Ana Sayfa Haberler Kredi Faizi N...

Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi faizleri bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte her tür kredi için faiz oranları da değişiklik göstermektedir. Günümüzde insanların bankalar aracılığı ile kullanmış oldukları belli başlı kredi çeşitleri bulunmaktadır.

Bu krediler şu şekilde sıralanabilir:

  • Taşıt kredisi
  • Konut kredisi
  • İhtiyaç kredisi

Gibi krediler özellikle en fazla tercih edilen kredi türleridir. Kredi faiz hesaplanabilmesi içinse yapılması gereken, ödenecek kredi tutarı her taksit tutarı için ayrı şekilde hesaplanmaktadır. Yani her ay ödenen taksit tutarından sonra kalan anapara tutarı ile birlikte faiz oranı çarpılır ve konut kredi hariç diğer krediler için Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ve Kaynak Kullanım Destekleme Fonu gibi çeşitli vergiler eklenilerek ödenecek kredi taksit tutarı bulunmaktadır.

Kredi ödeme planı yapılırken aylık ödemelerin tümü sabit kalacak şekilde hesaplanarak belirli bir taksit tutarı belirlenir. Daha sonra anapara, vergiler ve faiz oranı ile birlikte aylık taksit ödemeleri gerçekleştirilir. Bu ödeme yönteminde her ay kredi anapara tutarının ödenmesi ile birlikte belirli bir miktar faiz ödemesi de gerçekleştirilir. Bu yüzden her geçen ay ödenecek olan faiz miktarı da azalır. Bankaların sunduğu faiz oranlarına ve daha fazla detaya ekogundem.com.tr üzerinden rahatça ulaşabilirsiniz.

Taşıt Kredisi İçin Faiz Hesaplama

Taşıt kredisi hesaplayabilmek için faiz oranlarını bilmek germektedir. Örneğin; 2020 yılında çekilecek ola 5 yıllık bir taşıt kredisi için en düşük faiz oranı %0.49 olsun. Kredi hesaplamasında kullanılan maliyet oranı da %7.52 seviyelerindedir. Günümüzde en düşük taşıt kredisi faizi ile çekebileceğiniz 40 bin liralık bir taşıt kredisinin geri ödemesi size yalaşık olarak 47 bin 794 lira olacaktır. Bu tutarı da 60 aya böldüğünüzde aylık ödeyeceğiniz taşıt kredisi taksit tutarını bulabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Faiz Hesaplama

İhtiyaç kredi hesaplaması yaparken yine yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi dünümüzde en düşük olan ihtiyaç kredisi faiz oranı olan %0.79’dan yola çıkabiliriz. İhtiyaç kredisinde kullanılan kredi maliyet oranı ise %12.24 seviyelerindedir. Şuan çekeceğiniz 10 bin liralık ihtiyaç kredinize bu faiz oranına göre aylık ödeyeceğiniz tutar 219 lira olarak hesaplanacaktır. 60 ay da geri ödemeniz gereken toplam tutar ise, 13 bin 210 liradır. Yani 3 bin 210 lira kadar faiz eklenecektir.

Konut Kredisi Faiz Hesaplama

Konut kredisi faizi hesaplamak için, en düşük konut kredisi faiz oranından yola çıkabiliriz. Bunun için en düşük konut kredisi faiz oranı %0.74’dür. Konut kredisi maliyet oranı %9.61’tir. Günümüzde 10 yıl vadeli olan 100 bin lira değerinde konut kredisi için aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı bin 260 liradır. Toplam geri ödeyeceğiniz tutar ise 152 bin 636 liradır.