Ana Sayfa Haberler  Leasing Nedi...

 Leasing Nedir?

Leasing Nedir

Türkçe karşılığı finansal kiralama olan leasing yatırım ürünü amacı olarak kullanılacak bir ürünün, yaptığı sözleşmenin süresi boyunca kullanılması ve doğacak hakkını elde edebileceği bir finansman yöntemi olarak bilinmektedir. Sözleşme süresi boyunca kiracının ödeyeceği kira bedelini leasing şirketi belirlemektedir.

Leasing Nedir?

Son zamanlarda en merak edilen sorular arasında leasing nedir? olmaktadır. Taşınır veya taşınmaz olan bir yatırım malının, ödeme vadesi boyunca mülkiyeti leasing şirketinde olacak şekilde olmasıdır. Kullanım hakkının belirlenen kira karşılığında kiracıya verilmesini sağlayan bir finansman yöntemi olan ve sözleşme süresinin sonunda mülkiyet kiracıya aktarılması işlemi leasing Nedir? sorusunun cevabı olarak öne çıkmaktadır.

Kimler Leasing Yapabilir?

Genel olarak vergi mükellefi olan tüzel kişiler ve hukuki işlem yapma yetkisine sahip olan kurum ve kuruluşlar finansal kiralama yapma hakkına sahip olmaktadır. Bununla birlikte daha açıklamak gerekir ise;

Anonim Şirketler

Limited Şirketler

Çiftçiler

Kooperatifler

Vakıflar

Şahıs Şirketleri

Ortak Girişimciler

Finansal Kiralama Avantajları

Leasing yöntem ile şirket olarak ihtiyaç duyulan her türlü makine ile teçhizat ve benzeri yatırım araçlarına uygun koşullarda sahip olan ve sektörel gelişimlerle piyasa ihtiyaçlarına doğru şekilde yanıt verme avantajı sunar.

İhracat sözleşmesi olmadan döviz ile borçlanma imkânını finansal kiralama imkanı sağlamaktadır.

Satın alma aşaması sırasında meydana gelen tüm masraf ve giderler dahil olmak üzere yüzde yüz finansman avantajı sunmaktadır.

Gerekli analizler yapıldıktan sonra yatırım kararı ve nakit akışına uygun olacak ödeme planları hazırlanması en önemli avantajı olmaktadır.

Ödeme planları belirlenir ve gerekli evrakların temininin ardından sözleşme imzalandıktan sonra işlemler hızlı ve kolay şekilde sunulmaktadır.

Önemli şartı ise sözleşme bitimine kadar belirlenen şartlar ve maddelere bağlı olarak kira ödemelerini yapma şartı da unutulmaması gereken konu olarak öne çıkmaktadır.