Ana sayfa Haberler Kredi Sicil A...

Kredi Sicil Affı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi ve kredi kartı gibi borçlarını 90 gün boyunca ödemeyen kişiler borçlarından dolayı yasal takip süreci geçirirler ve kişilerin hakkında icra dosyası açılır. İcra dosyasının açılmasının sebebi, alacaklıların borçlarını tahsil etmeye çalışmasıdır. Hakkında yasal takip süreci başlayan kişiler ise Kara Listeye girmektedir. Kara listede ise kayıtlar 5 yıl boyunca tutulduğu için bu kişilerin yeni kredi çekebilmesi oldukça zordur.

Yasal takip süresi boyunca kişinin aylık geliri varsa gelirinin 1/4’ü haciz edilir ve tahsil edilen tutar borçtan düşülür. Borçlar ödenmediği süre boyunca da gecikme faizi gibi faizler işletildiği gibi avukatlık masrafları da kişinin toplam borcuna eklenmektedir.

Sicil affı, borçlarından dolayı yasal takibe takılmış kişilerin affedilmesi anlamına gelmektedir. Yasal takibe takılmış kişiler kredi çekemediği ve kredi kartı alamadığı için sicil affından sonra kredi ve kredi kartı gibi hizmetlere başvuru yapabilir. En son sicil affı 27.01.2017 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmış ve resmi gazetede yayınlanmıştı.

Yaşanan ekonomik sıkıntı ve döviz kurlarındaki aşırı artış sebebiyle faizlerde artmış ve KMH gibi esnek faizli hesap kullanan KOBİ ve işletme sahipleri mağduriyet yaşamıştı. Borçların aşırı derecede artması sebebiyle birçok kişi borcunu ödeyememiş ve borçları yasal takibe takılmıştı. Bu sebeplerden dolayı, 2019 yılında Kredi Sicil Affı gelir mi, gelirse ne zaman gelir, gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Kredi sicil affı ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.faizim.com/kredi-sicil-affi/

 

Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanabilir?

Kredi ve kredi kartı borçlarından dolayı kara listeye alınan kişiler sicil affı sayesinde tekrardan kredi ve kredi kartı gibi hizmetlerden yararlanabilir. Borçlular yasal takibe takılsa bile borçlarını yapılandırmak veya düzenli olarak ödemek zorundadır. Aksi takdirde, sicil affı gelse bile borçlar ödenmediği için borçlu tekrardan kara listeye girecektir.

Kara listeye alınan kişilerin kredi çekememesinin temel sebebi kredi notunun düşmesidir. KOBİ ve İşletme sahiplerinin yanı sıra bireysel kişilerde sicil affından yararlanabilmektedir.

 

Sicil Affı Uygulayan Bankalar

Sicil affı daha çok KOBİ ve işletme sahiplerini ilgilendirmektedir. 2019 yılında sicil affının çıkması durumunda tüm bankalar sicil affını uygulamaktadır. Diğer yandan, sicil affı çıksa bile bunun uygulanması uzun sürebilmektedir. Devlet bankalarında ise sicil affının yansıma süresi daha azdır. Sicil affından yararlanan kişilerin ivedilikle kredi çekme ihtiyacı bulunuyorsa Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank gibi bankaları tercih etmesi gerekmektedir.

Çalışmak istediğiniz bankanın sicil affı uygulayıp uygulamadığını öğrenmek için bankanın müşteri hizmetlerini arayabilir veya direkt olarak bankanın şubesine gidebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılıyor?

 

Kanunun yürürlüğe girmesi ve sicil affının çıkması durumunda kişilerin başvuruda bulunması gerekmektedir. Kredi, kredi kartı veya çek borçlarından dolayı sorun yaşayan kişiler söz konusu borçların olduğu bankayla iletişime geçmelidir.

 

Kişilerin sicili birden fazla bankayla bozulmuş ise her bankayla ayrı olarak iletişime geçmeli ve kredi sicil affı dilekçesi vermelidir. Sicil affı çıksa bile borçlunun borçları ödenmediği takdirde hakkındaki yasal takip süreci devam edeceği için sicil affından yararlanması mümkün değildir. Yasal takip sürecine takılmış fakat borçlarını yapılandırmış ve düzenli olarak ödeyen kişiler sicil affından yararlanarak kara listeden çıkabilirler. Kara liste kayıtları 5 yıl boyunca saklandığı için, kişi borçlarını birkaç yıl önce bitirmiş ve kara listeden çıkmayı bekliyorsa da bankayla iletişime geçerek direkt olarak kara listeden çıkabilir.

 

Kredi Sicil Affı En Son Ne Zaman Çıktı?

 

En son sicil affı 2017 yılında çıkmıştı. Çıkan aftan birçok kişi yararlandı ve kara listeden çıkan kişiler yeni kredi başvurularını yapabildi. Yasa 27 Ocak 2017’de çıkmış ve 27 Temmuz’da bitmişti. Çıkması muhtemel sicil affı tam olarak ne zaman çıkar bilinmez fakat 2020 yılının başında çıkması muhtemeldir.

 

Sicil affı çıktıktan sonra kişiler borçlarını yapılandırarak ödemelerini de düzenli olarak yaptığı için bankalarda sicil affı noktasında devlete baskı yapmaktadır. Sicil affıyla beraber birçok banka kredi verebildiği için bu durumda iki tarafta kazanmaktadır.

 

2017 yılında sicil affı çıkmasına rağmen özel bankalar kredi verirken zorluk çıkarmıştı. Tahsilat noktasında sorunlar yaşandığı için bankalar kredi verirken yapılandırmaları bitme aşamasında olmayanların dışındaki kişilere yeni krediler açmamıştı. Kısacası, sicil affı çıksa ve kişiler borçlarını yapılandırıp düzenli ödemeler yapsa bile yeni kredi alabilmeleri tamamen bankanın tasarrufuna kalmış bir durumdur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TESK Genel Başkanı’nın 2019 Kredi Sicil Affı için Açıklaması

 

Kredi sicil affıyla ilgili TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken bazı açıklamalarda bulunmuştu. Kara listede birçok kişi olduğu için ödemelerde mağduriyet yaşayan esnafların AVM’lerle rekabet edemediğine değinen Palandöken şu açıklamaları yapmıştı: “Küçük esnafımız rekabet noktasında sorunlar yaşıyor. Yaşanan ekonomik durgunluk sebebiyle birçok esnafımız kara listeye girdiği için kredi çekmekte de zorluk yaşıyorlar. Esnaflarımıza can suyu olacak bir kredi verilmelidir.”

 

10 yıl önce esnaflara verilen can suyu kredilerinin çok yararlı olduğuna dikkat çeken Palandöken açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Ülkemizde 2 milyonun üzerinde esnafımız bulunuyor. Esnaflar ülkemiz ekonomisinin can damarıdır. Olası bir ekonomik sıkıntıdan da en çok esnaflarımız etkilenmektedir. Geldiğimiz noktada esnaflarımız doğal gaz, elektrik, su, vergi ve SGK gibi ödemelerini bile zorlukla yapmaktadır. Nakit parayla çalışan esnaflarımızın sayısı da oldukça az ve neredeyse herkesin bir veresiye defteri bulunuyor. Devletimiz ve bankalarımız esnaflarımıza destek olmak zorundadır.” ifadelerini kullandı.