Ana Sayfa Haberler Kariyer ve İstihdam Piyasası Haberleri Vatandaş Konf...

Vatandaş Konforlu İş Arıyor

Eskişehir İŞKUR Şube Müdürü Hasan Yoldaş, hizmet sektörünün yüzde 64 oranında ağırlıklı olduğu Eskişehir’de, vatandaşların sanayi bölgesi yerine kafelerde çalışmayı istediğini belirterek konforlu işlerin tercih edildiğini söyledi.

Yoldaş, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde çok sayıda açık iş olduğunu anlatı. Hasan Yoldaş, “Sanayi bölgesindeki açık işleri kapatamıyoruz. Diğer illerin İŞKUR müdürleri 4-5 kişiyi işe gönderiyor, 1 tanesi işe giriyor. Eskişehir’de biz 8-9 kişi göndererek bir işe yerleştiriyoruz. Bunun önemli nedenlerinden biri, hizmet sektörüdür” dedi.

“ESKİŞEHİR’DE ÖĞRENCİ SAYISI ÇOK”

Eskişehir’de hizmet sektörü payının yüzde 64 olduğunu belirten Yoldaş, vatandaşların Organize Sanayi Bölgesi yerine, kafelerde çalışmayı istediğini söyledi. Sanayideki işlerin vatandaşlar tarafından daha yorucu olarak düşünüldüğünü bilgisini veren Yoldaş, “Eskişehir’de çok öğrenci olduğu için hizmet sektörü Eskişehir’de ağırlıklı. Engelli vatandaşlarımızın iş bulması için de uğraşıyoruz. İşveren ile engelli vatandaşımızı bir araya getiriyoruz. Eski hükümlüler konusunda, engelli konusunda olduğu gibi özel sektörün yüzde 3’lük bir zorunluluğu yok. Yani özel sektörde çalışanların yüzde 3’ü engelli olmak zorunda ama eski hükümlülerde bu geçerli değil. Bu da eski hükümlülerin iş bulmasını biraz zorlaştırıyor. Biz aracı olarak bazılarını işe yerleştiriyoruz” açıklamasında bulundu.

HAZİRAN AYINDA ESKİŞEHİR’DE 7 BİN 477 KİŞİ İŞ BULDU

Bu arada, istatistiki verilere göre; Haziran ayında Eskişehir’de İŞKUR aracılığıyla toplamda 7 bin 477 kişi iş bulduğu, buna karşılık işsizlik maaşına başvuran 5 bin 656 kişi arasında hak edenlerin sayısının 3 bin 28 kişi olduğu belirtildi. Eskişehir İŞKUR Şubesine, Haziran ayında 2 bin 729 kişi iş bulmak için müracaatçı etti. Önceki dönemlerdeki işsizlerle beraber toplam 7 bin 477 kişi ise iş sahibi oldu. Haziran ayında 118 engelli vatandaş ve 2 eski hükümlü de İŞKUR’a iş bulmak için başvurdu. Haziran ayında işsizlik maaşı isteyenlerin sayısı 5 bin 656 kişi oldu ve bu sayıdan 3 bin 28’i işsizlik maaşını almaya hak kazandı. İHA

Kanal Finans’taki diğer kariyer ve istihdam piyasası haberleri