Ana Sayfa Haberler Kariyer ve İstihdam Piyasası Haberleri 2018’de...

2018’de Sektörlere Göre Maaşlar Ne Kadar Artacak?

2018’de maaşlar yüzde 10 artacak

Korn Ferry Hay Group’un Türkiye’de 1.578 şirketin katılımıyla gerçekleştirdiği Ücret ve Yan Haklar Araştırması, 2018 yılında maaşlarda yüzde 10 artış beklendiğini ortaya koydu. Korn Ferry Hay Group Araştırmasına göre, Türkiye istihdamına ve genel iş gücü maliyetlerine yön veren holdinglerin 2018 maaş artış oranı da yüzde 10 olacak.

Global insan kaynakları ve organizasyonel danışmanlık şirketi Korn Ferry Hay Group’un her yıl gerçekleştirdiği ve merakla beklenen “Ücret ve Yan Haklar” araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre, 2018 yılı için özel sektörde öngörülen maaş artış oranı yüzde 10 oldu. Korn Ferry Hay Group’un Türkiye ekonomisinin önde gelen yerli ve yabancı 1.578 şirketinin insan kaynakları yöneticileri ile birebir görüşmelerle topladığı güncel veriler baz alınarak gerçekleştirdiği “Ücret ve Yan Haklar” araştırmasının sonuçları; yerli ve yabancı şirketlerin bu yıl aynı oranda maaş artışına gideceğini ortaya koydu. Araştırmaya göre, Türkiye istihdamına ve genel iş gücü maliyetlerine yön veren holdinglerde 2018 yılı için Türkiye genel ücret artışı ile paralel olarak yüzde 10’luk maaş artışı planlıyor.

En yüksek maaş artışı enerji dağıtım ve perakende sektöründe

Yüzde 61’i ulusal, yüzde 39’u ise uluslararası şirketlerden oluşan 1.578 şirketin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, önümüzdeki yıl en çok hangi sektörlerin maaş artışına gideceği, hangi sektörlerin ise maaş artışında biraz daha geride kalacağını da net bir şekilde ortaya koydu. Buna göre son yıllarda yatırımların arttığı enerji dağıtım ve perakende yüzde 11,7 ile en yüksek zam oranını yakalaşacak sektör olurken, savunma sanayi, petrokimya ve gaz, lastik üretimi, madencilik ve liman Türkiye ortalamasının üzerinde zam yapmayı planlayan sektörler oldu. Emeklilik-hayat sigortası ve çağrı merkezi sektörleri ise yüzde 9 oranındaki artışla Türkiye ortalamasının altında kaldı.

Şirketler farklılaşmak için kariyer gelişimi ve prim sistemine odaklanacak

Korn Ferry Hay Group Ücret ve Yan Haklar Araştırmasını değerlendiren Korn Ferry Hay Group Bilgi Hizmetleri Müdürü Ersin Yıldırım, ücret yönetiminde özellikle kurlardaki değişim ve enflasyonun çift hanelere ulaşması nedeniyle bu yıl, önceki yıllardan farklı olarak sektörler arasında baz ücret artış bütçesinde belirgin farklılaşmanın olmadığına dikkat çekti. Baz ücret artışlarında marjinal olarak farklılaşmayan şirketlerin performans yönetimine ve buna bağlı olarak çalışanların kariyer gelişimine ve prim sistemlerine odaklanmayı planladıklarını vurgulayan Yıldırım, “Geçmiş yıllarda sektörler arasındaki ücret artışına ayrılan bütçeler yüzde 5 ile yüzde 10 arasında, daha net ifadeyle iki kata kadar değişirken bu yıl bu dağılımın yüzde 9 ile 12 arasında olduğunu gözlemlediğimizde sektörler arasındaki temel ücret farkların azalacağını öngörebiliriz. Buna ek olarak içinde bulunduğumuz dönemde yönetim kurullarının ana önceliği olan karlılığı destekleyecek şekilde, insan kaynakları politikalarında performans yönetimine daha fazla önem verileceğini ekleyebiliriz” dedi.

Şirketler gelecek yıl büyümeyi planlıyor

Korn Ferry Hay Group 2017 Ücret ve Yan Haklar Araştırması katılımcı şirketlerin en önemli odakodaklarının karlılık, sürdürülebilirlik ve büyüme planları olduğunu ortaya çıkardı. İnsan kaynağının yönetiminde ise şirketler performans yönetimine, çalışan motivasyonuna ve ücret ve yan haklar alanlarına odaklanacaklarını belirttiler. Buna ek olarak şirketlerin insan kaynakları ile ilgili kendilerini güçlü bulduğu alanların başında  sırasıyla işe alım ve eğitim geliyor.

Korn Ferry Hay Group’un 2017 Ücret ve Yan Haklar Araştırmasına katılan şirketlerin büyük bir çoğunluğu bazı pozisyonların temininde zorluk çektiklerini, belirli pozisyonlarda ise talep fazlası olduğunu belirtti. Araştırmaya katılan şirketlerin temininde zorluk çekilen pozisyonların başında Bilgi Teknolojileri gelirken; talep fazlası en çok olan pozisyon ise Finans ve Muhasebe oldu.

Korn Ferry Hay Group “Ücret ve Yan Haklar” Araştırmasında beklenen ücret artışları

Sektör                                              Ortalama maaş artışı (%)

Enerji Dağıtımı ve Perakende        11,7

Savunma Sanayi                             11,4

Petrokimya ve Gaz                         10,3

Lastik Üretimi                                  10,3

Madencilik                                      10,2

Liman                                               10,1

Kimya                                               10

Tekstil                                              10

Teknoloji                                         10

Sigorta                                             10

Perakende                                       10

Otomotiv                                         10

Metal                                               10

Türkiye Geneli                                 10

Lojistik                                             10

İnşaat                                               10

İlaç                                                   10

Hızlı tüketim malları                       10

Enerji                                               10

Elektrik, Elektronik ve Otomasyon           10

Dayanıklı Tüketim Malları             10

Bankacılık                                        10

Eğitim                                              9,9

Araç Kiralama                                 9,8

Emeklilik ve Hayat                          9

Çağrı Merkezi                                  9

 

Korn Ferry Hakkında

Korn Ferry rakip tanımayan bir küresel insan kaynakları ve kurumsal danışmanlık şirketidir. Liderler, organizasyonlar ve topluluklara, insanların tüm gücünü ve potansiyelini başarıyla yakalamalarında yardımcı oluyoruz. 7.000’den fazla çalışanımız, Executive Search, Hay Group ve Futurestep bölümlerimizde hizmet vermektedir.

Kanal Finans’taki diğer kariyer ve istihdam piyasası haberleri