Ana Sayfa Haberler İşte ABD’de İ...

İşte ABD’de İş Yapmanın Yolları

ABD-06İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2016 yılını ihracat yılı ilan ederken, Türkiye de 2016-17 yılları için ihracatta 15 hedef Pazar belirledi. Bu pazarların başında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) geliyor. İTO da “ABD Pazar Fırsatları ve ABD Pazarına Giriş Bilgilendirme Semineri” konulu bir toplantı düzenledi. İTO üyelerinin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen seminerde, konunun muhatapları, ABD’deki iş olanakları ve bundan yararlanma fırsatlarını anlattı.
Seminerin açış konuşmasını ABD İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Neil Pickett yaptı. “ABD’de Nasıl Yatırım Yapılır” konulu bir sunum yapan Pickett, ABD’de yatırım yapmak isteyenlere önemli bir uyarıda bulunarak sözlerine başladı: “Yatırım için birinci kural: İşin hukuki ve vergi tarafında doğru danışmanlarla çalışmanız ve beladan uzak durmanız.”

NAFTA SAYESİNDE TİCARET TÜM KITAYA YAYILIYOR

Her kültürün farklı olduğunu belirten Pickett, ABD’de iş bitirme tarihine çok önem verildiğini vurguladı. Dünyadaki Ar-Ge harcamalarının yüzde 30’unun ABD’de yapıldığını belirten Pickett, fikri sınai mülkiyet haklarının çok sıkı korunduğunu hatırlattı ve hükümetin, yabancı firmaları ABD’ye çekmek için çalıştığını kaydetti.

Yüzde 51 oranında ABD menşeili olan ürünlerin NAFTA sayesinde Kanada ve Meksika gibi ülkelere ayrıcalıklı olarak satılabildiğini belirten Pickett, ABD’de yapılan yatırımların yüzde 25’inin yeniden ihracat yoluyla farklı pazarlara yöneldiğini de kaydetti. Pickett, Orta ve Güney Amerika’ya yapılacak ticarette de ABD’nin önemli olduğuna dikkat çekti.

EYALETLER YATIRIMCI İÇİN YARIŞIYOR

Yabancı firmaları ABD’ye çekmek için sadece hükümetin değil eyaletlerin de çalıştığını belirten Pickett, “Eyaletler yatırım çekme konusunda birbirleriyle rekabet halinde. Biz de ticaret ataşeleri olarak ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlıyız. Yatırım konusunda ofisimizde sizlere yardımcı olmak için bekliyoruz. Yapacağınız üretimlerde söz konusu ürün için belli bir şehir adı vermektense, uygun bölgeye yönlendirmeyi doğru buluyoruz. Bilgi, araştırma, danışmanlık, küme haritalaması yöntemleri konusunda sizlere hizmet sunuyoruz” dedi. Pickett, ABD’de yatırım düşünenlerin başkonsolosluğa başvurabileceklerini sözlerine ekledi.

‘İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ’NE BAŞVURABİLİRSİNİZ’

Seminerde “Yeni Pazarlara Girmek Yeni Ortaklıklar Gerektirir” başlıklı bir konuşma yapan İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Başdanışmanı Patrick Fitzgerald ise ABD pazarında vergi kriterleri ve kültürel özelliklerin önemli olduğuna dikkati çekerek, şirketlerin yereldeki mevzuatı bilen kişilere ihtiyaç duyduğunu belirtti. ABD’nin her bir eyaletinin, dışarıdan gelecek firmalarla çalışmak için çok istekli olduğunu belirten Fitzgerald, “Hatta eyaletler bu konuda kendi aralarında rekabet ediyor. Öne çıkmak için vergi, teşvik, kredi programları, istihdam kolaylıkları sunuyorlar. Birkaç eyalet, dışarıdan gelecek şirketler için sıfır vergi uygulamayı planlıyor. Virginia eyaleti yüzde 0,5 kurumlar vergisi uyguluyor. Buna benzer teşvik programları var. KOBİ’lerin de bunlardan faydalanmaları lazım” dedi.

Finansal teşviklere de dikkati çeken Fitzgerald, yabancı firmaların harcamalarının yüzde 60-70’ini geri alabilme yolları olduğunu söyledi. Fitzgerald “Firmanızın iş alanınızı ve hedeflerinizi göz önünde bulundurarak ABD’deki teşvik programlarının detaylarını incelemenizi tavsiye ediyorum. Bu konuda bize de başvurabilirsiniz, İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Kampusü’ndeyiz” dedi.

‘ÖNCE ZİYARETÇİ OLARAK GİDİN’

Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü Tekstil Gözetim ve Korunma Önlemleri Dairesi Başkanı Murat Gören ise ABD’ye ilk kez girecek firmalar için fuarların en önemli başlangıç noktası olduğunu belirterek, “Önce ziyaretçi olarak gidin, sonra katılımcı firma olun.

konomi Bakanlığı’nın pazar araştırması ve fuar desteklerini de unutmayın” dedi. ABD’li firmaların, temasta olduğu yabancı kökenli firmayı kendi zaman diliminde kendi pazarında görmek istediğini de belirten Göre, “ABD’ye mal satmanın en etkili yolu ABD’de yer almak. Bu sebeple hedeflediğiniz bölgede ofis açmanızı tavsiye ediyoruz. Bu konuda da Ekonomi Bakanlığı’nın yüzde 60-70 oranında kira desteği var” diye konuştu.

Seminerde ABD diplomatları, ABD Ticaret Bakanlığı adına çalışan organizasyonların temsilcileri, yatırım ve ihracat hizmeti veren kuruluşlar ile Türk Eximbank yetkilileri de ABD pazarında kendilerinin sundukları avantajları anlattı.

Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 17,5 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Bu girişimler sayesinde ticaret hacminin kısa süre içinde hızlı bir ivme kazanacağı tahmin ediliyor.

KAYNAK: İTO HABER