Ana sayfa Güncel Piyasa Yorumları Kariyer net &...

Kariyer net – Yeni İş İlanları Yüzde 11 Arttı, Temmuz Ayının Şampiyonu Mühendislik

Temmuz ayının şampiyonu Mühendislik

Kariyer.net, dokuz yıldır her ay düzenli olarak açıkladığı İstihdam Endeksi ile istihdam piyasasına ilişkin güncel verileri paylaşmaya ve yeni iç görüler ortaya çıkarmaya devam ediyor. Temmuz ayı verilerine göre, ilan sayısı en fazla olan 10 pozisyon sıralamasında Mühendislik ilk sırada yer aldı. Firmaların açtıkları yeni ilanlardaki tecrübe taleplerine bakıldığında ise tecrübesiz aday talepleri geçen yıla göre yüzde 87,4 arttı.

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu olan Kariyer.net tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan İstihdam Endeksi verilerine göre, Temmuz ayında yeni iş ilanı sayısı 18.748 olarak gerçekleşti. Yeni iş ilanları iş günü ortalamasına bakıldığında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 oranında, bir önceki aya göre ise yüzde 11 oranında artış görüldü.

Başvurularda“Mühendislik” birinci sırada 

Temmuz ayında en çok ilan yayınlayan 10 pozisyon sıralamasında Mühendislik ilk sırada yer alırken, mühendislik ilanlarında geçtiğimiz aya göre yaklaşık yüzde 10’luk artış görüldü. Mühendislik pozisyonunu Muhasebe Elemanı ve Teknisyen izledi. Bu pozisyonların ardında ise, sırayla Mağaza Müdürü, Tekniker, Satış Müdürü ve İnsan Kaynakları Uzmanı pozisyonları yer aldı.Geçtiğimiz aya göre başvurularında en çok artış görülen mühendislik pozisyonu yüzde 47’lik artışla Bölge Satış Mühendisliği oldu. İmalat Mühendisi ve Uygulama Mühendisi yüzde 25’lik artış oranlarıyla ikinci sırada yer aldı. Sıralamaya göre, Ürün Geliştirme Mühendisi, Kıdemli Yazılım Geliştirme Mühendisi, Tasarım Mühendis, Kimya Mühendisi, Metalurji Mühendisi, Java Yazılım Mühendisi ve Elektrik Elektronik mühendisliği pozisyonları da başvurularında en çok artış görülen mühendislik pozisyonu olarak yer aldı.

Yeni ilanlardaki tecrübesiz aday talebi geçen yıla oranla yüzde 87,4 arttı 

Firmaların yayınladıkları yeni iş ilanlarında, tecrübe beklentilerine bakıldığında tecrübesiz adaylara olan talebin geçen yıla oranla yüzde 87,4 arttığı görüldü. Yeni ilanlarda “Tecrübesiz” çalışan arayışının en çok arttığı pozisyonlar arasında da Mühendislik pozisyonları öne çıkıyor. Şirketlerin tecrübesiz olarak açtıkları ilan sayılarında artış gösteren pozisyonlara bakıldığında; Makine Mühendisliği, geçen yıla göre yüzde 89 artmasıyla dikkat çekerken, yine tecrübesiz olarak aranan mühendislik dışı pozisyonlarda geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 4 kat artışla “Muhasebe Elemanı” ön plana çıktı.

Uzmanlık gerektiren pozisyonlarda, açılan ilanlara bakıldığında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32, Haziran ayına göre ise yüzde 7 artışla İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı fark yaratırken, Muhasebe Sorumlusu, yüzde 26’lık artışla ikinci, Yazılım Mühendisi ise yüzde 21 artışla üçüncü sırada yer aldı.

İlk 10’a giren diğer pozisyonlar ise şöyle sıralandı: Muhasebe Uzmanı, Makine Mühendisi, Üretim Mühendisi, Yazılım Uzmanı Yazılım Geliştirme Uzmanı, Proje Mühendisi ve Elektrik Elektronik Mühendisi.

Bilişim” İstanbul ve Ankara’da en çok başvuru alan sektör 

Kariyer.net verileri şehirler bazında incelendiğinde, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda “tekstil”, Anadolu Yakası’nda ise “bilişim” sektörlerinin daha fazla ilana sahip olduğu ve hakimiyetlerini korudukları görüldü. “Bilişim” sektörü Ankara’da da en fazla başvuru alan sektör olarak dikkat çekti. Tüm Türkiye’de Temmuz ayında en çok ilan yayınlanan sektörler arasında Tekstil birinciliğini devam ettirirken, onu Üretim-Endüstriyel Ürünler, Bilişim, Hizmet, Yapı ve Sağlık takip etti. Turizm sezonu olmasının da etkisiyle, Turizm sektörü yüzde 32 ile ilan sayısında geçen yıla göre en çok artış yakalayan sektör oldu. Turizmi yüzde 27 ile Üretim-Endüstriyel Ürünler takip ederken, Gıda sektörü yüzde 24 artışla üçüncü sırada yer aldı.

Mavi yaka, telefonla en çok “Sekreter” ve “Garson” pozisyonlarına başvurdu 

Kariyer.net’in mavi yaka istihdam piyasasının nabzını tutan mobil uygulaması İşin Olsun’un verilerine göre, Temmuz ayında uygulama içerisinden en çok başvuru alan pozisyonlar sırasıyla Sekreter, Garson, Temizlik Görevlisi, Çağrı Merkezi Elemanı ve Kasiyer oldu. Telefonla en çok başvuru alan pozisyonlar ise Garson, Sekreter, Temizlik Görevlisi, Şoför/Sürücü ve Aşçı olarak sıralandı.

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal: “100 günlük eylem planındaki başlıkların, önümüzdeki dönemde istihdam piyasasına etkilerini birlikte takip edeceğiz.” 

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, İstihdam Endeksi Temmuz 2018 verilerine ilişkin olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “İstihdam Endeksi verilerine göre Temmuz 2018’de tüm Türkiye’de 18.748 yeni ilan yayınlandığını ve günde yayınlanan ilan ortalamasının geçtiğimiz yıla göre %11 arttığını görüyoruz. Sektörler bazında verileri incelediğimizde ise Temmuz ayında Tekstil, Üretim-Endüstriyel Ürünler ve Bilişim sektörlerinin istihdamı canlı tuttuğunu söyleyebiliriz. En çok başvuru alan 10 pozisyona bakıldığında mühendisliğin ilk sırda yer aldığı, onu muhasebe elemanın izlediği görülüyor.

Yayınladığımız İstihdam Endeksinde çıkan ilginç sonuçlardan biri ise; firmaların açtıkları yeni ilanlardaki tecrübe taleplerine bakıldığında, tecrübesiz adaylara olan talebin geçen yıldan bu yana yüzde 87 oranında artması olarak görülüyor. “Tecrübesiz” olarak çıkılan ilanlardaki artışın en fazla gözlendiği pozisyonlarda “Mühendislik” ilk sırada yer alırken, Mühendislik başlığı altında “Makine Mühendisliği” pozisyonu dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan “İlk 100 günlük eylem planı”nda yer alan “nitelikli iş gücü yetiştirilmesine yönelik programların katılımcı sayısının artırılması” ve “istihdamın artırılması için işverenlere sağlanan teşviklere ek olarak, kadınlara, gençlere ve engellilere sunulan imkanların genişletilmesi” başlıklarının önümüzdeki dönemde istihdam piyasasına etkilerini birlikte takip edeceğiz.”

 

Sahurda 1,5 milyon iş başvurusu yapıldı!

Kariyer.net, dokuz yıldır her ay düzenli olarak açıkladığı İstihdam Endeksi ile istihdam piyasasına yönelik güncel verileri paylaşmaya ve yeni iç görüler ortaya çıkarmaya devam ediyor. Mayıs ayı verilerine göre, Ramazan ayında iş başvuruları hız kesmeden devam etti. Sahur saatlerinde 1,5 milyon iş başvurusu yapıldı. Muğla ve Antalya’ nın zirvede bulunduğu Turizm sektöründe hareketlilik Mayıs ayında da devam etti.

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net tarafından yayınlanan İstihdam Endeksi’nin Mayıs 2018 verilerine göre; yeni iş ilanı sayısı 21.348 olarak gerçekleşti. Yeni iş ilanlarında bir önceki aya göre yüzde 7, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 18 artış yaşandı. Artışın geçtiğimizin yılın ve sezonsallığın üzerinde gerçekleşmesi güven verdi.

Ramazan ayına yönelik yapılan değerlendirmede, iş başvurularının özellikle sahur saatlerinde ve sahurun bitiminde yapıldığı görüldü. Saat 02.00’de yapılan iş başvuruları bir önceki aya göre yüzde 65 saat 03.00 ’te yapılan başvurular ise yüzde 154 oranında arttı. Saat 04.00 ’te, sahurun bitiminde yapılan iş başvurularının ise yüzde 250 arttığı ortaya çıktı. Ramazanla birlikte akşam saatlerinde yapılan başvurular ise iftar nedeniyle azaldı. Saat 20.00’de yapılan başvurularda bir önceki aya göre yüzde 22, saat 21.00’de yapılan başvurularda ise yüzde 15’ lik düşüş yaşandı.

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, “İstihdam piyasası, Ramazan ayında da hareketliliğini sürdürdü”

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, İstihdam Endeksi Mayıs 2018 sonuçlarına yönelik şu açıklamayı yaptı: “İstihdam Endeksi’ nin Mayıs verileri, Ramazan ayında canlılığın devam ettiğini gösteriyor. Yeni ilan sayısının bir önceki aya göre yüzde 7, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18 oranında artması istihdam piyasası için umut verici bir gelişme. Bu veri ayrıca güncel istihdam piyasasında negatif bir iklimin olmadığını da gösteriyor. Devam eden teşvikler ile üniversiteden yeni mezun olan adaylara yönelik programların Mayıs ve Haziran aylarında açılması; bu hareketliliğin arkasındaki nedenlerden bazıları. Diğer yandan Turizm sektöründeki canlılık, yaz sezonu öncesi Muğla ve Antalya’da ki turizm işletmelerinin istihdam eksiklerini tamamlamak istemesiyle Mayıs ayında da devam etti. Gıda, Hizmet ve Perakende sektörleri de ivme kazanan sektörler arasında yer aldı. Kariyer.net olarak İstihdam Endeksi kapsamında sadece ilan sayıları üzerinden değil; her ay işlediğimiz 10 milyona yakın iş başvurusu üzerinden de değerli iç görüler elde ediyoruz. Mayıs ayını incelediğimizde Ramazan ayının gelişinin iş başvurusu davranışını da etkilediğini, iş değiştirmeyi düşünen adayların sabaha karşı, sahur saatinde 1.5 milyon başvuru yaptığını görüyoruz.”

Eğitimli adayların iş arayışı artıyor

Başvuru yapan adayların eğitim durumuna bakıldığında, bir yıl önceye göre üniversite mezunu ve doktoralı adayların başvurularının arttığı ortaya çıktı. Nisan ayına göre en yüksek başvuru yapanların üniversite seviyesindeki adaylar olduğu görüldü. İkinci sırada yüksek lisans seviyesindeki adaylar, üçüncü sırada ise ön lisans seviyesindeki adaylar yer aldı.

Bir önceki aya göre başvurulan ilan sayısı en fazla artan mühendislik pozisyonu Satın Alma Mühendisi (+%14) oldu. Bu pozisyonu yüzde 12 artış oranıyla Tekstil Mühendisi, yüzde 8 ile de Çevre Mühendisi pozisyonu izledi.

Muğla’da istihdam piyasası canlılığını koruyor

Mayıs ayında ilan sayısı en fazla olan ilk 10 şehre ilişkin yapılan değerlendirmede, Muğla’nın geçen yılın aynı ayına göre en çok artış yakalayan şehir olduğu ortaya çıktı. Bodrum, Marmaris gibi Türkiye’nin önemli turistik beldelerini barındıran Muğla’daki işlere yapılan başvurularda, bir yıl önceye göre yüzde 42’lik bir artış kaydedildi. Muğla’nın ardından yüzde 34’le İzmir, yüzde 33’le Tekirdağ, yüzde 32 ile Kocaeli’ de artış görüldü.

Turizm sektörü hareketliliğini korudu

Mayıs ayında geçen yıla göre tüm sektörler iş alımlarını artırdı. Tekstil sektörü Mayıs’ta da liderliğini korurken, en çok artış yakalayan yüzde 41 ile Turizm oldu. Turizm sektörünü, yüzde 34’le Gıda, yüzde 31’le Hizmet sektörleri takip etti. En çok ilan yayınlanan ilk 10 sektör arasında geçen aya göre en çok artış yakalayan sektör ise yüzde 7 ile Perakende sektörü oldu.

Çağrı Merkezi Elemanına ihtiyaç arttı

Mayıs ayında en çok eleman aranan ilk 10 pozisyona bakıldığında; Satış Temsilcisi pozisyonunun ilk sırada yer aldığı ortaya çıktı. Bu sıralamada yer alan ilk 10 pozisyon arasında, bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 6 ile Tekniker pozisyonunda yaşandı. Geçen yıla göre en yüksek değişim ise yüzde 40 artışla Çağrı Merkezi Elemanı pozisyonda görüldü.

Eczane Elemanı pozisyonuna ihtiyaç artıyor

Kariyer.net’in mavi yaka istihdam piyasasına yeni bir soluk getiren ve bugüne kadar 1,5 milyondan fazla kişi tarafından indirilen mobil uygulaması İşin Olsun’ un verilerine göre, Mayıs ayında uygulama içerisinden en çok başvuru alan pozisyonlar sırasıyla Sekreter, Garson, Temizlik Görevlisi, Çağrı Merkezi Elemanı ve Kasiyer oldu. Telefonla en çok başvuru alan pozisyonlar ise Garson, Sekreter, Temizlik Görevlisi, Şoför/Sürücü ve Vasıfsız Eleman olarak sıralandı. Yayınlanan yeni iş ilanlarına bakıldığında; üstte bahsedilen popüler pozisyonların arasına Eczane Elemanı pozisyonunun da eklendiği görüldü.

 

Türkiye Seçime Giderken İstihdam Piyasası Canlılığını Koruyor

15.05.2018 – Kariyer.net tarafından her ay açıklanan İstihdam Endeksi’nin Nisan 2018 verileri, istihdam piyasasındaki canlılığın, 24 Haziran seçimleri öncesinde de devam ettiğine işaret etti. Nisan ayında yayınlanan yeni iş ilanı sayısı geçen yıla oranla yüzde 22 artarken, Turizm geçen yılın aynı ayına göre en çok ilan yayınlanan sektör olarak zirvedeki yerini korudu. Proses Mühendisliği en çok ihtiyaç duyulan mühendislik dalı, İngilizce Öğretmenliği ise en çok talep edilen öğretmenlik branşı oldu.

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in her ay düzenli olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin Nisan 2018 verileri, istihdam piyasasında canlılığın devam ettiğini gösterdi. Nisan ayında yeni yayınlanan iş ilanı sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 22 artış gösterdi ve 19.982 olarak gerçekleşti.

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal: “İstihdam seferberliğinin meyveleri alınıyor”

İstihdam Endeksi Nisan 2018 sonuçlarını değerlendiren Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, istihdam piyasasında olumlu tablonun Nisan ayında da devam ettiğini belirtti. Uysal, “Nisan ayında, yeni yayınlanan iş ilanı sayısında bir önceki yıla göre yüzde 22 oranında artış kaydedildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan teşviklerin, istihdama olumlu yönde yansımaya başladığını görüyoruz. Örneğin, geçtiğimiz aylarda İmalat ve Bilişim sektörlerinde, mevcut istihdama eklenecek her bir çalışanın tüm sigorta primlerinin ve vergilerinin devlet tarafından karşılanacağına dair bir açıklama yapılmıştı. Verilerimize göre, yayınlanan ilan sayısı en fazla olan şehirler olarak İstanbul, Ankara ve İzmir sıralanıyor; bu üç şehirde de Tekstil, Bilişim ve Üretim/Endüstriyel Ürünler sektörleri ön plana çıkıyor. Bu gelişmelerden hareketle, istihdam piyasasındaki olumlu havanın 24 Haziran seçimleri öncesinde devam ettiğini söyleyebiliriz” dedi.

Üniversite mezunlarının başvurularında artış sürüyor

Başvuru yapan adayların eğitim durumuna göre yapılan değerlendirmede, bir yıl önceye göre eğitim durumu üniversite ve doktora seviyesindeki adayların başvurularının arttığı ortaya çıktı.

Proses mühendisliği yükselişte

Geçtiğimiz aya göre başvurulan ilan sayısı en fazla artan ilk 10 mühendislik pozisyonuna bakıldığında ise Proses Mühendisi pozisyonunun %21 artış oranıyla ilk sıraya yükseldiği görüldü. Bu pozisyonu %13 artış oranıyla Gıda Mühendisi, yüzde 10’la da Teknik Ofis Mühendisi pozisyonu izledi.

En çok ihtiyaç İngilizce Öğretmenliği’ne

Okulların kapanmasına sayılı günler kala, yeni öğretim yılı için başlayan hazırlıklar Kariyer.net verilerine de yansıdı. İlan sayısı en fazla artan 10 öğretmenlik branşına bakıldığına ilk sırada İngilizce Öğretmenliği’nin yer aldığı görüldü. İngilizce Öğretmenliği’ni sırasıyla Sınıf Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği ile Fizik Öğretmenliği branşları takip etti.

Muğla’da yaza doğru istihdam piyasası canlandı

Nisan ayında başvuru alan ilan sayısı en fazla olan ilk 10 şehre ilişkin yapılan değerlendirmede, Muğla’nın yüzde 57’lik bir artışla, geçen yıla göre en çok artış yakalayan şehir olduğu ortaya çıktı. Muğla’nın ardından yüzde 43’le Tekirdağ ve yüzde 40’la Antalya geldi.

Her şehrin lokomotifi farklı bir sektör oldu

Nisan ayında en çok ilan yayınlanan ilk 10 sektör arasında, geçen yıla göre en çok artış yakalayan sektör, yüzde 48’le Turizm oldu. Şehirler bazında başvuru alan ilanların, sektörler açısından değerlendirmesine bakıldığında ise şu tablo ortaya çıktı: İstanbul’da Tekstil ve Bilişim, İzmir’de Üretim/Endüstriyel Ürünler, Ankara’da Bilişim, Bursa’da Otomotiv, Tekirdağ ve Adana’da ise Sağlık.

Turizm canlandı Resepsiyonist ihtiyacı arttı

Nisan ayında başvuru alan ilan sayısı en fazla olan pozisyonlara bakıldığında, Satış alanında yer alan pozisyonların başı çektiği görüldü. Turizm sektöründe yaşanan hareketlilik ise Resepsiyonist pozisyonuna yansıdı ve Resepsiyonist pozisyonu geçen yılın aynı ayına göre yüzde 58 artış yaşadı.

Mavi yakanın en çok telefonda başvurduğu pozisyon “Garson” oldu

Kariyer.net’in mavi yaka istihdam piyasasına yeni bir soluk getiren mobil uygulaması İşin Olsun, Nisan 2018 sonu itibarıyla 1,4 milyondan fazla indirildi. Kariyer.net’in mavi yaka istihdamına ışık tutmak amacıyla yararlandığı İşin Olsun verilerine göre, Nisan ayında uygulama içerisinden en çok başvuru alan mavi yaka pozisyonlar sırasıyla, Sekreter, Garson, Temizlik Görevlisi, Çağrı Merkezi Elemanı ve Kasiyer oldu. Telefonla en çok başvuru alan pozisyonlar ise Garson, Sekreter, Şoför/Sürücü Temizlik Görevlisi ve Aşçı olarak sıralandı.

İstihdamda ilkbahar hareketliliği

Kariyer.net’in istihdam piyasasının nabzını tuttuğu İstihdam Endeksi’nin Mart 2018 verileri açıklandı. Yeni iş ilanı sayısı geçen yıla oranla yüzde 29, Şubat ayına oranla yüzde 16 artış gösterdi. İstihdam piyasasında baharın hareketli geçtiğini gösteren endeks sonuçlarına göre, Turizm sektöründe ve bu sektörün etkin olduğu Antalya, Muğla ve İzmir gibi şehirlerde önemli hareketlilik gözlemleniyor.  

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in her ay düzenli olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin Mart 2018 verileri açıklandı. Buna göre yeni iş ilanı sayısı 22.307 olarak gerçekleşirken, geçen yıla oranla yüzde 29, bir önceki aya oranla ise yüzde 16 artış gerçekleştiği kaydedildi.  

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal: “İstihdam piyasasında bahar hareketli geçiyor”

İstihdam Endeksi Mart ayı sonuçlarını açıklayan Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, istihdam piyasasında bahar hareketliliğine dikkatleri çekti ve “Kariyer.net’te yayınlanan yeni iş ilanı sayısından hareketle İstihdam piyasasına dair öngörülerimizi paylaştığımız İstihdam Endeksi’nin Mart sonuçları; istihdamda olumlu tablonun devam ettiğini gösteriyor. Son birkaç ayda olduğu gibi Mart ayında da, yeni yayınlanan iş ilanı sayısında bir önceki yıla göre yüzde 30’lar seviyesinde artış gözlemlendi. Bu durumun tek haneye yaklaşan işsizlik rakamlarının istikrarlı düşüşüne öncül bir gösterge olacağına inanıyoruz. İstihdam Endeksi verilerini sektörler bazında incelediğimizde; geçen yılın aynı ayına oranla yeni yayınlanan iş ilanlarında yüzde 58’lik artış gösteren Turizm sektörü öne çıkıyor. Turist sayısı ve gelirleri açısından bu yılı rekorla kapatması beklenen sektörde, yaza hazırlık tüm hızıyla devam ediyor. Diğer yandan Mühendis, Teknisyen ve Tekniker gibi teknik pozisyonlara olan yüksek talep de Üretim ve Endüstriyel Ürünler sektöründeki canlılığı gösteriyor. 22 Mart’ta Milli İstihdam Seferberliği kapsamında uzun dönemli ve yeni alanları kapsayan teşviklerin açıklanmış olmasının bu tabloya önümüzdeki dönemde olumlu yansımasını bekliyoruz” dedi. 

En yoğun talep Satış Temsilcisine oldu

Mart ayında başvuru alan ilan sayısı en fazla olan ilk 10 pozisyona bakıldığında Satış Temsilcisi pozisyonunun zirvede yer aldığı görülüyor. Sıralamada yer alan diğer pozisyonlar arasında, Çağrı Merkezi Elemanı pozisyonunda geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 45; Teknisyen pozisyonunda yüzde 44; İnsan Kaynakları Uzmanı pozisyonunda yüzde 43 ve Mühendis pozisyonunda ise yüzde 40 oranında artış kaydedildi.  

Turizm şehirlerinde canlılık istihdama yansıdı

Mart ayında başvuru alan ilan sayısı en fazla olan ilk 10 şehre ilişkin yapılan değerlendirmede, Muğla’nın yüzde 55 ile geçen yıla göre en çok artış yakalayan şehir olduğu ortaya çıktı. Muğla’nın ardından yüzde 47 ile Antalya, yüzde 46 ile Tekirdağ, yüzde 41 ile İzmir sıralandı. 

İstihdam endeksinde, şehirler bazında başvuru alan ilanların sektörler açısından değerlendirmesi de yapıldı. Buna göre başvuru alan ilan sayısı en fazla olan sektör İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Tekstil; Anadolu Yakası’nda Bilişim oldu. Muğla ve Antalya, Turizm sektörüyle ön plana çıkarken, İzmir ve Kocaeli’nde Üretim-Endüstriyel Ürünler, Tekirdağ ve Adana’da ise Sağlık sektörleri yer aldı. 

Tekstil liderliği geri aldı

Mart ayının lider sektörlerine ilişkin yapılan değerlendirmede ise tüm pozisyonlarda geçen yıla göre artış yaşandığı görüldü. Şubat ayında liderliği Üretim ve Endüstriyel Ürünlere kaptıran Tekstil sektörü, Mart ayında yeniden liderliğe yükseldi. Uzun süredir liderliğini sürdüren Turizm sektörü ise en çok ilan yayınlanan ilk 10 sektör arasında hem geçen aya hem de geçen yıla göre en çok artış yakalayan sektör oldu. 

Üniversite mezunlarının başvuruları arttı

Başvuru yapan adayların eğitim durumuna göre yapılan değerlendirmede ilköğretim mezunu olan adayların başvurularının Mart ayında azaldığı, üniversite seviyesinde olanların ise arttığı görüldü. Geçtiğimiz aya göre başvurulan ilan sayısı en fazla artan ilk 10 mühendislik pozisyonuna bakıldığında Kalite Kontrol Mühendisi pozisyonunun (+%23) ilk sırada yer alırken onu yüzde 22 artışla Saha Mühendisi ve yüzde 19 artışla Endüstri Mühendisi pozisyonu izledi. 

Mavi yakanın en çok başvurduğu pozisyonlar: Sekreter, Garson, Temizlik Görevlisi oldu

Kariyer.net’in mavi yaka istihdam piyasasına yeni bir soluk getiren mobil uygulaması “İşin Olsun”un verilerine göre, Mart ayında en çok başvuru alan mavi yaka pozisyonlar sırasıyla, Sekreter, Garson, Temizlik Görevlisi, Şoför/Sürücü ve Çağrı Merkezi Elemanı oldu. Telefonla en çok başvuru alan pozisyonlar ise Garson, Sekreter, Temizlik Görevlisi, Şoför/Sürücü ve Aşçı olarak sıralandı.

Kanal Finans’taki diğer kariyer ve istihdam piyasası haberleri