Ana Sayfa Haberler Kontaktör Kul...

Kontaktör Kullanımı Neden Önemlidir?

Kontaktör, yüksek akım olan devrelerde kullanılan, bağlı bulunduğu bobine enerji verilmesi ile kapalı kontakları açan ya da açık olan kontakları kapatan, uzaktan müdahale ve kontrole izin veren elektromanyetik anahtarlara verilen isimdir. Yüksek akım çeken devrelerde kullanılması sebebi ile kaçak akım rölelerinden ayrılmaktadır. Kontaktör fiyatları markasına ve modeline göre değişkenlik gösterebilmektedir. Tabi piyasadaki talepte fiyatları etkileyen unsurlardan biri. Ancak bazı markalar bu gibi ürünlerde kampanya dönemlerinde ciddi indirimler sağlamaktadır. Güncel fiyatları “Günsan Kontaktör Fiyatları” sayfasında da bulabilirsiniz. Direkt olarak üretici sitesi olduğundan fiyatları net olarak paylaşmaktadır.

Bir çok alanda kullanıma imkan sunulan kontaktörler, kompanzasyonda kondansatörlerin devreye alınıp çıkarılması, elektrik motorları ve ısıtma sistemlerinin ayarlarının yapılması gibi önemli ve dikkat gerektiren işlerde sıklıkla kullanılır. Bir başka iyi tarafı ise kontrol altına aldığı devreyi nominal akımın altından iletmesinden dolayı verilen belirli oranlardaki akım şiddetinin aşırı artmasına karşı devreyi koruma görevi üstenilir. Bir kontaktörde bulunması gereken birkaç parçalar vardır. Bunlar, bobin, palet, devir nüve ve kontaklardır. Termik röleler kontaktör ile birlikte çalıştırıldığında hem cihazları hem de işletmeleri aşırı yük akımından koruyacaktır.

Kontaktör Seçimi Nasıl Yapılır?

Bir kontaktörün seçiminin yapılabilmesi için bilinmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlarda en önemlisi motorun gücüne bağlı olarak karakteristik yük büyüklüğünün iyice kontrol edilip belirlenmesi gerekiyor. Elinizde bulunan elektrik motoru için alacağınız kontaktörde bazı özelliklerin bulunulması gerekmektedir. Bunlar; çalışma türü, işletme gerilimi, kontakların açılıp kapama ömrü, işletme akımı, kullanma sınıfı, bobin gerilimi ve kesilebilecek akım dibi veriler dikkate alınıp çıkan sonuç sayesinde karar verilmelidir. Kullanılan röleler genelde 6A ya da 6A’dan daha az akım taşımasına sahip olurlar. Ancak kontaktörler 6A’dan daha büyük yükler için kullanıma sunulmuştur. Bu amaç uğruna üretilen yüksek akım taşıma kapasitesine sahip olan elektromekanik rölelere endüstri dilinde kontaktör denilmiştir.

Sigorta ile karıştırılmaması gereken kontaktörler ya bir devreyi yüksek akımdan koruyup güvenlik sağlamak amacı ile kullanılır ya da açık olan devrenin kapanması veya kapalı olan devrenin açılması için kullanılır. Tam yük amperlerine uygun olarak seçilen kontaktörler amaca hizmet etmek amacı ile var olmuşlardır.

Büyük kontaktörler ağır olmakla birlikte genel de muhafazaya sahip bir arka panele civalanır. Daha küçük kontaktörler ise DIN rayı ekranını kullanabilir ve belirli özelliklere sahip ürünlerde kendi montaj plakalarını kullanır ya da basit bir şekilde panele monte etmeyi deneyebilirsiniz.