Ana sayfa Haberler Araştırmaya G...

Araştırmaya Göre Kilolu Olmak İnmeye Karşı Hayatta Kalma İhtimalini Arttırıyor

PAYLAŞ

    Obezite’nin hem inme, hem de ölüm riskini arttırmasına rağmen, yeni bir araştırma, kilolu veya hafif derece obez olan kişilerin normal vücut ağırlığına sahip bireylere kıyasla hayatta kalma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu buldu.

    Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde yayımlanan araştırmada vücut ağırlığının bazı hasta gruplarında koruyucu bir etkisi olduğunu tespit etti.

    İnme, beyindeki bir bölgeye kan akışının kesilmesi ve bu bölgede kalan beyin hücrelerinin oksijenden yoksun kalması ve ölmeye başlaması sonucu oluşur. ABD’de yetişkinlerin sakatlanma ve ölüm sebeplerinde beşinci sırada olan inme, aynı zamanda her yıl yaklaşık 185 bin kişinin ölümüne neden oluyor.

    Framingham Kalp Araştırma Enstütüsü’nden (FSHS) bir grup katılımcı inmeden önce, vücut kütle endeksinin (BMI) ölçülmesi de dahil olmak üzere zaman içinde takip edildi. Araştırmacılar daha sonra bu inme vakalarını benzer yaş, cinsiyet ve BMI kategorisi (normal kilo, kilolu veya obez) olan diğer FSHS katılımcılarıyla eşleştirdiler. Daha sonra, kilolu veya obezitenin, normal kilolu kişilerle karşılaştırıldığında, 10 yıl boyunca yaşamalarına bir etkisi olup olmadığını görmek için her iki grubu da ayrı ayrı analiz ettiler.

    Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi ve FSHS araştırmacılarında nöroloji profesörü Dr. Hugo J. Aparicio, “Kilolu veya hafif obez katılımcıların inme sonrası normal kilodaki katılımcılarına kıyasla hayatta kalma oranının daha fazla olduğunu ve hayatta kalma oranının erkeklerde veya 70 yaşın altındakilerde daha fazla olduğunu bulduk” açıklamasını yaptı. Araştırmacılar sigara kullanımı, diyabet, kolesterol, kanser, yüksek tansiyon veya besin alımında yetersizlik gibi faktörler de araştırma sonuçları etkilemiş olabileceğini belirtti. Araştırmacılar, bu sonuçların bütün obez bireylerde etkili olamayabileceği hususunda uyardı. İHA

PAYLAŞ