Ana sayfa Haberler Moody’s 2019’...

Moody’s 2019’da Türkiye İçin Daralma Öngördüğünü Söyledi


Kredi Derecelendirme kuruluşu Moody’s Investor Service yeni yayınladığı raporda 2019 için küresel büyümede yavaşlama, finansal piyasalarda oynaklık, yükselen faizler ve korumacı politikalar gibi riskleri işaret ederek önümüzdeki yılın gelişen piyasalar için zor bir yıl olacağını belirtti.

Türkiye’nin artan kurumsal zorluklarına dikkat çeken raporda Türkiye ekonomisinde önemli ölçüde bir yavaşlama beklenmesi dikkat çekerken kurum Türkiye için 2018’de %1,5 büyüme, 2019’da ise %2 daralma bekliyor.

Moody’s: 2019’da Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Daha Zorlu Olacak

Moody’s Gelişmekte Olan Ülkeler için 2019 yılına ait görünümü anlatan bir raporuna göre küresel büyümedeki yavaşlama, finansal piyasalarda ve faiz oranlarında devam eden oynaklık, artan jeopolitik riskler ve korumacı dış ticaret politikaları nedeniyle 2019 yılında gelişmekte olan ülkeler için kredi koşullarının daha zorlu olacak. Moody’s Türkiye ve Afrika’nın bazı kısımları için görünümün negatif olduğunu Ortadoğu için ise karışık bir durumun olduğunu belirtiyor.

2019 yılında kredi koşularının ülkelerin vereceği politika tepkilerine göre değişiklik göstereceğinin belirtildiği raporda Türkiye’nin politik belirsizlik ve artan kurumsal zorluklarla karşı karşıya olduğu not edildi. Moody’s Türkiye’nin bu yıl %1,5 büyümesini gelecek yıl ise %2,0 daralmasını bekliyor.

Moody’s in geçmiş büyüme tahminlerini ve gerçekleşmeleri şu şekilde gerçekleşti:

27 Nisan 2016’da Moody’s, Türkiye’de ekonomik büyümenin bu sene (2016 için) yüzde 3,4, gelecek yıl (2017 için) ise yüzde 3,6 seviyesinde gerçekleşmesini beklediğini belirtti.

Türkiye 2016’da son çeyreğinde yüzde 3,5, 2016’nın tamamında yüzde 2,9 büyüdü. 2017’nin 1. çeyreğinde yüzde 5 büyüdü. 2017’nin tamamında yüzde 7,4 büyüdü. Yani Türkiye 2017’de Moody’s öngörüsünün 2 katından fazla büyüdü.

 

Fitch 20 Türk Bankasının Notunu Düşürdü

02.10.2018 – Fitch 20 Türk Bankasının yabancı para cinsinden notunu BB den BB-‘a düşürürken, görünümü negatif olarak belirledi. Derecelendirme kuruluşunun bankaların notunu indirmesi, TL’de yaşanan hızlı değer kaybından sonra risklerin bankacılık sektörü açısından artması ve bunun yanında yavaşlayan ekonominin getireceği ek risk ve yüklere bağlanıyor. Bununla birlikte son dönemde TL’de görülen görece istikrar, Merkez Bankası’nın daha Ortodoks politikalar uygulamaya başlaması ve daha pahalı olmasına rağmen bankaların yurtdışı finansmana ulaşımının devamı olumlu gelişmeler olarak kaydedilmiş.

  • Fitch yaptığı açıklamada, 20 Türk bankası ve bağlı ortaklıklarının yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını düşürdüğünü duyurdu. Fitch ayrıca, 12 bankanın Finansal Kapasite notlarını da indirdi.
  • Yabancı sahipli bankaların yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notlarının BB’den BB-‘ye indirildiğini belirten Fitch, bunun Türkiye’nin dış finansmanına ilişkin kayda değer risk değerlendirmesinde yapılan revizeyi yansıttığını ifade etti.
  • Fitch, ticari kamu bankaları, Vakıf Katılım Bankası ve TSKB’nin uzun vadeli kredi notlarının ve Destek Notu Tavanları’nın BB-‘den B+’ye düşürülmelerinin ve revize edilmelerinin Türk otoritelerin döviz cinsinden destek sağlama kabiliyetlerine yönelik büyük riskler bulunduğu görüşünü yansıttığını da vurguladı.
  • Fitch, Bankaların Finansal Kapasite notlarının düşürülmesinin, bu bankaların tek başlarına ayakta kalma kredi profillerine yönelik risklerin 20 Temmuz 2018’de yapılan son gözden geçirmeden bu yana artmasını yansıttığını belirtti.

Kurumların konu ile ilgili yorumları şu şekilde:

İş Yatırım: Söz konusu not indiriminin diğer iki derecelendirme kuruluşunun not indiriminden sonra gelmesi ve Akbank’ın yakın zamanda sendikasyonunun başarıyla çevirmesi nedeniyle etkisinin sınırlı kalacağını düşünüyoruz.

Deniz Yatırım: Bankacılık hisselerinde haberin negatif etki yapabileceğini düşünüyoruz

Oyak Yatırım: Haberin genel olarak bankacılık sektörü için olumsuz olduğunu düşünüyoruz.

 

Moody’s 9 Türk Bankasının Notunu Düşürdü

27.09.2018

Moody’s, Türkiye’de 9 bankanın döviz cinsi mevduat notlarını indirdi. Moody’s Investors Service, Akbank AKBNK, Alternatifbank, ING Bank (Türkiye), QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankasi, Garanti Bankasi GARAN, Türkiye Vakıflar Bankası VAKBN ve Yapı ve Kredi Bankası’nın YKBNK döviz cinsi banka mevduatı notlarını B1’den B2’ye indirdiğini açıkladı.

Not indiriminin 24 Eylül’deki Türkiye’nin döviz cinsinden mevduat notunun düşürülmesinden kaynaklandığı belirtildi. Moody’s, önceki gün Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para cinsinden banka mevduatları için ülke tavanı notunu B1’den B2’ye indirdiğini açıklamıştı.

Kurumlar bu haberlerin hisse performanslarında etkili olmasını beklemiyorlar.

 

Fitch, 4 Bankanın Notlarını Düşürdü

12.09.2018

Fitch dün yaptığı açıklamada, Anadolubank ve Fibabanka’nın uzun vadeli kredi notlarını BB- ‘dan B+&la, Şekerbank (SKBNK)’ın kredi notunu B+’dan B’ye ve Odeabank’ın notunu BB-‘den B’ye indirdiğini duyurdu. Fitch bu bankaların Yaşabilirlik Notlarını da düşürürken, notları olası bir indirim için izlemeden çıkardı ve görünümlerini ‘negatif’ olarak belirledi.

Fitch, not indiriminin son dönemde piyasa oynaklığı döneminde bankaların performanslarına, varlık kalitelerine, likidite ve fonlama profillerine yönelik artan riski yansıttığını, ekonomide sert bir iniş yaşanması ve yatırımcı güveninde kötüleşme riskini de hesaba kattıklarını ifade etti.

Moody’s, “Not Verdiğimiz Türk Şirketlerinin Çoğu Refinansman Risklerini Yönetebilirler”

11.09.2018

Moody’s Investors Service, bugün yayınlanan bir raporda sağlıklı likidite profillerinin ve iyi dengelenen borç vadelerinin finansal olmayan Türk firmalarının kredi kalitesini önümüzdeki 12-18 ay boyunca potansiyel refinansman risklerinden koruyabileceğini belirtti.

Türk şirketlerinin kredi kalitesi için en büyük riskin; Türkiye’nin geniş bankacılık sistemi ve ekonomisi için dış kaynak kullanılabilirliğinde potansiyel bir azalma olduğunu ancak bunun şu anda Moody’s’in temel durum senaryosu olmadığı vurgulandı.

“Türk şirketlerinin kredi kalitesi için en büyük risk, eğer Türkiye bankacılık sisteminin ve ekonominin dış fonlamaya erişiminin sıkılaşması halinde şirketlerin borçlanmaya erişimlerinde potansiyel azalma” olabileceğini söyleyen Moody’s, bununla birlikte mevcut durumda bunun temel senaryoları olmadığını altını çizdi.

Raporda, TL’deki değer kaybı ile birlikte dolar/euro cinsinden borç geri ödeme maliyetlerinin artmasından en kötü etkilenen kesimin döviz geliri ve dövize endeksli geliri olmayan korunmamış kısa vadeli döviz borcu olan kaldıraçlı şirketler olduğu belirtildi. Moody’s’in raporuna göre yedi Türk şirketi, piyasa lideri pozisyonları, offshore malzeme gelirleri veya döviz bağlantılı gelirleri, aktif kur riski yönetimi politikaları, güçlü bilançolar ve sağlıklı likidite desteğiyle, devletin Ba3 tahvil notunun bir kademe üzerinde derecelendiriliyor.

Moodys’e 16 Milyon Dolarlık Ceza

 

Moodys 20 Finans Kuruluşunun Notunu İndirdi

29.08.2018

Moody’s, Türkiye’de faaliyet gösteren 20 finans kuruluşunun notunu indirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu 14 bankanın temel kredi notlarını bir basamak ve dört bankanın (Denizbank, Odea Bank, Türkiye İş Bankası ve TSKB) temel kredi notlarını iki basamak ve iki finans kurumunun notunun da birer basamak düşürdüğünü açıkladı.

Türk Lirası’nın yoğun saldırıya maruz kaldığı günlerde genel müdürlerinin piyasayı destekleyici açıklamalar yaptığı Türkiye İş Bankası ve Denizbank’ın notlarının 2 basamak birden indirilmesi ise ayrıca dikkat çekti.