileceğini belirtti.

Türk şirketlerinin kredi kalitesi için en büyük riskin; Türkiye’nin geniş bankacılık sistemi ve ekonomisi için dış kaynak kullanılabilirliğinde potansiyel bir azalma olduğunu ancak bunun şu anda Moody’s’in temel durum senaryosu olmadığı vurgulandı.

“Türk şirketlerinin kredi kalitesi için en büyük risk, eğer Türkiye bankacılık sisteminin ve ekonominin dış fonlamaya erişiminin sıkılaşması halinde şirketlerin borçlanmaya erişimlerinde potansiyel azalma” olabileceğini söyleyen Moody’s, bununla birlikte mevcut durumda bunun temel senaryoları olmadığını altını çizdi.

Raporda, TL’deki değer kaybı ile birlikte dolar/euro cinsinden borç geri ödeme maliyetlerinin artmasından en kötü etkilenen kesimin döviz geliri ve dövize endeksli geliri olmayan korunmamış kısa vadeli döviz borcu olan kaldıraçlı şirketler olduğu belirtildi. Moody’s’in raporuna göre yedi Türk şirketi, piyasa lideri pozisyonları, offshore malzeme gelirleri veya döviz bağlantılı gelirleri, aktif kur riski yönetimi politikaları, güçlü bilançolar ve sağlıklı likidite desteğiyle, devletin Ba3 tahvil notunun bir kademe üzerinde derecelendiriliyor.

Moodys’e 16 Milyon Dolarlık Ceza

 

Moodys 20 Finans Kuruluşunun Notunu İndirdi

29.08.2018

Moody’s, Türkiye’de faaliyet gösteren 20 finans kuruluşunun notunu indirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu 14 bankanın temel kredi notlarını bir basamak ve dört bankanın (Denizbank, Odea Bank, Türkiye İş Bankası ve TSKB) temel kredi notlarını iki basamak ve iki finans kurumunun notunun da birer basamak düşürdüğünü açıkladı.

Türk Lirası’nın yoğun saldırıya maruz kaldığı günlerde genel müdürlerinin piyasayı destekleyici açıklamalar yaptığı Türkiye İş Bankası ve Denizbank’ın notlarının 2 basamak birden indirilmesi ise ayrıca dikkat çekti.