Ana sayfa Haberler Lavanta Yetiş...

Lavanta Yetiştiriciliği, Üretimi ve Kar Durumu

Lavanta Yetiştiriciliği, Üretimi ve Kar Durumu

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

  • Botanik adı: Lavandula
  • Bitki Türü: Ot
  • Güneşe Maruz Kalma: Tam Güneş
  • Toprak pH: Nötr
  • Çiçeklenme Zamanı: Yaz
  • Çiçek Rengi: Mavi, Pembe, Mor, Beyaz
  • Özel Özellikler: Kelebekleri Cezbeder
  • Lavanta, Akdeniz’den gelen gür, güçlü kokulu, çok yıllık bir bitkidir. Çoğu bölgede, griden yeşile dönen rengiyle yıl boyunca yeşil kalır.  Kokusu, tıbbi özellikleri ve güzel rengiyle övülen lavanta, dünya çapında değerli bir bitkidir. Ayrıca lavanta yetiştiriciliği bahçeye polen yapıcıları da çeker.

Lavanta Ekimi

En iyi lavantaları elde etmek için lavanta, toprak ısınırken ilkbaharda ekilir. Sonbaharda ekilirse, kışın hayatta kalabilmeleri için daha büyük bitkiler kullanmalısınız. Lavanta bitkisini 0.5 – 1 metre aralıklarla dikin. Bitkiler genellikle 0.3 ila 3 metre yüksekliğe ulaşır. Herhangi bir verimsiz veya orta derecede verimli toprakta lavanta üretimi yapabilirsiniz. Ağır veya killi toprağınız varsa, drenajı iyileştirmek için bazı organik maddeler ekleyin. Toprak değişiklikleri ve toprağı ekime hazırlama hakkında mutlaka daha fazla bilgi edinin. Islak nemli alanlardan uzak tutun.

Lavanta Yetiştiriciliğinde Bakım

Yabancı otları minimumda tutmak için malç (kaya veya bezelye büyüklüğünde çakıl özellikle işe yarar) ekleyin. Malç tabakasını lavanta bitkisinin taç kısmından uzak tutun. Bitkiler büyüyünceye kadar ekim işleminden sonra haftada bir veya iki kez su verin. Tomurcukları oluşana kadar her iki ila üç haftada bir, daha sonra hasada kadar haftada bir veya iki kez sulayın. Soğuk bölgelerde lavanta yetiştiriciliği yapacaksanız, bitkileri kış boyunca yaprak dökmeyen dal veya samanla kaplayın. Kış aylarında iç mekanda lavanta büyütüyorsanız, saksıyı mümkün olduğunca güneye bakan bir pencerenin önüne koyun. Yeşil yapraklar bitkinin tabanından ortaya çıkmaya başladığında, ilkbaharda kurumuş kısmı budayın. Üst kısmın yaklaşık üçte birini budayabilirsiniz.

Lavanta Bitkisinde Görülen Hastalıklar

  • Nemli bölgelerde mantar hastalıkları
  • Aşırı su nedeniyle kökte çürüme

Lavanta Hasadı

Lavanta çiçek tomurcuklarının yaklaşık yarısı açıldığında hasat edebilirsiniz. Hasat işlemini yağların en yoğun olduğu sabah saatlerinde yapmanız önerilir. Sapları mümkün olduğu kadar uzun kesin. Demet halinde toplayın ve demetleri lastik bantlarla sabitleyin. Lavanta demetlerini, iyi hava sirkülasyonunun olduğu serin ve karanlık bir yerde kurutun. Hatta lavanta üretimi sonrası hasat ettiğiniz tohumları bir keseye koyarak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.  

Lavanta yağı kokusu sakinleşmek ve uykuyu teşvik etmek için kullanılır. Belgelenmiş ilk kullanımı, Milattan Sonra 77 yılında Romalılar tarafından böcekleri uzaklaştırmak ve böcek ısırıklarını yatıştırmak içindir.

Lavanta Yetiştiriciliği Kar Marjı

Lavanta yetiştiricilği gerçekten iyi finansman sağlandığı zaman oldukça karlı tarım dallarından biridir. Kar oranı dönüm başına hesaplanır.

Kaynak : Ekonomi Blogu

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here