Ana sayfa Haberler Katar ile Tür...

Katar ile Türkiye Arasındaki Ekonomik İlişkilerde Büyük Artış

27.11.2019 – İstanbul’da 27- 29 Kasım tarihleri arasında 10. kez düzenlenen Boğaziçi Zirvesi’nde konuşan Katar Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Bin Ahmed Al Kuwari, Türkiye ile Katar arasında son dönemde yürütülen çalışmalar sonucunda ikili ekonomik ilişkilerde yüzde 79 oranında artış yaşandığını açıkladı. İkili ilişkilerde yaşanan gelişme sonrasında Katar’da faaliyet gösteren Türk firmalarının sayısının da arttığını belirten Kuwari hali hazırda Katar’da yaklaşık 500 Türk firmasının faaliyette olduğunu kaydetti. 

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Katar Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Bin Ahmed Kuwari, 90 ülkeden 3 binden fazla katılımcının yer aldığı 10’uncu Boğaziçi Zirvesi’nde konuştu. Türkiye ile Katar arasında son dönemde artan siyasi ve ekonomik işbirliğine değinen Bakan Kuwar, Körfez Bölgesi’nin jeostratejik önemini vurgularken, bölgenin uluslararası ticarette daha önem kazandığını söyledi. Sürdürülebilir ekonomi, güvenlik ve huzur için ülkeler arası işbirliklerine ihtiyaç olduğunu belirten Kuwari, Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilerin artırılması çalışmalarının meyvelerini vermeye başladığını söyledi.  

İkili ekonomik ilişkilerde yüzde 79 oranında artış yaşandığını açıklayan Bakan Kuwari, şöyle konuştu:  

“İki kardeş ülke olan Katar ile Türkiye arasında ekonomik işbirlikleri semeresini vermeye başlamıştır. Bu anlaşmalar çerçevesinde ikili ekonomik ilişkilerde önemli bir gelişme söz konusu. Özellikle 2018’de yatırımlarla ilgili çok önemli bir anlaşma yapılmıştı ve bu anlaşmadan sonra büyük bir sıçrama gözlemledik. Şu an her ülke diğer ülkenin vatandaşlarına teşvik ve kolaylık sağlamakla yükümlü.” 

500 TÜRK FİRMASI KATAR’DA 

İkili ilişkilerde yaşanan gelişme sonrasında Katar’da faaliyet gösteren Türk firmalarının sayısının da arttığını belirten Kuwari hali hazırda Katar’da yaklaşık 500 Türk firmasının faaliyette olduğunu kaydetti. Bakan Kuwari “Katar ve Türkiye ekonomisine ve iki kardeş ülke halkına hizmet ediyoruz, bundan da mutluluk duyuyoruz. 2020’de de kardeş ülkemiz ile işbirliğimizi devam ettireceğiz” diye konuştu. 

Katar Emiri Temim Bin Hamed Al Sani’nin uluslararası işbirliklerinin artırılması yönünde bir arzusunun olduğunu dile getiren Kuwari bütün devlet kuruluşlarının da diğer ülkelerle olan işbirliklerini geliştirmek için gayret gösterdiğini ifade etti.

 

Katar Serbest Bölgeleri İdaresi (QFZA), Sunduğu Yatırım Fırsatları

27.11.2019 – Katar Serbest Bölgeleri İdaresi (QFZA), Sunduğu Yatırım Fırsatlarını İstanbul’da Düzenlenen Uluslararası Ticaret Zirvesinde Tanıtıyor

QFZA, Katar ile Türkiye arasındaki ikili ticari ilişkilerin ele alınacağı bir panele katıldı. Etkinlikte açılacak stantta, Katar Serbest Bölgeleri’nin Türkiye ve dünyadan yatırımcılara sunduğu fırsatlar tanıtılacak

İstanbul, 27 Kasım 2019- Katar Serbest Bölgesi İdaresi (QFZA) bu hafta İstanbul Çırağan Palace Kempinski otelinde gerçekleştirilen 10. Boğaziçi Zirvesi’ne katılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde düzenlenen üç günlük etkinlik, bugünün dünyasını etkileyen değişken dinamiklerin ele alınacağı ve 80’den fazla ülke temsilcilerinin katılacağı bir uluslararası iş birliği platformu oluşturuyor. Etkinlikte dünyanın her köşesinden liderler ve dışişleri bakanları bir araya geliyor ve global enerji arzından akıllı tarıma kadar çok çeşitli konuları görüşüyor.

QFZA, etkinliğin ilk gününde Katar ile Türkiye arasındaki ikili ticari ilişkilerin ele alındığı bir panele katıldı. Etkinlik boyunca bir stant açarak misafirlerini ağırlayan QFZA, Katar Serbest Bölgelerinin sunduğu en ileri teknolojiye sahip tesislerin ve esnek arazi seçeneklerinin yanı sıra Katar’ın önde gelen havaalanlarına ve limanlarına benzersiz erişim olanaklarının sağladığı ticari fırsatların tanıtımını yapacak.

Katar Serbest Bölgeleri İdaresi (QFZA) Hakkında

Katar Serbest Bölgeleri İdaresi (QFZA) 2018 yılında Katar’ın dünya kalitesindeki serbest bölgelerinin yönetim ve düzenleme işlerini yapmak ve bölgelerdeki sabit yatırımları gerçekleştirmek amacıyla kuruldu. Faaliyete geçerek bölgede ve dünya genelinde büyümeyi amaçlayan şirketler için olağanüstü fırsat ve olanaklar sağlayan QFZA, kaliteli altyapı, vasıflı işgücü, yabancıların %100 mülkiyet sahibi olabilmesi, yatırım fonlarına erişim, vergi muafiyetleri ve Katar kuruluşlarıyla ortaklık fırsatları gibi özellikler sunuyor. QFZA, Ras Bufontas’taki Havalimanı Serbest Bölgeleri ve Um Alhoul’da bulunan Liman Serbest Bölgesi, Katar’ın dünya çapındaki havaalanı ve limanının yakınındaki stratejik konumları sayesinde şirketlerin Katar’ın global ulaşım ve iletişim olanaklarının avantajından yararlanabilmesini sağlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here