Ana Sayfa Haberler Kariyer ve İstihdam Piyasası Haberleri Türkiye’de Ça...

Türkiye’de Çalışanlar Yeni İş Ararken Nelere Dikkat Ediyor?

Yeni beceriler edinmek ve iş-özel yaşam dengesi öncelikli

İş yerinde stressiz bir ortam arayanların oranı ise sadece %2

Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi PageGroup’un üç aylık periyotlarla yenilediği Pazara Güven Endeksi araştırmasında Türkiye’de çalışanların en çok iş ve özel yaşam dengesine dikkat çektiği gözlemleniyor. Güncel ekonomi algısı ve istihdam pazarı beklentilerini mercek altına alan araştırma yılın her çeyreğinde tekrarlanıyor.

Bu araştırmadan elde edilen çarpıcı sonuçlara göre, Avrupa’da önümüzdeki yıl içinde iş ve özel yaşam dengesinde iyileşme olacağını düşünen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Türkiye’den ankete katılanların %65’i önümüzdeki yıl iş ve özel yaşam dengelerinin daha başarılı olacağını düşünüyor. Bu konuda Avrupa ortalaması ise %40.

Türkiye’de ekonomik durumun geleceği ile ilgili piyasanın ikiye bölünmüş olduğu gözlemleniyor. Araştırmaya katılanların %40’ı gelecek altı ay içinde ekonomik atmosferin olumlu yönde seyredeceğini düşünürken %38’i zayıf olacağını düşünüyor. Diğer yandan Almanya, %88 ile geleceğe umutla bakarken İtalya’da %42’lik bir çoğunluk önümüzdeki altı ayın kötü gideceğini öngörüyor.

Güncel ekonomi algısında ise Türkiye’de, çalışanların %56’sı durumun kötü olduğunu belirtiyor. Almanya, %90’lık bir oranla ekonominin günümüz koşullarından memnun ülkelerin başında yer alırken Avrupa’nın diğer büyük ülkeleri Türkiye ile fikir birliğinde.

Çalışanlar yeni işlerinden daha çok şey öğrenmek istiyor

Pazara Güven Endeksi Araştırmasına katılanların %38’i yeni işlerinde en çok yetenek gelişimine önem veriyor. Türkiye’de çalışanların %84’ü 1 yıl içinde yeteneklerinin gelişeceğini düşünüyor. İtalya’da ise bu oran %52.

Türkiye’de araştırmaya katılanların %37’si kariyerlerinin bir sonraki adımlarında yeni beceriler edinmek isterken %36’sı yeni bir iş ararken en çok iş özel yaşam dengesini önemsiyor. Türkiye’de yeni işlerinde stressiz bir ortam arayanların oranının ise sadece %2 olması dikkat çekiyor.

İtalya’dan araştırmaya katılanların %30’u kariyerinde yükselme hedefiyle, %29’u ise daha iyi bir maaş beklentisi ile yeni bir iş arıyor.

Pazara Güven Endeksi Araştırması Hakkında

Pazara Güven Endeksi Araştırması, PageGroup tarafından Avrupa ülkeleri genelinde üç aylık periyotlarla yılda dört kez tekrarlanıyor. Araştırma, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde Türkiye’den 600’den fazla kişi ile gerçekleştirildi. Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğunu yönetim seviyesinde çalışanlar oluşturuyor. Düzenli olarak çalışanların piyasa ve ekonomi algısını değerlendiriyor. Türkiye dâhil 13 Avrupa ülkesini kapsayan Pazara Güven Endeksi araştırması 6 bini aşkın kişi ile gerçekleşiyor.

Kanal Finans’taki diğer kariyer ve istihdam piyasası haberleri