Ana sayfa Haberler Katmerciler’d...

Katmerciler’den Tek Kalemde 40 Milyon Euro’luk Zırhlı İhracatı

01.02.2021 – Katmerciler, içerisinde farklı zırhlı araçların bulunduğu 39 milyon 450 bin euro’luk paket anlaşmayla tek kalemde en büyük ihracat gelirine imza atmış olacak. Araçların teslimatı partiler halinde yapılacak ve gelecek yıl tamamlanacak. İhracat paketinde Hızır’ın yanı sıra Hızır’ın sınır güvenliği versiyonu Ateş de bulunacak. Ayrıca, zırhlı personel taşıyıcı Khan ilk kez bir dost ülke ordusunun envanterine girecek.

Furkan  Katmerci: Geniş ürün gamını içeren bu anlaşma, geçtiğimiz günlerde basında adı geçen Afrika ülkesiyle değil, bir başka ülkeyle yapıldı. Farklı ihtiyaçlara uygun geliştirdiğimiz zırhlı araçların dost ülke ordularının envanterlerine girişi, hem ülkemiz hem Katmerciler için gurur verici.

Türk savunma sanayiinin dinamik ve yenilikçi gücü Katmerciler, zırhlı savunma aracı ihracatı konusunda büyük çaplı yeni bir anlaşmaya imza attı. Bir dost ülke ile imzalanan anlaşmaya göre farklı ihtiyaçlara uygun zırhlı araçlardan oluşan paketin toplam büyüklüğü 39 milyon 450 bin euro. Bu tutar, bugüne kadar Katmerciler’in tek kalemde imzaladığı en büyük ihracat anlaşması olma özelliği taşıyor.

Sözleşme kapsamında ihraç edilecek zırhlılar arasında, Katmerciler’in kendi geliştirdiği zırhlı muharebe aracı Hızır ile Hızır’ın sınır güvenliği için özel olarak geliştirilmiş versiyonu olan Ateş de bulunacak. İlk Hızır ihracatı, geçen yıl bir Afrika ülkesine yapılmıştı. Anlaşmayla zırhlı personel taşıyıcı Khan da ilk kez ihraç edilmiş ve bir dost ülkenin envanterine girmiş olacak.

Söz konusu anlaşma, geçtiğimiz günlerde basında yer alan haberlerde adı geçen Afrika ülkesiyle değil, bir başka dost ülkeyle yapıldı. Ayrıca bu anlaşma, tek ürüne dayalı olmayan, farklı zırhlıların yer aldığı bir paket anlaşma özelliği taşıyor.

2021 yılında başlayacak ve partiler halinde yapılacak araçların teslimatı 2022 yılında tamamlanacak. Anlaşma, önümüzdeki iki yılda Katmerciler’in ihracat gelirlerine önemli katkı sağlayacak.

  •     İhracat     Yolu Hızır’la Büyüdü

Geçtiğimiz yıllarda farklı zırhlı ürünlerle farklı ülkelere ulaşan Katmerciler, savunma alanındaki ilk büyük ihracatını Hızır’la gerçekleştirmişti. Tamamen Katmerciler tarafından geliştirilen, ülkemizde segmentinin en güçlü zırhlı muharebe aracı olan Hızır’ın 20.7 milyon dolarlık ilk ihracat anlaşması geçen yıl yapılmış, araçlar teslim edilmişti.

Hızır’ın sınır güvenliği için tasarlanan özel versiyonu Ateş ise Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine geçen yıl girmiş, araçlar sahada göreve başlamışlardı. Bu özel donanımlı araç şimdi bir dost ülkede sınır güvenliği için görev üstlenecek.

Zırhlı personel taşıyıcı Khan da, Ateş ile birlikte ilk kez ihraç edilmiş olacak. Her türlü iklim koşullarındaki operasyonlar için güvenlik güçlerinin tüm gereksinimlerini karşılamaya yönelik olarak Katmerciler tarafından geliştirilen Khan, NATO standartlarında üretilen, mayına ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek koruma sağlayan, monokok zırh çeliği gövdeye sahip, manevra gücü yüksek, bakımı kolay, 4×4 özelliğe sahip bir güvenlik aracı.

  •     Katmerci:     İhracat Hamlemiz Devam Edecek 

Zırhlı ihracatına yönelik anlaşmasının imzalanmasının ardından bir açıklama yapan Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, “Her biri kendi kategorisinde yüksek vasıflara sahip savunma sanayii ürünlerimizin ihracatına yönelik çalışmalarımız meyvelerini vermeye devam ediyor. Türkiye savunma sanayiinin uluslararası ölçekte yükselen itibarının da katkısıyla yaklaşık 40 milyon euro’luk bir anlaşmaya imza atmış olmak, ülkemiz, sektörümüz ve şirketimiz açısından son derece sevindirici ve gurur verici. Anlaşma kapsamında tek ürünün değil farklı segmentlerden zırhlı araçların olması, Katmerciler kalitesine ve Türk savunma sanayiine duyulan güvenin de bir göstergesidir” dedi.

Sözleşme kapsamındaki teslimatların partiler halinde yapılacağını ifade eden Katmerci, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu başarı, Türk zırhlılarının dost ülke envanterlerinde daha güçlü bir şekilde yer almasına imkan vereceği gibi, Katmerciler’in ihracat hamlesini büyütmesine ve ihracat gelirlerini artırmasına da katkı sağlayacaktır. 2020 yılını gelir, ihracat ve karlılık hedeflerimizin üzerinde tamamladık. Halka açık bir şirket olarak yatırımcılarımıza ve hissedarlarımıza güzel haberler vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu yeni anlaşma önümüzdeki iki yılın ihracat hedeflerine önemli katkı sağlayacaktır. Bizler belirlediğimiz hedefler doğrultusunda yolumuza güvenle devam ediyoruz. Afrika başta olmak üzere dünyanın farklı noktalarından dost ülkelere yönelik ihracat hamlemiz sürüyor. İyi haberler vermeye devam edeceğimize inanıyoruz. Savunma alanında ihracatımızı büyütmek, toplam gelirlerimizi ve karlılığımızı artırmak en öncelikli hedeflerimiz arasında.”

Katmerciler’den Savunma Sektörüne Üç Yeni Ürün

07.06.2017 – Katmerciler, zırhlı ambulans ve uzaktan kumandalı atış platformunu (UKAP) ilk kez görücüye çıkardığı IDEF’17’de, Aselsan-Katmerciler işbirliğiyle gerçekleştirilecek projeyle Türkiye’nin ilk hibrit zırhlısının HIZIR olacağının müjdesini verdi.

Başbakan Yıldırım’ın yanı sıra çok sayıda bakan ile yerli-yabancı heyetin ziyaret edip yakın ilgi gösterdiği Katmerciler, savunma sanayinde güçlü bir yer edineceğinin işaretlerini veriyor. Kendi Ar-Ge Merkezinde tasarlayıp geliştirdiği, ülkemizin doğrudan zıhlı ambulans olarak üretilen ilk aracını ilk kez bu fuarda tanıtan Katmerciler, büyük bir sürpriz yaparak, çok amaçlı insansız silahlı sistem olan uzaktan kumandalı atış platformunu (UKAP) da ilk kez fuarda sergiledi. Türkiye’nin ilk hibrit zırhlısının Aselsan-Katmerciler işbirliğiyle hayata geçirileceği ve bu aracı HIZIR olacağı da şirketin duyurusunu ve sektörde ses getiren yaptığı üçüncü yenilik oldu. Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Savunma Bakanı Fikri Işık başta olmak üzere, çok sayıda mülki ve askeri erkanın, yerli ve yabancı askeri heyetlerin, emniyet yetkililerinin ziyaret ettiği Katmerciler’e gösterilen ilgi ve oluşan yüksek beğeni, şirketin, milli savunma sanayindeki güçlü geleceğinin de işareti gibiydi. Standı ziyaretine uzun bir süre ayıran Başbakan Yıldırım, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci ile İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci’den HIZIR ve zırhlı ambulans başta olmak üzere, araçlar hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

 

2010 yılında üretimine başladığı TOMA’ların ardından 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araçlarıyla savunma sektörüne güçlü bir giriş yapan Katmerciler’in fuarda sergilediği diğer araçlar olan, 2016 yılında lansmanını yaptığı zırhlı muharebe aracı HIZIR, zırhlı personel taşıyıcı ailesinin ilk üyesi KHAN ve gizli zırhlama sistemi NEFER yine büyük ilgi çekti.

Yenilikçi ürünleriyle dikkatleri üzerine çeken Türk savunma sanayinin yeni gücü Katmerciler, ihtiyaca uygun geliştirdiği yeni araçlarla savunma porttföyünü hızla genişletiyor. 9-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Savunma Fuarı IDEF’te sergilediği araçlarla büyük beğeni toplayan şirket, üç yeni ürünün de tanıtım ve duyurusunu yaptı.

Üç Büyük Yenilik, Üç Önemli Adım

Katmerciler’in ilk kez IDEF Fuarında sergileyeceğini duyurduğu zırhlı ambulans, gerçek anlamda ambulans olarak tasarlanan ilk zırhlı araç. 4×4 zırhlı ambulans, yüksek riskli bölgeler için ulaşım, ilk yardım ve hastaların nakli amacıyla Ford F550 araç şasisi üzerine tasarlanıp donatıldı. Geniş iç hacmi sayesinde ayakta operasyon gerçekleştirilerek yaralılara müdahale edilebiliyor. Araç 5 hasta, 2 sağlık personeli ve sürücü dahil 8 kişilik taşıma kapasitesine sahip. İstenilen konfigürasyonda ve farklı balistik seviyelerine uygun dizayn edilebiliyor.

Aselsan-Katmerciler işbirliğiyle geliştirilen Türkiye’nin ilk hibrit zırhlı konsepti ise, şirketin duyurusunu yaptığı bir diğer yenilik oldu ve fuarın çok konuşulan konuları arasında yer aldı. Milli savunma sanayinin dışa bağımlılığının azaltılmasında büyük önem taşıyan bu projede, Aselsan tarafından geliştirilen elektrikli motor, Katmerciler tarafından geliştirilen ve üretime hazır durumdaki HIZIR’a entegre edilecek.

Türk savunma sanayinde segmentinin en güçlü muharebe aracı olan HIZIR, bu yenilikçi atılımla birlikte aynı zamanda sektörünün ilk hibrit aracı ünvanını kazanacak. HIZIR’la başlayan hibrit zırhlı araç konsepti, yeni zırhlı araç geliştirmede de çığır açacak bir yenilik olmaya aday. İki şirketin üzerinde birlikte çalıştığı proje, her iki şirketin standında aynı anda tanıtıldı.

Katmerciler’in belki de en büyük sürprizlerinden birisi, daha önce ön duyurusunu yapmadan ilk kez fuarda sergilediği uzaktan kumandalı atış platformu (UKAP) oldu. Otoriteler UKAP’ı, savunma sanayinde son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştiren şirketin, senkronize insansız silahlı kara sistemlerine geçişte ilk adımı olarak değerlendirdi. Tüm fonksiyonları uzaktan kontrol edilebilen bir araç olan UKAP, atış, gözetleme, yaralı kurtarma başta olmak üzere çok işlevli bir araç olarak tasarlandı.

Özellikle kara kuvvetlerinden heyetlerin yakından inceleyip bilgi aldığı ve “çatışma bölgeleri için gerçek bir ihtiyaç” diye tanımladıkları UKAP, paletli bir araç. Saatte 25 kilometre hıza ulaşabiliyor ve beş saat kesintisiz çalışabiliyor. Araç, tasarım sürecinin başlangıcında atış platformu olarak düşünüldü ve üzerine Aselsan’ın SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi yerleştirilmiş durumda.

UKAP aynı zamanda modüler bir yapı olacak şekilde tasarlandı. Yeri geldiğinde termal ya da sensör hareketli kameralarla keşif gözetleme amaçlı kullanılabilecek bir işleve sahip. Hizmet ettiği birliğin mühimmatını taşımak amacıyla da kullanılabilecek. Çatışmada kalmış yaralı asker ve polisleri kurtarmak konusunda yaşanan sorunlara önemli ölçüde çözüm geliştirecek bir araç. Üzerine kurşun geçirmez bir hazne yapıp sıkıntılı bölgelerden hastayı taşımak için kullanılabilecek.

Bu araçları tek tek değil, grup halinde hareket ettirebilmek de mümkün olacak. Yeri geldiğinde 100-150 tane paleti sahaya sürüp, İHA’larla ya da insanlarla senkronize halde hareket ettirebilecek sistemler de mevcut. Farklı bir versiyonunun mayın temizleme aracı olarak kullanılması da projeler arasında. Bunların, Katmerciler tarafından etap etap devreye sokulacağı belirtiliyor.

HIZIR Yine Herkesin Gözdesi Şirketin 4×4 taktik tekerlekli zırhlı personel taşıyıcı ailesinin ilk üyesi olan KHAN ve gizli zırhlama sistemi NEFER’le zırhlanmış 4×4 off-road jeep de yine büyük ilgi çekti.

 

Katmerciler’in tanıtımını yaptığı savunma portföyü içerisinde ayrıca, koruma kalkanı, uzaktan kumandalı zırhlı paletli ekskavatör, zırhlı kazıcı yükleyici iş makinesi, uzaktan kontrollü çok namlulu gaz atar sistemi, uzaktan kumandalı zırhlı belden kırmalı yükleyici iş makinesi, zırhlı otobüs, zırhlı damper, zırhlı lowbed treyler, zırhlı su tankeri ve zırhlı ADR’li tanker bulunuyor.

Katmerciler, lansman ve duyurusunu yaptığı bu üç yeni ürün ve teknolojiyle birlikte fuarda gözde ürünlerini de sergiledi. NATO standartlarında geliştirilen, segmentinin en güçlü muharebe aracı HIZIR, yine fuar katılımcılarının gözdesi oldu. TSK ve Türk Emniyetinden çok sayıda yetkilinin yanı sıra yurt dışından çok sayıda ziyaretçinin de yakından ilgilendiği ve bilgi aldığı HIZIR, yakın dönemde sektörde kendisine önemli bir alan açacak gibi görünüyor.