Ana Sayfa Haberler Mastercard Tu...

Mastercard Turizm Araştırması: Türkiye Havacılığın En Hızlı Toparlandığı Beşinci Ülke

20.10.2020 – Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19’dan en çok etkilenen sektörlerden olan turizm ve eğlence endüstrilerinde kısmi toparlanma başladı. Mastercard tarafından yayınlanan Recovery Insights: Travel Check-In raporuna göre Türkiye havacılık sektörünün en hızlı toparlandığı 5’inci ülke oldu.

2020 yılının başında ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan COVID-19 salgını, seyahat yasağı, fiziksel izolasyon ve karantina gibi uygulamalar nedeniyle turizm ve eğlence sektörünü de önemli derecede etkiledi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu (UNWTO) verilerine göre yılın ilk 7 ayında uluslararası seyahat edenlerin sayısı yüzde 65 düşerken, dünya çapında turizmden elde edilen gelirler de 460 milyar dolar azaldı.

Küresel ticaretin nabzını tutan ödeme sistemleri lideri Mastercard, Recovery Insights: Travel Check-In raporu ile turizm ve eğlence sektörlerindeki toparlanmayı mercek altına alıyor. Havacılık, konaklama gibi sektörlerin yanı sıra restoran, kafe gibi yerlerde yapılan harcamaları da kapsayan rapora göre Avrupa bölgesel seyahatlerin sağladığı avantaj nedeniyle ipi göğüsledi. Özellikle Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin (BRIC) ülkelerinde olduğu gibi geniş coğrafya ve kalabalık nüfusa sahip bazı ülkelerde ise toparlanma iç hat uçuşlarından geldi. Çin ve Rusya’nın havacılık sektöründe toparlanmada küresel uçuşlar önemli rol oynarken, Brezilya ve Hindistan’da ise bölgesel uçuşlar etkili oldu.

Çin ve Rusya havacılığın hızlı toparlandığı ülkeler olarak dikkat çekerken, Hindistan ve Brezilya sekizinci ve dokuzuncu sıraya yerleşti. Türkiye ise yine geniş coğrafyasından kaynaklı iç hatlar ve özellikle Avrupa’dan yapılan uçuşların da etkisiyle havacılıkta en hızlı toparlanma yaşanan beşinci ülke oldu.

 

 

Mastercard Hedef Şehirler Endeksi: İstanbul ve Antalya Yükseliyor

İstanbul ve Antalya bir basamak daha yükseldi

10.09.2019 – Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard, 11 yıldır yayımladığı Hedef Şehirler Endeksi’nin 2019 sonuçlarını paylaştı. 2019 Endeksine göre Bangkok dünya sıralamasında yine birinciliği kimseye kaptırmazken, global listede ilk 10’da yer alan İstanbul, dünya sıralamasında bir basamak daha yükselerek 8.sıraya oturdu. 20 şehirlik dünya sıralamasına geçen yıl 11. sıradan giriş yapan Antalya ise 10.sıraya yükseldi.

Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard, dünyanın en çok seyahat edilen 200 şehri için turistik ziyaret ve harcama trendlerini inceledi. Ziyaretçilerin hedef kentlerde yaptığı harcamalar ve yolcu sayısındaki değişimleri 2018 yılı için ele alırken, 2019 için ziyaretçi ve yolcu sayısındaki büyüme tahminlerini sundu. 2009’dan bu yana yayımlanan endekse göre son 11 yılda dünya genelinde yatılı ziyaretçi sayısı yüzde 76 oranında arttı.

İstanbul ve Antalya yine yükselişte

Global listede son yıllarda ilk 10’daki yerini koruyan İstanbul, dünya sıralamasında bir basamak daha yükselerek 8.sıraya otururken, 20 şehirlik dünya sıralamasına 11. sıradan geçen sene giriş yapan Antalya ise bu sene 10.sıraya yükseldi.

Rapora göre İstanbul’u ziyaret eden seyahat severler, 2018 yılında toplamda 13,5 milyon dolara yakın harcama yaptılar. Antalya’da ise bu rakam 12,5 milyon dolar oldu. Raporda ziyaretçilerin günlük ortalama harcama miktarlarının İstanbul’da 106 dolar, Antalya’da ise 44 dolar olduğu belirtilirken, bu durumun aynı zamanda ziyaretçilere maliyet avantajı sağladığı ifade ediliyor. Antalya’da ortalama 14 gece kalınırken, İstanbul için bu süre 6 gece.

Vazgeçilemeyen şehir Bangkok

Endekste son 10 yılda gerek ziyaretçi sayısı gerekse harcamalar toplamının düzenli bir şekilde artması dikkat çekerken, 2009’dan bu yana ziyaretçi sayısı yüzde 6,5, harcamalar ise yüzde 7,5 artıyor. Ziyaretçi sayısında yaşanan yüzde 9,5 artış ile Asya-Pasifik bölgesi dikkat çekerken, Avrupa’da ise ziyaretçi sayısı yüzde 5,5 arttı.

Endekste, küçük şehirlerin artan bir şekilde tercih edilmesine karşılık, ilk 10 şehir yine yerini korudu. 200 şehrin mercek altına alındığı raporda Bangkok 22 milyon yatılı ziyaretçi ile 2019’da da birinciliği kimseye kaptırmadı. 19 milyon yatılı ziyaretçi ile Londra ve Paris Bangkok’un ardından 2. ve 3. sırada yer alıyor. Rapor sonuçlarına göre dünya genelinde, Londra hariç, ilk 10 içinde yer alan tüm şehirler, 2018 yılına göre daha fazla ziyaret aldı. Londra’yı ziyaret edenlerin sayısının ise yüzde 4 azaldığı görüldü. Yatılı ziyaretçilerin ortalama günlük harcamalarına bakıldığında ise 553 dolar ile Dubai’nin açık ara önde yer alırken, ikinci sırada yer alan Paris’te ise günlük kişi başı harcamanın 296 dolar olduğu göze çarpıyor.

 

 

Mastercard’ın Hedef Şehirler Endeksi 2019 Raporu:  Türkiye’de Yabancı Kartla Yapılan Harcamalar Yüzde 76 Arttı

Mastercard’ın Hedef Şehirler Endeksi 2019 raporuna göre: Dünya eğlenmek için nereye gidiyor?

04.07.2019 – Türkiye’de turizm büyümeye devam ederken Mastercard, 10 yıldır yayımladığı “Hedef Şehirler Endeksi” raporunun bir bölümü olan “Play” ile eğlence tutkunlarının seyahat için dünya genelinde hangi şehirleri tercih ettiğini açıkladı. Rapora göre eğlence amacıyla seyahat edilen şehirler arasında, Dominik Cumhuriyeti’nde bulunan Punta Cana, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birinci sırada yer aldı. İkinci ve üçüncü sıralarda Tunus’un Djerba, Japonya’nın Hokkaido şehirleri yer alıyor.  

Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard’ın verilerine göre Türkiye turizmde büyümeye devam ediyor. 2019 yılının birinci çeyreğinde Türkiye’de yabancı kartlarla yapılan harcamalar 2018 yılına göre %76 artarak 18,5 milyar TL’ye ulaştı. Yabancı kart başına Türkiye’de yapılan ortalama harcama ise 650 USD olarak gerçekleşti. Türkiye’de yapılan kişi başı harcamaya göre Alman turistler 740 USD ile ilk sırada yer alırken, onu 657 USD ile Hollandalılar, 602 USD ile İngilizler, 390 USD ile Ruslar takip ediyor. Suudi Arabistanlı turistler ise Türkiye’de yapılan toplam harcamalardan aldığı % 7 pay ile Rusya’dan sonra geliyor. Harcamalardaki artış oranları açısından bakıldığındaysa İngiltere başı çekiyor. Ardından sırasıyla Rusya, Hollanda ve Almanya geliyor.

Kim, nerede, ne yapıyor?

Mastercard ayrıca 10 yıldır yayımladığı ve seyahat endüstrisindeki eğilimleri ortaya koyan “Hedef Şehirler Endeksi” raporunun bir devamı niteliğindeki “Hedef Şehirler Endeksi: Play” raporunun en son tespitlerini de paylaştı. İş harici seyahatlere odaklanan rapor, gezmek, görmek ve dinlenmek amacıyla yapılan seyahatleri kapsıyor. Mastercard’ın “Play” araştırması, aynı ilgi alanlarına sahip seyahat severlerin nereleri tercih ettiği, buralarda en çok ne yaptığı ne yediği, neye en çok para harcadığı gibi konuları ortaya koyarak, turizm sektörü için yol haritası oluşturmada bir kaynak sunuyor.

“Play” raporu dışında, Mastercard’ın Hedef Şehirler Endeksi Raporu’nun uzantısı bir diğer rapor olan “Origins”in çalışmaları ise sürüyor. Yaz içerisinde yayımlanması hedeflenen “Origins” raporu, dünya genelindeki seyahat tutkunlarının hangi şehirlerden olduğunu ortaya koyacak.

Dominik Cumhuriyeti başı çekti

2018 verilerine göre eğlence amaçlı seyahatler için Dominik Cumhuriyeti’nden Punta Cana, bir önceki sene gibi en çok tercih edilen şehir oldu. Popüler ve çok bilinen lokasyonların ötesinde yerler arayan macera ve doğa tutkunları Punta Cana’nın ardından sırasıyla Tunus’un Djerba ve Japonya’un Hokkaido şehirlerini tercih etti. Listede 4. ve 5. sıralarda ise Meksika’da bulunan Riviera Maya ve Peru’da bulunan Cusco yer alıyor. Japonya’dan Kyoto ve Osaka’nın da olduğu listede ayrıca İspanya’dan Palma de Mallorca, Endonezya’dan Bali ve Amerika’dan Honolulu bulunuyor.

Seyahat keyfini kaçırmamak için Mastercard

İster iş ister eğlence amaçlı olsun, Mastercard seyahatleri sorunsuz kılan teknolojileriyle daima seyahat severlerin yanında yer alıyor. Dünya genelinde Hedef Şehirler listesinde yer alan şehirleri de kapsayan 210’u aşkın ülkede ve milyonlarca noktada geçerli olan Mastercard, kart sahiplerine deneyimin yanı sıra pek çok avantaj da sunuyor. Bu avantajlardan biri ise Mastercard Traveler Rewards uygulaması. Bu uygulama ile premium kart sahipleri Avrupa, Orta Doğu, Asya Pasifik ve Latin Amerika’daki üye iş yerlerinde alış veriş yaptıkça ödül kazanıyorlar.

Paha Biçilemez Şehirler Programında yer alan hedef şehirlerde, kart sahipleri eşsiz deneyimler yaşama şansı buluyor. Bali’de kendilerine özel hazırlanmış bir SPA programından Honolulu’da sokak sanatlarını gezmeye kadar birçok ayrıcalıklı etkinliğe katılabiliyorlar.

World ve World Elite kart sahipleri ise Mastercard’ın Travel & Lifestyle hizmetinden faydalanarak seyahat planlamalarını ve rezervasyonlarını en pratik ve avantajlı şekilde yaptırabiliyorlar.

 

Mastercard 2018 Hedef Şehirler Endeksi açıklandı:

Ziyaretçi sayısı ile Antalya hızlı giriş yaptı, İstanbul basamak atladı

Mastercard, 10 yıldır yayımladığı ve tüm dünyada 162 şehri kapsayan, “Hedef Şehirler Endeksi” raporunun 2018 yılı sonuçlarını açıkladı. Bangkok üç yıldır dünya sıralamasında birinciliği kimseye kaptırmazken, global listede ilk 10’da yer alan İstanbul, Avrupa’da 3.’lüğü korudu ve dünyada ise geçen yıla göre 1 sıra yükselerek 9. şehir olmayı başardı. Raporda en dikkat çeken şehir ise Antalya oldu. Avrupa’da ilk 10 şehir arasına 4. sıradan giren Antalya, 20 şehirlik dünya sıralamasına ise 11. sıradan giriş yaptı.

Mastercard’ın gelenekselleşen Hedef Şehirler Endeksi raporunun 10.’suna ait sonuçlar yayımlandı. Dünyanın en çok seyahat edilen 162 şehri için, turistik ziyaret ve harcama trendlerini inceleyen raporda; İstanbul, Avrupa yatılı ziyaretçi sayısı sıralamasında üçüncülüğünü korurken, dünyada ise bir basamak yükselerek 9. sıraya çıktı. Bir önceki yıl yayınlanan araştırmaya göre 2017 yılı sonunda 9,5 milyon yatılı ziyaretçi öngörülen İstanbul, beklentilerin de ötesine çıkarak 10,7 milyon ziyaretçiye ulaştı. Antalya ise 2016 yılında 5,89 milyon ziyaretçiyi ağırlarken, 2017 yılında ise büyük bir sıçrama yaparak 9,42 milyon ziyaretçiye ulaştı. Rapora göre Antalya, 2018 yılında yatılı ziyaretçide yüzde 19,66 artış beklentisi ile ilk 20 şehir arasında en yüksek orana sahip.

Rapor ayrıca İstanbul’u ziyaret eden seyahat severlerin 2016 yılında toplamda 5,80 milyar dolara yakın harcama yaptıklarını, 2017 yılında ise bu rakamın 6,75 milyar dolara yükseldiğini ortaya koydu. Antalya’da ise bu rakam 2017 verilerine göre 5,94 milyar dolara çıkarken bir önceki yıla göre 2,21 milyar dolar artış tespit edildi.

İstanbul ve Antalya’ya en çok kimler geldi?

“Hedef Şehirler Endeksi 2018”e göre İstanbul’a en çok turist gönderen ülkeler sırasıyla Rusya, İran ve Almanya olurken, Antalya’da Ruslar birinci sırada yer aldı. Rusya’yı Almanya ve Ukrayna’nın izlediği Antalya aynı zamanda, Mekke’nin ardından 14 gün ile en uzun kalınan ülkeler sıralamasında dünyada 2. sırada yer aldı.

Dünyada ziyaretçilerin günlük ortalama harcama miktarı hesaplandığında Dubai, 537 dolar ile en yakın rakibi Paris’e (301 dolar) fark atarken, İstanbul ve Antalya ilk 20 şehir arasında en az harcama yapılan şehirler oldu. Raporda ziyaretçilerin günlük ortalama harcama miktarlarının İstanbul’da 108 dolar, Antalya’da ise 45 dolar olduğu belirtilirken, bu durumun aynı zamanda ziyaretçilere maliyet avantajı sağladığı ifade ediliyor.

Avrupa’da ziyaretçilerin toplam harcama miktarı hesaplandığında ise İstanbul 6,5 milyar dolar ile 5. sırada, Antalya 5,9 milyar dolar ile 7. sırada yer alıyor. Listenin başındaki Londra için ise bu toplam harcama rakamı 17 milyar dolar.

2018 raporunda dünya sıralamasında 20 milyon ziyaretçi ile Bangkok ilk sıradaki yerini korurken, ilk 10 şehir sıralaması Londra, Paris, Dubai, Singapur, New York, Kuala Lumpur, Tokyo, İstanbul ve Seul şeklinde oldu. Geçtiğimiz yıl 7. sırada yer alan Seul’un ziyaretçi sayısında 1 yılda büyük bir düşüş yaşayarak 10 sıraya gerilemesi dikkat çekerken, dünya listesine 11. sıradan, Avrupa listesine ise 4. sıradan giren Antalya, Phukhet, Palma de Mallorca, Barcelona, Pattaya, Bali gibi turizm şehirlerini de geride bıraktı. Antalya ayrıca potansiyel ziyaretçi açısından da 2018 yılında en fazla artış öngörülen şehir oldu.

Büyümede rekor beklenti İstanbul ve Antalya’nın

2016 yılında turizmin olumsuz etkilenmesine rağmen, 2017 yılında yeniden toparlanma sağlandığı vurgulanıyor. Rapor ayrıca, 2018 yılı için turizmde bu toparlanmanın güçlenerek devam edeceğini yansıtıyor. Beklentilere göre 2 şehir ayrı ayrı %20’ye yakın rekor bir büyüme gösterecek. Sıralamada yer alan bir sonraki beklenti oranı ise %6 ile İspanya’nın Palma de Mallorca şehrine ait.

 

“Mastercard Hedef Şehirler Endeksi: Eğlence” raporu eğlenmek için dünyada tercih edilen şehirleri açıkladı: İstanbul ve Antalya listenin üst sıralarında

Ödeme teknolojileri öncüsü Mastercard, 9 yıldır yayımladığı ve dünya genelinde en çok ziyaret edilen şehirleri ve ziyaret sebeplerini ortaya koyan “Hedef Şehirler Endeksi” raporunun bir devamı olarak, eğlence tutkunlarının seyahat için dünya genelinde hangi şehirleri tercih ettiğini açıkladı. Rapora göre global listede 9. sıradaki İstanbul ve 11. sıradaki Antalya turistlerin eğlence amaçlı seyahat ettiği şehirler arasında yer alıyor.

14.06.2018 – Mastercard, seyahat endüstrisini mercek altına alan ve 9 yıldır yayımladığı “Hedef Şehirler Endeksi”nin bir uzantısı olarak bu kez sadece eğlence amaçlı seyahatlere odaklanan bir rapor hazırladı. “Hedef Şehirler Endeksi: Eğlence” adını verdiği rapor seyahat severlerin iş dışında gezmek, görmek, dinlenmek amacıyla yaptıkları seyahatleri değerlendiriyor.

2017 verilerine göre eğlence amaçlı hedef şehirler listesinde yüzde 90’ın üzerinde konaklamalı ziyaret edilen ilk 10 şehir arasında pek duyulmamış, ancak tarih tutkunlarının, bütçeye uygun seyahat arayanların ya da macera ve doğa tutkunlarının tercih ettiği şehirler var. Listede Dominik Cumhuriyeti’nden Punta Cana ilk sırada yer alıyor. Onu Peru’da bulunan Cusco takip ediyor. Üçüncü ve dördüncü sıralarda Tunus’ta bulunan Djerba ve Meksika’da bulunan Riviera Maya bulunuyor. Listede ayrıca İspanya, Endonezya, Panama, Amerika ve Tayland’dan şehirler de var.

Turistler İstanbul’da günde 108, Antalya’da 45 dolar harcıyor

Hedef Şehirler Endeksi’nde global listede 9’uncu, Avrupa listesinde 3. sırada olan İstanbul’u ziyaret eden her 10 turistten 9’u eğlence amaçlı geliyor. İstanbul’a en çok Rus turistler gelirken, onları İran, Almanya, Irak ve Suudi Arabistan’dan turistler takip ediyor. Alman turist sayısında son yıllarda hızlı bir düşüş olduğu da göze çarpıyor. Ortalama 6 gün kalan ve günde ortalama 108 dolarlık harcama yapan turistler en çok yeme içme ve alışverişe para harcıyorlar.

Hedef Şehirler Endeksinde ayrıca global sıralamada 29. sıradan hızla 11. sıraya yükselen ve Avrupa sıralamasında 4. olan Antalya da bulunuyor. Antalya’yı ziyaret eden turistlerin sadece yüzde 8’i iş amaçlı geliyor. Antalya’yı da yine en çok Rus turistler tercih ediyor, sonra sırasıyla Almanlar, Ukraynalılar, İngilizler ve Hollandalılar geliyor. Antalya’da da ikinci sırada yer almasına rağmen, Alman turisti bir nebze küstürdüğümüz görülüyor. Gelen turist ortalama 14 gün kalarak Antalya’nın keyfini sürüyor ve en çok yeme içmeye ve alışverişe bütçe ayırıyor. Antalya’ya gelen turistler günde ortalama 45 dolar harcıyorlar.

Mastercard ile seyahatler daha keyifli, daha huzurlu

İster iş amaçlı olsun, ister eğlence seyahat düşkünlerinin ortak arzusu seyahatlerinin alış veriş yaparken, konaklarken, şehir içi ulaşım anında kısacası a’dan z’ye her aşamasının sorunsuz geçmesi. Kart sahiplerine istedikleri bu konforlu, pratik, paha biçilemez seyahat deneyimini yaşatmayı amaçlayan Mastercard, dünya genelinde milyonlarca noktada kullanılabiliyor. Hedef Şehirler listesinde yer alan şehirleri de kapsayan 210’u aşkın ülkede kullanılan Mastercard, markalarla, belediyelerle, finans kuruluşlarıyla ve hükümetlerle iş birliği içerisinde müşterilerine her türlü çözümü ve desteği sunmaya devam ediyor.

 

Mastercard 2017 Hedef Şehirler Endeksi’ne Göre İstanbul Yine Avrupa Üçüncüsü!

23.10.2017 – Mastercard, 9 yıldır yayımladığı ve tüm dünyada 132 şehri kapsayan, “Hedef Şehirler Endeksi” raporunun 2017 yılı sonuçlarını Dünya Turizm Günü’nde açıkladı. Dünya sıralamasında Bangkok iki yıldır birinciliği kimseye kaptırmazken, global listede ilk 10’da yer alan İstanbul ise yaklaşık 9,16 milyon ziyaretçiyle Avrupa’da 3.lüğü korudu, globalde ise 8. şehir olmayı başardı. Uluslararası seyahat eden turistler en çok harcamayı Dubai’de yaparken, yeme-içme alanında en çok harcama İstanbul’da yapıldı. Toplam seyahat harcamalarında en büyük payları sırasıyla alışveriş, yemek ve konaklama alıyor.

Mastercard’ın gelenekselleşen Hedef Şehirler Endeksi raporunun dokuzuncusunun sonuçları yayımlandı. Dünyanın en çok seyahat edilen 132 şehri için, turistik ziyaret ve harcama trendlerini inceleyen raporda; İstanbul, Avrupa listesinde üçüncülüğünü korudu. Araştırmaya göre, 2016 yılında 9 milyon olan İstanbul’un ziyaretçi sayısı, 2017 yılı sonunda 9,5 milyona ulaşacak ve şehir cazibe merkezi olmaya devam edecek. Rapor ayrıca İstanbul’u ziyaret eden seyahat severlerin toplamda 6 milyar dolara yakın harcama yaptığını, bu toplamın 3’te 1’lik kısmının ise yemeğe harcandığını ortaya koydu.

İstanbul dünyanın dört bir yanından ziyaretçi aldı

“Hedef Şehirler Endeksi 2017”ye göre İstanbul’a en çok turist gönderen ülke 904 bin ziyaretçi ile Almanya oldu. Onu 741 bin ziyaretçiyle İran, 487 bin ziyaretçiyle Suudi Arabistan, 401 bin ziyaretçiyle Ukrayna ve 359 bin ziyaretçiyle İngiltere takip etti. İstanbul’a gelen ziyaretçilerin yüzde 63’ü yakın çevre ülkelerden geliyor.

2017 raporunda dünya sıralamasında 20 milyon ziyaretçi ile ilk sıradaki Bangkok’u, 19 milyon ziyaretçi ile geçen sene de ikinci sırada olan Londra takip etti. Londra, Avrupa sıralamasında ise birinci konumda. Londra’yı 15 milyon ziyaretçiyle Paris, 14 milyon ziyaretçiyle Dubai takip ediyor. Beşinci sırada ise 13 milyon ziyaretçiyle Singapur geliyor. Geçen sene beşinci sırada olan New York’un bir basamak gerilediği görülüyor.

Yemek Harcamalarında İstanbul Birinci!

Tüketiciler için “deneyim yaşamanın” önem kazandığı günümüzde, seyahat etmek her geçen gün daha popüler hale geliyor. Ziyaret sebeplerini de ortaya koyan rapor, ziyaretçilerin neredeyse yarısının iş amaçlı seyahat ettiği Şangay dışında, çoğu seyahatin turistik amaçla gerçekleştiğini gösteriyor. İlk 20 şehri incelediğimizde seyahat edenlerin yaptığı harcamalarda, İstanbul (%34) yemek harcamaları kulvarında Prag (%29) ve Seul (%47) ile yarışarak birinciliği göğüslerken, Londra (%47), Osaka (%43,4) ve Tokyo (%43) alışveriş harcamalarında başı çekiyor. En yüksek harcamayı konaklamaya ayıranlar ise sırasıyla Paris (%45), Milano (%40) ve Roma (%40) ziyaretçileri.

Ekonomik Büyümenin Lokomotifi Olan Ülkeler

Son 7 yıllık bilgilere bakıldığında seyahat harcamaları %41 ile global GSYH’den (%22) daha hızlı büyüyor. Tam da bu sebepten turizm sektörü, listeye giren şehirlerin ekonomisinin lokomotifi olmaya devam ediyor. Bu seneki raporda 29 milyon dolarlık harcama ile ilk sırada yer alan Dubai’de 2017 için yüzde 10’luk bir artış bekleniyor, New York ise 17 milyon dolarlık harcama ile ikinci sırada.

Mastercard Hedef Şehirler Endeksi hakkında:

Mastercard Hedef Şehirler Endeksi, hedef şehirlerdeki toplam uluslararası ziyaretçi sayısı, sınır geçişleri, ziyaretçilerin hedef kentlerde yaptığı harcamalar ve yolcu sayısındaki değişimleri 2016 yılı için ele almakta, 2017 için ziyaretçi ve yolcu sayısındaki büyüme tahminlerini sunmaktadır.

132 şehrin her birindeki uluslararası ziyaretçi sayısının ve harcama tutarının oluşturulmasında kamuya açık bilgiler kullanılmıştır. Hedef Şehirler Endeksi ve araştırmaya dayanan metinler Mastercard’ın cirosunu ve işlem hacmine dayanmamaktadır.